Majsterkowanie

8 powodów, dla których osłony włączników światła wypaczają się

Osłony przełączników światła, znane również jako płyty przełącznikowe, oferują bezpieczeństwo i korzyści wizualne. Płyty te ukrywają przewody zapewniając estetykę i utrzymując przewody z dala od rąk. Czasami jednak te osłony włączników światła wypaczają się, co prowadzi do powstania nieestetycznych płyt włączników i potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa.

Osiem powodów, dla których osłony przełączników światła wypaczają się, to m.in. niewłaściwa instalacja, zmiany temperatury, płyty niskiej jakości, problemy elektryczne, niewłaściwe śruby, uszkodzenia spowodowane trzęsieniem ziemi, wysoki poziom wilgotności lub źle wykończone szwy suchej zabudowy.

W tym artykule wyjaśnię osiem powodów, dla których osłony przełączników światła mogą się wypaczać, a ponieważ wypaczenia mogą wskazywać na potencjalny problem elektryczny, przeprowadzę Cię również przez to, jak je naprawić, aby zapewnić bezpieczny, estetyczny dom. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

1. Niewłaściwa instalacja

Częstym powodem wypaczenia płytki włącznika światła jest niewłaściwa instalacja. Gdy pokrywa nie jest odpowiednio przymocowana do ściany, z czasem może się wypaczyć pod jej ciężarem.

Aby rozwiązać ten problem, należy sprawdzić płytę włącznika. Poszukaj szczelin pomiędzy pokrywą przełącznika światła a ścianą. Jeśli możesz zajrzeć do ściany za płytą lub zobaczyć światło wchodzące wokół krawędzi, płyta nie jest zainstalowana prawidłowo. Usuń płytę przełącznika i zainstaluj ją ponownie, upewniając się, że płyta leży równo ze ścianą.

Oprócz braku szczelin, nie powinieneś widzieć śrub, gwoździ lub innych przedmiotów wystających z pokrywy przełącznika światła. Jeśli wystają śruby lub gwoździe, to prawdopodobnie są one zbyt duże dla płyty. Musisz usunąć gwoździe lub śruby i ponownie zainstalować płytę przełącznika za pomocą odpowiednich śrub.

Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo zainstalować płytę przełącznika światła, sprawdź ten film na YouTube od MasterMind HandyMan, aby uzyskać jasne, zwięzłe instrukcje:

2. Zmiany temperatury

Ekstremalne wahania temperatury mogą powodować wypaczanie się osłon przełączników światła.

Pod wpływem ekstremalnego ciepła lub zimna, materiał płyty przełącznika rozszerza się i kurczy. Z czasem może to spowodować wypaczenie osłony przełącznika światła.

Zmiany temperatury nie zawsze wynikają z problemów elektrycznych (które omówię w dalszej części artykułu). W rzeczywistości jednym z głównych powodów, dla których płyta przełącznika może skończyć się narażona na takie temperatury, jest słaba izolacja. Na przykład, jeśli przełącznik światła jest przymocowany do ściany zewnętrznej, niewłaściwa izolacja może wystawić pokrywę na działanie temperatur zewnętrznych.

W rzeczywistości, podczas bardzo mroźnych warunków, ekspozycja na zimno może spowodować zamarznięcie styków, co prowadzi do tego, że przełącznik światła w ogóle nie działa.

W związku z tym, jeśli mieszkasz w obszarze, w którym występują gorące lata lub mroźne zimy, temperatury te mogą z czasem uszkodzić pokrywę przełącznika światła. Aby rozwiązać ten problem, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio izolowany od elementów.

Innym powodem wahań temperatury jest ekspozycja na światło słoneczne. Narażenie na działanie promieni UV przez dłuższy czas może spowodować wypaczenie materiału, z którego wykonana jest płyta przełącznika. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku osłon przełączników światła wykonanych z taniego, cienkiego plastiku.

Zwykle można zaradzić temu problemowi, inwestując w osłony przełączników światła wykonane z wysokiej jakości materiału, co prowadzi mnie do naszego kolejnego punktu.

3. Słaba jakość materiału

Nierówny, niskiej jakości materiał (zwłaszcza cienkie tworzywa sztuczne) może spowodować wypaczenie osłony przełącznika światła. Cienkie tworzywa sztuczne są znacznie bardziej podatne na wypaczenia niż grubsze materiały lub metalowe płyty przełączników.

Jeśli płyta przełącznika nie jest całkowitą stratą – tylko lekko wygięta – możesz spróbować swoich sił w jej wyprostowaniu za pomocą pistoletu do podgrzewania lub suszarki do włosów.

Zdejmij płytę ze ściany, zastosuj pośrednie ciepło, aby zmiękczyć plastik, a następnie wygnij ją z powrotem na miejsce. Możesz to zrobić rękami lub umieszczając ciężkie przedmioty nad pokrywą przełącznika światła, aby leżała płasko. Gdy ostygnie i pozostanie wyprostowany, ponownie zainstaluj płytę.

Należy pamiętać, że podczas gdy ta poprawka może działać tymczasowo, to jest bardziej niż prawdopodobne, że będzie wypaczać ponownie. Narażając płytę przełącznika na działanie ciepła, osłabiasz ją jeszcze bardziej, czyniąc ją bardziej podatną na uszkodzenia raczej wcześniej niż później.

W związku z tym, najlepiej jest po prostu wymienić płytę przełącznika.

Wymieniając pokrywę przełącznika światła, zdecyduj się na bardziej trwały materiał, taki jak metal. Plastik z czasem ulega degradacji poprzez mikroskopijne pęknięcia i rozciąganie, więc metal stanowi znacznie lepszą alternatywę, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

Polecam Leviton 84001-40 Gang Toggle Switch Wall Plate, który jest dostępny na Amazon. Ta płyta ścienna o standardowym rozmiarze wykonana jest ze stali nierdzewnej o gładkim wykończeniu. Jest niepalna i dostarczana z pasującymi śrubami montażowymi.

4. Awaria elektryczna

Problemy elektryczne w domu mogą spowodować przegrzanie przewodów, co prowadzi do płyt przełącznikowych, które zaczynają się topić i wypaczać w wyniku. Najczęściej jest to spowodowane wadliwym okablowaniem.

Gdy przewody się zużyją (lub gdy osoba, która zainstalowała przełącznik użyła przewodów o niewłaściwym rozmiarze), może to spowodować przegrzanie i potencjalne zagrożenie pożarowe.

Ściśnięte lub nacięte przewody, czy to z powodu niewłaściwej instalacji, czy też gryzienia przewodów przez gryzonie, mogą powodować częściowe uziemienie. Częściowe uziemienie powoduje, że przewody pobierają dużą ilość prądu, co prowadzi do powstania ciepła.

Pobór prądu można sprawdzić za pomocą amperomierza. Multimetry też działają, ale jeśli pobór prądu przekracza dziesięć amperów, może to spowodować przepalenie bezpiecznika miernika.

Jeśli ciąg jest zbyt wysoki dla przełącznika światła, to koniecznie trzeba wymienić przewody lub zadzwonić do elektryka, aby to zrobić.

Wyłącz główny wyłącznik w domu i natychmiast skontaktuj się z elektrykiem, jeśli zauważysz któreś z poniższych zjawisk:

  • Ślady przypalenia na lub za płytą przełącznika
  • Płyta przełącznika jest gorąca w dotyku
  • Pokrywa przełącznika światła jest wyraźnie stopiona, a nie tylko wypaczona
  • Czujesz dym lub zapach podobny do ryb (co może wskazywać na pożar elektryczny)

5. Niewłaściwe śruby do włącznika światła

Jeden problem, że większość ludzi nie rozważa jest przy użyciu kopułowych śrub do montażu oprawy przełącznika światła do poręcznej skrzynki.

Podczas gdy tam są niektóre światła przełącznik pokrywający płyty z wcięciami mieścić kopułowe śruby, najwięcej standardowi przełączniki płyty no mają ten cechę.

Dlatego też, gdy używamy śrub kopułowych do montażu przełącznika do skrzynki elektrycznej, śruby te wystają zbyt daleko. Po założeniu standardowej osłony włącznika światła (takiej bez wgłębień), powoduje to powstanie szczeliny między płytą włącznika a ścianą. Podczas dokręcania płyty włącznika, kopulaste śruby naciskają na pokrywę, powodując jej wygięcie na zewnątrz. Prowadzi to do wygiętego lub wypaczonego wyglądu.

Na szczęście można to łatwo naprawić. Wystarczy wymienić kopułkowe śruby montażowe na śruby z płaskim łbem. Jeśli po wymianie śrub problem nadal występuje, to prawdopodobnie jest to zupełnie inny problem. Rozważ jedną z innych przyczyn w tym artykule.

6. Uszkodzenia spowodowane trzęsieniem ziemi

Jeśli mieszkasz w obszarze, który doświadcza regularnych trzęsień ziemi lub tylko zauważyć osłony przełącznika światła warping po niedawnym trzęsieniu ziemi, problem może być spowodowany uszkodzeniami spowodowanymi trzęsieniem ziemi.

Trzęsienia ziemi mogą powodować znaczące zmiany w suchej zabudowie, takie jak pęknięcia i przesunięcia. Dlatego też może się okazać, że ściana działowa w Twoim domu przesunęła się, wpychając skrzynki elektryczne głębiej w ścianę. Mogą one wyglądać na zagłębione lub wypaczone.

Aby rozwiązać ten problem, trzeba będzie wymienić płytę gipsowo-kartonową, aby była prawidłowo wyrównana i ponownie zainstalować osłony przełączników światła. Niestety, ta poprawka może okazać się kosztowna.

7. Wysoki poziom wilgotności

Wysoki poziom wilgotności w domu może powodować problemy z płytami przełączników i osłonami gniazd. Nadmiar nagromadzonej wilgoci powoduje rozszerzanie się suchej zabudowy, która naciska na płyty. Jeśli płyty przełączników są wykonane z cienkiego, delikatnego materiału, mogą się w rezultacie wygiąć na zewnątrz.

Dodatkowo, jeśli budowniczowie instalowali płyty gipsowo-kartonowe w czasie wysokiej wilgotności, masa szpachlowa nie wysycha prawidłowo. W rezultacie, związek kurczy się wzdłuż stawów, powodując niewspółosiowość, która może wpływać na płyty przełączników, powodując ich wygięcie do wewnątrz lub na zewnątrz. Czasami problem nie jest zauważalny, dopóki nie wystąpi znaczne osiadanie.

Możesz zainwestować w osuszacz, jeśli podejrzewasz rozszerzanie się suchej zabudowy z powodu wilgoci. Po usunięciu problemu należy ponownie zamontować płyty przełączników. Jeśli jednak problemem są zagłodzone stawy, będziesz musiał wymienić płytę gipsowo-kartonową, aby naprawić problem.

8. Słabo wykończone szwy

Podczas budowy domu, budowniczowie instalują suchej zabudowy poziomo ze szwem biegnącym w połowie ściany. Aby zabezpieczyć szwy, używają taśmy siatkowej i masy szpachlowej, która działa jak klej. Gdy ten „klej” wyschnie, szlifują szwy, czyniąc je równymi z płytą ścienną.

Niewłaściwa instalacja płyty ściennej, jednak może prowadzić do wybrzuszenia szwu, zwłaszcza gdy nie jest prawidłowo szlifowane. Ponieważ większość wykonawców instaluje włączniki światła mniej więcej w połowie wysokości ściany, mogą one wyglądać na wypaczone, jeśli zostaną umieszczone nad wybrzuszoną spoiną.

Aby rozwiązać ten problem, można zainwestować w nylonową nakładkę termoplastyczną. Materiał ten dzięki swojej elastyczności lepiej znosi nieregularne powierzchnie. Bardziej trwała opcja obejmuje naprawę suchej zabudowy, choć może to być kosztowna naprawa, zwłaszcza gdy zatrudnia się wykonawców.

Jeśli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, polecam Leviton 80709-W-2 Gang Toggle Light Switch Plate, który jest dostępny na Amazon. Ta podwójna płyta przełącznika wykonana jest z odpornego termoplastiku, który łatwo wytrzymuje uderzenia, ścieranie i naprężenia mechaniczne. Jako takie, to sprawia, że idealny przełącznik światła pokrywa dla sytuacji, gdy ściana nie jest całkowicie płaska.

Wypaczenia mogą mieć wpływ na inne instalacje ścienne, w tym na siding, powodując, że stają się one głośne i skrzypiące. Jeśli twoja siding robi hałas na wietrze, sprawdź mój kompletny przewodnik, aby znaleźć możliwe przyczyny. [Why Does Your Siding Make Noise in the Wind?]

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej