Majsterkowanie

Co jest lepsze na podłogę, marmur, granit czy płytki?

Co wybrać na podłogę, marmur, granit czy płytki? Jeśli zastanawiasz się nad najlepszą podłogą, znalazłeś właściwy artykuł. Poniżej opowiemy o wadach i zaletach tych trzech rodzajów podłóg. Pod koniec tego artykułu, będziesz w stanie dokonać najlepszego wyboru dla swojej sytuacji.

Płytka jest najbardziej przyjazną dla budżetu opcją, ale nadal oferuje dostosowanie i trwałość. Następny jest marmur, uważany za kamień wysokiej klasy, marmur będzie wyglądać świetnie, ale wymaga dość dużo konserwacji. Wreszcie, granit – który jest zwykle najdroższe – oferuje niektóre z najbardziej trwałość i odporność na plamy z podłóg kamiennych.

Spójrzmy na kilka więcej szczegółów poniżej. Będziemy rozmawiać o plusach i minusach każdego z tych kamieni. Następnie, na końcu tego artykułu, zawiniemy wszystko i wybierzemy zwycięzcę.

Ok, czas na skok w to.

Zalety i wady granitu

Granit jest twardym, trwałym i naturalnym kamieniem. Jest to oszałamiający dodatek do każdego domu. Granit jest popularnym wyborem na blaty kuchenne, ale jest również dobrym wyborem na podłogi. Poniżej omówimy trzy największe zalety, a następnie porozmawiamy o wadach.

Granit nie plami się łatwo

Jako kamień naturalny, granit może nadal plamić. Jednak nie jest on tak porowaty jak inne kamienie (np. marmur). To daje granitowi dużą przewagę w przypadku stosowania go w przedpokoju lub innym miejscu o dużym natężeniu ruchu.

Jeśli kamień nasiąka cieczą, staje się to problemem, ponieważ może to być niehigieniczne, a kamień może nawet rozwinąć zapach – nie wspominając o wszystkich plamach. Granit może być umieszczony i trwać przez długi czas.

Nie tylko szelki granitu pomagają z plamami, ale także pomagają w trwałości.

Granit jest trwały

Granit jest jedną z najtwardszych skał w przyrodzie. Oczywiście nie jest tak twardy jak diamenty, ale nadal jest odporny na zarysowania i odpryski. Jeśli szukasz podłogi, która będzie trwała przez długi czas, to granit z pewnością może być zwycięzcą.

Wreszcie, omówmy najbardziej oczywisty powód, aby wybrać granit.

Podłogi granitowe dają wygląd premium

Podłogi granitowe nadają naprawdę wysokiej klasy wygląd. W rzeczywistości jest to jeden z najbardziej klasycznych kamieni. Nadaje on każdemu domowi wspaniałą atmosferę. Jeśli chcesz uzyskać najdroższy wygląd, to granit nie zawiedzie.

Ale to nie wszystkie promienie słońca. Porozmawiajmy o niektórych wadach podłóg granitowych.

Granit jest drogi

Nie dostaniesz korzyści z granitu, jeśli nie jesteś skłonny zapłacić za to. Granit będzie kosztować prawdziwe pieniądze. Z tym powiedziane, istnieją różne gatunki. I w zależności od wielkości obszaru, który jesteś podłogi z granitu, może się okazać, że nie jest zbyt drogie.

Jednak nie każdy będzie skłonny do widelca nad gotówką dla materiału, nie mówiąc już o instalacji.

Granit wymaga ponownego uszczelnienia

Przy wszystkich wspaniałych rzeczach związanych z granitem, wciąż nie jest on nieomylny. Aby uzyskać najlepsze wyniki i najdłuższą żywotność, trzeba ponownie uszczelnić granit około raz w roku. Oczywiście, będzie to zależało od obszaru. Jeśli granit jest w miejscu o dużym natężeniu ruchu, może trzeba uszczelnić go więcej.

Ponadto, choć granit jest twardy, to nadal może zarysować. Niestety, jeśli się zarysuje, to nie jest łatwo usunąć skazę.

Granit jest trudniejszy w instalacji

Jeśli szukasz instalacji DIY, to granit może nie być dla Ciebie. Jeśli masz doświadczenie w matowymto możesz się na to zdecydować. Jednak ten materiał jest ciężki. I jest drogi, więc nie masz czasu do stracenia na popełnianie błędów podczas instalacji.

W porządku, teraz porozmawiajmy o marmurze. Marmur jest trochę inny niż granit.

Marmurowe podłogi: Plusy i minusy

Marmurowa podłoga to kolejny wysokiej klasy, przyciągający wzrok kamień. Jednak ma pewne różnice w stosunku do granitu. Zazwyczaj można znaleźć marmur nieco tańszy niż granit, ale nadal jest to znaczna cena. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym zaletom i wadom tego kamienia.

Marmurowa podłoga jest wyjątkowa

Marmur wydobywany jest na całym świecie. Kamień jest naturalny i często mają żyły biegnące przez niego, tworząc wszelkiego rodzaju ciekawych wzorów i kształtów. Marmurowa podłoga jest jak płatek śniegu, nie ma dwóch takich samych płyt. Jeśli chcesz domu, który ma naprawdę wyjątkowe cechy, a następnie marmurowe podłogi z pewnością dostarczyć.

Marmurowa podłoga jest wysokiej klasy

Marmur jest zdecydowanie wysokiej klasy. A niektórzy mogą powiedzieć, że jego wygląd jest nawet bardziej uderzający niż granitu – oczywiście, to zależy od cięcia kamienia.

W związku z tym, marmur wyłożył niektóre z najwspanialszych domów, pałaców i hoteli w historii. Jeśli szukasz wysokiej klasy, to marmur nie pozwoli Ci się zawieść.

Marmurowe podłogi są drogie

Podobnie jak granit, marmur jest drogi. Ponownie, płacisz za surowy charakter kamienia, unikalny wygląd i cenę instalacji. Istnieją różne klasy podłóg marmurowych, ale ogólnie rzecz biorąc, nie znajdziesz nic w kategorii „tanie”. Tak więc, jeśli masz napięty budżet, to może warto poszukać innej opcji.

Marmurowa podłoga jest bardziej miękka

Marmurowa podłoga jest bardziej miękka niż granit czy płytki. Podczas gdy ta miękkość nie oznacza, że będzie kruszyć się jak piasek (nie będzie), oznacza to, że jest bardziej podatny na uszkodzenia.

W miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak wejścia, marmur może być bardziej porysowany niż inne opcje.

Marmurowa podłoga wymaga konserwacji

Nie tylko marmurowa podłoga jest bardziej miękka niż granit, ale jest również bardziej porowata. Co to oznacza? Zasadniczo, marmur może być jak gąbka. Jeśli jakaś wilgoć buduje na kamieniu, może wsiąkać. Ponadto, jeśli przypadkowo rozlejesz napój na marmur, istnieje szansa, że niektóre płyny pozostawią trwałą plamę – nie jest to dobre i trudne do usunięcia.

Czas spojrzeć na bardziej powszechną opcję: płytki podłogowe.

Podłogi z płytek: Plusy i minusy

Podłogi z płytek są powszechne. Płytki występują w wielu różnych rodzajach i na różnych poziomach wydatków. Płytka nie jest kamieniem naturalnym – chociaż można uzyskać kamienie naturalne w formacie płytek. Jednak płytki nadal wyglądają ostro, a Ty możesz dostosować rodzaj materiału do potrzebnego zadania.

Przyjrzyjmy się jeszcze kilku zaletom i wadom.

Płytki są mniej kosztowne

Podłogi z płytek są zazwyczaj znacznie mniej kosztowne niż granit czy marmur. Mówimy tu o dużej różnicy. Podczas gdy zarówno granit, jak i marmur są wspaniałe, trudno uzasadnić dodatkowe pieniądze, gdy podłoga z płytek jest tak mocna i może wyglądać tak dobrze.

Jeżeli jesteś majsterkowiczem lub masz ograniczony budżet, to masz tam kilka świetnych opcji płytek. Ale to nie jest jedyny powód, dla którego płytki są takie ładne.

Podłogi z płytek są bardzo odporne na wodę

Płytki, w przeciwieństwie do kamieni naturalnych, są prawie całkowicie odporne na wodę. Nie musisz się martwić o napojach, jedzeniu lub czymkolwiek innym, co zawiera wilgoć, która jest zasysana przez pory.

Dachówka oferuje bardzo gładkie czyszczenie i bezproblemową konserwację. A do tego płytki mogą wyglądać naprawdę dobrze.

Podłogi z płytek są bardzo konfigurowalne

Możesz dostać duże płytki i małe płytki, niebieskie płytki i brązowe płytki. Możesz ułożyć płytki w sposób losowy lub zbudować ładną siatkę. Płytki dają Ci swobodę tworzenia wzorów, które chcesz z kolorem, który chcesz, bez bycia ograniczonym przez cenę lub brak dostępności.

Teraz porozmawiajmy o niektórych wadach płytek.

Dachówka nie jest tak egzotyczna

Oczywiście, płytki nie będą egzotyczne. Jeśli szukasz czegoś ultra naturalnego, płytki będą mniej ekscytujące. Zdecydowanie, granit i marmur biorą wstążki w tej kategorii. Z tego powodu, podłogi z płytek mogą nadal mieć wiele charakteru. A jeśli są zrobione dobrze, nadal czują się bardzo wysokiej klasy i są dużym krokiem w górę od czegoś takiego jak linoleum.

Podłogi z płytek są zimne

Podłogi z płytek mogą być nieco zimne. Z tym, że jest to również wada każdego kamienia lub podłogi ceramicznej. Nie będą one tak ciepłe jak dywan czy nawet naturalna podłoga drewniana.

Jednak w dzisiejszych czasach coraz łatwiej jest umieścić jednostki grzewcze pod podłogą z płytek. Tak więc, można zaoszczędzić trochę pieniędzy przy użyciu płytek (zamiast granitu lub marmuru), ale można następnie rzucić te oszczędności do instalacji ogrzewanej podłogi zawsze chciałeś.

Płytki wymagają starannej instalacji

Płytki wymagają starannej instalacji. Nie jest to spacer po parku. A płytki to nadal ciężki materiał, który wymaga siły i zrozumienia podczas instalacji.

Z tego powodu, płytki są prawdopodobnie bardziej przyjazne dla majsterkowiczów niż marmur czy granit. A jeśli popełnisz błąd z płytkami, nie jest to tak przejmujące.

Zwycięzca Podłogi: Płytka, granit czy marmur

Nadszedł czas, aby wybrać zwycięzcę. Każdy z tych kamieni ma mocne i słabe strony. I każdy z nich wygrywa w swojej kategorii.

Płytka jest zwycięzcą w kategorii najlepszej, wszechstronnej podłogi. Sprawdzają się w łazienkach, wejściach i kuchniach. Możesz to nazwać. Płytka może to zrobić.

Granit jest zwycięzcą w zakresie wysokiej klasy wyglądu w obszarze o wysokim stopniu użytkowania. Jeśli Twoje serce jest nastawione na wspaniały wygląd w strefie wejściowej, to granit to zapewni.

Marmur jest zwycięzcą, jeśli chodzi o wysokiej klasy wygląd w mało używanym miejscu. Jeśli szukasz wspaniałej podłogi w mniej ziarnistym obszarze, a następnie marmurowe podłogi nie będzie kosztować tyle, co granit, ale nadal będzie oświadczenie.

Może ci się również spodobać

Read More