Stolarstwo

Co oznacza symbol stóp i cali w obróbce drewna

Dzisiaj dowiemy się o symbolu stóp i cali. Jeśli jesteś przyzwyczajony do systemu metrycznego, to będzie to dobry artykuł, który pomoże Ci zrozumieć amerykański system miar i sposób konwersji między tymi dwoma systemami.

Stopy są reprezentowane na dwa popularne sposoby. Po pierwsze, istnieje skrót literowy „ft”. Po drugie, można użyć pojedynczego apostrofu (’) – na przykład, 4′ byłoby czytane „cztery stopy”. Cale są reprezentowane w formie literowej „in” lub „ins” dla cali. Lub jako podwójny apostrof („). Na przykład, 5″ będzie czytane jako „pięć cali”.

Zrozumienie, jak czytać pomiary, jest niezbędne w obróbce drewna lub każdym projekcie poprawy domu. Jeśli nie zrozumiesz jednostek i skrótów używanych do pomiaru stóp i cali, możesz popełnić ogromne błędy w swoim projekcie.

Jednakże, nie martw się. W tym artykule podzielimy się wszystkim, co musisz wiedzieć o symbolu stóp i cali. Wyjaśnimy również, jak te symbole są używane praktycznie i jak stopy i cale konwertują do systemu metrycznego.

W porządku, przejdźmy od razu do rzeczy!

Co to jest symbol stóp?

Zacznijmy od stóp. Kiedy pracujesz z tarcicy, rury, lub gonty, nie ma tendencji do być głównym naciskiem na pomiar w stopach. Najpierw podam krótkie wyjaśnienie, a następnie podzielę się kilkoma przykładami.

Stopy są albo skracane literami, „ft.” lub oznaczone apostrofem (’). Używamy pojedynczego apostrofu dla stóp i podwójnego dla cali („).

Przyjrzyjmy się kilku przykładom.

Na placu tartacznym, a zobaczysz two-by-four wymienione w następujący sposób:

2 in. X 4 in. X 8 ft. Skrót ten wskazuje, że deski mają grubość dwóch cali, szerokość czterech cali i długość ośmiu stóp.

Uwaga: Skrót „ft.” występuje zarówno w liczbie mnogiej jak i pojedynczej. Oznacza to, że słowa „foot” i „feet” są zarówno skrótem „ft.”. Jak zobaczysz później, jest to nieco inne w przypadku cali.

Czy długość desek w stopach jest dokładna?

Jeśli właśnie zacząłeś budować projekty lub pracować z drewnem, być może słyszałeś, że tarcica nie odpowiada swoim wymienionym wymiarom. Jest to prawdą, gdy mówimy o szerokości i długości.

Na przykład, 2 x 6 to w rzeczywistości 1 1/2 cala x 5 1/2 cala.

Tak więc, grubość i szerokość nie odpowiadają ich wymienionym wymiarom. Czy oznacza to, że długość w stopach jest również off? Zazwyczaj nie.

Zazwyczaj długość jest zgodna z podanymi wymiarami. Tak więc, jeśli kupisz deskę, która mówi, że ma 8 stóp długości, to prawdopodobnie jest to prawda.

Jednak zawsze dobrze jest zmierzyć deski przed założeniem, że są one prawdziwe do rozmiaru.

Wielu ludzi na świecie jest przyzwyczajonych do mierzenia wszystkiego za pomocą systemu metrycznego (centymetry i metry, itp.). System metryczny jest prosty w użyciu. Każdy pomiar jest w jednostkach dziesięciokrotnych, więc łatwo jest porównać różne rozmiary.

Jednak sprawy stają się trudniejsze, gdy musimy przeliczyć coś na stopy, które nie są częścią systemu metrycznego. Często nie jest to łatwe do zrobienia z głowy.

Aby przejść do centymetrów ze stóp, musimy najpierw rozbić stopy na cale. Dwanaście cali jest równe jednej stopie.

Jeden cal jest równy 2,54 centymetra. Tak więc, aby zamienić stopy na cale, musimy po prostu pomnożyć 2,54 przez 12. Twoja odpowiedź? – 30.48. Tak więc, jedna stopa jest równa około 30 centymetrom.

Jeden metr jest równy 3,28 stopy. Jak widzisz, metr i jard to podobne miary.

Jak przeliczyć stopy na centymetry?

W ostatniej części pokazaliśmy przykład, jak przeliczać stopy na centymetry. Aby przeliczyć stopy na centymetry, najpierw przelicz stopy na cale. Następnie pomnóż cale przez 2,54.

Oto przykład:

Konwertuj 8 stóp na centymetry.

Krok pierwszy, przekonwertuj 8 stóp na cale. Aby to zrobić, mnożymy liczbę stóp przez 12. Tak więc osiem razy 12 równa się 96 cali.

Następnie mnożymy cale przez 2,54, aby uzyskać centymetry – 96 x 2,54 = 243,8

Tak więc 8 stóp jest równe 243,8 centymetrom.

Jaki jest symbol dla cali?

Teraz nadszedł czas, aby omówić cale. Jak zapewne wiesz, dwanaście cali tworzy jedną stopę. Stopy i cale mają podobne symbole.

W przypadku stóp, używa się pojedynczego apostrofu (’). W przypadku cali używa się podwójnego apostrofu („). Oto przykład.

5′ 6″. Ten skrót wskazywałby, że coś ma pięć stóp i sześć cali długości.

W porządku, teraz, gdy omówiliśmy symbol dla cali, spójrzmy na skrót.

Jaki jest skrót dla cali?

Cale mają swój specyficzny skrót. Skrót ten sprawia, że oznaczanie i mierzenie cali jest proste w pracy.

Skrót „in.” oznacza cale. Czasami można zauważyć, że ktoś dodaje „s” na końcu skrótu: „ins.”.

Oto przykład, jak działa ten styl skrótów.

Wyobraźmy sobie, że jesteś w tartaku. Próbujesz znaleźć coś o konkretnych wymiarach. Widzisz znak, który brzmi 5 ft. 6 in. Co to oznacza?

Oznacza to, że deska ma pięć stóp i sześć cali długości.

Z ilu centymetrów składa się cal?

System metryczny jest bardzo popularny na całym świecie. W rzeczywistości wiele osób uważa, że Stany Zjednoczone powinny zacząć używać systemu metrycznego zamiast ich obecnego standardowego systemu miar.

Pomijając debaty, zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba przeliczyć coś z cali na centymetry lub z centymetrów na cale. Może to być szczególnie ważne podczas pracy nad projektem.

Dlaczego?

Cóż, wyobraźmy sobie, że instalujesz nowy zlew. Załóżmy, że zlew ma wszystkie wymiary podane w centymetrach, a blat ma wszystkie wymiary podane w calach. W tym przypadku będziesz musiał połączyć oba systemy, aby zainstalować zlew dokładnie.

Ponadto, jeśli pracujesz z budowniczym, który używa systemu metrycznego, bardzo pomocne jest wiedzieć, jak przeliczyć cale na centymetry. Ta umiejętność sprawi, że obaj będziecie trzymać się wyznaczonego kierunku. Na szczęście przeliczanie cali na centymetry nie jest trudne!

Jeden cal jest równy 2,54 centymetra. Zatem, aby przeliczyć coś z cali na centymetry, wystarczy pomnożyć ilość w calach przez 2,54.

Oto przykład.

Jeśli masz 15-calowy kawałek rury, ale chciałbyś przeliczyć go na centymetry, po prostu pomnóż 15 przez 2,54. Odpowiedź: 38.10. Tak więc, 15 cali jest równoważne 38,10 centymetrom.

Poniżej omówimy kilka często zadawanych pytań dotyczących cali, stóp i mierzenia tarcicy.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące cali i stóp

W tej części odpowiemy na kilka często zadawanych pytań dotyczących mierzenia. Precyzja jest bardzo ważna, gdy coś budujemy, dlatego przed rozpoczęciem projektu należy dobrze zrozumieć zasady pomiaru.

Oto kilka pytań, na które odpowiemy:

    <li>Czy podana szerokość tarcicy w calach jest dokładna?

  1. Jak czytać wymiary tarcicy?
  2. Czy mogę kupić tarcicę z dokładnymi wymiarami?

Dobrze, zbadajmy te kwestie bardziej szczegółowo.

Czy szerokość tarcicy w calach jest dokładna?

Jeśli chodzi o zakup i pomiar tarcicy, nie wszystko jest zawsze takie, jak się wydaje. Zgodnie z ogólną zasadą, istnieją trzy sposoby, w jakie kawałek tarcicy jest skategoryzowany: długość, szerokość i wysokość.

Na każdym kawałku tarcicy, długość jest zazwyczaj dokładna do podanego wymiaru. Jednak wysokość (lub grubość) i szerokość zazwyczaj różnią się od podanych wymiarów.

Na przykład, dwa na sześć jest zwykle bliżej jednego i pół cala na pięć i pół cala.

Dlaczego tak jest?

Cóż, wymiary były bardziej dokładne zanim tarcica została poddana procesowi frezowania i wykończenia. Proces piłowania desek sprawia, że są one nieco mniejsze od podanych rozmiarów.

Jak czytać wymiary tarcicy

Zazwyczaj wymiary desek są wymienione w określonej kolejności. Często kolejność ta zaczyna się od grubości, następnie szerokości, a potem długości.

Na przykład, możesz zobaczyć etykietę w następujący sposób: 2 in. x 4 in. x 84 in. Te liczby oznaczają, że deska ma 2 cale grubości, 4 cale szerokości i 84 cale długości.

Jeśli jesteś na placu budowy, warto zabrać ze sobą taśmę mierniczą. Czasami tarcica nie jest zgodna z oryginalnym rozmiarem, więc dobrze jest sprawdzić to dwukrotnie.

Ponadto, czasami, gdy ludzie przekopują się przez stos tarcicy, mieszają tarcicę między stosami. Takie mieszanie może spowodować, że przez przypadek kupisz deskę o niewłaściwym rozmiarze.

Czy mogę kupić tarcicę z dokładnymi wymiarami?

Może myślisz sobie, że te wszystkie pomiary są mylące! Czy jest jakiś sposób, aby kupić tarcicę z dokładnymi wymiarami?

Cóż, jeśli kupujesz tylko standardowe deski dwa na cztery i dwa na sześć, to nie jest łatwo znaleźć deski, które pasują do ich wymienionych wymiarów.

Bardziej prawdopodobne jest, że znajdziesz deskę, która odpowiada dokładnym wymiarom w dziale drewna specjalnego w sklepie z narzędziami. Takie drewno jest droższe, ale ma większe szanse być zgodne z wymiarami.

Generalnie, jeśli potrzebujesz drewna o dokładnym rozmiarze, będziesz musiał je przyciąć samodzielnie lub zlecić to sklepowi z narzędziami.

Podsumowanie

Zrozumienie symboli używanych do mierzenia stóp i cali pomoże Ci zbudować bardziej precyzyjny projekt. Wiedza o tym, jak przeliczać cale na centymetry pomoże Ci w komunikacji z innymi i zapobiegnie popełnianiu błędów pomiarowych.

Może ci się również spodobać

Read More