Nasze recenzje

Co to jest aparat z matrycą APS-C? Wyjaśnienie rozmiaru matrycy

Niezależnie od tego, czy kupujesz swój pierwszy aparat, czy dokonujesz modernizacji starszego modelu, prawdopodobnie spotkałeś się z terminem APS-C.

Czym jednak jest aparat z matrycą APS-C i jak wypada w porównaniu z innymi rozmiarami sensorów, takimi jak pełnoklatkowy czy Mikro Cztery Trzecie.

Co to jest aparat z matrycą APS-C?

Aparat APS-C to każdy aparat wyposażony w matrycę APS-C (Advanced Photo System typu C). Czujnik tego rozmiaru można często znaleźć w wielu lustrzankach cyfrowych i aparatach bezlusterkowych.

Sensory te mierzą zazwyczaj około 15,6 x 23,6 mm w aparatach Nikon, Sony i Pentax lub 14,9 x 22,3 mm w modelach Canon. Dla porównania, sensor pełnoklatkowy mierzy około 24 x 36 mm.

Czujniki APS-C należą do kategorii czujników crop – lub czujników mniejszych niż film 35 mm. Inne formaty crop to Mikro Cztery Trzecie i sensory 1-calowe. Czujniki tego rozmiaru zawsze będą miały pewną ilość cropów, co oznacza, że pole widzenia jest węższe niż w przypadku fotografowania z większym czujnikiem pełnoklatkowym.

Czy matryca APS-C jest lepsza od pełnoklatkowej?

Aparaty pełnoklatkowe są ogólnie uważane za lepsze od aparatów APS-C w taki sam sposób, w jaki aparaty APS-C są o krok wyżej od aparatów Mikro Cztery Trzecie, choć nie zawsze tak jest.

Najważniejszą zaletą wyboru aparatu pełnoklatkowego jest to, że większy czujnik umożliwia rejestrowanie obrazów o wyższej rozdzielczości niż jest to możliwe w przypadku mniejszego czujnika APS-C.

Jednak aparaty pełnoklatkowe mogą być bardzo drogie i muszą być sparowane z obiektywami pełnoklatkowymi, aby w pełni wykorzystać zalety dużego czujnika bez konieczności przycinania.

Co więc zrobić, jeśli zamiast tego zdecydujesz się na aparat z matrycą APS-C? Najbardziej oczywistą zaletą wyboru APS-C jest cena. Aparaty z matrycą APS-C są zazwyczaj znacznie tańsze niż aparaty pełnoklatkowe. Początkujący, hobbyści, a nawet profesjonaliści z ograniczonym budżetem mogą osiągnąć fantastyczne rezultaty dzięki sensorowi APS-C za znacznie mniej.

Aparaty z matrycą APS-C są też zazwyczaj mniejsze i lżejsze niż aparaty pełnoklatkowe. Sprawia to, że są one wygodniejszą opcją w podróży lub w sytuacjach, w których nie chcesz nosić ze sobą dużego zestawu, na przykład podczas fotografii ulicznej.

Więcej informacji na temat porównania aparatów pełnoklatkowych z aparatami APS-C można znaleźć w naszym przewodniku.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Ta oferta Sage Barista to obowiązkowy zakup dla kawoszy

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,”’+i.family+'”’),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,”’+i.family+”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej