Nasze recenzje

Co to jest aparat z matrycą APS-C? Wyjaśnienie rozmiaru matrycy

Niezależnie od tego, czy kupujesz swój pierwszy aparat, czy dokonujesz modernizacji starszego modelu, prawdopodobnie spotkałeś się z terminem APS-C.

Czym jednak jest aparat z matrycą APS-C i jak wypada w porównaniu z innymi rozmiarami sensorów, takimi jak pełnoklatkowy czy Mikro Cztery Trzecie.

Co to jest aparat z matrycą APS-C?

Aparat APS-C to każdy aparat wyposażony w matrycę APS-C (Advanced Photo System typu C). Czujnik tego rozmiaru można często znaleźć w wielu lustrzankach cyfrowych i aparatach bezlusterkowych.

Sensory te mierzą zazwyczaj około 15,6 x 23,6 mm w aparatach Nikon, Sony i Pentax lub 14,9 x 22,3 mm w modelach Canon. Dla porównania, sensor pełnoklatkowy mierzy około 24 x 36 mm.

Czujniki APS-C należą do kategorii czujników crop – lub czujników mniejszych niż film 35 mm. Inne formaty crop to Mikro Cztery Trzecie i sensory 1-calowe. Czujniki tego rozmiaru zawsze będą miały pewną ilość cropów, co oznacza, że pole widzenia jest węższe niż w przypadku fotografowania z większym czujnikiem pełnoklatkowym.

Czy matryca APS-C jest lepsza od pełnoklatkowej?

Aparaty pełnoklatkowe są ogólnie uważane za lepsze od aparatów APS-C w taki sam sposób, w jaki aparaty APS-C są o krok wyżej od aparatów Mikro Cztery Trzecie, choć nie zawsze tak jest.

Najważniejszą zaletą wyboru aparatu pełnoklatkowego jest to, że większy czujnik umożliwia rejestrowanie obrazów o wyższej rozdzielczości niż jest to możliwe w przypadku mniejszego czujnika APS-C.

Jednak aparaty pełnoklatkowe mogą być bardzo drogie i muszą być sparowane z obiektywami pełnoklatkowymi, aby w pełni wykorzystać zalety dużego czujnika bez konieczności przycinania.

Co więc zrobić, jeśli zamiast tego zdecydujesz się na aparat z matrycą APS-C? Najbardziej oczywistą zaletą wyboru APS-C jest cena. Aparaty z matrycą APS-C są zazwyczaj znacznie tańsze niż aparaty pełnoklatkowe. Początkujący, hobbyści, a nawet profesjonaliści z ograniczonym budżetem mogą osiągnąć fantastyczne rezultaty dzięki sensorowi APS-C za znacznie mniej.

Aparaty z matrycą APS-C są też zazwyczaj mniejsze i lżejsze niż aparaty pełnoklatkowe. Sprawia to, że są one wygodniejszą opcją w podróży lub w sytuacjach, w których nie chcesz nosić ze sobą dużego zestawu, na przykład podczas fotografii ulicznej.

Więcej informacji na temat porównania aparatów pełnoklatkowych z aparatami APS-C można znaleźć w naszym przewodniku.

Może ci się również spodobać

Read More