Nasze recenzje

Co to jest IP67? Wyjaśnienie stopnia ochrony IP

Jeśli jesteś na rynku nowego smartfona lub głośnika Bluetooth, być może natknąłeś się na termin IP67 na liście specyfikacji.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o stopniach ochrony IP, co oznacza IP67 i jak wypada w porównaniu z IP68.

Co to jest IP67?

IP67 to stopień ochrony przed wnikaniem (IP) często spotykany na telefonach, głośnikach i słuchawkach. Podanie stopnia ochrony IP pomaga ludziom dokładnie zrozumieć, jak odporne na kurz i wodę jest urządzenie przed jego zakupem.

Aby zrozumieć, co oznacza IP67, musimy najpierw przyjrzeć się skali oceny IP i jej działaniu.

Ocena IP składa się z dwóch liczb. Pierwsza liczba odnosi się do tego, jak dobrze urządzenie może wytrzymać stałe ciała obce, takie jak kurz, podczas gdy druga cyfra opisuje, w jakim stopniu urządzenie jest chronione przed cieczami, tj. wodą.

Skala dla ciał stałych waha się od 0 (brak ochrony) do 6 (pyłoszczelność), podczas gdy skala dla cieczy zaczyna się od 0 (brak ochrony) i rozciąga się aż do 9 (ochrona przed strumieniami wody o wysokim ciśnieniu i temperaturze). Istnieją również urządzenia, które nie są testowane pod kątem jednej lub drugiej kategorii – te oceny IP są reprezentowane przez „X”.

Pełną skalę klasyfikacji IP można zobaczyć na poniższym obrazku (za pośrednictwem IEC):

Obrazek: IEC

W przypadku IP67, dane urządzenie ma stopień ochrony przed ciałami stałymi wynoszący 6, co oznacza, że jest całkowicie pyłoszczelne. Jest to najwyższy możliwy wynik. Urządzenie ma również stopień ochrony przed wodą wynoszący 7, co oznacza, że jest chronione przed skutkami tymczasowego zanurzenia w wodzie. Mówiąc dokładniej, urządzenie może być zanurzone w wodzie o głębokości do 1 m przez maksymalnie 30 minut.

Jakie urządzenia mają stopień ochrony IP67?

Wiele urządzeń posiada stopień ochrony IP67. Obejmuje to telefony średniej klasy, takie jak Samsung Galaxy A55, Galaxy A35 i Google Pixel 7a, a także wiele naszych najlepszych głośników Bluetooth, w tym B&O Beosound A1 2nd Gen, JBL Charge 5 i Ultimate Ears Wonderboom 3.

Warto zauważyć, że większość flagowych smartfonów w dzisiejszych czasach – w tym iPhone 15 Pro Max, Samsung Galaxy S24 Ultra i Google Pixel 8 Pro – są chronione do IP68. Oznacza to, że telefony te będą lepiej przygotowane do zanurzenia w wodzie niż urządzenia oznaczone IP67.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej