Nasze recenzje

Co to jest USB-A? Wyjaśnienie działania starszego portu

USB-A (aka USB Typ A) to powszechny port spotykany w różnych urządzeniach, najbardziej zauważalny w laptopach i komputerach stacjonarnych. Ale jakie korzyści oferuje USB-A i dlaczego powinno Cię to interesować?

Stworzyliśmy ten przewodnik, aby wyjaśnić, jaką funkcjonalność zapewnia USB-A i jak różni się od innych popularnych portów, takich jak USB-C, HDMI i inne.

Czym jest USB-A?

USB-A jest obecnie najbardziej powszechnym typem USB i znajduje się w różnych urządzeniach, takich jak laptopy i komputery stacjonarne. Można go używać do przesyłania danych, np. podłączania zewnętrznego dysku twardego lub pamięci USB w celu tworzenia kopii zapasowych dokumentów, zdjęć i filmów. Większość urządzeń peryferyjnych, takich jak przewodowe klawiatury i myszy, również korzysta ze złącza USB-A.

Złącze USB-A można odróżnić od innych formatów USB dzięki jego prostokątnemu kształtowi. Często porównywano go do kaczego dzioba. Dla porównania, USB-C używa owalnego kształtu, a więc nie będzie można podłączyć kabla USB-A do portu USB-C i odwrotnie.

USB-A jest klasyfikowany jako port legacy, i jest powoli wycofywany. USB-A jest ograniczony do transferu danych, podczas gdy nowszy standard USB-C może być używany do dostarczania energii i wyjścia wyświetlacza też, a także oferuje szybsze prędkości transferu danych.

W rezultacie wiele nowych urządzeń nie obsługuje już USB-A. Laptopy takie jak MacBook Air i Dell XPS 13 nie oferują połączeń USB-A, ponieważ producenci chcą usunąć gruby port, aby urządzenia przenośne były jak najsmuklejsze. Oznacza to, że będziesz musiał użyć adaptera USB-C, jeśli chcesz używać swoich starych urządzeń peryferyjnych z takimi urządzeniami.

To nie znaczy, że nie można już znaleźć portów USB-A w nowoczesnych laptopach. Laptopy do gier zazwyczaj posiadają USB-A, ponieważ gracze często korzystają z przewodowych urządzeń peryferyjnych, a producenci tacy jak Acer i Lenovo zazwyczaj starają się zachować połączenie USB-A, aby użytkownicy byli zadowoleni.

2,56 zł NordVPN Deal

NordVPN oferuje teraz do 66% zniżki na 2-letni plan wraz z 3 miesiącami gratis przy użyciu kodu TrustedReviews przy kasie!

  • NordVPN
  • CODE: TrustedReviews
  • od £2.56/mo

Kup teraz

Jakie są rodzaje połączeń USB-A?

USB-A występuje w różnych odmianach, więc nie wszystkie połączenia oferują taką samą wydajność.

Najwcześniejsza wersja USB-A pojawiła się w 1996 roku i nosi nazwę USB 1.0, oferując maksymalną prędkość 1,5 Mbit/s. Najnowsza wersja, zwana USB 3.1, została wprowadzona w 2013 roku i oferuje prędkość do 10 Gbps.

Możesz sprawdzić pełny podział poniżej.

USB 1.0 (1996) USB 1.1 (1998) USB 2.0 (2001) USB 3.0 (2008) USB 3.1 (2013)
1,5 Mbit/s 12 Mb/s 480 Mb/s 5 Gb/s 10 Gb/s

Jest mało prawdopodobne, że zobaczymy nowe generacje USB-A w przyszłości, z naciskiem na USB-C zamiast. Najnowsza generacja USB-C nosi nazwę USB4 V2, która oferuje karkołomne prędkości 80 Gbps – to 8x szybciej niż najszybsze połączenie USB-A.

W rezultacie nie ma wątpliwości, że USB-C ma wyższy pułap wydajności niż USB-A, ale ten ostatni jest nadal bardzo przydatny w przypadku korzystania z urządzeń peryferyjnych, zewnętrznych pamięci i pamięci USB, które nie do końca dogoniły nowszy standard.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej