Nasze recenzje

Co to jest Wi-Fi 6?

Wi-Fi 6 jest szeroko rozpowszechnioną technologią w 2023 roku, więc prawdopodobnie spotkałeś się z tym terminem lub masz go w jednym ze swoich urządzeń podłączonych do Internetu. Wi-Fi 6E jest już dostępne, ale ponieważ to pierwsze wciąż jest tak powszechne, jesteśmy tutaj, aby jasno wyjaśnić, czym jest Wi-Fi 6.

Jeśli widziałeś Wi-Fi 6 na produktach, które już posiadasz lub rozważasz zakup, możesz chcieć zebrać więcej informacji na temat standardu bezprzewodowego. W tym celu stworzyliśmy ten przydatny przewodnik.

Po uzyskaniu wszystkich kluczowych informacji zapoznaj się z naszym przewodnikiem po najlepszych routerach, w którym znajdziesz najlepsze modele Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E.

Czym jest Wi-Fi 6?

Standardy Wi-Fi były znane pod nazwami IEEE, więc Wi-Fi 6 został pierwotnie wprowadzony jako 801.11ax w kwietniu 2018 roku. Ponieważ nazwy te mogą być mylące, Wi-Fi Alliance postanowiło uprościć konwencje nazewnictwa, aby można było łatwo stwierdzić, który standard jest nowszy. Dlatego też mamy teraz Wi-Fi 6, następcę starszego standardu Wi-Fi 5 (wcześniej znanego jako 802.11ac).

Chociaż standard ten został ogłoszony w 2018 roku, minęło sporo czasu, zanim produkty (zwłaszcza te niedrogie) stały się dostępne. Jesteśmy jednak teraz w punkcie, w którym zdecydowana większość nowych routerów obsługuje co najmniej Wi-Fi 6, podobnie jak wszystkie najnowsze telefony, laptopy, a nawet inne urządzenia, takie jak inteligentne głośniki.

Jakie są jednak główne zalety Wi-Fi 6 w porównaniu do jego poprzednika? Nowszy standard oferuje teoretyczne prędkości do 9,6 Gb/s, podczas gdy Wi-Fi 5 jest ograniczone do 3,5 Gb/s. Ważne jest, aby pamiętać, że są to teoretyczne prędkości, które mogą nie być osiągalne w sieci domowej. Jednak nadal pokazuje, że Wi-Fi 6 ma znacznie wyższy pułap wydajności.

Kredyt: Minim

Wi-Fi 6 oferuje jednak nie tylko większe prędkości. Jest również w stanie przesyłać większą liczbę bitów w tym samym czasie.

Wi-Fi wykorzystuje technikę o nazwie Quadrature Amplitude Modulation (QAM). Wi-Fi 5 wykorzystuje 512-QAM, co pozwala systemowi przesyłać osiem bitów jednocześnie; Wi-Fi 6 wykorzystuje 1024-QAM, co pozwala na jednoczesne przesyłanie 10 bitów. Daje to 25% poprawę prędkości.

Następnie Wi-Fi 6 wykorzystuje wielodostęp z ortogonalnym podziałem częstotliwości (OFDMA), który dzieli kanał bezprzewodowy na małe fragmenty, dzięki czemu każdy klient otrzymuje własny dedykowany bit przepustowości. Przypomina to sposób, w jaki ciężarówka pocztowa może być zapakowana listami dla różnych osób i rozdzielona na końcu.

Nastąpił również rozwój MU-MIMO (skrót od „Multiple User – Multiple Input Multiple Output”). Dzięki tej technologii router ma określoną liczbę strumieni do wysyłania i pobierania. Na przykład router 8×8 ma osiem strumieni wysyłania i osiem strumieni pobierania. Dzięki MU-MIMO strumień może być kierowany do klienta, zapewniając mu dedykowaną przepustowość. Istnieje możliwość wyboru sposobu, w jaki jest to robione. Na przykład, klient 2×2 może połączyć się z obydwoma strumieniami, aby zwiększyć wydajność, pozwalając naszemu routerowi 8×8 na obsługę do czterech klientów w ten sposób; jednak router może połączyć ośmiu klientów bezpośrednio, używając pojedynczego strumienia.

Ważne jest to, że im więcej masz strumieni, tym łatwiej jest routerowi obsługiwać więcej klientów.

Kredyt: Huawei

MU-MIMO zostało wprowadzone w Wi-Fi 5, ale tylko do pobierania. Wi-Fi 6 czyni tę technologię dwukierunkową. Ponadto MU-MIMO może być używane jednocześnie z OFDMA, poprawiając odpowiedź i dedykowaną przepustowość, która otrzymuje każdy klient.

W paśmie 5 GHz szerokość kanału została podwojona z 80 MHz do 160 MHz, co dodatkowo zwiększa ilość dostępnej przepustowości; w zatłoczonym paśmie 2,4 GHz szerokość kanału pozostaje na poziomie 40 MHz.

Oszczędność energii została poprawiona w Wi-Fi 6 dzięki Target Wake Time. Dzięki tej technologii klienci i router mogą zaplanować, kiedy może odbywać się regularna komunikacja. W przypadku urządzeń, które muszą się od czasu do czasu meldować, takich jak inteligentne czujniki, oszczędza to żywotność baterii, ponieważ urządzenie musi komunikować się tylko wtedy, gdy jest to zaplanowane; w starym systemie urządzenie musiałoby się obudzić, spróbować nadawać, ale wyłączyć się, jeśli sieć Wi-Fi była w użyciu, a następnie spróbować ponownie.

Target Wake Time nie zrobi różnicy na laptopie, który będzie komunikował się znacznie częściej, ale w przypadku czujników, inteligentnych urządzeń domowych i tym podobnych, technologia ta powinna poprawić komunikację i żywotność baterii.

Wi-Fi 6 to standard, który działa zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz, więc wszystko, co przeczytałeś powyżej, dotyczy obu. Dla porównania, Wi-Fi 5 było standardem tylko 5 GHz, a routery nadal korzystały ze starszej specyfikacji 802.11n dla pasma 2,4 GHz.

W rezultacie Wi-Fi 6 zapewnia swoje funkcje we wszystkich pasmach, zapewniając większą całkowitą przepustowość wysokiej jakości; jednak urządzenia nadal będą łączyć się tylko z jednym typem sieci naraz: routery mogą albo prezentować dwa oddzielne kanały, albo mieć jedną nazwę sieci i wysyłać łączące się urządzenia do najlepszego kanału w oparciu o szybkość, zasięg i możliwości.

Są to wszystkie główne zalety Wi-Fi 6, ale czym jest Wi-Fi 6E? Krótko mówiąc, Wi-Fi 6E ma wszystkie funkcje wymienione powyżej dla Wi-Fi 6, ale wprowadza również nowy kanał 6 GHz do miksu. Dopiero zaczynamy widzieć routery i urządzenia Wi-Fi 6E trafiające na rynek, ale oczekuje się, że wkrótce zyskają one dalszą popularność dzięki technologii, która ma pojawić się w iPhonie 15. Tak czy inaczej, warto mieć to na uwadze, jeśli chcesz uzyskać najlepszą możliwą wydajność routera i Wi-Fi.

Może ci się również spodobać

Read More