Dom

Co to są tytuły własności? Gdzie je znaleźć i dlaczego są potrzebne?

Zastanawiasz się, czym są tytuły własności i dlaczego są ważne?

Dzisiejszy artykuł jest właśnie takim pytaniem. Dokumenty własności to coś, o czym słyszał prawie każdy, a jednak niewielu wie o nich wiele. Gdzie znajdują się tytuły własności? Czy można je zmienić? Co się dzieje, jeśli nie masz oryginalnej kopii?

Wszystko dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

Czym są tytuły własności?

W dużym skrócie, title deeds to zapis własności dla gruntów i nieruchomości.

Akt własności może składać się z wielu różnych dokumentów, co często zaskakuje ludzi. Ta seria dokumentów nie tylko dowodzi, kto jest właścicielem nieruchomości i wszelkich towarzyszących jej gruntów, ale także pokazuje historię własności domu.

Dokumentacja może obejmować następujące elementy:

 • Testamenty
 • Leasingi
 • Hipoteki
 • Koncesje
 • Umowy sprzedaży

Gdzie mogę znaleźć moje akty własności?

HM Land Registry posiada obecnie cyfrowe kopie aktów własności, które można wyszukać tutaj.

Akt własności składa się z dwóch oddzielnych części: Rejestru Tytułu i Planu Tytułu. Rejestr tytułów własności jest zapisem własności, ale zawiera również istotne informacje o przymierzach, opłatach i numerze tytułu własności. Z drugiej strony, Plan Tytułu jest mapą pokazującą prawa do drogi, linie graniczne i odniesienie do Ordinance Survey.

Rejestracja nieruchomości mieszkalnych w Anglii i Walii jest obowiązkowa od 1990 roku, więc wszystkie tytuły własności od tej daty będą przechowywane przez HM Land Registry.

Czy potrzebuję oryginalnej kopii moich aktów własności?

Nie, posiadanie oryginalnej kopii aktu własności nie jest wymogiem prawnym.

Jak wspomniano powyżej, od 1990 roku HM Land Registry jest prawnie zobowiązany do posiadania kopii każdego zarejestrowanego aktu własności. Ta cyfrowa wersja aktu własności jest tym, co jest obecnie powszechnie stosowane, gdy nieruchomość jest kupowana lub sprzedawana. Kopia ta jest obecnie postrzegana jako ostateczny zapis, jeśli chodzi o własność nieruchomości i gruntów w Anglii i Walii.

Jeśli chciałbyś przejąć na własność oryginalną kopię tytułu własności Twojej nieruchomości, może ona być w posiadaniu kilku różnych stron. Warto również pamiętać o tym, że tylko właściciele domów wolnych od hipoteki mają prawo do posiadania oryginalnych kopii. Tak więc, jeśli nie jesteś w pełni spłacony, posiadanie tytułu własności nie jest opcją.

Jeśli chcesz odnaleźć swoje oryginalne akty własności, mogą one znajdować się u jednej z następujących stron:

 • Solicitor
 • Conveyancer
 • Kredytodawca hipoteczny
 • Poprzedni właściciel/e

W przypadku starszych nieruchomości, które były kupowane i sprzedawane wiele razy, śledzenie oryginalnych aktów prawnych może być trudne. Zapewniamy, że choć miło jest posiadać oryginały, nie jest to konieczne, o ile nieruchomość została wcześniej zarejestrowana w HM Land Registry.

Czy mogę wprowadzić zmiany w moich aktach własności?

Tak, można.

Przypadki, w których możesz chcieć to zrobić obejmują:

 • Zmiana nazwiska
 • Zmiana płci
 • Zmiana kredytodawcy hipotecznego
 • Dodanie lub usunięcie kogoś

Zmian można dokonać poprzez złożenie wniosku o zmianę rejestru online (w przypadku dodawania lub usuwania nazwisk), poprzez wypełnienie formularza AP1 (w przypadku zmiany nazwy i usunięcia pożyczkodawcy) lub formularza CNG (w przypadku zmiany płci).

Czy można sprzedać nieruchomość bez tytułu własności?

Jest to możliwe, ale to nie będzie nigdzie w pobliżu tak proste do sprzedaży, jeśli nie masz żadnych aktów prawnych związanych z nieruchomością, którą chcesz sprzedać.

Uzyskanie tytułu własności jest często sposobem na zrobienie kroku naprzód. Tytuł własności (AKA Qualified Title) jest wydawany, gdy nie można ostatecznie udowodnić tytułu absolutnego. Może to mieć miejsce, gdy oryginalne dokumenty zostały utracone lub uszkodzone nie do poznania, np. w przypadku pożaru lub powodzi.

Inną opcją w tej sytuacji jest dostarczenie kupującemu i jego kredytodawcy deklaracji ustawowej. Należy jednak pamiętać, że próba sprzedaży bez bezwzględnego tytułu własności w ręku może spowodować długi, przeciągający się proces, a także może wpłynąć na cenę, którą będziesz mógł zażądać za nieruchomość.

Czy powinieneś kupić nieruchomość bez tytułu własności?

Można kupić nieruchomość bez tytułu własności, ale nie oznacza to automatycznie, że należy to zrobić.

Kupowanie nieruchomości bez tytułu własności jest ryzykowne. Musisz być w 100% pewny umiejętności swojego prawnika i być przygotowany na zapłacenie za dodatkową pracę, z którą się zetknie, aby zapewnić, że wszystko jest na pokładzie przed wymianą umów. Rozsądnie jest również poprosić o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, tak abyś był pokryty za wszelkie niejasne przymierza ograniczające, które nie są pokazane w akcie własności.

Podczas gdy wszystkie zakupy nieruchomości mają element kupującego uważać o nich, w przypadku zakupu nieruchomości bez tytułu własności, caveat emptor jest szczególnie ważne, aby pamiętać.

Petty’s jest jednym z najstarszych agentów nieruchomości w East London, a my mamy bogaty doświadczony personel, który kocha pomagać ludziom przenieść do domu.

Jeśli kupujesz lub sprzedajesz w Londynie lub jego okolicach, z przyjemnością pomożemy Ci dokonać kolejnej przeprowadzki tak bezstresowo, jak to tylko możliwe. Zadzwoń do naszego zespołu, aby dowiedzieć się, co odróżnia Petty Son i Prestwich od innych.

Article By: Jenny Wagstaff

Jako Dyrektor Petty’s, Jenny nie ma wielu rzeczy, których by nie robiła: Zarządzanie najmem, obowiązki kadrowe, ogólna administracja biznesowa… lista jest długa! Kiedy nie zajmuje się codziennymi sprawami, można ją spotkać w teatrze lub na popołudniowej herbacie w eleganckim miejscu.

020 3370 8786 / Email bezpośrednio

Może ci się również spodobać

Read More