Majsterkowanie

Co zużywa mniej energii elektrycznej, wentylator sufitowy lub tryb wentylatora AC?

Czy jesteś ciekawy, który z nich zużywa mniej energii elektrycznej pomiędzy wentylatorem sufitowym a jednostką AC w trybie wentylatora? Ludzie mają pytania dotyczące trybu wentylatora AC vs. wentylatora sufitowego i tego, który jest bardziej wydajny. Oto, co wiemy.

Tryb wentylatora AC często zużywa więcej energii niż zwykły wentylator sufitowy. Jednak zależy to od rodzaju wentylatora sufitowego i rodzaju jednostki AC. Niektóre mniejsze jednostki w trybie wentylatora mogą zużywać mniej więcej tyle samo energii elektrycznej co wentylator sufitowy, ale zazwyczaj są mniej wydajne i mniej praktyczne.

W tym artykule omówimy wszystkie te kwestie bardziej szczegółowo. Zaproponujemy kilka sposobów, w jaki ludzie wykorzystują swój wentylator sufitowy i tryb AC na swoją korzyść. Wreszcie, przejdziemy kilka wskazówek, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunku za energię w gorących miesiącach lata.

Rozgryźmy to!

Czy taniej jest uruchomić AC czy wentylator sufitowy?

Jeśli używasz swojego klimatyzatora na pełnej mocy, będzie on zużywał znacznie więcej energii niż wentylator sufitowy. A mówiąc o pełnej mocy, mamy na myśli, że jednostka AC aktywnie chłodzi pomieszczenie. Jednak wiele osób zastanawia się, czy może po prostu przełączyć jednostkę AC na tryb wentylatora i zaoszczędzić trochę energii. Cóż, odpowiedź na to pytanie jest zniuansowana.

Ogólnie rzecz biorąc, taniej jest używać wentylatora sufitowego niż pełnej jednostki AC. Jednak sprawy stają się nieco mętne, gdy zaczynamy mówić o trybie wentylatora (jeśli nie jesteś pewien, co to jest, zobacz sekcję poniżej).

Kiedy jednostka AC jest na pełnej mocy, wymaga wystarczająco dużo energii, aby zasilić sprężarkę w jednostce AC i zasilić wentylatory/dmuchawy. Ta aktywacja sprężarki jest tym, co sprawia, że jednostka AC zużywa o wiele więcej energii niż nowoczesny wentylator sufitowy.

Niektóre staromodne wentylatory sufitowe mogą zużywać więcej energii niż nowoczesne jednostki, jednak nadal prawdopodobnie nie będą zużywać tyle energii co pełnowartościowa jednostka AC. Ale co z trybem wentylatora?

Czym jest tryb wentylatora dla jednostki klimatyzacyjnej?

Tryb wentylatora to ustawienie dostępne w większości jednostek AC. W tym ustawieniu, zamiast aktywnie chłodzić powietrze, jednostka AC po prostu wdmuchuje powietrze w sposób podobny do zwykłego wentylatora.

Tryb wentylatora AC może różnić się pod względem celu, funkcji i skuteczności. Na przykład, tryb wentylatora będzie inny w małym okiennym urządzeniu AC niż w centralnym systemie powietrznym.

W małej jednostce okiennej tryb wentylatora AC może po prostu zasysać ciepłe powietrze z zewnątrz. Ponadto, w przypadku jednostek okiennych, może być trudno skierować powietrze tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

W centralnym systemie klimatyzacji, tryb wentylatora może cyrkulować powietrze w domu (wiele z nich posiada systemy powietrza powrotnego). Pomaga to zapewnić równomierne chłodzenie całego domu, zapobiegając uwięzieniu zimnego powietrza w dowolnym miejscu.

Porozmawiajmy o tym, ile energii można zaoszczędzić dzięki trybowi wentylatora AC.

Czy tryb wentylatora AC oszczędza energię elektryczną?

Tryb wentylatora AC może oszczędzać energię; trzeba jednak wiedzieć, kiedy go używać. A to zależy od Twojego obecnego systemu chłodzenia. Jeśli jesteś przyzwyczajony do używania zwykłych wentylatorów pudełkowych i sufitowych, to prawdopodobnie nie zaoszczędzisz wiele energii używając trybu wentylatora AC.

Jeśli jednak stale używasz swojego urządzenia AC do aktywnego chłodzenia domu, zaoszczędzisz trochę energii używając trybu wentylatora. Może się to jednak skończyć mniejszym komfortem.

Porozmawiajmy o tym, kiedy prawidłowo używać trybu wentylatora.

Kiedy używać trybu wentylatora AC

W tym rozdziale porozmawiamy o kilku momentach, w których należy używać trybu wentylatora w jednostce AC. Jak zobaczysz, istnieją sposoby na efektywne wykorzystanie trybu wentylatora.

Jedna rzecz do zapamiętania – ważne jest, aby przejrzeć i zbadać swoją konkretną jednostkę AC. Istnieje wiele typów na rynku. Spróbuj dowiedzieć się, jak działa twój i upewnij się, że jest prawidłowo zainstalowany i sprawny. Jeśli Twoja jednostka AC nie działa prawidłowo, to żadna z tych wskazówek nie pomoże.

Kiedy używać trybu wentylatora AC:

  1. Rano lub wieczorem.
  2. Jako oczyszczacz powietrza
  3. Do cyrkulacji chłodnego powietrza

Poniżej przyjrzymy się temu tematowi bardziej szczegółowo.

Używanie trybu wentylatora AC (jednostki okienne) w chłodne poranki lub wieczory

Wiele okiennych jednostek AC (przynajmniej wiele z tych starszych, które wciąż są w pobliżu), nie ma super mocnego wentylatora. Nie tylko to, ale wentylator jest zatrzymany w oknie, z minimalną możliwością regulacji. Czy jest więc kiedykolwiek czas, aby go użyć?

Cóż, to zależy od urządzenia. Jednak te wentylatory okienne często wciągają powietrze z zewnątrz i wpychają je do środka. Podczas gdy może to być niewygodne w gorącej części dnia, może być pomocne rano lub wieczorem, ponieważ ściąga chłodne powietrze z zewnątrz i wprowadza je do środka. Dzięki temu w domu jest chłodniej i nie trzeba korzystać z pełnego trybu AC.

Użyj trybu wentylatora AC, aby oczyścić powietrze

Niektóre nowsze urządzenia AC, wyposażone w efektywne systemy filtracji powietrza, mogą być używane do oczyszczania powietrza z kurzu i zanieczyszczeń, dzięki czemu pomieszczenie staje się świeższe. Można więc włączyć tryb tylko wentylatora, aby pomóc w utrzymaniu czystego powietrza.

Ponieważ jest to tylko wentylator, niektórzy ludzie mogą nawet używać tej metody podczas chłodniejszych miesięcy.

Uwaga: wiele osób lubi dźwięk białego szumu podczas snu. Mała jednostka AC może zapewnić uspokajający dźwięk przez całą noc bez tworzenia ogromnego rachunku za energię. Oczywiście, będzie to zależało w dużej mierze od osobistych preferencji.

Tryb wentylatora AC do rozprowadzania zimnego powietrza

Wreszcie, w przypadku centralnego systemu AC, tryb wentylatora może pomóc w rozprowadzeniu chłodnego powietrza po domu. Czasami, w starszych domach i starszych kanałach, chłodne powietrze z jednostki AC jest rozprowadzane nieproporcjonalnie do całego domu. Może to prowadzić do tego, że jeden pokój jest znacznie chłodniejszy od drugiego.

Jeśli tak jest w Twoim domu, to użycie trybu wentylatora na jednostce AC może pomóc w równomiernym rozprowadzeniu chłodnego powietrza. Jak to działa?

Cóż, po uruchomieniu jednostki AC przez jakiś czas, można przełączyć się na sam wentylator. Teraz wentylator będzie wykorzystywał otwory wentylacyjne do rozprowadzania chłodnego powietrza po domu.

Jeśli masz szczelnie zaizolowany dom, to przekonasz się, że nie musisz mieć włączonej klimatyzacji tak bardzo. Zamiast tego, można użyć trybu wentylatora do cyrkulacji chłodnego powietrza.

Podczas gdy tryb wentylatora AC prawdopodobnie zużywa więcej energii niż wentylator sufitowy, ma on swój cel.

Czy powinienem używać wentylatora sufitowego zamiast trybu wentylatora AC?

Wentylatory sufitowe nie zużywają tony energii. Najprawdopodobniej zaoszczędzisz energię używając wentylatora sufitowego zamiast ciągłego działania wentylatora jednostki AC. Jednak porozmawiajmy o kilku powodach, dla których warto wybrać wentylator sufitowy zamiast wentylatora AC.

Powody, dla których warto używać wentylatora sufitowego:

  1. Bardziej bezpośredni
  2. Ciszej
  3. Mniejsza moc

Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Wentylator sufitowy jest bardziej bezpośredni

Większość czasu, wentylator sufitowy zrobi dobrą robotę poruszania powietrza po pokoju. Wentylator sufitowy pomoże wyrównać temperaturę w pokoju, i może pomóc ludziom czuć się bardziej komfortowo.

Niektórzy sugerują, że używanie wentylatora sufitowego z jednostką AC może faktycznie stworzyć pozytywny efekt. Jak to działa?

Cóż, wentylator sufitowy porusza powietrze, sprawiając, że ludzie czują się bardziej komfortowo, a jednostka AC aktywnie chłodzi powietrze. Jeśli używasz jednostki AC samodzielnie, może się okazać, że potrzebujesz temperatury około 73 stopni, aby czuć się komfortowo.

Jeśli jednak włączysz wentylator sufitowy, może się okazać, że możesz tolerować AC przy 76 stopniach. W zależności od wydajności systemu, może to zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Wentylator sufitowy jest cichszy niż tryb wentylatora AC

Większość czasu, wentylator sufitowy jest dość cichy. Jest to dobre dla dwóch głównych powodów. Po pierwsze, jeśli masz imprezę lub zgromadzenie, można włączyć wentylator sufitowy, aby utrzymać wszystkich wygodne bez zakłócania ich z głośnych hałasów.

Ponadto, jeśli masz wentylator sufitowy w sypialni, możesz go włączyć, aby zapewnić sobie chłód w nocy – i zazwyczaj będzie on cichszy niż wentylator AC. Jest to jednak wybór osobisty, ponieważ niektórzy ludzie mogą lubić głośniejsze dźwięki.

Wentylator sufitowy zużywa mniej energii

Wentylator sufitowy najprawdopodobniej zużywa mniej energii niż wentylator AC. Jednak zależy to od wentylatora sufitowego i jednostki AC. Jeśli chcesz mieć włączony wentylator przez całe lato, wentylator sufitowy jest prawdopodobnie najlepszym wyborem.

Teraz, przejdźmy do naszego ostatecznego ujęcia.

Ostatnie słowa na temat trybu wentylatora sufitowego vs. AC

Wentylator sufitowy zużywa mniej energii niż tryb wentylatora AC w większości przypadków. Jednak mogą być pewne wyjątki oparte na konkretnym urządzeniu. Na przykład, jeśli masz nowoczesną jednostkę AC i staromodny wentylator sufitowy, to tryb wentylatora AC może być równie wydajny.

Niezależnie od tego, obie jednostki służą celowi. Tryb wentylatora jednostki AC może cyrkulować, chłodzić i oczyszczać powietrze. Z drugiej strony, wentylator sufitowy będzie cichszy, bardziej bezpośredni i zużyje stosunkowo mniej energii.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Ta oferta Sage Barista to obowiązkowy zakup dla kawoszy

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,”’+i.family+'”’),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,”’+i.family+”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej