Majsterkowanie

Czy bezpiecznie jest wymienić klosz lub oprawę oświetleniową, jeśli wyłącznik jest wyłączony?

Zastanawiasz się, czy bezpiecznie jest wymieniać oprawę oświetleniową, jeśli wyłącznik jest wyłączony? Elektryczność nie jest czymś, z czym można zadzierać. Musisz zrozumieć ryzyko i wiedzieć, jak zmniejszyć niebezpieczeństwo przed wymianą oprawy oświetleniowej.

Zmiana oprawy oświetleniowej przy wyłączonym wyłączniku nie jest bezpieczna. Istnieje wiele powodów, dla których warto wyłączyć wyłącznik i sprawdzić, czy przewód nie jest pod napięciem, zanim zaczniesz zmieniać oprawę oświetleniową.

W tym artykule porozmawiamy o tym, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wymiany opraw oświetleniowych. Chociaż możesz usłyszeć różne rzeczy od różnych ludzi, zawsze najlepiej jest podjąć najbezpieczniejszą ścieżkę – zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w elektryczności.

Zagłębmy się w więcej szczegółów.

Dlaczego nie powinieneś po prostu wyłączyć wyłącznika przy zmianie oprawy oświetleniowej

Jeśli zmienisz oprawę oświetleniową bez wykonania badań, możesz skończyć w kłopotach. W przeciwieństwie do zmiany klamki lub układania dywanu, systemy elektryczne mogą powodować poważne problemy, jeśli są zainstalowane niedbale.

Porozmawiajmy o tym, dlaczego zawsze należy wyłączyć wyłącznik – nie tylko włącznik i wyłącznik – podczas wymiany oprawy oświetleniowej.

Oto kilka powodów, dla których należy wyłączyć wyłącznik przed wymianą oprawy oświetleniowej:

 1. Ktoś mógł nawykowo włączyć wyłącznik.
 2. Może być jakaś nieprawidłowość w okablowaniu.
 3. Potrzebujesz dobrych nawyków.

Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Ktoś mógł przypadkowo włączyć wyłącznik

Jak wszyscy wiemy, nawyki kierują nami w każdym obszarze naszego życia. Większość z nas myje zęby co wieczór, nawet o tym nie myśląc. To po prostu coś, co robimy. Teraz, nawyki są wspaniałe, ale jeśli chodzi o zmianę opraw oświetleniowych, nawyki mogą być niebezpieczne.

W czasie, gdy Ty bawisz się przewodami, ktoś może wejść do pokoju i zwyczajowo włączyć przełącznik – nawet jeśli wiedział, że pracujesz.

Tak, niektórzy mówią, aby użyć znaków lub taśmy, ale nawet wtedy, te mogą nie zatrzymać moc nawyku. Szczerze mówiąc, to mniej pracy po prostu wyłączyć wyłącznik i być zrobione z nim.

Nieregularność w okablowaniu

Nawet jeśli wyłączenie wyłącznika było bezpieczne, a ty wiedziałeś, że nikt go nie włączy, nadal może być jakaś nieznana nieprawidłowość w okablowaniu. Nie warto ryzykować.

Ponadto, jeśli zmieniasz oprawę oświetleniową, prawdopodobnie aktualizujesz ją ze starej. W tym przypadku, możesz być w starszym domu, a starsze domy są bardziej prawdopodobne, aby mieć okablowanie, które jest chaotyczne lub nie do kodu.

Porozmawiajmy o tworzeniu dobrych nawyków.

Dobre nawyki w pracy z elektryką

Dostając się do każdej pracy elektrycznej, trzeba myśleć o tworzeniu dobrych nawyków. Tak, możesz myśleć, że można po prostu wyłączyć przełącznik kilka razy, ale to trwa tylko jeden raz, że przełącznik być włączone, aby mieć problemy. Najlepiej jest wyrobić sobie nawyk wyłączania prądu i wyłącznika – dla wszystkich prac związanych z elektryką.

Teraz porozmawiajmy o tym, dlaczego tak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas wymiany opraw oświetleniowych.

Co może się stać, jeśli zignorujesz procedury bezpieczeństwa przy zmianie oprawy oświetleniowej?

Jest kilka rzeczy, które mogą się zdarzyć, jeśli nie poświęcisz czasu na prawidłowe zainstalowanie oprawy oświetleniowej. Jeśli jesteś zaniepokojony w ogóle, dotrzeć do przeszkolonego i wykwalifikowanego elektryka, który ma dobrą reputację. Poproś ich o sprawdzeniek przy swojej oprawie oświetleniowej. Upewnią się, że wszystko zostało prawidłowo zainstalowane.

Oto kilka potencjalnych zagrożeń:

 1. Porażenie prądem elektrycznym
 2. Pożary
 3. Wadliwy system

Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Porażenie prądem

W najgorszym przypadku może dojść do porażenia prądem. W zależności od napięcia, porażenie elektryczne może być bardzo niebezpieczne. Nie jest to coś, z czym należy zadzierać.

Pożary spowodowane złym okablowaniem

Problemy elektryczne są niestety częstą przyczyną pożarów. Pożar to nic innego jak katastrofa, więc upewnij się, że wiesz, co robisz, zanim zaczniesz zadzierać z oprawą oświetleniową.

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać jest to, że niektóre nowsze oprawy oświetleniowe nie są kompatybilne ze starszym okablowaniem. Nowsze oprawy oświetleniowe ciągną więcej mocy i generują więcej ciepła w przewodach. Może to powodować problemy, jeśli twój system nie jest stworzony do obsługi.

W takich przypadkach, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do skuteczności systemu okablowania, należy skontaktować się z profesjonalnym elektrykiem.

Wadliwa oprawa oświetleniowa

Jeśli okablowanie w oprawie oświetleniowej nie jest wykonane prawidłowo, to może skończyć się ciągłymi problemami. Mówiliśmy już o możliwości porażenia prądem podczas instalacji systemu – oraz o możliwości zagrożenia pożarowego – jednak możesz mieć również stale przepalone żarówki.

Jeśli okablowanie nie jest wykonane prawidłowo, żarówki mogą migotać i w końcu się wypalić – znacznie szybciej niż gdyby oprawa była prawidłowo zainstalowana. Z drugiej strony, jeśli oprawa nie jest kompatybilna z napięciem, również mogą pojawić się problemy z przepalającymi się żarówkami. Jeśli jesteś ciekawy, możesz przeczytać więcej w tym artykule o żarówkach wypalających się zbyt szybko.

W porządku, teraz, gdy wiemy, że powinieneś całkowicie wyłączyć zasilanie przed zainstalowaniem nowej oprawy oświetleniowej i że powinieneś zachować szczególną ostrożność, gdy to robisz (lub ryzykować dalsze zagrożenia), zajmijmy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas wymiany oprawy oświetleniowej

Po wyłączeniu zasilania i upewnieniu się, że używana oprawa oświetleniowa jest kompatybilna z systemem okablowania, nadszedł czas na zainstalowanie świateł. W tej sekcji, będziemy mówić o niektórych wskazówek, aby zapewnić, że pozostaniesz bezpieczny podczas całego procesu.

Oto kilka wskazówek, aby zachować bezpieczeństwo podczas instalacji oprawy oświetleniowej:

 1. Sprawdź wszystkie lokalne kodeksy
 2. Wyłącz zasilanie
 3. Użyj testera napięcia
 4. Sprawdź podwójnie system okablowania
 5. Obserwuj i testuj

Uwaga: ten artykuł jest po prostu ekspozycją wspólnej wiedzy – nie ma na celu zająć miejsce profesjonalnej porady od certyfikowanego elektryka. Każdy ma nieco inny dom, i wymaga opieki i rozważenia dla każdej sytuacji elektrycznej.

Sprawdź wszystkie lokalne przepisy elektryczne dotyczące opraw oświetleniowych

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek instalacji lub usunięcia, należy upewnić się, że jesteś po wszystkich lokalnych kodów budowlanych i przepisów. Tak, te rzeczy mogą być bólem, ale to jest tam z dobrego powodu, a jeśli przeoczone, to wróci do gryzienia, gdy próbujesz sprzedać dom (lub gdy coś pójdzie nie tak).

Więc, poświęć swój czas, aby upewnić się, że lokalne kody lub stowarzyszenie właścicieli domów pozwala na instalację nowej oprawy oświetleniowej i że typ oprawy pasuje do wytycznych.

Sprawdź podwójnie swój system okablowania

Po upewnieniu się, że masz prawo do instalacji nowegow oprawie oświetleniowej, nadszedł czas, aby dwukrotnie sprawdzić swój dom. Jak już stwierdziliśmy, niektóre domy powyżej pewnego wieku będą miały nieco przestarzałe systemy.

Spróbuj zbadać historię swojego domu i upewnij się, że wszystko się zgadza. Nie przejmuj się. Czasami, nawet jeśli istnieje niewielki problem, nie wymaga on ogromnego remontu.

Wyłącz zasilanie opraw oświetleniowych

Teraz, gdy nadszedł czas na zainstalowanie oprawy, upewnij się, że przestrzegasz wszystkich wytycznych producenta dla danej oprawy oświetleniowej, zwracając uwagę na konfiguracje okablowania i wymagania elektryczne.

Ponadto – wyłącz zasilanie. Jak już powiedzieliśmy, nie wyłączaj tylko wyłącznika światła. Zrób dodatkowy krok, aby zapewnić bezpieczeństwo. Jednak, nawet jeśli wyłączyć wyłącznik, jest jeszcze jeden krok.

Użyj testera napięcia dla oprawy oświetleniowej

Po wyłączeniu zasilania i ostrożnym usunięciu oprawy oświetleniowej (ale zanim dotkniesz jakichkolwiek przewodów), użyj testera napięcia, aby upewnić się, że nie ma prądu w skrzynce z przewodami. Nawet jeśli wyłącznik jest wyłączony, jest szansa, że jakiś rodzaj przewodu w systemie jest nadal generuje energię elektryczną.

Po tester napięcia czyta, że wszystko jest bezpieczne, powinieneś być dobry, aby kontynuować instalację nowego oświetlenia. Przejdźmy do ostatniego kroku.

Obserwacja i raport

Po podłączeniu nowej oprawy oświetleniowej nie należy po prostu umyć rąk i zapomnieć o niej. Często miej oczy otwarte na wszelkie nieprawidłowości – zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien czegokolwiek. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek nienormalne dźwięki, zapachy lub zobaczysz dziwne migotanie światła, może to być czas, aby wezwać profesjonalistę.

Obejrzy on wszystko i wyda zgodę. Zatrzymanie problemu na jego drodze jest najlepszym sposobem na zapewnienie, że nie przerodzi się on w coś bardziej niebezpiecznego.

Ostatnie słowa na temat wymiany opraw oświetleniowych i unikania zagrożeń elektrycznych

Nie ma to jak nowa oprawa oświetleniowa, ale pośpiech w tym procesie doprowadzi tylko do kolejnych problemów. Zawsze należy wyłączyć wyłącznik do oprawy oświetleniowej i sprawdzić, czy wszystko jest bezpieczne za pomocą testera napięcia.

Nie jest mądre, aby po prostu wyłączyć wyłącznik i mieć nadzieję, że nikt nie włączy go podczas pracy. Podejmij dodatkowe kroki, aby zachować bezpieczeństwo. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

Może ci się również spodobać

Read More