Stolarstwo

Czy możliwe jest prostowanie wypaczonego drewna impregnowanego ciśnieniowo?

Wypaczone drewno impregnowane ciśnieniowo to koszmar każdego stolarza. Wypaczone drewno może zepsuć pomiary i zrujnować zbudowaną drewnianą konstrukcję. Czy zatem prostowanie wypaczonego drewna impregnowanego ciśnieniowo jest możliwe, czy też idzie ono na marne?

Prostowanie wypaczonego drewna impregnowanego ciśnieniowo jest możliwe dzięki technice ciepła i wilgoci. Nacisk na drewno lub umieszczenie go w świetle słonecznym również może zadziałać. Innym rozwiązaniem jest użycie struga, który może zmniejszyć rozmiar materiału. Wypaczenia można nawet pozbyć się w domu.

Wypaczenie drewna objawia się na wiele sposobów. Zwykle dzieje się tak, gdy mokre drewno nie wysycha równomiernie lub nie jest odpowiednio przechowywane. W tym artykule wyjaśnimy, jak wyprostować wypaczenia drewna i dlaczego zjawisko to w ogóle występuje.

Jak wyprostować wypaczone drewno impregnowane ciśnieniowo?

Prostowanie wypaczonego drewna impregnowanego ciśnieniowo jest możliwe, ale należy zachować ostrożność. Nadmierny nacisk lub zła technika suszenia mogą spowodować dalsze uszkodzenia. Można użyć kilku metod odkształcania. Większość z nich można nawet wykonać w domu bez profesjonalnej pomocy.

Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Technika światła słonecznego

Technika ta polega na wykorzystaniu światła słonecznego do prostowania wypaczonego drewna. Technika światła słonecznego wymaga trochę czasu, aby uzyskać wyniki, więc nie należy jej używać do zadań, którym zależy na czasie. Oto, czego będziesz potrzebować do tej metody.

  • Ręczniki
  • Wiadro z wodą.
  • Płaski, wodoodporny stół lub dowolna płaska powierzchnia.

Oto kroki, które należy wykonać:

  1. Namocz dokładnie ręczniki w wiadrze z wodą.
  2. Wyjmij ręczniki i wykręć je, aż cała woda wypłynie. Ręczniki muszą być wilgotne, a nie mokre.
  3. Następnym krokiem jest całkowite owinięcie drewna wilgotnymi ręcznikami.
  4. Drewno należy umieścić na płaskiej, wodoodpornej powierzchni lub stole. Ważne jest, aby wypaczona strona drewna była skierowana w dół. Nie powinna być skierowana w stronę światła słonecznego.
  5. Pozostaw stół na słońcu, aż drewno całkowicie wyschnie.

Pamiętaj, aby znaleźć miejsce, które jest bezpośrednio nasłonecznione przez dłuższy czas. Stół lub powierzchnia musi być równomiernie oświetlona ze wszystkich stron.

Należy powtarzać technikę nasłoneczniania, aż do pomyślnego rozkręcenia drewna. Osiągnięcie pożądanych rezultatów może zająć kilka dni.

Technika ciepła i wilgoci

Technikę ciepła i wilgoci można stosować w domu. Nie kosztuje ona żadnych pieniędzy ani nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Oto, czego potrzebujesz do techniki ciepła i wilgoci:

  • Ręczniki.
  • Wiadro z wodą.
  • Żelazko.
  • Płaska powierzchnia lub stół.

Zobaczmy teraz metodę:

  1. Najpierw należy dokładnie nam
  2. oczyć ręczniki w wiadrze z wodą, wykręcając

  3. je tak, aby nie kapała z nich woda. Potrzebujesz wilgotnych ręczników, więc musisz je dobrze wykręcić.
  4. Następnie należy odpowiednio owinąć drewno wilgotnymi ręcznikami.
  5. Podłącz żelazko do prądu, ustaw najwyższą temperaturę i poczekaj, aż się nagrzeje. Najlepiej zaopatrzyć się w żelazko parowe, które najlepiej sprawdza się w tej metodzie.
  6. Teraz umieść drewno na płaskiej powierzchni lub stole stroną osnowy skierowaną do góry.
  7. Następnym krokiem jest prasowanie drewna.
  8. Musisz umieścić żelazko na wypaczonej powierzchni

  9. i pozostawić je tam na kilka sekund (około 10 sekund).
  10. Przesuń żelazko na następny wypaczony obszar
  11. .

  12. Sprawdź rezultaty, uruchamiając
  13. Pozostaw drewno do wyschnięcia, jeśli wypaczona powierzchnia jest gładka
  14. .

Po wyprasowaniu wszystkich powierzchni i sprawdzeniu rezultatów, najlepiej nie zdejmować ręczników. Być może trzeba będzie powtórzyć proces prasowania kilka razy, aby osiągnąć pożądany efekt.

Pamiętaj, że technika ciepła i wilgoci działa najlepiej w przypadku cieńszych paneli drewnianych. Nie uzyskasz żadnych rezultatów, jeśli drewno jest grube lub wypaczenie jest poważne.

Technika ciśnieniowa

Technika ciśnieniowa jest również doskonałym sposobem na wygładzenie wypaczonej powierzchni drewna. Może się jednak okazać, że będziesz musiał zainwestować w nią trochę pieniędzy, zwłaszcza jeśli nie masz zacisków do przytrzymania drewna.

Oto, czego potrzebujesz do techniki ciśnieniowej:

  • Ręczniki.
  • Wiadro z wodą.
  • Folia samoprzylepna.
  • Zaciski.
  • Płaska powierzchnia lub stół.

Zobaczmy teraz metodę:

  1. Pierwszym krokiem jest dokładne namoczenie ręczników w wodzie.
  2. Następnie wykręć ręczniki, aby były wilgotne. Woda nie powinna kapać.
  3. Teraz całkowicie przykryj drewno ręcznikami.
  4. Drewno należy owinąć folią spożywczą, aby zapobiec wydostawaniu się wilgoci. Arkusz foliowy musi być szczelny.
  5. Połóż drewno na stole na jednej z krawędzi.
  6. Następnie załóż zaciski, aby drewno ściśle przylegało do stołu.
  7. Pozostaw zaciski na kilka dni.

Istnieje inny sposób wykorzystania techniki docisku.

Proces jest taki sam do momentu owinięcia drewna folią. Jednakże, gdy drewno jest wilgotne, można usunąć folię i umieścić drewno na stole. Teraz można docisnąć drewno do stołu i pozostawić je na kilka dni, aby usunąć wypaczenia. Po zaciśnięciu drewna należy przyłożyć ciepło do wypaczonego obszaru.

Sprawdź rezultaty po tygodniu. Może być konieczne ponowne owinięcie drewna, jeśli problem nadal występuje. Metoda ta może zająć trochę czasu, ponieważ należy zastosować nacisk, a następnie pozostawić zaciski, aż wypaczona powierzchnia stanie się gładka.

Technika papieru nylonowego

Technika papieru nylonowego jest łatwa i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Oto, czego będziesz potrzebować do tej metody:

  • Ręczniki.
  • Wiadro z wodą.
  • Papier nylonowy.
  • Cegły lub inne przedmioty o podobnej wadze.
  • Płaska powierzchnia lub stół.

Przyjrzyjmy się metodzie:

  1. Pierwszym krokiem jest dokładne namoczenie ręczników w wiadrze z wodą.
  2. Wykręć ręczniki tak, aby nie kapała z nich woda.
  3. Zawiń drewno w wilgotne ręczniki.
  4. Następnie owiń drewno papierem nylonowym.
  5. Teraz umieść drewno na stole lub płaskiej powierzchni wypaczeniem skierowanym do góry.
  6. Kolejnym krokiem jest umieszczenie obciążnika lub cegieł na wypaczonym obszarze.
  7. Pozostaw obciążnik na desce, aby mógł spłaszczyć wypaczenie.

Metoda ta może zająć od dwóch do siedmiu dni.

Przyczyny wypaczenia drewna

Wypaczone drewno nie zawsze oznacza, że materiał jest złej jakości. Czasami dzieje się tak, gdy drewno nie jest przechowywane w optymalnych warunkach lub nie jest odpowiednio pielęgnowane.

Poznajmy niektóre z powodów, dla których drewno impregnowane ciśnieniowo może się wypaczać.

Narażenie na zbyt dużą ilość wilgoci

Do wypaczenia drewna potrzebna jest wilgoć, ale wilgoć może być również przyczyną wypaczenia. Pozostawienie drewna na deszczu lub zamoczenie go w inny sposób może prowadzić do wypaczenia. Powodem jestimple.

Niektóre części mogą pęcznieć, gdy drewno pozostaje mokre przez długi czas. Gdy to samo drewno wysycha nierównomiernie, nie może powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Dlatego jego powierzchnia wypacza się w różnych miejscach.

Ekstremalne temperatury

Drewno może wypaczać się, gdy pozostawimy je na słońcu przez dłuższy czas. Długotrwała ekspozycja na ciepło lub światło słoneczne może powodować rozszerzalność cieplną. Gdy drewno rozszerza się, przestrzeń między cząsteczkami może się wypaczyć.

Gdy temperatura spada, drewno ma tendencję do kurczenia się. Kurczenie się nierównomiernie zmienia kształt drewna, prowadząc do wypaczenia. Dlatego ważne jest, aby przechowywać drewno w umiarkowanych temperaturach.

Nieprawidłowe przechowywanie drewna

Prawidłowe przechowywanie drewna jest niezbędne. Oznacza to, że warunki panujące w magazynie muszą być odpowiednie dla danego materiału. Miejsce przechowywania nie powinno być zbyt gorące, mokre lub wilgotne. Musi również chronić drewno przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz.

Wilgotność może również prowadzić do nadmiernej absorpcji wilgoci. Stałe ciepło i wilgotność mogą zmienić kształt drewna, powodując jego wypaczenie.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest sposób umieszczenia drewna. Potrzebuje ono odpowiedniego podparcia na całej długości, aby zachować swój kształt. Drewno wypaczy się, jeśli pozostawisz je w pozycji pionowej.

Kolejnym ważnym elementem jest dokładne wysuszenie drewna przed jego przechowywaniem. Mokre drewno impregnowane ciśnieniowo wypacza się, nawet jeśli leży płasko na powierzchni. Dzieje się tak z powodu nierównomiernego suszenia w pomieszczeniach magazynowych o słabej wentylacji lub wysokiej wilgotności. [Dlaczego drewno impregnowane ciśnieniowo jest mokre?]

Właściwym sposobem przechowywania drewna jest przechowywanie go w miejscu o umiarkowanych temperaturach i suchych warunkach z cieniem. Jeśli mieszkasz w wilgotnym regionie, musisz owinąć drewno materiałem, który nie przepuszcza wilgoci.

Rodzaje wypaczenia

Wypaczenie występuje, gdy drewno wygina się lub skręca, sprawiając, że jego powierzchnia staje się nierówna. Wypaczenia występują najczęściej w przypadku drewna niskiej jakości. Czasami jednak nawet wysokiej jakości drewno może się wypaczyć z powodu złych warunków przechowywania.

Drewno może wypaczać się na więcej niż jeden sposób.

Rodzaje wypaczenia obejmują:

  • Gdy drewno wygina się do tyłu lub do wewnątrz, wypaczenie nazywa się Bow.
  • Gdy drewno obraca się na krawędziach pod kątem 45 stopni, wypaczenie nazywane jest załamaniem.
  • Zagięcie do wewnątrz na krawędziach wzdłuż długości drewna nazywane jest osnową Cup.
  • Czasami krawędzie drewna mogą wykrzywiać się, prowadząc do osnowy Twist.
  • Gdy drewno wygina się do wewnątrz od jednej krawędzi, tworząc kształt litery C, osnowę nazywa się Krzywą.

Wnioski

Drewno impregnowane ciśnieniowo może wypaczać się z kilku powodów. Dobrą wiadomością jest jednak to, że można je odkształcić za pomocą kilku technik. Większość z tych metod nie jest trudna do wykonania. Jednak większość technik DIY wymaga trochę czasu.

Może ci się również spodobać

Read More