Majsterkowanie

Czy można malować nad łuszczącą się farbą lateksową?

Nie jest niczym niezwykłym, że farba zaczyna się łuszczyć z powierzchni farby lateksowej. Peeling może być spowodowane przez wiele rzeczy, takich jak niewłaściwe techniki malowania, przy użyciu niewłaściwego rodzaju farby, lub nie prawidłowo przygotować powierzchnię przed malowaniem. Niezależnie od tego, co się stało, łuszcząca się farba lateksowa jest nieestetyczna, więc pewnie zastanawiasz się, czy możesz malować bezpośrednio nad nią.

Możesz malować bezpośrednio na łuszczącej się farby lateksowej, jeśli złuszczanie jest niewielkie. Jeśli masz do czynienia z poważnymi problemami z peelingiem, będziesz chciał najpierw szlifować nadmiar farby lateksowej przed malowaniem nad nim.

W tym artykule, pójdę na okoliczności, kiedy można malować na wcześniej malowanej powierzchni, różne rodzaje farb można użyć, a najlepsze praktyki do ponownego malowania. Będę również obejmować, jak szlifować off łuszczącej się farby lateksowej, w przypadku gdy masz do czynienia z nadmiernym złuszczania. Czytaj dalej, aby naprawić te nieestetyczne miejsca złuszczania raz na zawsze!

Krok po kroku: Jak malować nad farbą lateksową

Jest to rzeczywiście dość powszechne dla farby lateksowej, aby rozpocząć złuszczanie, zwłaszcza jeśli nie został zastosowany poprawnie w pierwszej kolejności. Nie należy się martwić, jeśli znajdziesz się w tej sytuacji-malowanie na łuszczącej się farby lateksowej plamy jest dość powszechne.

Będziesz musiał wykonać kilka kroków, aby upewnić się, że przygotujesz swoją powierzchnię prawidłowo. Czy malujesz nad farbą lateksową, która się łuszczy, czy nie, są pewne podstawowe kroki, które trzeba wykonać, aby uzyskać gładkie wykończenie.

Oto szczegółowy przewodnik, jak to zrobić:

 1. Czyszczenie powierzchni. Zacznij od nadania całej powierzchni dobrego czyszczenia. To usunie wszelkie zabrudzenia, kurz i tłuszcz, które mogłyby zapobiec nowej farby z przylegania prawidłowo. Należy pamiętać, że farba lateksowa nie będzie trzymać się brudnych powierzchni, więc nie błyszczeć na tym etapie!
 2. Szlifowanie powierzchni. Jeśli malujesz na istniejącej warstwy farby, trzeba będzie szlifować powierzchnię pierwszy. To stworzy gładką powierzchnię dla nowej farby, aby przylegać do. Sprawdź sekcję poniżej, aby uzyskać bardziej szczegółowy przewodnik na szlifowanie off farby.
 3. Zastosowanie podkładu. Gdy powierzchnia jest czysta i szlifowane, trzeba będzie zastosować podkład. To pomoże nowej farby trzymać się powierzchni i będzie również stanowić dobrą bazę dla nowego koloru farby.
 4. Malowanie powierzchni. Gdy podkład jest suchy, można przystąpić do malowania powierzchni. Tylko upewnij się, że używasz farby, która jest kompatybilna z podkładem, którego użyłeś.

Po tych krokach pomoże zapewnić, że nowa praca farby wygląda świetnie i trwa przez wiele lat.

Z każdym projektem malowania, to zawsze najlepiej skonsultować się z profesjonalistą przed przystąpieniem. Mogą one ocenić stan farby lateksowej i doradzić najlepszy sposób działania.

Jak zeszlifować swoją łuszczącą się powierzchnię

Jeśli nigdy nie szlifowane w dół farby przed, nie martw się. Ten krok jest rzeczywiście dużo prostsze niż się wydaje, ale trzeba będzie zebrać kilka dostaw przed rozpoczęciem. Niektóre z rzeczy, które będą potrzebne do szlifowania off złuszczający się płaszcz farby obejmują:

 • Papier ścierny (grube, średnie i drobne ziarna).
 • Odkurzacz.
 • Tack cloth.

Gdy masz już swoje zapasy, wykonaj następujące kroki, aby zeszlifować powierzchnię:

 1. Zacznij od gruboziarnistego papieru ściernego. Użyj grubego papieru ściernego, aby usunąć luźną farbę lub zanieczyszczenia z powierzchni. Jak szorstki lub delikatny musisz być zależy od powierzchni jesteś szlifowania farby z.
 2. Przechodzimy na średni papier ścierny. Po usunięciu całej luźnej farby przejdź na średni papier ścierny i przeszlifuj całą powierzchnię.
 3. Wykończ drobnym papierem ściernym. Na koniec użyj drobnego papieru ściernego, aby uzyskać gładkie, równe wykończenie.
 4. Odkurz powierzchnię. Po zakończeniu szlifowania, użyj odkurzacza, aby usunąć cały pył z powierzchni.
 5. Wyczyść ściereczką. Aby usunąć resztki kurzu, przetrzyj powierzchnię ściereczką do czyszczenia.

I to już wszystko! Teraz jesteś gotowy do nałożenia podkładu i farby na powierzchnię.

Pamiętaj, że szlifowanie może być czasochłonnym procesem, więc ważne jest, aby dać sobie dużo czasu, aby zrobić to dobrze. Pamiętaj również o noszeniu maski przeciwpyłowej podczas szlifowania, aby uniknąć wdychania szkodliwych cząstek.

Jeśli nie czujesz się komfortowo szlifowanie powierzchni siebie, zawsze można zatrudnić profesjonalistę, aby to zrobić dla Ciebie.

Czy można malować na łuszcząca się farba lateksowa z innym typem farby?

Jeśli zastanawiasz się, czy można malować na łuszczącej się farby lateksowej z innego rodzaju farby, odpowiedź brzmi tak! Możesz użyć farby na bazie oleju lub wody na łuszczącej się farby lateksowej.

Główną rzeczą do zapamiętania jest upewnienie się, że nowa farba jest kompatybilna z starą farbą. Na przykład, nie chcesz używać farby na bazie wody nad farbą na bazie oleju, ponieważ może to spowodować, że nowa farba się łuszczy.

To zawsze najlepiej skonsultować się z profesjonalistą przed malowaniem nad każdym rodzajem powierzchni, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj farby został użyty pierwotnie.

Kiedy malować nad łuszczącą się farbą lateksową

Jeśli chodzi o malowanie na górze łuszczącej się farby lateksowej, istnieją pewne znaki ostrzegawcze, które pomogą Ci wiedzieć, czy możesz zastosować nową warstwę farby bezpośrednio.

Należą do nich:

 • Peeling farby jest tylko w jednym małym obszarze.
 • Istnieje tylko kilka obszarów łuszczącej się farby.
 • Podstawowy mur jest w dobrym stanie.
 • Peeling farby nie jest spowodowane przez problem wilgoci.

Jeśli możesz odpowiedzieć „tak” na wszystkie powyższe, to możesz iść dalej i zastosować nową farbę bezpośrednio na łuszczącej się farby lateksowej.

Tylko upewnij się, że szlifować w dół obszar pierwszy tak, że nowa farba będzie mieć gładką powierzchnię do przylegania.

Jeśli łuszcząca się farba jest spowodowana przez problem wilgoci, trzeba będzie rozwiązać ten problem przed malowaniem na górze. Wilgoć może powodować farby do łuszczenia się z wielu powodów, w tym wysoki poziom wilgotności, wycieki, lub kondensacji.

Jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną łuszczącej się farby, to zawsze najlepiej skonsultować się z profesjonalistą przed kontynuowaniem.

Kiedy nie malować nad łuszczącą się farbą lateksową

Oprócz problemów z wilgocią, istnieje kilka innych przypadków, kiedy nie należy malować nad łuszczącą się farbą lateksową. Należą do nich:

 • Farba jest łuszcząca się w dużych obszarach.
 • Ściana jest popękana lub łuszcząca się.
 • Istnieje znaczna pleśń lub wzrost pleśni.

Jeśli któryś z powyższych stosuje się do sytuacji, to najlepiej rozebrać farbę całkowicie i zacząć od podstaw.

Próbując malować na dużych obszarach łuszczącej się farby spowoduje tylko nierówne wykończenie, które w końcu zacznie się łuszczyć. To samo dotyczy ścian, które są popękane lub łuszczenie się – każda nowa farba będzie po prostu skończyć się pękanie i łuszczenie się prawo wraz z farbą starego.

I wreszcie, jeśli istnieje znacząca pleśń lub wzrost pleśni, malowanie na górze wchory tylko uwięzić wilgoć w i pogorszyć problem.

W takich przypadkach najlepiej jest usunąć całą farbę przed ponownym malowaniem. Można to zrobić za pomocą stripera farby lub przez szlifowanie w dół powierzchni.

Po usunięciu całej farby, można przystąpić do malowania powierzchni przy użyciu świeżej farby.

Co zrobić, jeśli nowa farba zaczyna się łuszczyć

Nawet jeśli masz przemalowane powierzchnie z kroków opisanych powyżej, zawsze jest szansa, że nowa farba zacznie się łuszczyć. Może to być spowodowane przez wiele czynników, w tym:

 • Złe przygotowanie powierzchni. Jeśli nie oczyścić i szlifować powierzchnię prawidłowo przed malowaniem, nowa farba może nie przylegać prawidłowo i może zacząć się łuszczyć. Farba lateksowa potrzebuje całkowicie czystej powierzchni do przylegania, więc brudna lub zakurzona powierzchnia spowoduje łuszczenie się farby lateksowej.
 • Niekompatybilna farba. Jeśli użyłeś farby, która nie jest kompatybilna z podkładem, może to spowodować łuszczenie się nowej farby. Jeśli przemalowujesz łuszczącą się farbę lateksową, powinieneś trzymać się farb na bazie oleju i wody, aby zapewnić kompatybilność.
 • Nadmierna wilgotność. Jeśli powietrze jest zbyt wilgotne podczas malowania, może to spowodować łuszczenie się nowej farby. Nadmierna wilgotność może spowodować łuszczenie się farby lateksowej, nawet jeśli doskonale przestrzegałeś naszych instrukcji.

Jeśli nowa farba zaczyna się łuszczyć, trzeba będzie usunąć farbę i zacząć od nowa. Można to zrobić za pomocą stripera farby lub przez szlifowanie w dół powierzchni. Po usunięciu całej farby, można przystąpić do malowania powierzchni przy użyciu świeżej farby.

Dolna linia

Ogólnie rzecz biorąc, malowanie nad farbą lateksową, która się łuszczy, można zrobić, ale nie zawsze jest to najlepsza opcja. Jeśli farba łuszczy się w dużych obszarach lub jeśli istnieje pleśń lub wzrost pleśni, to najlepiej usunąć wszystkie farby przed ponownym malowaniem.

Po krokach, które przedstawiliśmy powyżej, nie powinieneś mieć problemu z malowaniem nad farbą lateksową, która już się łuszczy. Wystarczy upewnić się, aby wziąć swój czas i zrobić dobrą robotę dla najlepszych wyników!

Może ci się również spodobać

Read More