Stolarstwo

Czy można myć mechanicznie zamiast szlifowania? Trzy rzeczy, które warto wiedzieć

Mycie mechaniczne i szlifowanie to dwa procesy przygotowawcze niezbędne do wygładzenia powierzchni drewnianych przed ich renowacją. To, który z nich wybierzesz, zależy od stanu powierzchni, z którą pracujesz. Czasami, aby uzyskać najlepsze rezultaty, konieczne może być zarówno szlifowanie, jak i mycie mechaniczne.

Jeśli materiał jest w stanie wytrzymać ciśnienie myjki, zamiast szlifowania powierzchni można zastosować mycie mechaniczne. Myjki elektryczne pozwalają zaoszczędzić czas podczas przygotowywania dowolnej powierzchni. Należy jednak wybrać odpowiednie ustawienie ciśnienia, aby uzyskać optymalne rezultaty.

W dalszej części tego artykułu wyjaśnię przypadki, w których mycie ciśnieniowe drewnianej powierzchni oferuje więcej korzyści niż jej szlifowanie. Omówię również kilka faktów, na które należy zwrócić uwagę podczas mycia ciśnieniowego dowolnej powierzchni. Tak więc, bez zbędnych ceregieli, zaczynajmy!

Kiedy należy myć pod ciśnieniem?

Jeśli rozumiesz sztukę mycia ciśnieniowego, możesz umyć dowolną powierzchnię w dowolnym momencie. W przeciwnym razie możesz uszkodzić nawet najmocniejsze materiały. Niektóre z przypadków, w których konieczne jest mycie ciśnieniowe, obejmują:

Gdy powierzchnia jest brudna

Malowanie lub odnawianie zabrudzonej powierzchni drewnianej przyniesie jedynie słabe rezultaty. Jeśli powierzchnia drewniana jest brudna, należy ją wyczyścić przed renowacją.

Dobra myjka ciśnieniowa może usunąć pleśń, grzyby i inne zanieczyszczenia z powierzchni drewna. Należy jednak zachować ostrożność podczas całego procesu.

Niektóre zabrudzenia mogły zaschnąć na drewnie i stać się bardzo trudne do usunięcia. Taka sytuacja może skłonić użytkownika do zwiększenia ciśnienia myjki w celu usunięcia trudnych plam. Zwiększone ciśnienie może ostatecznie uszkodzić meble, które planujesz odnowić.

Zanim zwiększysz ciśnienie myjki, spróbuj najpierw zmyć ten uporczywy brud. Plamy te często można usunąć za pomocą węża, mydła, wody i sztywnej szczotki.

Z drugiej strony, w niektórych przypadkach szlifowanie przed malowaniem może nie być konieczne. Na przykład, można pomalować łuszczącą się farbę lateksową, jeśli nie jest ona duża i ogranicza się do niewielkiej części powierzchni. [Czy można pomalować łuszczącą się farbę lateksową?]

Gdy drewno jest mocne

Każda odmiana drewna, którą chcesz umyć mechanicznie, musi być wystarczająco mocna, aby wytrzymać ciśnienie i gorącą wodę. Drewno może wyglądać na mocne, ale może być bardzo słabe, gdy spróbujesz je umyć. Niektóre czynniki, które określają wytrzymałość drewna obejmują;

 • Wygląd. Sprawdź powierzchnię mebla pod kątem ugięcia, zgnilizny lub innych uszkodzeń. Po sprawdzeniu przodu, spróbuj zbadać tył, jeśli to możliwe. Czasami wykończenie drewna może sprawić, że wygląda na mocne, gdy jest słabe.
 • Rodzaj drewna. Pierwszym sposobem na określenie, czy drewno jest mocne, jest jego rodzaj – czy jest twarde czy miękkie? Drewno twarde pochodzi z drzew, które co roku tracą liście, podczas gdy drewno miękkie pozostaje takie samo. Jak sama nazwa wskazuje, twarde drewno jest zazwyczaj bardziej wytrzymałą opcją.
 • Wiek. Podobnie jak w przypadku każdego innego materiału, im więcej używasz drewnianego przedmiotu, tym staje się on słabszy. Każdy materiał ma swoją datę ważności w zależności od sposobu jego użytkowania i konserwacji. Nowe drewno iglaste może być mocniejsze niż stare drewno liściaste.
 • Sposób użytkowania. Sposób użytkowania drewnianego przedmiotu wpływa na jego wytrzymałość. Użytkowanie na zewnątrz sprawi, że drewniany element będzie podatny na ataki owadów i gryzoni oraz niekorzystne warunki pogodowe.

Gdy czas działa na niekorzyść

Jeśli istnieje jakakolwiek znacząca zaleta korzystania z myjki elektrycznej do przygotowania drewnianej powierzchni, to jest nią oszczędność czasu. W zależności od tego, czy piaskujeszZarówno w przypadku mycia ręcznego, jak i maszynowego, proces ten zajmuje dużo czasu. Jednak myjka elektryczna wykona pracę szybciej i, w większości przypadków, bardziej wydajnie.

W przypadku ręcznego szlifowania drewnianych elementów, trzeba włożyć wiele wysiłku w wykonanie pracy. Myjka elektryczna ma już zainstalowane ustawienia ciśnienia – wszystko, co musisz zrobić, to ustawić odpowiedni poziom ciśnienia i zabrać się do pracy.

Gdy masz odpowiednią myjkę ciśnieniową

Odpowiednia myjka ciśnieniowa jest niezbędna do mycia powierzchni drewnianych. Dlatego też przy wyborze myjki należy wziąć pod uwagę kilka czynników;

 • Typ. Myjki ciśnieniowe dzielą się na dwie główne kategorie: gazowe i elektryczne. Niektóre myjki ciśnieniowe są zasilane bateryjnie, ale nie mają wystarczającej mocy, aby wygładzić drewnianą powierzchnię. Gazowe myjki ciśnieniowe mają większą moc niż wszystkie ich odpowiedniki.
 • Cel. W tym przypadku chcesz użyć myjki do umycia i wygładzenia drewnianej powierzchni. Nie jest to jednak jedyne przeznaczenie myjek ciśnieniowych, a zakup urządzenia wyłącznie w tym celu może sprawić, że nie będzie ono warte inwestycji. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy zdecydować, w jakim stopniu można wykorzystać myjkę.
 • Ciśnienie znamionowe. Ciśnienie znamionowe myjki elektrycznej określa siłę, z jaką woda będzie uderzać w powierzchnię. Ciśnienie znamionowe waha się od zaledwie 500 psi do nawet 5000 psi. Ciśnienie myjki zależy od liczby funtów na cal kwadratowy (PSI) i liczby galonów zużywanych na minutę (GPM).
 • Marka. Przed zakupem myjki ciśnieniowej należy zaufać jej producentowi. Niektóre marki mogą nie rozumieć inżynierii stojącej za budową myjki ciśnieniowej i popełniać błędy. Na przykład marka myjek ciśnieniowych Worx wycofała ponad 17 500 swoich myjek ciśnieniowych ze względu na ryzyko obrażeń. Przed wycofaniem myjka spowodowała już kilka obrażeń.

Kiedy można używać urządzenia

Podobnie jak pistolet, ciśnienie z myjki ciśnieniowej może odepchnąć cię do tyłu; jeśli nie jesteś na to przygotowany, możesz stracić równowagę. Myjki elektryczne łączą użycie gorącej wody z ekstremalnym ciśnieniem, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Oto kilka kroków, które należy podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas korzystania z myjki ciśnieniowej:

 • Nosić osobiste wyposażenie ochronne. Sprzęt z tej kategorii powinien zakrywać wszystkie części ciała. Pamiętaj, że masz do czynienia z gorącą wodą, która może spowodować poważne obrażenia.
 • Myj na odległość. Gdy wylot pistoletu myjki znajduje się zbyt blisko drewnianej powierzchni, będzie ona odpychana z pewnym naciskiem. Jeśli jednak pozostawisz pewną odległość, ciśnienie zmniejszy się, zanim uderzy w drewnianą powierzchnię. Może to uchronić drewno przed uszkodzeniem.
 • Przed myciem należy zapewnić wystarczającą odległość od innych osób. Musisz upewnić się, że wszyscy domownicy stoją za Tobą podczas mycia.

Rzeczy, które należy wiedzieć o myciu mechanicznym

1. Mycie elektryczne różni się od mycia ciśnieniowego

Myjki ciśnieniowe i elektryczne nie są tymi samymi urządzeniami, przy czym te drugie mają dodatkową zaletę w postaci ciepła. Ciepło to zwiększa jej zdolność do czyszczenia trudnych plam i wygładzania powierzchni jak szlifierka.

Z drugiej strony, myjki ciśnieniowe polegają bardziej na ciśnieniu wody do czyszczenia powierzchni.

Warto zauważyć, że myjki ciśnieniowe mają zazwyczaj wyższe wartości ciśnienia niż myjki elektryczne, ale te drugie czyszczą lepiej.

Myjki elektryczne mogą jednak uszkodzić powierzchnię, jeśli zwiększy się ciśnienie lub podejdzie zbyt blisko.

2. Szlifowanie może być tak samo szkodliwe jak mycie elektryczne

Szlifowanie drewnianej powierzchni może wydawać się mniej szkodliwe niż mycie mechaniczne. Jednak podczas szlifowania ręcznego lub maszynowego można uszkodzić materiał bardziej, niż mogłoby się wydawać.

Istnieją cztery różne rodzaje szlifierek, z których każda ma własne specyfikacje. Jeśli użyjesz niewłaściwej szlifierki na konkretnej drewnianej powierzchni, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Na przykład, jeśli chcesz odnowić swój drewniany taras, potrzebujesz szlifierki wykończeniowej. Używanie szlifierki taśmowej w takich sytuacjach może być szkodliwe dla materiału.

Obejrzyj ten film, aby poznać idealną różnicę między szlifowaniem a myciem mechanicznym:

3. Dysze myjek ciśnieniowych mają różne kolory i stopnie wtrysku

Kolory dysz myjek ciśnieniowych wskazują ilość dostarczanego przez nie ciśnienia, znanego również jako stopień. Kiedyś myślałem, że kolory wybiera się na podstawie preferencji!

Oto cztery podstawowe kolory dysz myjek ciśnieniowych i odpowiadające im funkcje;

 • Czerwony. Czerwona dysza wskazuje, że dostarcza wodę pod najwyższym ciśnieniem PSI myjki ciśnieniowej lub elektrycznej. Znana również jako dysza 0°, ta myjka nie jest najlepsza do powierzchni drewnianych.
 • Żółta. Żółta dysza myjki ciśnieniowej to dysza 15° i druga pod względem mocy. Ta dysza również uwalnia wodę pod wysokim ciśnieniem i może nie być odpowiednia do powierzchni drewnianych.
 • Zielona. Zielona myjka ciśnieniowa jest najbardziej odpowiednia do powierzchni drewnianych. Jest to dysza 25°, zapewniająca ciśnienie, które może wytrzymać drewno. Nie należy jednak zbyt długo przebywać w jednym miejscu, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzeń.
 • Biały. Ten typ dyszy jest przeznaczony do przedmiotów drewnianych ze szkłem i innymi delikatnymi elementami. Jest to dysza 40°, która charakteryzuje się łagodniejszym poziomem ciśnienia.

Wzór natrysku tych dysz odróżnia je od siebie. Istnieje kilka dodatkowych kolorów dysz, na przykład czarny, ale ten typ jest zwykle używany do nakładania mydła.

Przemyślenia końcowe

Najprawdopodobniej będziesz musiał połączyć szlifowanie i mycie ciśnieniowe, aby odpowiednio przygotować drewniane powierzchnie. Proces, który zdecydujesz się przeprowadzić w pierwszej kolejności, zależy od stanu powierzchni, z którą pracujesz.

Jeśli materiał jest mocny, lepiej jest najpierw umyć go ciśnieniowo, ponieważ zawsze łatwiej jest szlifować drewno po wyschnięciu.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej