Majsterkowanie

Czy można stosować kotwy suche w drewnie?

Kotwy do suchej zabudowy są praktycznym rozwiązaniem do mocowania przedmiotów do ściany bez mocnego kołka drewnianego. Kotwy te wchodzą w ścianę i rozszerzają się po drugiej stronie, aby śruba mogła się w niej bezpiecznie zmieścić, tworząc większą stabilność podczas wieszania przedmiotów. Ale czy można użyć kotwy do suchej zabudowy w drewnie?

Można używać kotew do suchej zabudowy w drewnie. Jednak drewno jest wytrzymałe i zazwyczaj nie wymaga kotwy do bezpiecznego zawieszenia przedmiotów. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe wsparcie dla ciężkich przedmiotów, metalowe puste kotwy samowiercące i śruby toggle są jedynymi kotwami suchej zabudowy kompatybilnymi z drewnem.

W tym artykule omówię, co należy wziąć pod uwagę przy stosowaniu i instalowaniu kotew w drewnie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dokonam również przeglądu kilku kotew, które najlepiej sprawdzą się w drewnie. Więc czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o używaniu kotew do suchej zabudowy w drewnie.

Co należy wziąć pod uwagę stosując kotwy do suchej zabudowy w drewnie?

Zazwyczaj potrzebujesz kotew do suchej zabudowy podczas wiercenia otworów w suchej zabudowie, ponieważ nie są one zbyt wytrzymałe. Jednak drewno jest znacznie bardziej strukturalne, więc jeśli chcesz użyć kotew do suchej zabudowy w drewnie, są pewne rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę.

Drewno nie wymaga kotew do suchej zabudowy, aby zawiesić przedmioty

Do zawieszenia przedmiotów w drewnie nie są potrzebne kotwy suchej zabudowy. Jeśli jednak nie możesz znaleźć kołka do drewna, możesz użyć kotew do suchej zabudowy, aby ustabilizować to, co wieszasz. Niektórzy ludzie używają również pustych kotew podczas wieszania ciężkich rzeczy na ścianach, choć nie są one zalecane, jeśli chcesz powiesić cenne urządzenia, takie jak telewizory.

Ogólnie rzecz biorąc, podczas pracy z drewnianymi ścianami, śruby do drewna są drogą do zrobienia. Mogą one utrzymać dużą wagę. Mam artykuł omawiający stożkowy kształt wkrętów do drewna, który powinien dać ci pojęcie o ich wytrzymałości. Spoiler alert: to z powodu jego stożkowy kształt. [Dlaczego wkręty do drewna są stożkowe – prosta odpowiedź].

Tylko niektóre kotwy do suchej zabudowy są kompatybilne z drewnem

Nie wszystkie kotwy suchej zabudowy są kompatybilne z drewnem, ponieważ zostały zaprojektowane do suchej zabudowy, w której brakuje drewnianych kołków. Unikaj plastikowych kotew, ponieważ prawdopodobnie pękną podczas montażu.

Nie należy również używać kotew, które rozszerzają się po drugiej stronie, ponieważ drewno jest stałe. Nie będzie miejsca na otwarcie kotwy. Jednak nadal można użyć kotwicy rozprężnej, jeśli masz elektronarzędzia, które pomogą Ci wstępnie wywiercić otwór, aby przejść przez solidną belkę.

Jeśli planujesz użyć kotwy suchej w drewnie, upewnij się, że typ, który kupujesz, może być włożony do drewna. Może to być tak szerokie i puste kotwy do suchej zabudowy.

Kotwy do suchej zabudowy mogą czasem dodać stabilności drewnu

Przy odpowiednim użyciu, kotwy suchej zabudowy, które są kompatybilne z drewnem może dodać do stabilności ściany, gdy wiszące przedmioty, ale upewnij się, że znajdziesz kotwicę, która może wspierać ciężar obiektu, zwłaszcza jeśli jest ciężki.

Kotwy te są również świetne do wykorzystania, gdy chcesz powiesić coś bezpośrednio na stadninie za ścianą, a podczas gdy typowa śruba może wykonać zadanie, dobra kotwica jest solidniejszą opcją.

Jaki typ kotwy do suchej zabudowy powinien być użyty w drewnie?

Istnieje pewna debata na temat tego, jaki typ kotwy suchej powinien być stosowany w drewnie, ale pusta kotwa samonawiercająca lub śruba togowa jest zazwyczaj najlepszą opcją. Te kotwy mają solidny kawałek metalu, który jest wstępnie wywiercony w drewnie. Po zabezpieczeniu, wbij śrubę w podstawę z hakiem, na którym można powiesić przedmioty.

Upewnij się, że używasz metalowej kotwy, ponieważ Plastikowa kotwa prawdopodobnie będzie się strzępić, gdy wkręcisz ją w solidną drewnianą powierzchnię, przez co kawałek będzie bezużyteczny.

Kotwy do suchej zabudowy, które sprawdzają się w drewnie

Ponieważ nie wszystkie kotwy do suchej zabudowy dobrze sprawdzają się w drewnie, wybór odpowiedniej kotwy może być trudny, dlatego poniżej wymieniłem kilka opcji z Amazon.com, które można wykorzystać.

CONFAST Zestaw samowiercących kotew ściennych drążonych

Te kotwy ścienne są puste i samonawiercające, które są istotnymi czynnikami, gdy używasz kotwy w drewnie. Wykonane są z cynku i mają głębokie gwinty zaprojektowane tak, aby bezpiecznie zablokować się w powierzchni, w której są wiercone, więc są bardzo trwałe i wykonają świetną pracę przytrzymując ciężkie przedmioty.

Kotwy ścienne CONFAST są łatwe do odinstalowania i ponownego zainstalowania w razie potrzeby.

Stalowa kotwa ścienna Suprom do dużych obciążeń

Ciężkie stalowe kotwy Suprom są wąskie, co czyni je świetną opcją, jeśli nie chcesz wiercić dużych otworów w drewnie.

Możesz używać tych kotew do różnych projektów, w tym do suchej zabudowy, drewna i tynku, a ponieważ są one niezwykle wytrzymałe, możesz je nawet przewiercić przez beton.

Samowiercące kotwy do suchej zabudowy Ansoon

Te szerokie kotwy tworzą bardzo bezpieczną podstawę i są świetne do wiercenia precyzyjnych otworów w powierzchni, gdzie śruba może się łatwo zamocować. Można ich używać do mocowania wielu przedmiotów do ścian, takich jak zdjęcia, półki, lustra i inne przedmioty dekoracyjne.

ISPINNER 24 sztuki Śruby przegubowe

Te ocynkowane stalowe śruby przegubowe są świetne do projektów, które wymagają bardzo mocnych mocowań i działają wyjątkowo dobrze na twardych powierzchniach, takich jak cegła, beton, kamień i drewno.

W jednym opakowaniu znajdują się 24 sztuki śrub przegubowych w trzech różnych rozmiarach.

Jak stosować kotwy suche w drewnie?

Montaż kotew do suchej zabudowy w drewnie nie jest trudny, ale istnieje różnica w procesie instalacji kotew samowiercących i śrub przegubowych, więc należy sprawdzić, czy mamy odpowiedni typ kotwy. Przed wierceniem należy również upewnić się, że potrzebne jest dodatkowe wsparcie.

Montaż kotew samowiercących w drewnie

Do montażu kotew samonawiercających, oprócz zawieszanego przedmiotu, potrzebne są zazwyczaj tylko wiertarka elektryczna lub wkrętarka. Jednak w przypadku wiercenia wielu otworów może być potrzebna również taśma miernicza.

Teraz wykonaj następujące kroki, aby zainstalować samowiercące kotwy do suchej zabudowy w drewnie:

 1. Wybierz miejsce na ścianie dla swojej kotwy. Jeśli wiercisz więcej niż jeden otwór, wykonaj pomiary, aby upewnić się, że są one prawidłowo wyrównane, ponieważ jeśli popełnisz błąd, będziesz musiał naprawić otwór po usunięciu kotwy.
 2. Wywierć otwór dla każdej kotwicy, którą chcesz zainstalować. Jeśli kotwica jest samonawiercająca, użyj śrubokręta, ponieważ będziesz miał większą kontrolę nad tym, jak umieścisz podstawę. Jednak wiertło może być czasami łatwiejsze w użyciu podczas wiercenia w drewnie.
 3. Nałóż łącznik. Wkręć łącznik w kotwicę w drewnie, a gdy już zainstalujesz je wszystkie, możesz bezpiecznie powiesić swój przedmiot.

Jeśli zainstalujesz niewłaściwą kotwę, może ona przedrzeć się przez płytę gipsowo-kartonową, a nawet drewno, więc pamiętaj, aby użyć takiej, która ma dobrą przyczepność do powierzchni. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić o spadające przedmioty.

Oto film o tym, jak wiercić kotwy suchej zabudowy bezpośrednio w drewnie, jeśli chcesz zobaczyć proces:

Montaż śrub przegubowych w drewnie

Jeśli używasz śrub przegubowych, pamiętaj, że stosuje się je nieco inaczej niż pozostałe.er kotwy, więc musisz je przymocować przez przedmiot, który chcesz zamontować na ścianie.

Poniżej przedstawiamy rzeczy, które będą Ci potrzebne:

 • Kołki rozporowe (Toggle bolts)
 • Elektryczna wiertarka
 • Szpadel
 • Szukacz kołków
 • Przedmiot, który chcesz powiesić

Oto jak zainstalować kotwy z bolcem przegubowym w drewnie:

 1. Zmierz i zaznacz miejsce, w którym chcesz wiercić. Pomoże to uniknąć błędów i zapewni, że otwory będą prawidłowo wyrównane. Użyj także szukacza ćwieków, aby sprawdzić, czy za ścianą jest coś, ponieważ wiercenie w ćwieku byłoby trudne, ponieważ śruby skrzydełkowe potrzebują miejsca, aby otworzyć się po drugiej stronie.
 2. Wywierć otwór na śrubę. Rozmiar śruby określi, jak duży musi być otwór, więc sprawdź opakowanie śrub przegubowych i upewnij się, że wiercisz równe otwory za pomocą wiertarki elektrycznej.
 3. Przymocuj przedmiot, który chcesz zabezpieczyć do śruby. Usuń śruby kolankowe i wsuń przedmiot do śruby. Skrzydła można łatwo wyjąć po wykręceniu ich ze śruby.
 4. Ponownie umieść skrzydełka na śrubie. Wkręć skrzydełka z powrotem do śruby, aż usiądą tam, gdzie poprzednio i upewnij się, że otwarta część skrzydełek jest skierowana do góry śruby.
 5. Umieść śrubę przegubową w wywierconym otworze. Użyj wiertarki elektrycznej i wiertła łopatkowego, aby włożyć śrubę i wierć, aż poczujesz, że skrzydła otwierają się po drugiej stronie.
 6. Pociągnij śrubę do przodu. Skrzydła śruby powinny mocno docisnąć się do ściany, ponieważ im bliżej są ściany, tym bardziej bezpieczny będzie wieszany przedmiot.
 7. Dokręć śrubę. Gdy skrzydła przylegają do drewna, przytrzymaj je na miejscu, dokręcając śrubę. Kontynuuj obracanie, aż nie będzie można jej już ruszyć.
 8. Sprawdź, czy zawieszony przedmiot jest bezpieczny. Pociągnij go delikatnie, aby upewnić się, że prawidłowo zainstalowałeś śrubę przegubową.

Te śruby togowe mogą szybko przejść przez drewno, jeśli wcześniej wywiercisz odpowiednio duży otwór. Trudną częścią jest zazwyczaj zapewnienie, że śruba jest wystarczająco długa, aby przejść przez powierzchnię i nadal ma miejsce do otwarcia.

Wniosek

Można używać kotew do suchej zabudowy w drewnie, choć w większości przypadków są one zbędne. Kotwica głównym celem jest dodanie stabilności do suchej zabudowy, która jest dość flimsy, ale nie trzeba dodawać żadnych kotwic, jeśli masz ładne solidne drewniane ściany. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowego wsparcia przy wieszaniu przedmiotów, możesz użyć metalowej pustej kotwy samonawiercającej lub śruby toggle.

Może ci się również spodobać

Read More