Stolarstwo

Czy można stosować powłoki poliuretanowe na drewnie?

Skip to content

Kiedy masz dobre przedmioty z drewna, takie jak szafki i meble, chcesz je chronić i konserwować przez jak najdłuższy czas. Aby to zrobić, niektórzy używają farb, podczas gdy inni stosują szelak lub lakier, bejcę lub olej lniany. Jednak te rodzaje powłok ochronnych mogą trwać tylko przez kilka lat. Jeśli więc zależy nam na dłuższej ochronie, powinniśmy znaleźć coś bardziej trwałego i niemal nieprzeniknionego.

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest powłoka poliuretanowa. Dowiedz się więcej o powłokach poliuretanowych na stronie durabakcompany.com. Teraz pojawia się pytanie, czy można zastosować powłokę poliuretanową na drewno?

Powłoka poliuretanowa na

drewno

Tak, można znaleźć powłoki poliuretanowe przeznaczone specjalnie do drewna. Są to rozwiązania jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe. Mówiąc o powłoce jednoskładnikowej, będziesz korzystał z jednego produktu, który jest gotowy do aplikacji. Z drugiej strony, powłoka dwuskładnikowa wymaga mieszania dwóch różnych materiałów. Co godne uwagi, obejmuje to roztwór żywicy i utwardzacz. Dzięki temu powierzchnia będzie odporna na działanie czynników chemicznych i ścieranie. Ponadto zapewnia wyższą konserwację powłoki i większą trwałość. Nie należy jednak dyskontować zalet jednoskładnikowego poliuretanu. Rozwiązanie jest łatwe w użyciu i możesz je zastosować do małych przedmiotów, z którymi nie obchodzisz się często.

Nakładanie powłoki poliuretanowej na powierzchnie drewniane

Powłoka poliuretanowa

do drewna działa jak farba lub lakier. Dzięki niej powierzchnie drewniane zyskają wysoki poziom wykończenia. Ponadto powierzchnie stają się twardsze o zwiększonej odporności mechanicznej i chemicznej. Dwuskładnikowa powłoka lepiej przylega do drewna, dzięki czemu doskonale nadaje się do parkietów drewnianych.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas aplikacji

Jeśli używasz dwuskładnikowej powłoki poliuretanowej, powinieneś wybrać odpowiedni rozcieńczalnik i utwardzacz odpowiedni do danej powierzchni. Pamiętaj, że nie powinieneś używać spirytusu mineralnego jako rozcieńczalnika do powłok poliuretanowych. Do nakładania powłoki na małe powierzchnie, szczególnie te z wieloma detalami, możesz użyć pędzla. Możesz również użyć tego samego pędzla do retuszu i renowacji. Powłoka poliuretanowa do drewna świetnie nadaje się do pokrywania drzwi kuchennych, podłóg drewnianych, drzwi szafek stolarskich oraz ram. Również w tym przypadku sprawia, że powierzchnia jest odporna na uderzenia, ścieranie, rozpuszczalniki i wodę.

Który rodzaj zastosować?

Powłoka poliuretanowa na bazie oleju po wyschnięciu przybiera lekko bursztynowy kolor. Podkreśla ona kolor drewna, nadając mu ciepły blask. Po kilku warstwach powłoka staje się twarda i trwała. Czas schnięcia trwa jednak dłużej pomiędzy sesjami. Poliuretan na bazie wody wydaje się mleczny, ale po wyschnięciu zmienia kolor na bezbarwny. Ten typ jest idealny do zachowania naturalnego koloru drewna. Jednak trzeba będzie zastosować więcej warstw, choć czas schnięcia staje się stosunkowo krótszy. Możesz użyć mydła i wody do czyszczenia powierzchni. Trzeci typ to powłoka poliuretanowa na bazie wody modyfikowana olejem. Podobnie jak olejowa, po wyschnięciu zmieni kolor na bursztynowy, ale schnie szybciej i jest kompatybilna ze wszystkimi rodzajami drewna. Podobnie, możesz użyć wody, aby oczyścić gotową powierzchnię.

Podsumowanie

Wybierz rodzaj powłoki poliuretanowej dla powierzchni drewna, którą chcesz chronić. Produkt zapewnia trwałość i estetyczne wykończenie, którego oczekujesz dla swoich wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni drewnianych.

Podziel się tą wskazówką ze swoimi przyjaciółmi!

<p

>Znajdź

nowe porady

Ostatnie posty

Znajdź Nowe Porady

Link do ładowania strony

Może ci się również spodobać

Read More