Stolarstwo

Czy należy sklejać złącza otworów kieszeniowych?

Otwory kieszeniowe tworzą sprytne połączenie. Nowoczesne przyrządy do otworów kieszeniowych pozwalają na dokładne i bezpieczne umieszczenie wkrętów. W miarę zapoznawania się z połączeniami otworów kieszeniowych, można się zastanawiać, czy powinienem kleić połączenia otworów kieszeniowych?

W tym artykule podzielę się tym, co wiem na ten temat. Mam nadzieję, że pomoże Ci to w Twoim warsztacie.

Czy należy kleić otwory kieszeniowe? W wielu przypadkach można i należy kleić otwory kieszeniowe. Klejenie otworów zapewnia szczelne połączenie, które nie będzie się rozdzielać pod wpływem zmian temperatury i wilgoci. Jednak nie zawsze trzeba kleić otwory kieszeniowe.

Jak będziemy kontynuować, będę dzielić niektóre z czasów należy kleju otwory kieszeniowe i kilka razy, kiedy prawdopodobnie można uciec z pominięciem kleju do drewna.

Czy jesteś nowy do obróbki drewna lub zostały przy użyciu otworów kieszeniowych przez lata, sekcje poniżej będzie oferować kilka cennych wskazówek.

Kiedy należy użyć kleju do połączeń otworów kieszeniowych?

Zacznijmy od tego, że można skleić każde połączenie otworów kieszeniowych bez większych problemów. Rzeczą, którą traci się przy klejeniu połączeń otworów kieszeniowych jest czas.

W brutalnym świecie Internetu, ludzie będą się kłócić tam i z powrotem, robiąc niewiele, aby oczyścić powietrze. Niektórzy twierdzą, że należy kleić każdy otwór. Niektórzy twierdzą, że nie jest to konieczne.

W tym artykule przyjmuję pragmatyczne podejście. Są sytuacje, kiedy prawdopodobnie mądrze jest przykleić otwory kieszeniowe. Są też sytuacje, w których klejenie otworów nie jest tak ważne.

Po omówieniu niektórych z czasów do klejenia otworów kieszeniowych i niektórych z czasów, aby nie, będę dzielić się z wami kilka błędów, aby uniknąć podczas klejenia otworów kieszeniowych.

Oto kilka razy należy użyć kleju z otworów kieszeniowych:

  1. Projekty długoterminowe.
  2. Aby zapobiec rozdzieleniu w miejscu łączenia
  3. Projekty wysokiej klasy

Istnieją trzy powody, dla których warto używać kleju na połączeniach otworów kieszeniowych. Zanurzmy się w tym.

Używaj kleju do otworów kieszeniowych w projektach długoterminowych

Są pewne projekty, które mają trwać wiecznie. Jednak są też pewne projekty, które możesz chcieć usunąć lub zdjąć w czasie.

Jeśli używasz śrub kieszeniowych do budowy stołu do jadalni dla swojego wiecznego domu, to będziesz chciał użyć kleju z połączeniami. Klej da Ci trochę dodatkowej siły i hamuje połączenie z separacji.

Jednakże, jeśli budujesz skrzynie ogrodowe, i wiesz, że nie trzeba ich do ostatniego roku na koniec lub drewno będzie ostatecznie zgnił i tak, można prawdopodobnie przekazać na kleju.

Ponownie, nawet z czymś takim jak skrzynia ogrodowa, możesz zdecydować się na użycie kleju, i to jest w porządku. Wiele z tych decyzji będzie sprowadzać się do osobistych preferencji.

Użyj kleju z otworami, aby zapobiec sezonowemu oddzielaniu się złączy

Jeśli jeszcze nie wiesz, drewno ma wiele osobowości. A drewno zmienia się wraz z porami roku.

Drewno, które wciąż schnie, może się potencjalnie wypaczyć, ponieważ jeden obszar słojów schnie szybciej niż drugi, skręcając drewno. Istnieje również możliwość rozszczepienia końcówek słojów, ponieważ drewno kurczy się w porze suchej.

Niektóre rodzaje drewna są bardziej narażone na zmiany sezonowe – inne są bardziej odporne. Zapoznaj się z rodzajem drewna, którego planujesz użyć i jak dobrze radzi sobie w danym środowisku.

Dodanie kleju do połączeń otworów kieszeniowych pomoże zapobiec niektórym problemom związanym z porami roku. Można zaobserwować zmniejszenie rozszczepienia końcówek i rozdzielenia połączeń.

Not wszystkie rodzaje drewna reagują tak samo; jednak klej nie zaszkodzi, a prawdopodobnie pomoże.

Używaj kleju z otworami do prac wysokiej klasy

Więcej o tym co jest uważane za „high-end” powiemy później. Na razie wiedz, że jeśli próbujesz zbudować coś ładnego, coś co ma trwać przez wiele lat, to dodanie kleju do połączeń otworów kieszeniowych jest dobrym pomysłem.

Po pierwsze, zauważysz, że klej pozwala na czyste połączenie. Klej do drewna wypełni wszystkie te mikro szczeliny i pomóc projektowi podjąć dobrą plamę lub farbę.

Ponadto, dla wysokiej klasy projektu, będziesz chciał użyć zatyczek do otworów kieszeniowych, aby pokryć głowy śrub. Te wtyczki będą wymagały kleju, więc równie dobrze można mieć wszystko przyklejone.

Po drugie, klej pomoże chronić projekt przed zmianami sezonowymi. Mówiliśmy o tym w ostatniej sekcji. Nie chcesz, aby twój ładny nowy stół rozwinął chybotliwość. Używanie kleju sprawi, że wszystko będzie szczelne.

Teraz przejdźmy do czasów, które można uniknąć klejenia otworów kieszeniowych.

Kiedy można użyć otworów kieszeniowych bez kleju?

Chociaż jest to dobry pomysł, aby skleić swoje połączenia, są czasy, że nie jest to praktyczne. Jeśli jesteś początkujący i próbujesz nauczyć się swoich umiejętności, to nie krępuj się sklejać wszystkiego i wszystkich.

Jednak jeśli jesteś kimś, kto musi szybko ukończyć wysokiej jakości projekty, są sytuacje, w których nie musisz kleić.

Oto trzy przypadki, w których można wygodnie zrezygnować z klejenia otworów kieszeniowych:

  1. Projekty, które chcesz później zdemontować
  2. Proste projekty
  3. Old-timer vs. Modern

Omówmy je poniżej.

Projekty, które chcesz zdemontować

Choć nie jest to częsty pomysł, są sytuacje, w których możesz chcieć zdemontować projekt.

Po pierwsze, jeśli mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu lub często się przeprowadzasz, być może chciałbyś zdjąć ten duży regał przed próbą przeniesienia go do nowego domu.

Jedną z zalet stosowania śrub w każdym projekcie jest możliwość ich usunięcia w razie potrzeby. Kiedy klejenie złącze otworu kieszeni, można zabrać tę zdolność.

Po drugie, może potrzebujesz tymczasowego zestawu kroków. Można je zbudować za pomocą złączy otworów kieszeniowych, używać stopni do czasu zbudowania czegoś bardziej trwałego, a następnie rozebrać projekt.

W ten sposób można odzyskać drewno z projektu, który w przeciwnym razie zostałby wyrzucony na bok.

Proste projekty nie wymagają kleju do drewna

Być może przygotowujesz się do dużego projektu. Rozglądasz się po swoim warsztacie i zdajesz sobie sprawę, że potrzebujesz jeszcze kilku pudełek do przechowywania. Wyciągasz więc poręczny przyrząd Kreg i zaczynasz budować.

W przypadku zastosowań niekonstrukcyjnych, ściśle praktycznych, prawdopodobnie nie trzeba poświęcać dodatkowego czasu na klejenie połączeń otworów kieszeniowych.

Wiele osób twierdzi, że nigdy nie używa kleju z ich otworów kieszeniowych i że ich projekty działają po prostu dobrze. Niekoniecznie sugeruję podjęcie tej drogi; jednak podzielę się nieco więcej z myślenia za tym w następnym rozdziale.

Stare złącza a nowoczesne złącza

Ta część poświęcona jest teorii przegubów. Mam nadzieję, że pomoże Ci to zrozumieć, skąd bierze się każda ze stron.

Niektórzy stolarze uważają się za artystów. Rzeczywiście, obróbka drewna może być sztuką. Wszyscy widzieliśmy wspaniałe prace mistrzów – ich projekty nie tylko spełniają swoje zadanie, ale są również piękne. Czasami te dzieła opowiadają nawet jakąś historię.

Z drugiej strony niektórzy stolarze uważają się za stricte rękodzielników. Postrzegają oni obróbkę drewna jako sposób na stworzenie czegoś użytecznego i są mniej zainteresowani artystyczną stroną rzemiosła.

Jest to podobne do wielu innych dziedzin życia. Pomyśl o podręczniku w porównaniu z powieścią. Obraz kontra schemat. Piosenka kontra syrena.

Co więc to wszystko oznacza?

Jeśli chcesz dostać się do obróbki drewna jako sztuki, znajdziesz wielu uważa klej i klasycznych stawów (jak mortise i tenon) jedynym sposobem, aby przejść. Ten obóz myśli, że otwory kieszeniowe są nieestetyczne i należy ich unikać – zwłaszcza bez kleju.

Jednak współczesny stolarz, który buduje wyłącznie pod kątem użyteczności, nie będzie miał problemu z łączeniem otworów kieszeniowych. Z klejem. Bez kleju. Cokolwiek działa, to jest ich motto.

Żadna ze stron tej dyskusji nie jest zła. Dobrze jest jednak zrozumieć, skąd biorą się te dwie grupy. Czyniąc to utrzymuje cię z staje się zdezorientowany, gdy słyszysz jedną rzecz, a następnie w następnej chwili słyszysz coś zupełnie innego.

Jak sklejać otwory kieszeniowe – błędy, których należy unikać

W tej części podzielimy się kilkoma ważnymi rzeczami, które należy wiedzieć podczas klejenia połączeń otworów kieszeniowych.

Oto kilka błędów, których należy unikać:

  1. Nie spiesz się z pomiarami
  2. Używaj ścisków
  3. Wiercić czyste otwory kieszeniowe.

Nie spiesz się z pomiarami podczas klejenia otworów kieszeniowych

Kiedy używasz kleju, zmiana miejsca łączenia może być bardzo trudna, jeśli popełnisz błąd podczas pomiarów. Mówi się, że mierz dwa razy, tnij raz. W tym przypadku, możesz chcieć zmierzyć trzy razy!

Używaj zacisków do otworów

Kiedykolwiek pracujesz z klejem, może być tendencja do przesuwania się drewna. Sugeruję, abyś używał zacisków do otworów kieszeniowych podczas klejenia połączeń otworów kieszeniowych.

Zaciski utrzymają połączenie w miejscu podczas umieszczania pierwszej śruby. Dzięki temu Twój projekt będzie czysty i dokładny.

Wywierć czyste otwory kieszeniowe

Jeśli twoje otwory kieszeniowe są wszystkie bałagan, nie ilość kleju będzie naprawić to. Poświęć trochę czasu, aby zrozumieć podstawy stolarki otworowej. Jeśli wiesz, jak zrobić silny otwór kieszeniowy, to połączenie będzie działać synergicznie z klejem, dając jakość struktury.

Może ci się również spodobać

Read More