Stolarstwo

Czy płyta MDF jest dobra do szafek kuchennych?

Zastanawiasz się, czy płyta MDF to dobry wybór dla szafek kuchennych? W tym artykule porozmawiamy o zaletach i wadach płyty MDF na szafki kuchenne i szafy. Jak zobaczysz, ten materiał może działać dobrze dla niektórych osób, ale nie tak dobrze dla innych.

MDF jest dobrą opcją dla szafek kuchennych dla tych, którzy szukają prostej, przyjaznej dla budżetu szafki, którą można łatwo pomalować. Jednak MDF musi być uszczelniony, w przeciwnym razie, będzie pęcznieć. Ponadto, szafki kuchenne MDF są mniej odporne na zarysowania i uszkodzenia.

W sekcjach poniżej, będziemy rozmawiać o wszystkich zaletach i wadach szafek MDF. Jedną rzeczą do zapamiętania, jak idziemy jest to, że nie wszystkie MDF jest stworzony równy. Nie pozwól, aby uprzedzenia, że MDF jest „tani”, zachmurzyły Twoją zdolność do podjęcia świadomej decyzji.

Co to jest MDF? Czy jest to dobre rozwiązanie dla kuchni?

MDF to akronim oznaczający Medium Density Fiberboard. Materiał ten jest wykonany z drobnych cząstek i innych produktów ubocznych drewna. Należy jednak wiedzieć, że MDF różni się od płyty wiórowej. W przypadku płyty wiórowej stosuje się większe kawałki trocin i jest ona częściej stosowana z arkuszami laminatu. Płyta wiórowa jest również częściej używana jako sklejka, podczas gdy MDF jest rzadko używany do zapewnienia wsparcia strukturalnego dla każdego projektu.

MDF może wydawać się prawie jak gruba tektura, początkowo wyłączając ludzi; jednak ta konsystencja ma pewne zalety, jak zobaczysz w następnych sekcjach.

Oto kilka powodów, dla których MDF jest dobrą opcją dla szafek kuchennych:

  • Łatwy do zaprojektowania
  • Trwały
  • Niedrogi
  • Lżejszy
  • Łatwość szlifowania i malowania

Przyjrzyjmy się tym cechom bardziej szczegółowo.

MDF jest łatwy do kształtowania w projekt

Pierwszym powodem, że MDF jest dobry dla szafek kuchennych jest to, że można uzyskać szafki MDF w prawie każdym projekcie. Tak, możesz dostać szafki z naturalnego drewna i sklejki w dowolnym wzorze, ale to jest znacznie droższe, aby otrzymać ozdobny wygląd z tych opcji – MDF pozwala mieć wygląd chcesz za stosunkowo niedrogie.

Ponadto, jeśli jesteś stolarzem i myślisz o budowie własnego zestawu szafek kuchennych, przekonasz się, że MDF jest dość łatwy do pracy. Ponadto, MDF jest znany wziąć czystą krawędź z routerem, jak również szlifowanie w dół ładnie – to daje możliwość dodania swoich projektów, jeśli zdecydujesz się to zrobić.

Płyta MDF jest wielokrotnego użytku i nadaje się do recyklingu

Płyta MDF jest bardzo trwałym produktem. Sama płyta MDF jest już wykonana z produktów ubocznych innego drewna i materiałów. Jeśli szukasz domu, który produkuje minimalną ilość odpadów, to MDF nie jest złą opcją. Z tym, że inne materiały, takie jak naturalne drewno i sklejka, mają również wiele cech nadających się do ponownego wykorzystania.

Porozmawiajmy o jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie wybierają płyty MDF w swoich szafkach kuchennych i łazienkowych.

MDF jest niedrogi i nadaje się do wymiany

Prawda jest taka, że MDF kosztuje mniej pieniędzy niż inne opcje i jest to jeden z głównych powodów, dla których jest tak popularny wśród właścicieli domów. Każdy, kto spojrzał na ceny szafek wie, że naturalne drewno może kosztować małą fortunę. Nie tylko to, ale ci, którzy używają swojej kuchni regularnie, i mają zwierzęta domowe, lub dzieci, może nie czuć, że płacenie tak dużo pieniędzy na szafki kuchenne jest tego warte.

Szafki MDF będą kosztować mniej pieniędzy. Jednak ich tańszy tag cena często stawia je w „tanie” kategorii. To nie jest do końca sprawiedliwe. Jak już wspomnieliśmy omówione, są prawdziwe korzyści z używania MDF dla twoich szafek kuchennych – a nawet mamy kilka innych powodów, dla których ludzie wybierają MDF!

MDF jest lżejszy niż drewno i odporny na wypaczenia i pęknięcia

Czy kiedykolwiek miałeś spojrzenie na niektóre stare szafki z litego drewna? Czasami mogą one być w dość surowym stanie. Lite drewno jest ciężkie. W zależności od instalacji szafki i rodzaju zawiasów używanych, wiele w pełni drewnianych drzwi szafki może zacząć się ugiąć w czasie. Również niektóre z nich zaczną się wypaczać, a kilka z nich będzie pękać i rozszczepiać się – to jest po prostu jak normalne ziarno drewna reaguje na zmiany sezonowe.

Tak, MDF ma swoje problemy (dojdziemy do nich), ale zwykłe drewno też nie jest nieomylne. Czasami ludzie próbują powiedzieć, że drewno jest ultra lepsze od MDF i że jeśli kupisz drewno, nie będziesz miał żadnych problemów – to nie jest mówienie całej historii.

MDF ładnie szlifuje i jest łatwy do malowania

Na tyle flack jak MDF otrzymuje, to rzeczywiście piaski ładnie i pozwala osiągnąć ładne wykończenie malowane. Jeśli wiesz, kroki do malowania MDF (przy użyciu dobrego podkładu jest kluczem), to można uzyskać gładkie, czyste wykończenie.

W przeciwieństwie do zwykłego drewna, które zwykle ma szorstki wzór ziarna (że jest trudne do ukrycia), MDF może być szlifowane, aby być idealnie gładkie. Z właściwą techniką, to daje naprawdę czyste malowane wygląd.

Jeśli już planujesz mieć malowane szafki, to MDF zrobi tak samo dobrze, jeśli nie lepiej niż zwykłe drewno. Ponadto, nie trzeba czuć się źle o pokrycie ziarna drewna, ponieważ nie ma wzór ziarna z MDF!

Powody, dla których warto unikać płyt MDF w szafkach kuchennych

MDF nie jest bez wad. W tej sekcji, będziemy mówić o niektórych powodach, aby uniknąć MDF. Ale, zanim to zrobimy, przejdźmy przez zrzeczenie się odpowiedzialności. Nie wszystkie minusy są złe dla wszystkich ludzi. Wiele razy plusy i minusy są oparte na czyichś preferencjach i celach stylistycznych.

Jak idziemy przez niektóre z tych minusów, wziąć chwilę, aby myśleć o tym, co twoje cele są dla kuchni. Gdy masz te cele w miejscu, to daje lepszą podstawę do oceny, co jest prawdziwym problemem.

Oto kilka powodów, aby uniknąć MDF dla kuchni:

  • Pęcznienie i woda Mniej trwały
  • Brak naturalnego ziarna
  • VOCs

Zobacz poniżej po więcej szczegółów.

MDF pęcznieje w kontakcie z wodą

Jeśli woda zetknie się z płytą MDF, może to spowodować duże problemy. Jak zapewne wiesz, żaden rodzaj drewna czy materiału nie lubi wody – nawet stal. Jednakże, jeśli zwykłe drewniane szafki ulegną zamoczeniu, wszystko co musisz zrobić, to usunąć je ze źródła wody, pozwolić im wyschnąć i ponownie je uszczelnić. Tak długo jak zwykłe drewno nie było w bezpośrednim kontakcie przez zbyt długi czas, powinno być w porządku.

Inaczej jest w przypadku płyt MDF. W przypadku MDF, uszkodzenie wody jest niemal natychmiastowe (zależy to nieco od jakości MDF). Ogólnie rzecz biorąc, kiedy MDF styka się z wodą, nasiąka nią jak gąbka, powodując pęcznienie, bulgotanie i dziwny rodzaj rozwarstwienia.

Teraz oczywiście powinieneś mieć swój MDF uszczelniony farbą i poliuretanem. Jeśli MDF pozostaje uszczelniony, nie będziesz miał żadnych problemów. Jednakże, jeśli to uszczelnienie jest złamane z jakiegokolwiek powodu (może zwierzę żuje przez krawędź, lub jakoś powierzchnia jest wgnieciona lub porysowana), to grozi poważnym uszkodzeniem wody.

Dobrą wiadomością jest to, że nie jest tak drogie, aby zastąpić całe drzwi w razie potrzeby. Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał wymienić drzwi do szafy z prawdziwego drewna, to czeka Cię spory wydatek.nt wzrost kosztów. Porozmawiajmy o innym minusie MDF dla szafek kuchennych.

MDF jest mniej trwały dla szafek kuchennych

MDF nie ma takiej samej zdolności strukturalnej jak drewno lub sklejka. Podczas gdy to wynika w miły spadek w ciężarze dla instalacji (i gabinety mogą mieć mniej skłonność do ugięcia), tam jest możliwość że MDF łamie pod zbyt dużo naciskiem.

Jeśli drzwi są zmuszone do zamknięcia, lub ktoś przypadkowo opiera się na otwartych drzwiach, jest mniej prawdopodobne, aby utrzymać się niż zwykłe drewno.

Ponadto, jak już wspomnieliśmy, MDF jest trudniejszy do naprawy. W przypadku zwykłego drewna, nawet jeśli pęknie lub złamie się, wszystko co musisz zrobić to skleić go z powrotem, przeszlifować i odnowić. Jeśli jednak MDF pęknie, nie da się go łatwo naprawić. Nawet coś takiego jak mała rysa jest znacznie trudniejsze do naprawy w szafkach MDF.

Brak naturalnego ziarna do MDF

MDF nie ma pięknego wzoru ziarna jak zwykłe drewno. Jeśli liczyłeś na ten piękny drewniany wygląd szafki, to MDF może cię zawieść. Jasne, są sposoby na osiągnięcie fałszywego wzoru słojów drewna (niektóre z tych technik są całkiem przekonujące), ale ogólnie rzecz biorąc, tak jak w przypadku prawdziwego marmurowego blatu, trudno jest podrobić prawdziwy wygląd drewna.

Z drugiej strony, MDF przyjmuje czyste malowane wykończenie, więc jeśli chciałeś malowane szafki, MDF jest solidnym wyborem.

LZO z MDF

Niektóre MDF używa ostrych chemikaliów do produkcji produktu – trzeba będzie sprawdzić z producentem Jednak w ogóle, będziesz chciał zawsze uszczelnić MDF. Dzięki temu unikniesz narażenia na działanie szkodliwych lotnych związków organicznych. Nie masz tego samego problemu z drewnem, więc wymienilibyśmy to jako minus dla MDF.

Ostateczne przemyślenia na temat płyty MDF w kuchni

MDF nie jest złą opcją dla szafek kuchennych. Jest łatwy do szlifowania, łatwy do malowania i łatwy do kształtowania. Ponadto, jest to mniej kosztowne niż zwykłe drewno, i tańsze do wymiany w razie potrzeby.

Jednak MDF nie jest tak trwały. I, jeśli chciałeś, że naturalny wygląd drewna, będziesz miał znacznie trudniejszy czas, aby osiągnąć to z MDF.

Dla najlepszego doświadczenia, zrobić listę wszystkich rzeczy, które chcesz w zestawie szafek kuchennych, a następnie dopasować je do cen i opcji, aby zobaczyć, co jest najlepsze dla Ciebie.

Może ci się również spodobać

Read More