Stolarstwo

Czy poliuretan chroni drewno przed termitami?

Drewno jest powszechnym materiałem konstrukcyjnym w budowie domów i mebli. Jeśli chcesz chronić swoje drewniane konstrukcje przed termitami, czy poliuretan jest skuteczny?

Poliuretan chroni drewno przed termitami. Poliuretan (zwłaszcza na bazie oleju) tworzy powłokę ochronną na drewnie i wysycha, tworząc twardą skorupę, która może powstrzymać termity przed wgryzaniem się w drewno.

W tym artykule omówiono różne rozwiązania, które można zastosować do drewna, oprócz poliuretanu, aby pomóc chronić je przed termitami. Przedstawię również kilka oznak, na które należy uważać, a które mogą wskazywać na inwazję termitów. Zaczynajmy!

Jak zabezpieczyć drewno przed termitami

Istnieją różne metody i rozwiązania pozwalające zabezpieczyć drewno przed termitami. Mogą one ograniczyć dostęp termitów do drewna, wypędzić je lub zabić szkodniki w kontakcie.

Poniżej omówimy te rozwiązania bardziej szczegółowo:

Poliuretan

W obróbce drewna poliuretan jest produktem do wykańczania drewna i służy do tworzenia trwałej powłoki ochronnej na drewnie, na które jest nakładany. Do wyboru są poliuretany na bazie oleju i wody.

Poliuretan to uszczelniacz, który chroni drewno przed zarysowaniami i ma doskonałe właściwości wodoodporne. Zapewnia to doskonałą ochronę drewna przed termitami, ponieważ uniemożliwia im wgryzanie się w drewno i dostęp do niego.

Ponieważ poliuretan ma również doskonałe właściwości wodoodporne, może pomóc w zapobieganiu gniciu drewna z powodu uszkodzenia przez wodę. Drewno miękkie jest łatwiej dostępne dla termitów, a szkodniki przyciąga również wilgoć.

Aplikacja

Poliuretan można nakładać pędzlem lub natryskowo. Można również nakładać dodatkowe warstwy, ale poprzednia musi najpierw wyschnąć. Należy również odczekać co najmniej 2 godziny między warstwami poliuretanu na bazie wody i około 8 godzin między warstwami poliuretanu na bazie oleju.

Uwaga

Upewnij się, że obszar, w którym pracujesz, jest dobrze wentylowany, a także rozważ użycie respiratora i rękawic. Unikaj wdychania poliuretanu i dostania się go do oczu i na skórę. Substancje chemiczne zawarte w poliuretanie są znane jako rakotwórcze i mogą podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe.

Amazon.com oferuje szybkoschnący lakier poliuretanowy Minwax Clear Semi-Gloss. Schnie szybciej niż inne poliuretany i wymaga około 4-6 godzin przed ponownym malowaniem. Ponieważ jest na bazie oleju, schnie gładko i równomiernie. Daje również ciepłe żółte wykończenie, które może być bardziej widoczne w jasnym drewnie.

Ponieważ zapewnia drewnu trwałą ochronę przed zadrapaniami, rozlanymi płynami i nie tylko, zapewnia również dobrą ochronę przed termitami.

Farba i podkład

Nowa warstwa podkładu i farby na drewnianych meblach pomaga zapobiegać termitom, podobnie jak poliuretan. Termity nie zjadają farby, więc nałożenie podkładu i farby również zapewni drewnu powłokę ochronną.

Farba pomaga również w impregnacji drewna i chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę, które mogą dać dostęp termitom przez miękkie drewno.

Jeśli chcesz uzyskać podwójną warstwę ochrony, możesz również nałożyć poliuretan na farbę po jej wyschnięciu. Dodatkową korzyścią jest to, że poliuretan pomoże również zapobiec odpryskiwaniu i pękaniu farby.

Nakładanie

Przeszlifuj i oczyść drewno, które planujesz pomalować, przed nałożeniem wybranego koloru. Możesz zdecydować się na umycie powierzchni zamiast szlifowania. Poczekaj, aż powłoka wyschnie i utwardzi się przed aplikacjąkładąc drugą warstwę. [Czy można myć mechanicznie zamiast szlifowania? Trzy rzeczy, które warto wiedzieć].

Ponowne malowanie farbą lub podkładem na bazie wody jest bezpieczne po 4-6 godzinach, ale jeśli jest to farba olejna, należy odczekać około 24 godzin przed nałożeniem drugiej warstwy.

Boraks lub kwas borowy

Są to dwa produkty pochodzące z tego samego związku. Boraks jest minerałem pochodzącym prosto z ziemi, podczas gdy kwas borowy jest znacznie bardziej przetworzony i rafinowany.

Oba produkty są toksyczne dla termitów, gdy owady je spożyją, ale kwas borowy jest bardziej skuteczny i można go znaleźć w wielu pestycydach.

Zastosowanie

Rozpuść łyżeczkę boraksu w 30 ml gorącej wody. W ten sposób powstanie 2% roztwór, którym można spryskać drewno. Upewnij się, że roztwór został wchłonięty przed nałożeniem farby lub innego wykończenia drewna.

Utrzymywanie roztworu na poziomie 2% lub niższym umożliwia skażonym termitom dotarcie do gniazda i skażenie innych termitów.

Ecoxall Chemicals 99.9% Fine Powder Boric Acid można kupić na Amazon.com w workach o wadze jednego funta. Z jednego worka można uzyskać 97 uncji (2,88 litra) 2% roztworu kwasu borowego, zgodnie z wyżej wymienionymi proporcjami, co jest dobrym początkiem do spryskania niektórych drewnianych mebli w domu.

Wielu klientów, którzy zakupili ten produkt, z powodzeniem wykorzystało ten kwas borowy do pozbycia się szkodników, takich jak mrówki, karaluchy i pszczoły.

Olejek pomarańczowy lub neem

Olejki te są całkowicie bezpieczne i nietoksyczne dla ludzi, ale są śmiertelnie niebezpieczne dla termitów. Olejek pomarańczowy zawiera d-limonen, związek, który jest zabójczy dla termitów. Z kolei olejek Neem działa na termity po spożyciu.

Stosowanie

Olejki te można nakładać na drewno za pomocą sprayu lub wylewając trochę na szmatkę i pocierając nią drewno.

Rozważ Parker & Bailey Orange Oil Polish (dostępny na Amazon.com), aby nadać meblom piękny połysk i dodatkową warstwę ochrony przed termitami. Jest również łagodny dla skóry i pozostawia przyjemny cytrusowy zapach, w przeciwieństwie do innych środków do polerowania drewna.

Żel z aloesu

Jest to kolejny naturalny środek, który może chronić drewno przed termitami i jest uważany za naturalny biopestycyd. Historycznie rzecz biorąc, naturalna zawartość aloiny w roślinach aloesu chroni je przed atakiem wszelkiego rodzaju szkodników.

Posiadanie tych roślin w domu może również zapewnić sposób na wchłanianie zanieczyszczeń, a żel może być stosowany do innych celów zdrowotnych, takich jak pielęgnacja skóry i pierwsza pomoc w przypadku oparzeń.

Zastosowanie

Rozgnieć kilka liści aloesu, aż do uzyskania żelu. Żel można nakładać bezpośrednio na drewno lub użyć go do sporządzenia roztworu. Jeśli nie masz rośliny aloesu, zawsze możesz kupić żel aloesowy. Jest on powszechnie dostępny w sklepach spożywczych, drogeriach i online.

Aby uzyskać roztwór, wymieszaj około 1 części żelu aloesowego z 5 częściami wody i spryskaj nim drewno.

Oliwa z oliwek i biały ocet

Te składniki są łatwo dostępne w prawie każdym domu. Jeśli nie masz ich pod ręką, możesz je łatwo kupić w najbliższym sklepie spożywczym.

Są nietoksyczne, więc nie musisz się martwić o żadne chemikalia lub negatywny wpływ na osoby, które mogą być na nie narażone.

Stosowanie

Wymieszaj ¼ szklanki białego octu z 1 szklanką oliwy z oliwek. Dobrze wstrząśnij w butelce i nałóż na miękką szmatkę. Użyj tego do wypolerowania drewna mebli lub innych elementów drewnianych lub dekoracji, jeśli chcesz dodać trochę ochrony przed termitami.

Inne sposoby ochrony drewna przed termitami

AsidOprócz stosowania różnych produktów bezpośrednio na drewno w celu ochrony przed termitami, istnieją inne środki, które można podjąć, aby zapobiec przedostawaniu się termitów do domu:

Unikaj bezpośredniego kontaktu z podłożem

Podczas budowy najlepiej jest unikać bezpośredniego kontaktu drewna z podłożem. Przykładem tego jest stawianie ogrodzenia lub częściowe zagłębianie drewnianych okładzin lub fundamentów w glebie.

Zapewnia to termitom podziemnym łatwy dostęp do domu.

Aby chronić drewno, należy je dobrze zaimpregnować przed zagłębieniem w ziemi lub całkowicie tego unikać. Fundamenty drewniane mogą stać na betonowych cokołach lub czymś podobnym.

Zwracaj uwagę na uszkodzenia spowodowane przez wodę

Termity preferują ciemne i wilgotne warunki, co wyjaśnia, dlaczego pozostawienie drewnianych mebli na słońcu może pomóc wyeliminować inwazję termitów.

Aby uniknąć termitów, za każdym razem, gdy zauważysz oznaki wycieków, które mogą stać się źródłem szkód spowodowanych przez wodę, usuń je tak szybko, jak to możliwe, zanim szkody zostaną wyrządzone lub nawet rozprzestrzenią się na inne części domu.

Woda może powodować gnicie drewna, ułatwiając termitom jego penetrację. Po naprawieniu wycieku lub źródła uszkodzenia przez wodę, napraw lub wymień zgniłe lub uszkodzone drewno tam, gdzie to konieczne.

Napraw i uszczelnij wszelkie pęknięcia i dziury w drewnie

Pęknięcia i dziury w drewnie stanowią doskonałe miejsce dla rojących się termitów do wylądowania i rozpoczęcia żucia w drewnie. Nie daj im tej szansy i uszczelnij wszelkie pęknięcia i dziury, które możesz znaleźć.

Wypełniacz do drewna na bazie wody Goodfilla to doskonały produkt do wypełniania wszelkich pęknięć i dziur w drewnie. Nie musisz martwić się o wyrzucanie stwardniałego wypełniacza do drewna, ponieważ jest on odporny na zamrażanie i rozmrażanie, ma dobry okres trwałości i odtwarza się z wodą. Zarówno majsterkowicze, jak i profesjonalni stolarze mogą go używać, ponieważ ma doskonałą przyczepność i nie kurczy się ani nie pęka.

Wióry i pęknięcia mogą być również obecne w wykończeniu drewna lub farbie. Gdy je zauważysz, przeszlifuj, zeskrob lub usuń stare wykończenie lub farbę przed ponownym nałożeniem nowej warstwy w celu ochrony drewna.

Przemyślenia końcowe

Poliuretan może chronić przed termitami, tworząc twardą powłokę wokół drewna, której szkodniki nie będą w stanie przegryźć. Farba, podkład i lakier również mogą to zrobić. Inne środki, takie jak roztwory boraksu, olej pomarańczowy i ocet, mogą być użyte do stworzenia roztworu lub sprayu, który można zastosować jako środek kontaktowy przeciwko termitom.

Środki zapobiegawcze przeciwko termitom mogą również obejmować metody budowy i naprawy, które ograniczają lub uniemożliwiają termitom dostęp do drewna w domu.

Może ci się również spodobać

Read More