Stolarstwo

Czy przechowywanie baterii litowo-jonowych w garażu jest bezpieczne?

Czy należy przechowywać akumulatory litowo-jonowe w garażu? Baterie litowo-jonowe to wspaniała technologia, ale wymagają pewnej troski. W tym przewodniku opowiemy o tym, kiedy należy przechowywać baterie litowo-jonowe, aby zapewnić im najdłuższą i najbezpieczniejszą żywotność.

Jeśli środowisko jest kontrolowane, zwykle bezpiecznie jest przechowywać baterie litowo-jonowe w garażu. Jednakże, jeśli garaż ma tendencję do uzyskania naprawdę zimno w zimie, lub naprawdę gorąco w lecie, to należy rozważyć przechowywanie baterii w innym pomieszczeniu lub w obszarze o kontrolowanej temperaturze.

Porozmawiajmy więcej o naturze baterii litowych i o tym, jak prawidłowo o nie dbać.

Gdzie należy przechowywać baterię litowo-jonową?

Spójrzmy na kilka różnych miejsc i porozmawiajmy o tym, czy są one dobrym rozwiązaniem dla baterii litowo-jonowych, czy nie. Zaczniemy od rozmowy o garażu, a następnie porozmawiamy o różnych miejscach.

Miejsca do przechowywania baterii litowo-jonowej:

  • W garażu (wolnostojącym, połączonym, z kontrolowaną temperaturą)
  • W szopie
  • W szafie
  • W piwnicy

Teraz zajmiemy się tymi miejscami przechowywania bardziej szczegółowo. Więcej o tym jak konserwować baterie powiemy później.

Przechowywanie baterii litowo-jonowych w garażu: Ryzyko i korzyści

Garaż jest prawdopodobnie najczęstszym miejscem przechowywania każdego rodzaju baterii do elektronarzędzi, w tym baterii litowo-jonowych. Jeśli kupiłeś ostatnio coś z baterią, zwłaszcza elektronarzędzie, to prawdopodobnie spotkałeś się z tymi nowymi bateriami.

Są one wspaniałą technologią, ale wymagają również szczególnej opieki – a garaż nie zawsze jest dla nich najlepszym miejscem.

Podczas gdy wiele osób będzie przechowywać swoje baterie litowo-jonowe w garażu, istnieje kilka powodów lub czynników ryzyka, które sprawiają, że jest to ktoś niebezpieczny. Porozmawiajmy o nich.

Wolnostojące garaże i przechowywanie baterii litowo-jonowych

Jeśli masz wolnostojący garaż, to może nie być najlepszym pomysłem, aby przechowywać tam swoje baterie litowo-jonowe, zwłaszcza jeśli mieszkasz w zimnym klimacie. Dlaczego?

Cóż, większość wolnostojących garaży nie jest ani ogrzewana, ani chłodzona. Oznacza to, że w miesiącach zimowych akumulatory będą prawdopodobnie narażone na działanie ujemnych temperatur, a to może być dla nich bardzo szkodliwe.

Ponadto, jeśli temperatury wzrosną powyżej 50 stopni Celsjusza, może to być również problem dla niektórych akumulatorów litowo-jonowych. Tak więc, ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie jesteś bardzo ostrożny, wolnostojący garaż nie jest najlepszym miejscem dla baterii litowo-jonowych.

A co z garażem dobudowanym?

Przechowywanie baterii litowo-jonowych w garażu przydomowym

Garaż jest lepszym rozwiązaniem do przechowywania baterii litowo-jonowych. Jednak jest jeszcze kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Po pierwsze, nie wszystkie garaże są jednakowe. Niektóre mają izolowane drzwi garażowe, a niektóre nie. Oznacza to, że wiele dołączonych garaży nadal jest bardzo zimnych w zimie i bardzo gorących w lecie – nie są idealne do przechowywania baterii.

Więc, czy powinieneś przechowywać swoje akumulatory w dołączonym garażu, który nie jest kontrolowany pod względem temperatury? Jeśli uważasz, że jest to jedyna opcja, oto kilka rzeczy do przemyślenia.

Po pierwsze, postaraj się jak najlepiej zaizolować garaż. Jest to tańsze niż budowa systemu ogrzewania lub chłodzenia, a może wystarczyć do ochrony akumulatorów.

Po drugie, spróbuj przechowywać baterie na ścianie, która jest podłączona do tdomu – zapewni to przynajmniej pasywne ogrzewanie i chłodzenie, które pomoże zapobiec zamarzaniu baterii. Unikaj przechowywania ich obok nieizolowanych drzwi lub w pobliżu okien.

Ale co w przypadku, gdy garaż ma kontrolowaną temperaturę?

Czy można przechowywać baterie litowo-jonowe w garażu z kontrolowaną temperaturą?

Jeśli garaż ma kontrolowaną temperaturę, to można w nim przechowywać baterie bez obaw. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Po pierwsze, czy garaż jest kontrolowany zarówno latem jak i zimą? Być może masz jakieś źródło ciepła dla garażu w zimie, i to jest dobra rzecz, ale jeśli nie masz żadnego sposobu, aby schłodzić garaż w lecie, a następnie baterie mogą być nadal potencjalnie uszkodzone.

Tak więc, w skrócie, jeśli garaż, podłączony lub nie, jest kontrolowana temperatura, to nie trzeba się martwić o swoich baterii. Jeśli jednak garaż jest kontrolowany tylko przez jeden sezon, to pomyśl o przeniesieniu swoich baterii w trakcie niekontrolowanego sezonu.

Teraz porozmawiajmy o kilku innych scenariuszach przechowywania.

Czy powinieneś przechowywać baterie litowo-jonowe w szopie?

Ogólnie rzecz biorąc, szopy są złym miejscem dla każdego rodzaju baterii, w tym baterii litowo-jonowych. Dlaczego?

Po pierwsze, szopy są zazwyczaj wilgotne i mokre, a to może być problem dla każdego rodzaju elektronarzędzia lub baterii.

Po drugie, szopy prawie nigdy nie są kontrolowane pod względem temperatury, a to może mieć szkodliwy wpływ na baterie litowo-jonowe, jak już wspomnieliśmy.

Przechowywałbym baterię w szopie tylko w kilku okolicznościach. Po pierwsze, jeśli mieszkasz w bardzo łagodnym środowisku, gdzie wiesz, że nie będzie zbyt gorąco w lecie lub zbyt zimno w zimie.

Po drugie, jeśli szopa jest sucha i dobrze zbudowana. Jak każdy wie, są szopy, a potem są szopy – jeśli szopa nie jest wodoodporna i solidna, nieśmiało umieszczaj tam jakiekolwiek zasilane narzędzie.

Czy szafa jest dobrym miejscem na baterie litowo-jonowe?

Ogólnie rzecz biorąc, szafa w domu jest dobrym miejscem dla baterii litowo-jonowych. Chcesz się upewnić, że szafa jest bezpieczna od zwierząt domowych lub dzieci i że nie ma szans na to, aby jakakolwiek wilgoć mogła wpłynąć na baterie.

Upewnij się, że nie ma żywności lub wody niż może rozlać się na baterie. Tak długo, jak to wszystko jest dobre, to szafa może być najlepszym miejscem do przechowywania baterii, zwłaszcza w okresie zimowym.

Porozmawiajmy o innym miejscu, w którym można pomyśleć o przechowywaniu baterii w domu.

Czy można przechowywać baterie litowo-jonowe w piwnicy?

Wiele osób zastanawia się, czy można przechowywać baterie w piwnicy. Ogólnie rzecz biorąc, piwnica jest dobrym miejscem do przechowywania baterii. Istnieje jednak kilka niuansów, o których należy pamiętać.

Po pierwsze, jeśli piwnica nie jest wykończona, czyli nadal ma odsłonięty brud i jest wilgotna, to prawdopodobnie powinieneś znaleźć gdzieś suche miejsce do przechowywania baterii.

Należy również pamiętać, że niektóre piwnice często są zalewane – jak można sobie wyobrazić, nigdy nie jest możliwe, aby baterie litowo-jonowe zostały zalane wodą.

Jeżeli piwnica jest czysta, sucha i wykończona, to powinna być dobrym miejscem do przechowywania baterii.

Jak dbać o baterie litowo-jonowe?

Teraz, gdy wiesz już gdzie przechowywać baterie litowo-jonowe, porozmawiajmy o sposobach ich pielęgnacji.

Teraz jest dobry moment, aby wspomnieć o czymśnudne: instrukcje obsługi. Jeśli możesz to przełknąć, powinieneś spróbować przeczytać je za każdym razem, gdy kupujesz coś, co ma baterię litowo-jonową. Te przewodniki będą miały informacje, które są specyficzne dla twojej baterii, a także będą miały informacje o gwarancji.

Jeśli prawidłowo dbasz o baterię, może ona kwalifikować się do gwarancji, jeśli coś pójdzie nie tak. Jeśli jednak zrobisz coś, co unieważni gwarancję (nawet przypadkowo), to możesz mieć pecha, jeśli coś pójdzie nie tak.

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby chronić swoją baterię litowo-jonową:

  • Odpowiednio naładuj baterię
  • Unikaj przechowywania akumulatora w elektronarzędziu
  • Rozważ pełne wykorzystanie baterii przed jej naładowaniem

Omówmy te kwestie bardziej szczegółowo.

Jak prawidłowo ładować baterię litowo-jonową

Przeczytaj instrukcję obsługi, jeśli chodzi o ładowanie baterii litowo-jonowej. Ale ogólnie rzecz biorąc, powinieneś wyjąć baterię po zakończeniu ładowania i nigdy nie powinieneś używać innej ładowarki.

Czy należy przechowywać baterie w elektronarzędziu?

Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać przechowywania baterii w elektronarzędziu, gdy nie są one używane. Może się to różnić w przypadku różnych modeli, więc sprawdź instrukcję obsługi. Ponadto, nie chcesz przypadkowo stracić baterii!

Teraz porozmawiajmy o tym, czy powinieneś w pełni wykorzystać swój akumulator, czy nie.

Czy musisz w pełni wykorzystać baterię?

Niektóre baterie litowo-jonowe mogą wymagać pozostawienia ich na ładowarce do pełnego naładowania przed ich wyjęciem. Inne baterie powinny być całkowicie rozładowane przed ponownym naładowaniem – ma to związek z pamięcią baterii, jak to się nazywa.

Niektóre ładowarki, znane jako inteligentne ładowarki, automatycznie optymalizują cykl ładowania – upewnij się, że masz odpowiedni rodzaj ładowarki i że wiesz, czego potrzebują twoje baterie litowo-jonowe.

Teraz przejdźmy do naszych ostatnich przemyśleń na temat tego, jak chronić i przechowywać baterie litowo-jonowe.

Ostatnie przemyślenia na temat tego gdzie przechowywać baterie litowo-jonowe

Baterie litowo-jonowe są solidną częścią każdego narzędzia lub gadżetu, ale muszą być przechowywane w odpowiednim miejscu. Ogólnie rzecz biorąc, można przechowywać baterie litowo-jonowe w garażu, jeśli jest on suchy i ma kontrolowaną temperaturę.

Ogólnie rzecz biorąc, należy uważać na przechowywanie baterii litowo-jonowych w szopie, nawet jeśli mieszkasz w umiarkowanym środowisku. Jeśli szopa nie jest kontrolowana, chłodna pogoda wieczorem może zmniejszyć żywotność baterii.

Najważniejsze jest to: przechowuj akumulatory litowo-jonowe w środowisku o kontrolowanej temperaturze, zgodnej ze specyfikacją producenta. Unikaj skrajnych temperatur, a powinno być dobrze.

Może ci się również spodobać

Read More