Stolarstwo

Czy sklejka jest mocniejsza od litego drewna?

Jeśli rozpoczynasz nowy projekt, możesz zastanawiać się nad wytrzymałością sklejki w porównaniu z litym drewnem. To pytanie jest ważne, ponieważ bezpieczeństwo i trwałość Twojego projektu zależy od jakości drewna.

Porównując jednakowo grubą sklejkę i jednakowo grube lite drewno, sklejka jest bardziej wytrzymała na siły zginające . Należy jednak wziąć pod uwagę rodzaj i jakość drewna.

Oczywiście błędem byłoby stwierdzenie, że wszystkie sklejki są zawsze mocniejsze niż lite drewno. Rzeczywiście, istnieją pewne rodzaje litego drewna, które są niezwykle mocne i trwałe.

W tym artykule, badamy te pytania dalej. Upewniając się, że dokonasz właściwego wyboru dla swojego następnego projektu.

Uwaga: Dla naszej dyskusji, sklejka odnosi się do tradycyjnej wielowarstwowej sklejki brzozowej. Nie mówimy o płytach OSB lub płytach wiórowych, w których to przypadkach lite drewno byłoby mocniejsze w niektórych przypadkach.

Co może sprawić, że sklejka jest mocniejsza od litego drewna?

Istnieje kilka powodów, dla których sklejka może konkurować z drewnem w różnych dziedzinach. Ponownie, należy pamiętać, że nie każda sklejka jest mocniejsza niż całe lite drewno. Jeśli jednak weźmiesz sklejkę sosnową i postawisz ją naprzeciwko litej deski sosnowej, sklejka sosnowa wytrzyma większą siłę zginania przed złamaniem.

Oto trzy rzeczy, które sprawiają, że sklejka jest mocna:

 1. Układanie warstwowe
 2. Alternatywne arkusze poprzeczne
 3. Kleje

Przeanalizujmy je dokładniej.

Wytrzymałość sklejki dzięki warstwowaniu

Czy kiedykolwiek patrzyłeś na te kolejki linowe i zastanawiałeś się, jak tak mały przewód może utrzymać tak duży obiekt?

Te małe kable są mocne, ponieważ nie są jednym kablem – są wieloma kablami połączonymi razem.

Podobnie sklejka osiąga wysoką wytrzymałość dzięki warstwowaniu. Biorąc wiele małych desek i łącząc je ze sobą, otrzymujemy deskę, która jest jeszcze mocniejsza niż normalnie.

Układanie warstwowe pomaga wyeliminować problemy z sękami. W przypadku zwykłego drewna litego jeden sęk może przebić całą deskę – nawet jeśli jest to grube cięcie!

Jednak w przypadku sklejki nie trzeba się tak bardzo martwić o sęki. Tak, one nadal tam są, ale nie przebijają się przez płytę.

Układanie warstw nie jest jedynym sposobem, w jaki sklejka osiąga ekstremalną wytrzymałość; sklejka osiąga również wytrzymałość poprzez układanie w różnych kierunkach.

Wytrzymałość sklejki dzięki ułożeniu w poprzek

Zwykłe lite drewno jest mocne, jednak wszystkie słoje biegną w tym samym kierunku. W pewnych okolicznościach stanowi to o sile, ale w innych może powodować słabość.

Na przykład, zwykłe drewno jest bardziej podatne na rozszczepianie. Dlaczego? Ponieważ włókna drewna biegną w tym samym kierunku, pęknięcie może rozprzestrzenić się na całą deskę.

W przypadku sklejki możemy zapobiec rozszczepieniu poprzez wielowarstwowy, naprzemienny układ słojów. Podobnie jak w przypadku tkaniny odpornej na rozdarcia, gdzie sploty biegną w różnych kierunkach, sklejka zapobiega rozszczepieniu poprzez naprzemienne kierunki słojów.

Ta wytrzymałość wzrasta wraz z ilością warstw sklejki. Pięciowarstwowa deska będzie miała większą wytrzymałość niż trzywarstwowa.

Wytrzymałość sklejki przez kleje

Może przeczytałeś coś takiego na butelce kleju do drewna: Dries Stronger than Wood!

Rzeczywiście, jeśli kiedykolwiek próbowałeś rozerwać coś, co zostało prawidłowo przyklejone do drewna, często okaże się, że drewno pęka, ale klej pozostaje nienaruszony. </p>

Dobra sklejka wykorzystuje klej, który działa w celu zwiększenia ogólnej wytrzymałości drewna. Czasami znajdziesz różne klasy ekspozycji wymienione ze sklejką.

Ekspozycja 1: umiarkowanie wodoodporna, nie wytrzyma kontaktu z wodą przez dłuższy czas.

Ekspozycja 2: odporna na wodę, ale nie powinna być wystawiona na działanie ulewnej wody.

Niektóre z klejów stosowanych w sklejce mają również element wodoodporny. Sklejka morska jest prawdopodobnie jedną z najmocniejszych ze wszystkich sklejek. Mimo że jest droga, ma długą żywotność.

Kiedy powinienem użyć sklejki zamiast litego drewna?

Oto kilka sytuacji, w których powinieneś użyć sklejki zamiast litego drewna.

 1. Poszycie
 2. Pokrycie dachowe
 3. Niektóre codzienne projekty

Poniżej omówimy je bardziej szczegółowo.

Poszycie

Zaletą sklejki, oprócz jej trwałości, jest możliwość wykonania jej w dużych arkuszach. Arkusze sklejki są standardowe w czterech stóp na osiem stóp arkuszy. To sprawia, że sklejka jest idealna do poszycia.

Na przykład, sklejka jest dobry do pokrycia na zewnątrz domu przed domu okład i siding jest zainstalowany. Chociaż nadal istnieją szczeliny między sklejką, nie ma ich tak wiele, jak byłoby, gdyby budowniczy użył mniejszego arkusza drewna. W ten sposób sklejka zapewnia szczelnie zamknięty dom.

Sklejka jest również używana na podłogi. Jeśli odetniesz dywan lub płytki, prawdopodobnie znajdziesz sklejkę u podstawy, trzymającą wszystko razem.

Sklejka na dachu

Dachy to kolejne miejsce, gdzie budowniczowie decydują się na użycie sklejki. Sklejka może być impregnowana twardymi dodatkami, które czynią ją odporną na gnicie.

Istnieją niezwykle wytrzymałe gatunki sklejki, takie jak sklejka morska. Sklejka ta jest stworzona do walki z żywiołami, jest przystosowana do ciągłego kontaktu z wodą.

Projekty codziennego użytku dla sklejki

Sklejka jest uniwersalna. Można ją kupić w dużych arkuszach, które można łatwo przyciąć do odpowiedniego rozmiaru.

Niezależnie od tego, czy budujesz domek dla psa, szafki, kanapę, stół czy pudełko, sklejka może Ci pomóc!

Możesz również kupić sklejkę w wielu różnych rozmiarach. Dzięki temu możesz zbudować mocną konstrukcję bez kłopotliwych zakupów bardzo dużego litego drewna.

Jednak sklejka nie jest dla wszystkiego. Są chwile, kiedy lite drewno jest prawdopodobnie lepszym wyborem. W następnej części omówimy sytuacje, w których należy użyć litego drewna.

Kiedy powinienem użyć litego drewna zamiast sklejki?

Nie ma to jak piękne ziarno świeżo wypolerowanego drewna twardego. Lite drewno było używane do budowy konstrukcji od zarania dziejów, i nie bez powodu.

Lite drewno jest mocne, a niektóre rodzaje drewna (jak cedr) są naturalnie odporne na gnicie.

Oto kilka projektów, do których świetnie nadaje się lite drewno:

 • Ręcznie robione meble
 • Kołki i belki
 • Blaty i podłogi

Poniżej omówimy to bardziej szczegółowo.

Ręcznie robione meble

Lite drewno wygląda elegancko i solidnie, gdy jest używane w meblach. Ze względu na jednolitą strukturę litego drewna, można usunąć materiał przy zachowaniu pięknego wykończenia. Możesz wypolerować niektóre wysokiej klasy lite drewno do lustrzanego wykończenia.

Kołki i belki

Większość kołków rozporowych jest wykonana z litego drewna. Lite drewno sprawdza się dobrze, gdy budowniczowie potrzebują długich płyt kolczastych. Również duże i grube kawałki litego drewna mogą być bardzo wytrzymałe.

Sometimes, kiedy budowniczowie instalują belkę podtrzymującą ciężar, umieszczają kilka dużych desek obok siebie, tworząc w istocie ponadwymiarową płytę ze sklejki! Robią to, aby wykorzystać siłę wielu desek pracujących razem.

Niestandardowe blaty i podłogi

Podobnie jak meble, blaty i podłogi cieszą się pięknem naturalnego litego drewna. Rzeczywiście, może być debata na temat wytrzymałości litego drewna vs. sklejki; jednak nie ma wątpliwości, że naturalne lite drewno jest jednym z najpiękniejszych materiałów na świecie.

Poniżej omówimy najsilniejsze rodzaje sklejki.

Jakie są najsilniejsze rodzaje sklejki?

Jak stwierdziliśmy wcześniej, nie wszystkie sklejki są stworzone równe. Niektóre sklejki są słabe i tanie, podczas gdy inne są niezwykle wytrzymałe i trwałe. Ważne jest, aby wiedzieć, z którym z nich masz do czynienia przed dokonaniem zakupu.

Oto kilka najsilniejszych rodzajów sklejki.

 1. Sklejka wielowarstwowa
 2. Sklejka z drewna twardego
 3. Sklejka poszyciowa

Przyjrzyjmy się bliżej tym sklejkom.

Co sprawia, że sklejka wielowarstwowa jest tak mocna?

Sklejka wielowarstwowa to sklejka siedmio- lub więcej warstwowa. Oznacza to, że sklejka ma co najmniej siedem warstw.

Ten rodzaj sklejki jest tak mocny z tego prostego powodu, że ma kilka warstw. Zazwyczaj im więcej warstw, tym mocniejsza sklejka.

Co sprawia, że sklejka z drewna twardego jest tak mocna?

Drugi rodzaj sklejki to sklejka z drewna twardego. Wiele tanich sklejek wykorzystuje mieszankę sosny do stworzenia sklejki. Podczas gdy sklejka sosnowa jest przyzwoicie mocna, nie jest tak wytrzymała jak twarde drewno, takie jak klon czy dąb.

Tak więc, jeśli można znaleźć sklejkę, która została wykonana przy użyciu arkuszy twardego drewna, to znalazłeś się bardzo trwały materiał budowlany.

Co sprawia, że sklejka poszyciowa jest mocna?

Wreszcie mamy sklejkę poszycia. Sklejka poszycia jest po prostu zwykłą sklejką. Jednak ten rodzaj sklejki jest nadal niezwykle silny.

Wspominamy o tym typie sklejki, ponieważ jest ona zazwyczaj mocniejsza niż płyty OSB lub płyty wiórowe, które czasami mieszczą się pod pojęciem sklejki .

Jeśli masz projekt, który będzie kontaktował się z wodą, regularna sklejka będzie zwykle chronić cię bardziej niż OSB lub płyta wiórowa. OSB i płyta wiórowa mają zły zwyczaj natychmiastowego pęcherzyków i staje się słaby, gdy mają kontakt z wodą.

Słowo końcowe na temat wytrzymałości sklejki i litego drewna

Zarówno sklejka jak i lite drewno mogą być niezwykle wytrzymałe. Jednak w zależności od sposobu pomiaru wytrzymałości, może się okazać, że lite drewno jest równie lub bardziej wytrzymałe niż sklejka. Na potrzeby tego artykułu zmierzyliśmy wytrzymałość jako zdolność do wytrzymania równej siły zginającej.

Oczywiście, jeśli masz duży kawałek litego drewna, będzie silniejszy niż cienki kawałek sklejki.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę jakość drewna, którego używasz, a nie tylko jego rodzaj. Nie wszystkie sklejki są stworzone tak samo. Aby uzyskać najlepsze rezultaty przy następnym projekcie, dopasuj klasę sklejki do wagi konstrukcji.

Może ci się również spodobać

Read More