Majsterkowanie

Czy używanie pieca gazowego do ogrzewania domu jest bezpieczne?

Jeśli twoje ciepło zgasło, możesz zastanawiać się, czy bezpiecznie jest używać pieca gazowego do ogrzewania domu. W tym przewodniku porozmawiamy o konsekwencjach używania pieca do ogrzewania domu.

Używanie pieca gazowego do ogrzewania domu nie jest bezpieczne. Piekarniki gazowe nie zostały zaprojektowane do wykorzystania jako źródło ciepła. Kiedy ludzie używają piekarników gazowych jako źródła ciepła, ryzykują nagromadzenie tlenku węgla w domu, a także wywołanie pożarów i ryzyko poparzeń.

Omówmy to bardziej szczegółowo. Porozmawiamy o zagrożeniach związanych z używaniem pieca gazowego do ogrzewania domu i o tym, jak można zachować bezpieczeństwo.

Czy można używać pieca gazowego do ogrzewania domu?

Ludzie próbowali używać pieców gazowych do ogrzewania swoich domów, ale często wiąże się to z niebezpieczeństwami, których się nie spodziewali. Dlaczego ludzie chcą używać piecyka gazowego do ogrzewania swoich domów? Zazwyczaj po tym, jak ktoś straci zasilanie, zauważy, że jego piec gazowy nadal działa. To prowadzi ich do próby użycia pieca do ogrzewania domu.

Jednak często nie zdają sobie sprawy z niezamierzonych konsekwencji. Z pewnością ważne jest, aby zachować ciepło, ale kluczem jest przygotowanie się z wyprzedzeniem, aby pozostać bezpiecznym – nie chcesz polegać na czymś, co nie jest sprawdzone.

Powody, dla których warto unikać używania pieca gazowego do ogrzewania domu:

W kolejnych częściach przyjrzymy się im nieco bliżej.

Niebezpieczeństwo tlenku węgla z pieców gazowych

Pierwszym zagrożeniem związanym z używaniem pieca gazowego do ogrzewania domu jest tlenek węgla, czyli CO. CO jest śmiertelnym produktem ubocznym niepełnego spalania. Dzieje się tak, gdy coś się pali, ale nie jest to spalanie z wystarczającą ilością tlenu.

Jeśli pozostawisz włączony piec gazowy na dłuższy czas, istnieje ryzyko, że CO może nagromadzić się w domu, powodując poważne obrażenia lub gorzej. Jedną z najgroźniejszych cech CO jest to, że jest niewykrywalny – nie widać go i nie czuć jego zapachu. Osoby narażone na jego działanie zaczynają odczuwać bóle, zawroty głowy, mdłości i mogą zacząć odczuwać brak tchu.

Ale dlaczego CO gromadziłoby się podczas używania pieca gazowego do ogrzewania domu, ale nie gromadziłoby się podczas regularnego używania kuchenki? Porozmawiajmy o tym.

Powody, dla których piece gazowe mogą emitować CO:

 • Często zdarzają się przerwy w dostawie prądu
 • Niektórzy ludzie zostawiają je na noc

Przyjrzyjmy się tym kwestiom nieco bliżej.

Piece gazowe i przerwy w dostawie prądu

Po pierwsze, jeśli sięgasz po piec gazowy, aby zapewnić sobie ciepło, to znaczy, że coś się stało z twoim głównym systemem grzewczym. W tym przypadku jest również prawdopodobne, że coś stało się z zasilaniem i że wszystkie otwory wentylacyjne i wentylatory piekarnika już nie działają.

Do czego to wszystko prowadzi? Brak świeżego powietrza i możliwość gromadzenia się CO. Jeśli nie ma prądu, rozważ posiadanie bezpiecznego, zapasowego grzejnika. Ponadto, jeśli masz zatwierdzony i bezpieczny piec na drewno, to ogrzewanie domu drewnem jest również opcją.

Niektórzy ludzie pozostawiają piece gazowe włączone przez noc

Kolejnym problemem jest to, że nawet w normalne dni, piece gazowe będą emitować trochę tlenku węgla. Jak to się dzieje, jeśli jest tylko trochę CO emitowane, to może to być wentylowane na zewnątrz przez pęknięcia w drzwiach i przez ustalonych otworów wentylacyjnych.

Jednak jeśli piekarnik jest pozostawiony na długi okres czasu, a nie ma odpowiedniej wentylacji, to jest bardziej prawdopodobne, że śmiertelne stężenie CO będzie budować.

Twój dom będzie dobrze uszczelniony, jeśli jest zimno

Jeśli na zewnątrz jest zimno, prawdopodobnie podjąłeś kroki, aby zachować ciepło. Oznacza to, że Twój dom nie będzie tak zimny, ale oznacza to również, że masz mniejsze szanse na odfiltrowanie CO, które może się gromadzić.

Jak już wspomnieliśmy, niektóre urządzenia emitują niewielką ilość CO. Ilość ta jest zazwyczaj tak mała, że nie zostanie nawet wykryta przez alarm CO. Jednak gdy dom jest całkowicie zamknięty, ta niewielka ilość CO może nagle zmienić się w niebezpieczną ilość.

Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że masz sprawny alarm CO w swoim domu. Sprawdź baterie i upewnij się, że wszystko jest gotowe. Jeśli CO zacznie się gromadzić do niebezpiecznego poziomu, alarm powinien dać Ci znać.

Teraz sprawdźmy jeszcze kilka powodów, dla których nie zaleca się używania pieca gazowego do ogrzewania domu.

Koszt używania pieca gazowego do ogrzewania domu

Korzystanie z pieca gazowego do ogrzewania domu jest nieefektywne, a jeśli miałbyś zrobić to nawyk, prawdopodobnie zobaczysz, że twój rachunek za energię wzrośnie.

Faktem jest, że piekarnik został zbudowany do pracy: gotowania i pieczenia żywności. Kiedy próbujesz zmusić piekarnik do zrobienia czegoś, do czego nie został zaprojektowany, skończysz zużywając znacznie więcej energii niż mógłbyś w przeciwnym razie.

Piekarniki nie są przeznaczone do ogrzewania domu i robienie tego może prowadzić do ogromnych wzrostów w rachunku za energię.

Oprócz kosztów, istnieje wiele innych zagrożeń, które pochodzą z korzystania z piekarnika do ogrzewania domu. Porozmawiajmy o nich.

Oparzenia spowodowane używaniem pieców do ogrzewania domu

Jeśli próbujesz ogrzać swój dom za pomocą pieca gazowego, to prawdopodobnie zostawiasz go otwartego i masz nadzieję, że ciepło będzie promieniować na cały dom. Istnieje jednak duży problem – otwarty piekarnik.

W odróżnieniu od kominka lub kanału wentylacyjnego, gdzie ciepło jest kontrolowane, pozostawienie otwartego piekarnika może stanowić poważne ryzyko poparzeń.

Jeśli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta domowe, mogą one zawędrować do kuchni i przypadkowo zetknąć się z otwartym piecem lub na niego upaść. Ponadto bardzo łatwo może dojść do przypadkowego dotknięcia części otwartego piekarnika i poparzenia się.

Po prostu, piekarniki nie powinny być pozostawione otwarte i bez nadzoru. Nie bez powodu zamyka się drzwi, gdy używa się piekarnika – to jedyny sposób na kontrolowanie ciepła.

Pożary spowodowane używaniem piekarnika gazowego do ogrzewania domu

Nie tylko możesz się przypadkowo poparzyć, ale również pozostawienie otwartego piekarnika w celu ogrzania domu stanowi zagrożenie pożarowe. Wystarczy, że zawiniątko lub opakowanie spadnie w pobliżu piekarnika. Nagle pojawia się zagrożenie pożarowe, a Ty możesz ryzykować wywołanie pożaru domu.

Pożary domów są często bardziej powszechne w zimniejszych miesiącach, ponieważ wiele osób stosuje ryzykowne metody ogrzewania swoich domów. Rzecz w tym, że trzeba być bardzo ostrożnym, gdy próbuje się ogrzać dom.

Niebezpieczeństwo pożaru jest jednym z powodów, dla których ludzie podejmują tak wiele kroków, aby zapewnić, że systemy grzewcze, kominki i piece na drewno są zbudowane bezpiecznie. Z ciepłem się nie zadziera!

Porozmawiajmy teraz szybko o tym, jak zachować bezpieczeństwo i ciepło.

Jak utrzymać ciepło, gdy zabraknie prądu (bez używania piecyka gazowego)

Jeśli zabraknie prądu, jak utrzymać ciepło? Może być kuszące, aby użyć piekarnika gazowego, ale jak widzieliśmy, najlepiej jest tego unikać.

Mając to na uwadze, porozmawiajmy o kilku sposobach na utrzymanie ciepła, jeśli zabraknie prądu.

Jak pozostać ciepłym bez użycia piecyka gazowego:

 • Przygotuj się. Jeśli wiesz, że od czasu do czasu grożą Ci przerwy w dostawie prądu, upewnij się, że masz jakąś bezpieczną alternatywę.ive metoda na utrzymanie ciepła. Grzejniki przestrzenne, jeśli są używane prawidłowo, mogą działać. Pomyśl również o zainstalowaniu bezpiecznego i efektywnego pieca na drewno lub kominka. Nawet mały piecyk może utrzymać ciepło.
 • Jedz

 • i pij ciep
 • łe pokarmy.

 • Pij ciepłe napoje i jedz ciepłe potrawy. Chociaż nie chcesz używać pieca gazowego do ogrzewania domu, możesz go używać do podgrzewania wody lub jedzenia. Upewnij się tylko, że wyłączysz piekarnik, kiedy skończysz i nie zostawiaj go bez nadzoru
 • . Zawsze miej kilka awaryjnych koców i śpiworów. Możesz kupić kilka z tych małych gorących pakietów.
 • W

 • połączeniu ze śpiworem pomogą Ci one zachować ciepło, jeśli zabraknie Ci ciepła.
 • Poznaj oznaki obecności CO. CO jest bezwonny. Objawy mogą być różne, ale może być ból głowy, zawroty głowy, nudności i dezorientacja. Jeśli zauważysz, że kilka osób w domu ma te same objawy, wyjdź na zewnątrz i zaczerpnij świeżego powietrza. Zadzwoń pod numer 911, jeśli podejrzewasz nagromadzenie CO lub zatrucie CO.

Teraz przejdźmy do naszych końcowych przemyśleń.

Ostateczne przemyślenia na temat używania pieca gazowego do ogrzewania domu

Jeśli myślisz o używaniu pieca gazowego do ogrzewania domu, oto co bym powiedział: unikaj tego. Niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla nie jest tego warte. Nie tylko to, ale piece gazowe nie zostały zaprojektowane do ogrzewania domu, więc skończysz marnując energię.

Ponadto pozostawienie otwartego piekarnika gazowego w celu ogrzania domu może prowadzić do poparzeń i zagrożenia pożarowego. Najlepiej jest spróbować być przygotowanym i mieć bezpieczne wtórne źródło ciepła. Jeśli jesteś w sytuacji awaryjnej, wezwij pomoc, jeśli robi się zbyt zimno – trzymaj się blisko innych, używaj dużo koców i pij ciepłe płyny.

Może ci się również spodobać

Read More