Majsterkowanie

Czym jest DIY? Co to oznacza?

Czy słyszałeś termin „majsterkowanie”? Być może zastanawiasz się, co oznacza „DIY” i co się z nim wiąże. Cóż, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule podzielę się wszystkim, co wiem o majsterkowaniu, w tym o tym, dlaczego jest ono ostatnio tak popularne.

DIY to skrót od „Zrób to sam”. Można również usłyszeć termin „majsterkowicz” na określenie osoby, która często próbuje swoich sił w projektach DIY. DIY ma również pod-znaczenia. Na przykład, niektórzy mówią „DIY” opisując rękodzieło, które sami wykonali. Innym razem ludzie używają terminu „majsterkowanie”, aby opisać „robienie czegoś samemu”, za co w przeciwnym razie by zapłacili (np. budowanie szopy „zrób to sam”).

Idea projektów DIY naprawdę zyskała na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. W tym przewodniku omówimy cały świat DIY, dlaczego jest przydatny (dlaczego nie jest) i jak możesz rozpocząć własne projekty DIY!

Na czym polega majsterkowanie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, DIY może przybierać różne znaczenia w zależności od tego, kto używa tego terminu. Należy również pamiętać, że ludzie mówią „zrób to sam” w odniesieniu do wszelkiego rodzaju rzeczy – takich jak pieczenie, pielęgnacja włosów, pielęgnacja trawnika, konserwacja samochodu, sprzątanie i wiele innych. DIY jest obecnie bardzo modnym terminem i może odnosić się do niemal wszystkiego.

Ten artykuł będzie przede wszystkim opisywał zasady majsterkowania związane z budowaniem lub naprawianiem czegoś – mogą to być meble, dom, szopa, a nawet rzeczy takie jak samochód. Niezależnie jednak od tego, jakim typem „majsterkowicza” jesteś, w tym artykule podzielimy się kilkoma cennymi wskazówkami i spostrzeżeniami. Zanim przejdziemy dalej, omówmy kilka zasad majsterkowania.

Oto kilka zasad majsterkowania:

  • Samodzielność: W majsterkowaniu chodzi o to, by wierzyć w siebie i próbować swoich sił, nawet jeśli nie jest się „ekspertem”. Chodzi o ciężką pracę, aby nauczyć się czegoś, co jest w twoim zasięgu. Gdy nauczysz się majsterkować przy kilku projektach, twój mózg stanie się bardziej otwarty na wszelkiego rodzaju zadania związane z majsterkowaniem.
  • Współpraca: Majsterkowanie to także pomaganie innym i dzielenie się wiedzą. Jeśli jesteś dobry w stolarstwie, ale ktoś inny jest dobry w hydraulice, być może będziecie mogli dzielić się umiejętnościami i uczyć się nawzajem nowych rzeczy.
  • Kreatywność: Majsterkowanie polega na rozwiązywaniu problemów przy użyciu kreatywności. Podczas gdy niektóre rzeczy są bardziej oczywiste, istnieje wiele obszarów życia, w których myślenie nieszablonowe może dać ci przewagę – a projekty DIY są zazwyczaj jednym z tych obszarów.

Przyjrzyjmy się teraz niektórym powodom, dla których majsterkowanie jest ostatnio tak popularne.

Dlaczego majsterkowanie jest obecnie tak popularne?

Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie dlatego, że w ostatnich miesiącach i latach znacznie więcej mówi się o majsterkowaniu. Z jakiego powodu majsterkowanie stało się ostatnio tak popularne? Cóż, w świecie internetowych hashtagów i natychmiastowych informacji znacznie łatwiej jest rozprzestrzeniać pomysły.

Prawda jest jednak taka, że projekty i zasady DIY istnieją od tysięcy lat. W rzeczywistości, dawno temu dla większości ludzi posiadanie szeregu umiejętności, które czyniły ich bardziej samowystarczalnymi, było czymś normalnym. A jednak, nawet biorąc to pod uwagę, wydaje się, że projekty DIY zyskały ostatnio na popularności. Porozmawiajmy o tym.

Oto kilka powodów, dla których majsterkowanie jest ostatnio tak popularne:

  • Covid 19 Czasy ekonomiczne
  • Problemy z zatrudnianiem profesjonalistów

Przyjrzyjmy się tym kwestiom bardziej szczegółowo.

Wpływ COVID-19 na projekty DIY

Z pewnością wydaje się, że pandemia spowodowała wzrost liczby osób zajmujących się majsterkowaniem.opróżnianie projektów DIY. Dlaczego? Ponieważ, szczerze mówiąc, ludzie musieli. W wielu obszarach, w których obowiązywały surowe nakazy zamknięcia, niektórym osobom bardzo trudno było zaprosić hydraulików, stolarzy lub elektryków do swoich domów.

Wystarczy pomyśleć o wszystkich zadaniach, które wiele osób musiało wykonać – nowe pokłady, ścieżka, podjazd, odmalowanie domu i tak dalej. Wiele osób nie było w stanie znaleźć tych, którzy mogliby wykonać tę pracę.

Nie wspominając już o eksplozji popytu na mieszkania. Ponieważ budowniczowie byli uwiązani, próbując ukończyć nowe domy, trudno było komukolwiek naprawić swoje domy. Co więc robili ludzie? „Zrobili to sami”.

Porozmawiajmy o innym punkcie. Ekonomia.

DIY i gospodarka

Również częściowo związane z COVID, nastąpiła pewna przerwa w regularnej dystrybucji dostaw, takich jak drewno. Zapytaj kogokolwiek w kraju, a usłyszysz o tym, jak bardzo wzrosły ceny. Usłyszysz również o miejscach, w których po prostu nie ma żadnych dostaw.

W takich przypadkach ludzie musieli zrobić jedną z dwóch rzeczy. Albo płacą wysokie ceny za materiały, albo sami wymyślają sposoby na rozwiązanie problemu. Jest to jeden z obszarów, w którym kreatywność odgrywa dużą rolę w procesie majsterkowania.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego ludzie coraz częściej decydują się na majsterkowanie. Porozmawiajmy o tym.

Ludzie stają się sfrustrowani zatrudnianiem ludzi do wykonania pracy

Podczas gdy zdecydowana większość wykonawców, budowniczych i majsterkowiczów to prawdopodobnie dobrzy ludzie, istnieją tacy, którzy mogą być mniej niż godni zaufania. Nie jest to bynajmniej próba insynuacji, że wykonawcy lub majsterkowicze są nieuczciwi(w każdym zawodzie istnieje pewien odsetek osób, które mogą nie wykonywać pracy z właściwych powodów), ale jest to stwierdzenie, że niektórzy ludzie mają złe doświadczenia z zatrudnianiem osób do wykonania pracy.

W wielu z tych sytuacji może to nie być wina profesjonalisty. Na przykład, ograniczenia podaży wpływają również na profesjonalistów, opóźniając ich projekty i wymagając od nich wyższych opłat za wykonaną pracę.

Kiedy sam coś naprawiasz lub budujesz, nie musisz martwić się o kłopoty związane z zatrudnieniem kogoś. Ponadto będziesz lepiej poinformowany, więc będziesz wiedział, kiedy dostajesz ofertę, a kiedy nie.

Jak rozpocząć projekty DIY (obróbka drewna, naprawa domu, mechanika)

Porozmawiajmy o kluczach do rozpoczęcia majsterkowania. Oczywiście niektórzy ludzie czują się bardzo przytłoczeni tym procesem. Jest to zrozumiałe – to coś nowego i nie chcesz niczego zepsuć. Chociaż istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie, wymienię kilka, które sprawdziły się w moim przypadku.

Pamiętaj, że ta lista jest uporządkowana w określony sposób nie bez powodu – nie chcesz zacząć kupować wielu narzędzi lub materiałów eksploatacyjnych, zanim nie poznasz wymagań dla swojego projektu. Omówmy te kroki po kolei, abyś mógł czuć się pewnie, rozpoczynając swoją przygodę z majsterkowaniem.

Kroki do rozpoczęcia majsterkowania:

  1. Poznaj swój cel
  2. Zdobycie wiedzy na dany temat (przed rozmową z profesjonalistami)
  3. Porozmawiaj z profesjonalistami
  4. Określenie własnych ograniczeń
  5. Zdobądź odpowiednie narzędzia
  6. Wykonaj
  7. Oceń i powtórz

Przyjrzyjmy się każdemu z nich bardziej szczegółowo.

Poznaj swoje ukierunkowanie na majsterkowanie

Pierwszym krokiem jest poznanie aktualnego celu majsterkowania. Na przykład: budowa ogrodzenia. Jeśli musisz zbudować ogrodzenie, to będziesz pPrawdopodobnie na razie będziesz chciał skupić swoje wysiłki właśnie na tym. Oczywiście nie musisz się ograniczać, ale jeśli spróbujesz zrobić zbyt wiele (lub nauczyć się zbyt wiele) zbyt wcześnie, możesz stać się przytłoczony i zniechęcony.

Dobra wiadomość: Umiejętności związane z majsterkowaniem w dużej mierze się pokrywają. Tak więc, tylko dlatego, że uczysz się, jak zbudować ogrodzenie, nie oznacza, że nie uczysz się umiejętności, które będą miały zastosowanie do innych projektów. Na przykład, podczas budowy ogrodzenia będziesz musiał nauczyć się, jak używać poziomicy, jak ciąć drewno, jak szlifować, jak malować, jak używać wiertarki i tak dalej. Wszystkie te umiejętności przełożą się na inne projekty.

Dlatego tak ważne jest skupienie się na wykonywanej pracy.

Zdobądź wiedzę w dziedzinie majsterkowania

Po sporządzeniu listy tego, co jest ważne, musisz poświęcić trochę czasu na zdobycie wiedzy na temat danej pracy. W tym przypadku nie musisz stać się ekspertem – wystarczy, że dowiesz się wystarczająco dużo, aby zachować bezpieczeństwo.

Być może słyszałeś powiedzenie „Wiem wystarczająco dużo, by być niebezpiecznym”, ale w przypadku majsterkowania chcesz „Wiedzieć wystarczająco dużo, by być bezpiecznym”. Pamiętaj, że podczas majsterkowania będziesz popełniać błędy. To tylko część tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że uda nam się wyeliminować ogromne błędy, a to jest częścią zdobywania wiedzy w obszarze, w którym będziemy pracować.

Jak to zrobić? Cóż, czytaj dobre artykuły online (takie jak ten!) i obejrzyj kilka filmów. Warto też pójść o krok dalej i rozważyć zakup książek o majsterkowaniu z biblioteki. Możesz zrobić to wszystko w weekend, a to naprawdę pomoże ci zrobić kolejny krok.

Porozmawiaj z profesjonalistami w tej dziedzinie

Można by pomyśleć, że to pierwszy krok. I może tak być, ale jest powód, dla którego warto najpierw samemu dokonać przeglądu. Kiedy rozmawiasz z profesjonalistą, naturalnie będziesz chciał zapytać o wszystkie aspekty projektu.

Jeśli jednak nie wiesz jeszcze nic o projekcie, nie będziesz wiedział, jakie pytania zadać. Profesjonalista może być w stanie udzielić ci kilku pomocnych wskazówek na początek, ale jeśli nie przeprowadziłeś jeszcze własnych badań, możesz mieć trudności z przeprowadzeniem owocnej rozmowy.

To powiedziawszy, jeśli znasz osobiście profesjonalnego budowniczego / złotą rączkę, nie ma nic złego w rozmowie z nim podczas całego procesu.

Uwaga: Jeśli myślisz o zatrudnieniu profesjonalisty, wcześniejsze przeprowadzenie własnych badań może pomóc ci ocenić, czy oferują ci uczciwą ofertę, czy nie.

Określ swoje własne granice majsterkowania

Tak, możesz zrobić wszystko, jeśli się do tego przyłożysz i będziesz wytrwały. Należy jednak pamiętać o praktycznych ograniczeniach. Porozmawiajmy o nich.

Na przykład, jeśli nie wiesz nic o pracach elektrycznych, powinieneś być bardzo ostrożny przy próbach majsterkowania. Po pierwsze, jest to niebezpieczne, gdy nie wiesz, co robisz. Możesz zostać porażony prądem lub spowodować pożar.

Po drugie, często istnieją przepisy, które regulują sposób instalacji elektrycznej – słusznie, ponieważ jeśli twój dom spłonie, stanowi to zagrożenie dla całej okolicy (i każdego, kto może kupić twój dom w przyszłości).

Tak, możesz zostać profesjonalnym elektrykiem, ale będziesz musiał określić swoje własne ograniczenia. Pomyśl o innych praktycznych ograniczeniach majsterkowania, takich jak kopanie w określonych miejscach, wykonywanie specjalistycznych prac (związanych z hydrauliką lub dekarstwem) lub, szczerze mówiąc, wszystko, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo.

To naturalne, że czujesz się niekomfortowo z powodu ale jeśli po przeczytaniu kilku książek i rozmowach z profesjonalistami nadal nie czujesz się komfortowo, próbując czegoś, zastanów się, czy warto.

Pamiętaj, że błędy są w porządku – o ile nie zagrażają twojemu bezpieczeństwu.

Zdobądź odpowiednie narzędzia

Teraz, gdy przeprowadziłeś już badania i znasz swoje ograniczenia, nadszedł czas, aby pomyśleć o materiałach eksploatacyjnych i narzędziach. Rodzaje potrzebnych narzędzi będą się różnić w zależności od projektu, ale istnieje wiele list opisujących niektóre z podstawowych narzędzi warsztatowych.

Rzeczy takie jak młotki, śrubokręty, zaciski, wiertarki, piły ręczne i sprzęt ochronny to zazwyczaj jedne z pierwszych rzeczy na liście. W świecie majsterkowania celem jest często oszczędność kosztów, więc zadaj sobie pytanie, czy możesz bezpiecznie używać jednego narzędzia do wielu projektów (zamiast wykupować całą sekcję Home Depot).

Kolejna rzecz, o której należy pamiętać w przypadku projektów DIY: często lepiej jest kupić trochę więcej, jeśli chodzi o materiały eksploatacyjne (takie jak drewno, farba itp.). Są to przedmioty, których i tak będziesz często używać.

Realizacja projektu DIY

Teraz nadszedł czas, aby rozpocząć realizację projektu. Kluczem jest tutaj podzielenie projektu na etapy, a następnie skupienie się na jednym kroku na raz. Jeśli spojrzysz na całość, łatwo będzie cię przytłoczyć.

Jeśli w którymkolwiek momencie poczujesz się niekomfortowo, powinieneś zatrzymać się i zrobić kilka badań przed kontynuowaniem. Na początku większość majsterkowiczów spędza dużo czasu próbując coś rozgryźć. To jest w porządku. W miarę postępów będziesz coraz lepszy w projektach DIY.

Ocena i nauka na potrzeby następnego projektu

Po zakończeniu projektu nadszedł czas na jego ocenę. Co zadziałało? Co się nie udało? Ile to kosztowało? Ile godzin zajął projekt? Czy dobrze się przy tym bawiłeś? Czy wszystko wyszło tak, jak chciałeś?

Wszystkie te pytania warto sobie zadać. Musisz zdecydować, jak cenny jest twój czas i czy naprawdę warto było pracować nad projektem DIY. Poświęć również trochę czasu na rozważenie konserwacji swojego projektu. Dobra konserwacja prowadzi do mniejszej liczby napraw w przyszłości.

Na koniec przyjrzyj się swoim umiejętnościom. Czy jest jakiś obszar, który wymaga poprawy? Projekty DIY są podobne do sportu, ponieważ trzeba rozwinąć szereg umiejętności, aby stać się biegłym. Warto poświęcić trochę czasu na ćwiczenia przed kolejnym projektem!

Porozmawiajmy teraz o zaletach i wadach majsterkowania.

Jakie są zalety majsterkowania?

Omówimy teraz zalety i wady projektów DIY. Jak zobaczysz, jest wiele do rozważenia. Wiedz jedno: nie ma nic złego w spróbowaniu czegoś, popełnieniu kilku błędów, a następnie spróbowaniu ponownie.

Jednak nie ma też wstydu w przyznaniu się, że dany rodzaj projektu DIY nie sprawia ci przyjemności lub że po prostu nie jest wart twojego czasu w tym momencie życia. Mając to wszystko na uwadze, przyjrzyjmy się zaletom, a następnie wadom.

Oto niektóre z zalet majsterkowania:

  • Oszczędność kosztów
  • Poznawanie swoich rzeczy
  • Własność i satysfakcja

Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Oto oszczędności wynikające z majsterkowania

Jednym z największych powodów, dla których ludzie majsterkują, jest oszczędność pieniędzy. A jest zdecydowanie dużo pieniędzy do zaoszczędzenia. Nauczenie się, jak konserwować i naprawiać swój dom lub pojazd, może sprawić, że pieniądze wrócą do kieszeni.

Ponadto, gdy nauczysz się majsterkować, często nauczysz sięi jak lepiej je konserwować (co oznacza mniej napraw).

Majsterkowanie pomaga zrozumieć swoje rzeczy

Nawet jeśli nigdy nie rozpoczniesz ani nie ukończysz projektu majsterkowania, próba poznania części swojego życia i nabranie nastawienia majsterkowicza może pomóc ci zrozumieć wszystko wokół ciebie.

Jeśli znasz zapach gazu ziemnego, możesz bezpiecznie ewakuować się z budynku, zanim stanie się coś poważnego. Jeśli masz pewną wiedzę na temat działania samochodów, będziesz wiedział, kiedy naprawić swój pojazd, zanim stanie się coś poważniejszego.

Wiedza o swoich rzeczach pomaga także w rozmowach z ludźmi, których możesz zatrudnić do wykonania pracy. Jeśli profesjonalista wyczuje, że wiesz, o czym mówisz, będzie znacznie mniej prawdopodobne, że zawyży opłatę lub spróbuje niepotrzebnie opóźnić projekt.

Majsterkowanie daje dużo satysfakcji

Szczerze mówiąc, majsterkowanie to świetna zabawa, która przynosi wiele satysfakcji. Nie tylko to, ale nauka majsterkowania w życiu może zbudować twoją pewność siebie i pomóc ci czuć się mniej nerwowo w codziennym życiu. Dlaczego?

Ponieważ jeśli coś się zepsuje, wiesz, że istnieje duża szansa, że możesz to naprawić. To tylko kilka korzyści, ale jest ich znacznie więcej (na przykład możesz nauczyć się umiejętności majsterkowania, a następnie robić to dla innych ludzi na boku, zarabiając prawdziwe pieniądze).

Przejdźmy teraz do wad.

Jakie są wady majsterkowania?

Chociaż może się wydawać, że majsterkowanie ma mnóstwo zalet, istnieją pewne wady, o których należy pamiętać. Zanim przejdziemy dalej do tego tematu, pamiętaj, że NIE ma to na celu zniechęcenia cię do podejmowania prób majsterkowania, a raczej przedstawienie pewnych szczerych obaw, abyś mógł ich uniknąć.

Tak, czasami trzeba uczyć się na własnych błędach, ale można też uczyć się na cudzych błędach.

Oto kilka wad majsterkowania:

  • Koszt: Tak, czasami majsterkowanie może kosztować mniej, ale są przypadki, kiedy może kosztować więcej. Zwłaszcza, gdy trzeba stale kupować specjalistyczny sprzęt do wykonania pracy. Jeśli wiesz, że będziesz chciał zrobić wszystko samodzielnie, to początkowe koszty mogą być tego warte; w przeciwnym razie możesz odczuć to w swoim portfelu.
  • Bezpieczeństwo i błędy: Prawda jest taka, że projekty DIY mogą być niebezpieczne. Nie tylko często będziesz używać narzędzi o dużej mocy (takich jak piła stołowa, która może być bardzo niebezpieczna), ale jeśli pracujesz nad czymkolwiek strukturalnym / elektrycznym / fundamentalnym, istnieje szansa, że możesz zepsuć swój dom. Majsterkowanie jest świetne – nie zrozum mnie źle – ale istnieją pewne uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa, które należy traktować poważnie.
  • Czas: Wiele osób uważa, że nie ma czasu na majsterkowanie. I może to być prawda. Większość osób, które lubią majsterkować, stara się zrelaksować i czerpać radość z prób nauczenia się czegoś nowego, wspólnej pracy z rodziną i spędzania czasu na pracy własnymi rękami. Jeśli jednak nie masz czasu, majsterkowanie może wydawać się zbyt trudne.

Przejdźmy teraz do naszego ostatniego zdania.

Podsumowanie: Czym jest majsterkowanie? Jak to wszystko działa?

DIY to skrót od „Zrób to sam”. Wraz z ostatnimi zmianami w naszym współczesnym świecie (rosnące ceny, zmiany gospodarcze), projekty DIY stały się coraz bardziej popularne na całym świecie. Wiele osób lubi projekty DIY, ponieważ czują się lepiej poinformowani o swoim życiu, mogą zaoszczędzić pieniądze i nauczyć się nowych umiejętności!

Należy jednak pamiętać, że projekty DIY mogą wiązać się z nieodłącznym niebezpieczeństwem. Naprawdę musisz poświęcić czasW tym celu należy zapoznać się z projektem, który chce się wykonać, przećwiczyć umiejętności i zwrócić się o profesjonalną pomoc, jeśli poczujesz się niekomfortowo.

Aby rozpocząć majsterkowanie, nie musisz robić nic niebezpiecznego ani przerażającego! Możesz zacząć od pomalowania mebla lub naprawy dziury w płycie gipsowo-kartonowej. Nie czuj się ograniczony swoimi obecnymi umiejętnościami. Jeśli chodzi o majsterkowanie, oto dobre motto: bądź bezpieczny, baw się dobrze i spróbuj.

Może ci się również spodobać

Read More