Majsterkowanie

Dlaczego kotwy do suchej zabudowy pękają? 4 najczęstsze przyczyny

Kotwa do suchej zabudowy to uchwyt, który chwyta ścianę w sposób umożliwiający wieszanie na niej rzeczy. Wygoda korzystania z tych kotew sprawia, że przewiduje się wzrost ich sprzedaży o 5,8% do 2028 roku. Jednak kotwy te mogą pęknąć w określonych przypadkach i ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego tak się dzieje.

Kotwa do suchej zabudowy może pęknąć, jeśli jest to niewłaściwy typ kotwy, jeśli kotwa nie jest prawidłowo zainstalowana, jeśli ściana jest słaba lub jeśli na kotwę działa zbyt duże obciążenie. Na szczęście większość kotew do suchej zabudowy posiada opis obciążenia, dzięki czemu wiesz, ile należy dodać.

W tym poradniku przedstawię najczęstsze powody, dla których kotwa do suchej zabudowy może się złamać i zaproponuję kilka możliwych rozwiązań.

1. Zły typ kotwy

Użycie niewłaściwego typu kotwy jest główną przyczyną tego problemu. Powiedzmy, że masz kotwę do suchej zabudowy zaprojektowaną tylko do przenoszenia zdjęć. W tym przypadku może się złamać, gdy powiesisz coś cięższego niż obraz.

Istnieją różne rodzaje kotew do suchej zabudowy produkowane przez marki na całym świecie. Możesz je sklasyfikować na podstawie różnych cech, jednak według Family Handyman, istnieje pięć głównych typów kotew.

1. Śruby przegubowe

Kotwa toggle bolt jest najbardziej solidnym i trwałym typem kotwy, jaki znajdziesz. Może być droższa niż inne odmiany, ale nie ma nic, czego nie można by powiesić na kotwicy toggle bolt.

Suche ściany to w zasadzie gips sprasowany między papierami, a ta smukła struktura ułatwia montaż kotew śrubowych.

Aby zainstalować ten typ kotwy, najpierw należy wykonać otwór za pomocą wiertła i włożyć śrubę przegubową. Podczas wkręcania śruby w otwór, toggle (który jest złożony) otworzy się całkowicie za pomocą mechanizmu sprężynowego.

Kiedy śruba toggle otwiera się, zwiększa powierzchnię kotwy, przenosząc pewien ciężar na ścianę. W związku z tym niemożliwe jest usunięcie lub złamanie tej śruby bez uszkodzenia suchej zabudowy.

Istnieją różne rodzaje śrub toggle, w tym:

 • Śruby przegubowe plastikowe
 • Metalowe śruby przegubowe – zwykle najsilniejsze
 • Flip toggle bolts

2. Kotwy metalowe

Kotwy metalowe, znane również jako stalowe śruby drążone lub śruby molly, są najstarszymi kotwami ściennymi i istnieją od ponad wieku.

Części kotwy metalowej obejmują:

 • Kotwa
 • Metalowa tuleja
 • Śruby, które utrzymują ją w miejscu

Kotwy metalowe działają tak samo jak kotwy rozporowe, a główną różnicą jest zastosowany metal. Kotwa metalowa przebija ścianę gipsowo-kartonową, tworząc z tyłu flarę. Dzięki temu kotwa jest dobrze osadzona, podobnie jak śruba przegubowa.

Zaletą korzystania z molly bolts jest to, że można je usunąć po instalacji bez uszkodzenia ścian. Ta cecha pozwala używać go do różnych elementów i zmienić śruby w razie potrzeby.

3. Kotwy typu pull toggle

Kotwy Pull toggle nie są jeszcze zbyt popularne, ponieważ są wciąż nowe. Ten typ kotwy nie wymaga dużego otworu dzięki swojej konstrukcji. Proces instalacji jest podobny jak w przypadku kotwy toggle bolt, ale zamiast sprężyny z tyłu, przykleja się ją do ściany za pomocą plastikowego paska.

4. Kotwy rozporowe

Znane również jako kotwy stożkowe, kotwy rozporowe są powszechnie stosowane na całym świecie. Chociaż kotwy te są łatwe w montażu, nie są skuteczne do przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Aby zainstalować kotwę rozporową, należy wywiercić w niej otwór i umieścić w nimwbijamy kotwę za pomocą młotka. Gdy kotwa pasuje, przykręcasz ją mocno do suchej zabudowy, a część za ścianą w końcu się rozszerzy, trzymając ją na miejscu. Te kotwy nie mają najmocniejszego uchwytu, więc nie można na nich wieszać zbyt dużych ciężarów.

5. Kotwa do samodzielnego wiercenia

Jak sama nazwa wskazuje, najwygodniejszą cechą kotwy samonawiercającej jest jej instalacja. Kotwa ta działa jak kotwa rozporowa, tylko tym razem nie musisz wiercić otworu. Ta kotwa jest zaprojektowana jak śruba, więc wszystko, co musisz zrobić, to wkręcić ją w ścianę.

Są to różne rodzaje kotew w kolejności malejącej ich wytrzymałości. Jeśli Twoja kotwa do suchej zabudowy pęknie podczas trzymania ciężaru, dowiedz się, jakiego typu kotwy użyłeś i wymień je na mocniejsze.

 1. Zła technika montażu

Po zakupie kotwy suchej, jej prawidłowy montaż to osobne wyzwanie, do którego należy podejść ostrożnie. Jeśli nie zainstalujesz jej prawidłowo, nie będziesz w stanie wykorzystać siły, jakiej oczekuje się od kotwy.

W większości przypadków kotwy do suchej zabudowy mają na opakowaniu informację o ich maksymalnych nośnościach i najlepszym sposobie montażu. Możesz więc sam je ustawić, mając odpowiednie informacje.

Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź mój przewodnik na temat uzyskania kotew do suchej zabudowy, aby trzymać. Omawia on różne powody, dla których kotwy do suchej zabudowy mogą wypaść – w szczególności z powodu niewłaściwego montażu – oraz możliwe sposoby naprawy i zapobiegania tym nieszczęściom. [Dlaczego Twoje kotwy nie trzymają? 3 rozwiązania].

Zazwyczaj lepiej jest zlecić ekspertowi instalację kotew suchej zabudowy podczas ustawiania ściany. Jednak w niektórych przypadkach trzeba będzie zainstalować je samodzielnie, a to może być nieco skomplikowane.

Niektóre częste błędy, które możesz popełnić podczas instalacji kotwy suchej obejmują:

 • Możesz wyciąć mniejszy lub większy otwór niż wymagany.
 • Możesz uzyskać złe wyrównanie, obciążając jedną kotwę bardziej niż drugą.
 • Możesz uszkodzić kotwę podczas montażu.
 • Możesz próbować zamocować kotwę do suchej zabudowy w miejscu, gdzie za ścianą znajdują się przewody.

Poniżej przedstawiono procedurę prawidłowego montażu kotwy do suchej zabudowy:

Wybór właściwego miejsca

Ustalenie właściwej lokalizacji do umieszczenia kotwy jest kluczową częścią procesu instalacji. Niektóre rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze obszaru dla kotwy suchej obejmują:

 • Bezpieczeństwo. Musisz upewnić się, że w miejscu, które wybierzesz do zamocowania kotwy, nie ma żadnych przewodów elektrycznych.
 • Przestrzeń. Najpierw rozważ rozmiar ramy, którą chcesz powiesić i wybierz miejsce, które pozwala na odpowiednią przestrzeń.
 • Dobra wysokość. Jeśli zamierzasz często wymieniać elementy na kotwicy, najlepiej zamocować ją na wysokości, która jest w zasięgu ręki.

Zrozumienie wymagań montażowych

Kotwy do suchej zabudowy mają różne techniki montażu w zależności od wybranego typu. Jak wspomniano wcześniej, niektóre opakowania kotew dostarczane są z opisem sposobu ich montażu.

Jednak w niektórych przypadkach możesz nie otrzymać szczegółowych instrukcji. Jeśli pakiet nie opisuje najlepszego procesu instalacji kotwy, właściwa technika będzie zależała od typu kotwy.

 • Kotwa samonawiercająca wymaga, abyś przykręcił ją bezpośrednio bez tworzenia otworu.
 • Kotwy typu Toggle i molly wymagają wykonania otworu o tej samej wielkości przed montażem, a następnie wkręcenia śrub w otwór, aby wyeksploatować kotwę.i kotwy.
 • Kotwy rozporowe wymagają jedynie wykonania otworu, a wkręcenie go zapewnia stabilne utrzymanie się kotwy na ścianie.

3. Słabość suchej zabudowy

Drywall nie jest bardzo silny lub wytrzymały rodzaj ściany, ale może utrzymać do 2,1 funtów (0,95 kg) wagi na każdą stopę kwadratową. Jednak, jak każda inna ściana, z czasem ulega ona zniszczeniu i osłabieniu.

Ta słabość może spowodować złamanie kotwic i w większości przypadków uszkodzenie suchej zabudowy. Istnieją dwa główne sposoby mocowania kotew na słabej suchej ścianie:

Znalezienie kołka

Suchej zabudowy zwykle ma drewniane lub metalowe kołki zainstalowane w odstępach, aby zapewnić, że jest wystarczająco silny, aby utrzymać przedmioty.

Montaż kotwy bezpośrednio do suchej zabudowy może spowodować pęknięcie ściany. Jednak, gdy zainstalujesz kotwę na jednym z kołków, jest to prawie niemożliwe, aby pękła.

Można zakupić urządzenie do wyszukiwania kołków, aby zlokalizować kołki ścienne w danym obszarze. Polecam CRAFTSMAN Stud Finder (dostępny na Amazon.com) do tej pracy. To narzędzie działa w celu zlokalizowania krawędzi stadniny zarówno drewna, jak i metalu, i jest zarówno odporne na wstrząsy i wodę.

Można również znaleźć stadniny ścienne bez pomocy stud finder. Ten film da jasne wyjaśnienie:

Używanie sklejki

Sklejka jest doskonałym rozwiązaniem, aby naprawić kotwicę bez obawy o złamanie suchej zabudowy. Najlepiej wyciąć kwadratowy lub prostokątny kształt na sklejce i umieścić go z tyłu ściany suchej, dzięki czemu można zainstalować kotwy bez uszkodzenia ściany.

4. Ciężkie przedmioty

Jeśli ciężar przedmiotu jest większy niż nośność płyty gipsowo-kartonowej, spowoduje to pęknięcie kotwy i/lub płyty gipsowo-kartonowej. Dlatego przed zainstalowaniem kotwy najlepiej jest znać jej nośność, aby móc ją prawidłowo zainstalować i dowiedzieć się, jakie przedmioty można powiesić.

Większość kotew do suchej zabudowy ma opis wagi, jaką mogą udźwignąć na swoich opakowaniach, więc najlepiej sprawdzić przed powieszeniem czegokolwiek. Jednak tutaj jest ogólne pojęcie o wadze na typ kotwy do suchej zabudowy:

 • Śruby przegubowe mogą wytrzymać do 300 funtów (136 kg)
 • Śruby metalowe mogą wytrzymać do 50 funtów (23 kg)
 • Śruby rozporowe mogą wytrzymać do 11 kg.
 • Kotwy samowiercące mogą wytrzymać do 75 funtów (34 kg).

Końcowe przemyślenia

Teraz już wiesz, dlaczego kotwy do suchej zabudowy mogą się złamać, nawet jeśli zostały prawidłowo zainstalowane. Więc spędzić trochę czasu, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj kotwy trzeba, co chcesz powiesić na nim, a który jest najbardziej odpowiedni do celów przed inwestowaniem w jednym.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Ta oferta Sage Barista to obowiązkowy zakup dla kawoszy

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,”’+i.family+'”’),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,”’+i.family+”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej