Stolarstwo

Dlaczego mój akumulator do elektronarzędzi szybko się rozładowuje?

Czy zastanawiasz się, dlaczego Twój akumulator do elektronarzędzi tak szybko się wyczerpuje? W tym przewodniku znajdziesz kilka rzeczy, o których warto pomyśleć, gdy masz do czynienia z umierającymi akumulatorami do elektronarzędzi.

Akumulatory do elektronarzędzi szybko umierają, jeśli były przechowywane w niewłaściwy sposób, jeśli są zbyt stare i jeśli są niskiej jakości. Akumulator może być również zbyt mały dla danego zadania. Ponadto, jeśli akumulator został uszkodzony lub niewłaściwie naładowany, może dojść do skrócenia czasu ładowania.

W poniższych sekcjach porozmawiamy o tym, dlaczego akumulatory elektryczne szybko umierają i co możesz zrobić, aby przedłużyć ich żywotność. Jeśli masz problemy z bateriami do elektronarzędzi, to ten artykuł da Ci pewien wgląd w to, jak zoptymalizować ich żywotność.

Dlaczego akumulatory do elektronarzędzi szybko się zużywają?

Zacznijmy od tego, dlaczego akumulatory do elektronarzędzi umierają tak szybko (czasami). Jak zobaczysz, niektóre z tych powodów mają związek z samą baterią, a niektóre z tych rzeczy mają związek ze środowiskiem.

W związku z tym, porozmawiajmy o niektórych wewnętrznych (związanych z baterią) i zewnętrznych (związanych ze środowiskiem, użytkownikiem) powodach rozładowywania się baterii.

Wewnętrzne powody szybkiego umierania baterii:

  • Stara bateria
  • Zły typ baterii
  • Bateria jest za mała do pracy

Zaczniemy od tych powodów, a następnie przejdziemy do kilku bardziej zewnętrznych problemów.

Stare baterie, które szybko umierają

Pierwszym powodem, dla którego Twoja bateria może szybko umierać jest to, że jest po prostu stara i przestarzała. Jest kilka powodów, dla których tak się dzieje.

Po pierwsze, wiele rodzajów baterii stopniowo traci zdolność do utrzymywania ładunku z biegiem czasu – jest to po prostu zrozumiała funkcja baterii. Jeśli więc korzystałeś z baterii przez jakiś czas i teraz zauważasz, że tracą one ładunek, może to oznaczać, że po prostu trzeba je wymienić.

Istnieją pewne rodzaje baterii, które będą działać dłużej niż inne. Osobiście miałem lepsze doświadczenia z bateriami litowo-jonowymi niż z innymi typami.

Ponadto, niektórzy ludzie znaleźli sposoby na jump-start i ożywienie starych baterii – techniki te wymagają pewnej wiedzy i mogą być niebezpieczne, jeśli zrobisz coś złego, ale jeśli Google jak ożywić starą baterię, znajdziesz kilka przewodników, które mogą być pomocne.

Ogólnie rzecz biorąc, wiele baterii jest po prostu nie do naprawienia w pewnym wieku – będziesz musiał albo kupić nowy, albo spróbować wymienić komórki baterii (nie jest to super łatwe, chyba że masz jakieś doświadczenie z tym).

Niskiej jakości baterie, które szybko umierają

Jak wspomnieliśmy w ostatniej części, po użyciu baterii litowo-jonowych do elektronarzędzia, wiele osób decyduje się nigdy nie wracać. Jeśli masz baterie niskiej jakości, zauważysz, że zaczynają one umierać bardzo szybko po naładowaniu – nie tylko umierają szybko, ale umierają irytująco. Porozmawiajmy o tym, co to oznacza.

Wiele rodzajów baterii, takich jak baterie NiMH, było kiedyś powszechnych w wiertarkach i elektronarzędziach. Baterie te mogły utrzymać ładunek i były dość mocne, ale miały tendencję do posiadania kilku poważnych problemów.

Po pierwsze, są one bardzo wrażliwe na środowisko – jeśli jest zbyt zimno lub są przegrzane, mogą wystąpić problemy.

Drugim problemem jest to, że gdy te baterie zaczynają umierać, nawet gdy są nowe, umierają powoli i irytująco (moim zdaniem). Oznacza to, że zamiast zatrzymywać się, gdy zabraknie im ładunku, powoli wymierają, a Ty stopniowo tracisz coraz więcej mocy.

W przypadku akumulatorów litowo-jonowych tak nie jest. W wielu elektronarzędziach, gdy baterie litowo-jonowe się wyczerpują, zatrzymują się, a Ty wymieniasz baterię na nową lub ładujesz ją ponownie – nie ma frustrującej fazy rozładowywania, w której nadal możesz używać narzędzia, ale straciłeś dużo mocy.

Akumulator jest zbyt mały do pracy (dlatego wydaje się, że szybko umiera!)

Czasami to nie bateria szybko się wyczerpuje, ale po prostu narzędzie wymaga od Ciebie zbyt wiele. Jak to się dzieje? Na kilka sposobów.

Po pierwsze, może to być spowodowane przypadkowym przełączeniem z jednego typu baterii na inny. Na przykład, jeśli kupiłeś nową wiertarkę i myślałeś, że jest to bateria litowo-jonowa (ale tak nie było), to prawdopodobnie będziesz zaskoczony, gdy okaże się, że narzędzie umiera znacznie szybciej niż się spodziewałeś. Na szczęście większość baterii jest wyraźnie oznaczona, więc nie powinno to stanowić problemu dla większości ludzi.

Po drugie, być może próbujesz użyć małej baterii do dużego projektu. Istnieje wiele małych narzędzi, które są sprzedawane tanio w sklepach big box. Problem z tymi narzędziami jest taki, że mogą wyglądać jak pełnowymiarowa wiertarka lub wyrzynarka, ale mogą używać małych baterii – takich jak 12 V.

Jeśli próbujesz umieścić w długi dzień pracy, to te małe baterie nie będzie go wyciąć. Niezależnie od tego, czy są to dobre, czy złe baterie, umrą stosunkowo szybko, a Ty będziesz musiał czekać, aż wszystko się naładuje.

Jeśli wiesz, że masz duży projekt nadchodzi, gdzie będziesz używać elektronarzędzia dużo, upewnij się, że masz odpowiednie rozmiary baterii i że masz części zamienne i ładowarki pod ręką!

W porządku, rozmawialiśmy o niektórych specyficznych dla baterii powodów, dla których Twoje elektronarzędzia tracą ładunek, ale teraz porozmawiajmy o niektórych zewnętrznych powodach umierania baterii.

Zewnętrzne powody umierania baterii

W niektórych przypadkach to wina baterii, która szybko umiera – może jest za stara, za mała lub po prostu niskiej jakości. Jednak czasami to nie jest wina baterii. Porozmawiajmy o tym, co możesz zrobić, aby zapewnić swoim bateriom do elektronarzędzi długą żywotność.

Zewnętrzne przyczyny umierających akumulatorów:

  • Zimne środowisko
  • Niewłaściwe ładowanie
  • Przegrzanie

Zobacz więcej szczegółów w sekcjach poniżej!

Zimne otoczenie przyczyną martwych baterii elektronarzędzi

Czy kiedykolwiek przekręciłeś kluczyki do samochodu w zimny poranek i zdałeś sobie sprawę, że samochód jest martwy? Cóż, to samo może się zdarzyć z bateriami do elektronarzędzi. Zimna pogoda może mieć szkodliwy wpływ na akumulatory wszystkich typów, ale długotrwałe działanie zimna może czasami zabić akumulator na dobre.

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Jeśli przechowywałeś swoje akumulatory w zimnym garażu lub szopie przez całą zimę, to bardzo możliwe, że uległy one uszkodzeniu i nie utrzymają ładunku przez bardzo długi czas. Nie należy też nigdy wystawiać akumulatora na działanie ujemnych temperatur, ponieważ może to trwale uszkodzić niektóre akumulatory.

Staraj się przechowywać baterie w środowisku o kontrolowanej temperaturze – nie za gorącym i nie za zimnym. Zapoznaj się z wytycznymi producenta dotyczącymi konkretnego akumulatora.

Teraz porozmawiajmy o wzorcach ładowania.

Niewłaściwe wzorce ładowania prowadzą do utraty ładunku przez baterie

Wiele akumulatorów ma określone wymagania dotyczące tego, kiedyi sposób ich ładowania. W niektórych przypadkach może się to różnić w zależności od elektronarzędzia.

Co należy zrobić? I znowu ta nudna rada: przeczytaj instrukcję obsługi dołączoną do narzędzia akumulatorowego. To właśnie tam znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje.

Oto kilka przykładów powszechnie stosowanych wytycznych, ale wiedz, że mogą one ulec zmianie w zależności od rodzaju elektronarzędzia i baterii.

Niektórzy producenci elektronarzędzi zalecają, aby po zakończeniu ładowania akumulatora wyjąć go z ładowarki. Zasadniczo, pozostawienie baterii na zawsze w ładowarce nie zawsze jest najlepsze.

Inni powiedzą, że należy wyjąć baterię z elektronarzędzia, gdy nie jest w użyciu, a niektórzy powiedzą, że najlepiej jest przechowywać baterie na pół ładunku, lub nie ładować ich, dopóki nie są całkowicie martwe.

Jak widać, różnie to bywa. Chodzi o to – dowiedzieć się, co najlepsze rutyny ładowania jest dla swoich baterii, a następnie trzymać się go. Dzięki temu będziesz miał największe szanse na przedłużenie żywotności swoich akumulatorów do elektronarzędzi.

Przegrzanie akumulatorów i uszkodzenia spowodowane zbyt długim użytkowaniem

Nie chcesz, aby baterie leżały w uśpieniu przez zbyt długi czas, ale nie chcesz też ich nadmiernie eksploatować lub przekraczać ich limitów.

Jeśli bateria jest nadmiernie eksploatowana, może zacząć się przegrzewać, a to może spowodować jej uszkodzenie i brak ładowania. Jak uniknąć nadużywania baterii?

Po pierwsze, jak powiedzieliśmy wcześniej, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzie do pracy w pierwszej kolejności. Jeśli masz duży projekt i będziesz używać elektronarzędzia przez cały dzień, upewnij się, że bateria jest wystarczająco duża, aby poradzić sobie z zadaniem.

Po drugie, miej zapasowe baterie. Nie chcesz doprowadzić do sytuacji, w której nigdy nie pozwolisz baterii w pełni odpocząć, więc upewnij się, że masz zapasowe. Nie tylko zmniejszy to czas przestoju, ale także sprawi, że każda bateria będzie działać dłużej.

Teraz, podsumujmy to wszystko kilkoma końcowymi przemyśleniami.

Końcowe przemyślenia na temat tego, dlaczego elektronarzędzia szybko umierają

Baterie do elektronarzędzi mogą szybko umrzeć z wielu powodów. Może być tak, że używasz starej, przestarzałej baterii. A może musisz zmienić baterię na większą. Czasami bateria jest wystawiona na działanie zimna, a innym razem może być uszkodzona po przegrzaniu.

Najważniejszy wniosek? Przechowuj baterie we właściwy sposób. Dbaj o nie, a jak to się mówi, one zadbają o Ciebie.

Może ci się również spodobać

Read More