Stolarstwo

Dlaczego po cięciu piłą stołową pojawiają się ślady ostrza?

Piła stołowa została stworzona po to, aby zapewnić Ci czyste, profesjonalne cięcie, prawda? Co więc powinieneś zrobić, gdy zauważysz ślady po ostrzu swojej piły stołowej? W tym artykule podzielę się kilkoma poradami i wskazówkami, jak uniknąć brzydkich śladów po pile stołowej.

Twoja piła stołowa będzie tworzyć ślady ostrza z kilku powodów. Możesz mieć tępy ostrze wiążące się z drewnem, lub możesz podawać drewno zbyt szybko. Czasami ostrze piły stołowej jest poza linią, lub możesz używać niewłaściwego rodzaju ostrza.

Bez względu na przyczynę, ten artykuł jest tutaj, aby pomóc Ci zdiagnozować i leczyć problem. Kiedy chodzi o stworzenie pięknego projektu, szczegóły mają znaczenie. Z tego powodu nie pomijaj tego pozornie małego problemu, jakim są ślady po ostrzu – może on prowadzić do poważnych problemów.

Dlaczego moja piła stołowa zostawia ślady po ostrzu?

W tej części przedstawię Ci ogólny zarys problemu. Następnie, gdy przejdziemy dalej, omówię jak można rozwiązać konkretne problemy.

Piła stołowa jest użytecznym narzędziem, jednak ślady po ostrzach mogą powodować problemy.

Najczęstsze przyczyny to stępione ostrze lub użycie niewłaściwego typu ostrza. Oczywiście, brzeszczot może być źle ustawiony, lub może nie jest prawidłowo ustawiony.

Być może to nie ostrze jest przyczyną problemów. Zamiast tego, może trzeba ponownie ocenić swoją technikę. Czy idziesz za szybko? Możliwe jest również, że idziesz za wolno, pozostawiając po sobie poparzenia. Czy trzymasz drewno mocno, nie pozwalając mu się odbijać lub drgać?

Wreszcie, możesz użyć kilku dodatkowych sztuczek, aby oczyścić swoje krawędzie, jak np. wykonanie dwóch cięć lub oczyszczenie krawędzi papierem ściernym.

Poniżej omówimy wszystkie te techniki w sposób bardziej szczegółowy.

Najpierw porozmawiajmy o tym, dlaczego czysta krawędź jest tak ważna przy cięciu piłą stołową.

Dlaczego ślady po ostrzu piły stołowej są niepożądane

Każdy z nas ma inną ilość śladów po ostrzu i wyrw, które może tolerować. I w zależności od projektu, możesz potrzebować czystszej krawędzi.

Jeśli składasz razem pudełko dla ogrodnictwa i zamierzasz zabezpieczyć wszystko gwoździami lub śrubami, to niektóre ślady ostrza nie są końcem świata.

Z drugiej strony, jeśli próbujesz zbudować piękny mebel do domu, taki, który przyjaciele i rodzina będą oglądać przez lata, wtedy czysta krawędź jest niezbędna.

Nie tylko czysta krawędź sprawi, że twój projekt będzie wyglądał naprawdę dobrze, ale także sprawi, że będzie to dobra powierzchnia do przylegania kleju. Ponadto, brudna krawędź nie jest tak precyzyjna jak czysta.

Jeśli Twój projekt jest usiany złymi śladami po ostrzu piły stołowej, istnieje większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas mierzenia.

W porządku, teraz zróbmy plan, aby zwalczyć złe ślady ostrza.

3 powody, dla których masz ślady po ostrzu piły stołowej

W tej sekcji, będziemy szczegółowo opisywać trzy powody, dla których można uzyskać ślady ostrza z piły stołowej.

Oto one:

  1. Problemy z ostrzem
  2. Nieprawidłowości w Twojej technice
  3. Niedopasowanie brzeszczotu do materiału

Omówmy je bardziej szczegółowo.

Problemy z brzeszczotem powodujące ślady po pile stołowej

Krok pierwszy, czy piła jest czysta? Wiele razy, po intensywnym użytkowaniu, na zębach piły może osadzić się odrobina smoły. Ten smoła jest raczej lepki, i to zapobiega ostrze z dokonywania czystego cięcia.

Poświęć trochę czasu na użycie środka do czyszczenia narzędzi na swoim ostrzu. Wyszoruj go szorstką szczoteczką do zębów.

Krok drugi, to ostrze ostre? Tępe ostrze jest niebezpieczne, ponieważ ma większe szanse na związanie i odrzucenie materiału od ostrza. Ponadto, tępy brzeszczot może uniemożliwić czyste cięcie, powodując, że piła stołowa pozostawia ślady.

Krok trzeci, upewnij się, że ostrze kręci się idealnie prosto. Czasami, ostrze piły stołowej może stać się nieprawidłowo ustawione. Może wyglądać na to, że ostrze jest proste, ale może być pewne chybotanie ostrza, którego nie jesteś w stanie wykryć. Poświęć trochę czasu, aby poprawić ten problem, jeśli okaże się, że jest to problem.

Teraz zajmijmy się właściwą techniką.

Jak skorygować ślady piły stołowej z prawidłową techniką

Istnieje dobry i zły sposób korzystania z piły stołowej. Pilarki stołowe nie są niczym szalenie skomplikowanym, jednak jeśli przeoczysz podstawy obsługi pilarki stołowej, możesz mieć zwiększoną ilość przypadków powstawania śladów po ostrzach.

Po pierwsze, pamiętaj, aby zapobiec chwieniu się materiału podczas przechodzenia przez piłę stołową. Może się okazać, że będziesz potrzebował przyrządu lub podajnika do piły stołowej, który pomoże Ci skorygować złe zachowanie. Nie rób nic odręcznie.

Po drugie, upewnij się, że prędkość podawania materiału przez piłę jest odpowiednia. Nie chcesz iść za szybko, ale nie powinieneś też iść za wolno. Nie zatrzymuj się i nie zaczynaj podczas przepychania materiału przez piłę stołową. Utrzymuj równe tempo.

Wreszcie, zdać sobie sprawę, że czasami można być robi wszystko idealnie i nadal będzie niektóre znaki ostrza.

Dopasuj tarczę piły stołowej do materiału, aby uzyskać czyste cięcie

Istnieją trzy główne rodzaje brzeszczotów do pił stołowych: Uniwersalne, do cięcia wzdłużnego i poprzecznego – jeśli chodzi o cięcie drewna. Jeśli nie dopasujesz odpowiedniego ostrza do materiału, możesz skończyć ze śladami po ostrzu.

Najpierw omówmy ostrza uniwersalne. Ostrze, które może wykonać wszystkie zadania jest atrakcyjne dla każdego stolarza. Jednak, gdy jest się mistrzem we wszystkich dziedzinach, oznacza to również, że nie jest się mistrzem w żadnej.

Z tego powodu, zwłaszcza jeśli masz tani uniwersalny brzeszczot, zrozum, że jesteś bardziej narażony na ślady ostrza podczas rippowania (cięcia z włóknem) lub cięcia poprzecznego (cięcia w poprzek).

Po drugie, ostrze do cięcia wzdłużnego. Ten brzeszczot ma w rzeczywistości mniej zębów niż brzeszczot uniwersalny. Zaskakujące jest to, że w przypadku cięcia wzdłużnego, mniejsza ilość zębów daje czystsze cięcie.

Im więcej zębów na ostrzu, tym większe tarcie i tym mniej trocin może się wydostać. Połącz te dwa czynniki, a otrzymasz cięcie z większą ilością śladów po ostrzu i oparzeń. Jeśli więc zamierzasz wykonywać dużo cięć wzdłużnych, rozważ ostrze do cięcia wzdłużnego.

Na koniec omówmy ostrze do cięcia poprzecznego. To ostrze ma dużą liczbę zębów i jest zaprojektowane do wykonywania czystych cięć w poprzek ziarna materiału. Jeśli wykonujesz cięcia poprzeczne w ramach projektu premium, zainwestuj w dobry brzeszczot do cięcia poprzecznego do swojej piły stołowej.

Nie należy używać piły poprzecznej do cięcia wzdłużnego ani tarczy do cięcia poprzecznego. W obu przypadkach kończy się to większą ilością śladów po ostrzu i poparzeń.

Teraz omówmy kilka wskazówek dotyczących usuwania śladów ostrza piły stołowej z projektu.

Jak usunąć ślady ostrza z piły stołowej

Jeśli upewniłeś się, że używasz odpowiedniego brzeszczotu do pracy, jeśli upewniłeś się, że brzeszczot jest pionowy, a twoja technika jest dobra – jeśli zrobiłeś to wszystko i nadal masz ślady od piły stołowej, to przeczytaj poniżej, aby uzyskać kilka wskazówek, jak je usunąć.

Oto trzy wskazówki dotyczące czyszczenia śladów po ostrzu piły stołowej:

  1. Zeszlifuj końcówki
  2. Użyj strugarki
  3. Wykonaj dwa cięcia

W porządku, przejdźmy do nich bardziej szczegółowo.

Szlifowanie krawędzi deski po użyciu piły stołowej

Szorstkie krawędzie możesz zeszlifować papierem ściernym. Istnieje wiele różnych typów szlifierek, najlepiej wybrać taką, która daje największą kontrolę.

Jeśli chcesz uzyskać prostą, czystą krawędź, musisz zrobić wszystko, aby utrzymać równy nacisk. W przeciwnym razie zdejmiesz krawędź.

Alternatywnie, jeśli projekt może podjąć dekoracyjną krawędź, można użyć routera do czyszczenia rzeczy.

Używanie strugarki do usuwania śladów po pile stołowej

Strugi mają niewielką przewagę nad papierem ściernym, ponieważ łatwiej jest utrzymać ostrą krawędź. Jeśli na projekcie pojawią się ślady po ostrzu piły stołowej, można je wyczyścić strugiem.

Zachowaj ostrożność, jeśli zdecydujesz się użyć do tego celu strugarki ręcznej. Ustaw ostrze na bardzo małą głębokość. Chcesz tylko usunąć ślady po ostrzu piły stołowej.

Wykonaj drugie cięcie, aby usunąć ślady z piły stołowej

Wiem – wydaje się to sprzeczne z intuicją. Czy drugie cięcie piłą stołową nie spowoduje powstania kolejnych śladów? Może, ale może nie. Pozwól mi wyjaśnić.

Kiedy piła stołowa tnie, zazwyczaj po obu stronach ostrza znajduje się dużo materiału. Materiał ten powoduje nacisk na ostrze. Nacisk powoduje, że ostrze wiąże się z drewnem i nie pozwala na łatwe usuwanie trocin, co powoduje powstawanie śladów. Rozwiązanie?

Kiedy wykonujesz pierwsze cięcie, zostaw około szerokości ostrza dodatkowego materiału. Następnie wróć i odetnij tę szerokość ostrza. Drugie przejście jest znacznie łatwiejsze dla ostrza, pozwalając trocinom łatwo oczyścić ostrze, aby uzyskać gładkie cięcie.

Może ci się również spodobać

Read More