Stolarstwo

Dlaczego szlifierka oscylacyjna pozostawia ślady wirowania?

Szlifierka oscylacyjna ma wszechstronne zastosowanie w warsztacie. Jednak po zabejcowaniu świeżo wyszlifowanego projektu można zauważyć kilka brzydkich śladów wirowania. W tym artykule wyjaśnię, dlaczego szlifierka oscylacyjna pozostawia ślady i jak można im zapobiec.

Szlifierka oscylacyjna może pozostawiać ślady wirowania z powodu niskiej jakości papieru ściernego, niewłaściwej techniki lub niezdolności do usunięcia pyłu z powierzchni.

Jeśli miałeś problem z tymi kłopotliwymi śladami, ten artykuł jest tutaj, aby pomóc. Zacznę od wyjaśnienia jak ludzie popełniają błędy przy pracy ze szlifierką. Następnie wyjaśnimy, jak można to naprawić.

Trzy powody powstawania śladów wirowych przy użyciu szlifierki oscylacyjnej

Istnieją trzy główne powody, dla których można uzyskać ślady wirowania podczas używania szlifierki oscylacyjnej. Tutaj przejdziemy przez te trzy części w szczegółach.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, będziesz w stanie stworzyć najczystsze wykończenie, jakie kiedykolwiek miałeś.

Oto trzy przyczyny powstawania śladów wirowania przy użyciu szlifierki oscylacyjnej:

  1. Używasz niewłaściwej techniki
  2. Twój papier ścierny jest niskiej jakości
  3. Kurz i zanieczyszczenia zapychają się w szlifierce oscylacyjnej.

Każda z tych kategorii ma kilka podkategorii. Szlifowanie polega na szczegółach, więc w tym artykule skupimy się na precyzji. Obejmiemy wszystko, co musisz wiedzieć w poniższych sekcjach.

Prawidłowa technika podczas używania szlifierki oscylacyjnej

Celem szlifierki oscylacyjnej jest szlifowanie przedmiotów w przypadkowym, kolistym wzorze (stąd nazwa), tak aby wyeliminować ślady wirowania. Jednak, aby uzyskać najlepsze rezultaty, narzędzie to musi być w rękach doświadczonego operatora.

Jeśli po szlifowaniu zauważysz w drewnie wirujące linie, być może robisz coś źle. Zawsze ważne jest, aby ocenić swoją technikę przed wydaniem pieniędzy na nowe narzędzie. Samokrytyka może być trudna, ale jest niezbędna do poprawy.

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas używania szlifierki oscylacyjnej:

  1. Nie naciskaj zbyt mocno
  2. Uważaj, jak zaczynasz
  3. Poruszaj się powoli
  4. Unikaj przechylania szlifierki.

Dobra, to są cztery wskazówki. Omówmy każdą z nich nieco bardziej szczegółowo.

Nie naciskaj zbyt mocno na szlifierkę oscylacyjną

Chcesz mieć ładny, równy nacisk na szlifierkę. Nie pozwól, aby trzęsła się jak szalony kurczak. Jednak nie trzeba też trzymać jej zbyt mocno.

Zbyt mocne naciskanie podczas używania szlifierki oscylacyjnej powoduje zahamowanie procesu szlifowania i zwiększa zużycie urządzenia.

Trzymaj rękę na szlifierce stabilnie, ale nie za mocno. Ćwicz na kilku kawałkach złomu, aż uzyskasz dobre wyczucie.

Uważaj jak zaczynasz pracę ze szlifierką oscylacyjną

Początek jest kluczowy. Jeśli zepsujesz to, może to być żmudny proces, aby oczyścić rzeczy.

Wielu stolarzy sugeruje umieszczenie szlifierki orbitalnej losowej na powierzchni przed jej włączeniem. Ta technika obniża ryzyko powstania wyżłobienia na powierzchni. Pozwala również na powolne rozpoczęcie pracy.

Ponownie, poświęć trochę czasu na ćwiczenia na początku. Praktyka czyni mistrza.

Powolne tempo pracy szlifierką oscylacyjną

Szlifowanie projektu to nie wyścig. Niestety, najlepsze rzeczy w życiu wymagają czasu, aby je dobrze wykonać. Jeśli będą Państwo naciskać na szlifierkę oscylacyjną dozbyt szybko, ryzykujesz pozostawienie tych paskudnych śladów.

Zamiast tego staraj się przesuwać szlifierkę o jeden cal co sekundę. To nie jest bardzo szybkie! Jednak pozwala to szlifierce na ładne wypolerowanie rzeczy.

Nie zatrzymuj się również i nie zaczynaj od nowa. Gra w czerwone światło-zielone światło ze szlifierką może spowodować, że powierzchnia stanie się nierówna.

Prawdopodobnie nawet nie zauważysz, że przesadziłeś ze szlifowaniem, dopóki nie nałożysz bejcy – to nie jest idealne rozwiązanie! Właśnie wtedy, gdy myślałeś, że twój projekt jest skończony, musisz zeszlifować całą plamistą bejcę i spróbować jeszcze raz.

Aby tego uniknąć, pomyśl o szlifowaniu powierzchni jak o koszeniu trawnika. Przesuń się nad powierzchnią w równych, regularnych przejściach. Niektórzy uważają, że pomocne jest wzięcie ołówka i narysowanie lekkich śladów na powierzchni drewna – pomaga to zapamiętać, gdzie się szlifowało.

Oczywiście, po zakończeniu szlifowania zgrubnego, można ręcznie przeszlifować projekt kawałkiem papieru ściernego o granulacji 220. To może wyeliminować niektóre z tych śladów wirowania.

Unikanie przewracania szlifierki oscylacyjnej

Chcesz, aby talerz szlifierski był położony płasko na powierzchni projektu. Jeżeli jedna krawędź powierzchni szlifowanej jest pod ciśnieniem, to powstaną ślady wirowania. Powstanie również nierówna powierzchnia.

Jak temu zapobiec?

Cóż, najlepszym sposobem jest niskie trzymanie szlifierki. Zamiast naciskać z góry na szlifierkę, należy założyć rękawiczki i chwytać niżej w kierunku talerza szlifierskiego. Gdyby to był baseball, moglibyśmy powiedzieć, że należy „zadusić” kij.

Ta technika zapobiega przypadkowemu zastosowaniu nacisku bocznego.

W porządku, omówiliśmy Twoją technikę. Jeśli nadal masz ślady wirowania, to możesz mieć problem ze szlifierką. Zajmiemy się tym w następnym rozdziale.

Niska jakość papieru ściernego przyczyną powstawania śladów po szlifowaniu

Zdarzają się sytuacje, kiedy robisz wszystko jak należy, a mimo to nie udaje Ci się uzyskać czystej powierzchni. Jeśli tak jest, to jesteś we właściwym miejscu, ponieważ mamy kilka wskazówek.

Oto kilka rzeczy, które mogą być nie tak:

  1. Tani papier ścierny
  2. Zły papier ścierny
  3. Wadliwie działające narzędzie

Omówmy je poniżej.

Tani papier ścierny powodujący ślady po szlifowaniu

Czy kiedykolwiek używałeś ładnego noża kuchennego? Po prostu ciął i ciął i nigdy nie był tępy. Jestem pewien, że każdy z nas używał tępego, taniego noża kuchennego – jest to żałosne, nie mówiąc już o tym, że niebezpieczne.

Tak samo jest z papierem ściernym. Jest papier ścierny wysokiej jakości i jest papier ścierny niskiej jakości.

Jeśli masz wysokiej jakości papier ścierny, masz większe szanse na uzyskanie wysokiej jakości wykończenia. Materiał ścierny zastosowany w jakościowym papierze ściernym jest bardziej wydajny i odporny na zapychanie. Ponadto, ziarno z papieru ściernego jest mniej prawdopodobne, aby spaść, powodując ślady i podziały.

Tani papier ścierny jest wręcz przeciwnie. Zatyka się, zużywa, a małe kawałki stają się luźne, potencjalnie uszkadzając Twój projekt.

Możesz myśleć, że papier ścierny to tylko papier ścierny, ale jakość robi różnicę. Warto wypróbować dobry papier ścierny do szlifierki oscylacyjnej – wyniki mogą być zaskakujące.

Zły papier ścierny przyczyną śladów po szlifowaniu

Pozostańmy przez chwilę przy analogii z nożem kuchennym. Jeśli kupisz najdroższy nóż do masła na świecie, to nadal będzie to nóż do masła – nie będzie skutecznie kroić pomidorów.

Podobnie jest z papierem ściernym. Chociaż ważne jest, aby uzyskać wysokiej jakości papier ściernyr, chcesz również odpowiedni papier ścierny.

Niektóre papiery ścierne są wykonane do drewna, niektóre do metalu, inne do suchej zabudowy. Podczas zakupów papieru ściernego należy sprawdzić, jaki rodzaj papieru otrzymujemy.

Upewnij się również, że masz odpowiednią ziarnistość. Pamiętaj, że im wyższa liczba, tym drobniejsze (lub gładsze) ziarno, 60 grit jest dość szorstki, to jest dobre dla pierwszego kształtowania. Z drugiej strony, papier ścierny o granulacji 220 jest raczej gładki i daje większe prawdopodobieństwo uzyskania czystego wykończenia.

Jeśli próbujesz uzyskać naprawdę gładką powierzchnię przy użyciu papieru ściernego 60, to będziesz rozczarowany. Aby uniknąć śladów zawirowań na szlifierce oscylacyjnej, należy zacząć od papieru o niskiej ziarnistości, a następnie przejść do wyższej.

Nieprawidłowe działanie szlifierki oscylacyjnej

Możesz kupić najdroższy nóż na świecie, ale jeśli nie utrzymasz go w ostrości, nie będzie działał.

Upewnij się, że stosujesz odpowiednie procedury konserwacji szlifierki oscylacyjnej. Upewnij się, że nic nie blokuje działania szlifierki.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja szlifierka oscylacyjna działa prawidłowo, warto porównać ją z inną szlifierką. Jeśli kupiłeś swoją szlifierkę na wyprzedaży lub w sklepie z używanymi rzeczami, uważaj na nieopisane usterki.

Choć nieczęsto zdarza się, że szlifierka orbitalna zawodzi, pamiętaj o tej możliwości, jeśli otrzymujesz słabo wykończony produkt.

Zawodząca próżnia szlifierki oscylacyjnej

Na koniec, omówmy odkurzacze. Wiele losowych szlifierek oscylacyjnych będzie miało wbudowaną próżnię. Odkurzacz robi więcej niż tylko utrzymuje porządek w warsztacie.

Usuwanie trocin z projektu pozwala szlifierce pracować z maksymalną wydajnością. Gdy masz zbyt dużo trocin, mogą one gromadzić się pod szlifierką, powodując powstawanie śladów wirowania.

Sprawdź, czy Twój odkurzacz działa prawidłowo. Czy worek zbierający jest pełny? Czy są jakieś nieszczelności w przewodach? Jeśli tak, to należy je naprawić. Trociny są nie tylko szkodliwe dla Twojego projektu, ale również dla Ciebie.

Częstym błędem jest zapominanie o wyrównaniu otworów w talerzu papieru ściernego z otworami w maszynie. Zazwyczaj szlifierki orbitalne wyposażone są w pętle i haki do mocowania papieru ściernego. Podczas nakładania nowego papieru ściernego należy zwrócić uwagę, czy otwory są wyrównane.

Sprawdź również, czy nic nie utknęło w tych otworach, uniemożliwiając prawidłowe usuwanie trocin.

Na koniec należy upewnić się, że powierzchnia jest czysta przed szlifowaniem. Wydawać by się mogło, że szlifowanie to czyszczenie, jednak podczas szlifowania, szczególnie przy drobniejszych ziarnach, duże cząstki zanieczyszczeń mogą utknąć w talerzu szlifierskim, powodując wgniecenia, wgłębienia i okropne ślady po zawirowaniach.

Może ci się również spodobać

Read More