Stolarstwo

Dlaczego wypełniacz do drewna nie przyjmuje dobrze bejcy?

Wypełniacz do drewna służy do wypełniania rys, dziur i innych niedoskonałości w niewykończonych meblach i innych projektach. Chociaż wypełniacz do drewna nie przyjmuje dobrze bejcy, stolarze lubią go, ponieważ twardnieje w miarę utwardzania i można go potem szlifować. Więc dlaczego wypełniacz do drewna nie bierze plamy dobrze, i co można z tym zrobić?

Wypełniacz do drewna rzadko odpowiada kolorowi i usłojeniu drewna, więc po zabejcowaniu jego kolor nadal się różni. Jego krawędzie również zbierają plamy, tworząc ciemniejsze kontury. Problemy te są bardziej widoczne w przypadku jasnych bejc niż ciemnych, a wypełniacz do drewna znacznie lepiej przyjmuje farbę niż jakiekolwiek bejce.

W tym artykule wyjaśnię, dlaczego wypełniacz do drewna nie bierze plamy dobrze, dlaczego wypełniacz powinien pasować do drewna, i dlaczego można użyć odżywki do drewna. Będę mówić o tym, dlaczego szlifowanie nie pomaga, dlaczego farba jest lepszym rozwiązaniem i zbadać, czy wypełniacz do drewna jest warte kłopotów. Zaczynajmy.

Dlaczego Wood Filler nie przyjmuje bejcy dobrze

Wood Filler jest przydatny. Dzięki niemu można wypełnić dziury, wyżłobienia i inne niedoskonałości lub błędy na meblach, dzięki czemu powierzchnia projektu jest gładka i jednolita.

Jednak wypełniacz do drewna nie przyjmuje dobrze bejcy, co wynika głównie z powodów wyjaśnionych poniżej.

To nie jest całkowicie drewno

Wypełniacz do drewna, jak zapewne się domyślasz, nie jest w całości drewnem. Jest wykonany z kombinacji epoksydów lub lakierów, czasami z trocinami mieszanymi w.

A ponieważ wypełniacz do drewna jest innym materiałem niż twój projekt, będzie reagował na każdą bejcę, którą zastosujesz inaczej niż otaczający materiał.

Bejcowany wypełniacz do drewna może być jaśniejszy lub ciemniejszy niż bejcowane drewno. Może mieć inny odcień, albo być mniej lub bardziej nasycony. To wszystko powoduje niedopasowanie z resztą projektu, ale to daleko od bycia jedynym elementem w grze.

Rzadko pasuje do słojów drewna

Wood Filler, będąc epoksydowe lub lakier, jest gładka i nie ma ziarna. Tak więc, jeśli drewno projektu ma jasne lub wyraźne ziarno, każdy wypełniacz stosuje się ma szansę wyglądać nie na miejscu, ponieważ nie ma tego samego wzoru.

Ponadto, bejca jest tak skuteczna z powodu małych otworów i rowków, które teksturują drewno. Bejca zbiera się w tych niedoskonałościach, barwiąc drewno. Wypełniacz nie może naśladować tego, więc może reagować inaczej na bejcę. I to nie jest jedyny powód, dla którego tekstura jest ważna.

Zbiera ona bejcę, która uwydatnia niedoskonałości

Nawet jeśli szlifujesz miejsca, w których zastosowałeś wypełniacz do drewna, nadal będą istnieć mikroskopijne różnice między krawędziami wypełniacza a twoim projektem. Chociaż krawędzie mogą wyglądać na bezszwowe, prawdopodobnie zauważyłbyś pewne niedoskonałości, gdybyś miał obejrzeć je pod mikroskopem.

W przypadku zastosowania bejcy możliwe jest, że wypełniacz zbierze te niedoskonałości, co spowoduje powstanie ciemniejszego konturu wokół miejsca zastosowania. W ten sposób wszelkie niedoskonałości i poprawki w projekcie stają się oczywiste. Jest jednak jeszcze jeden problem, na który trzeba zwrócić uwagę.

Nie wszystkie bejce lub Wood Fillers są stworzone tak samo

Wiadomo, że kiedy używasz innego produktu, możesz napotkać różne wyniki. Tak jak w przypadku wszystkiego innego, jak producenci robią bejce i wypełniacze do drewna i jakie dodatki mieszają w mogą się różnić między różnymi markami.

Podczas gdy możesz uzyskać słabe wyniki z jedną marką w zależności od tego, co wybrałeś, inna może działać lepiej.

Tak więc, w zależności w zależności od tego, jakiego wypełniacza do drewna i bejcy używasz, możesz cierpieć na wszystkie powyższe problemy w większym natężeniu niż gdybyś użył innej kombinacji.

Jeśli jesteś zainteresowany czytaniem o wspólnych błędach stolarzy podczas barwienia ich projektów, sprawdź ten artykuł Woodworking For Mere Mortals.

Dlaczego powinieneś kupić wypełniacz do drewna, który pasuje do twojego drewna?

Wiele wypełniaczy do drewna jest bezbarwnych i w przypadku niektórych projektów sprawdza się to dobrze. Jednak jeśli planujesz zabarwić swój projekt, rozważ zakup barwionego wypełniacza do drewna zamiast.

Barwione wypełniacze do drewna mają barwniki mieszane w i są w różnych kolorach, które mogą pasować do drewna projektu. Kiedy wybierzesz kolor, który przypomina ten z twojego projektu, niedopasowanie między twoim barwionym wypełniaczem i twoim drewnem będzie mniej wyraźne.

Ogólnie rzecz biorąc, to dobry pomysł, aby kupić wypełniacz do drewna, który pasuje, i to nawet bardziej, jeśli jesteś barwienia projektu.

Dlaczego należy używać ciemnych bejc podczas stosowania wypełniacza do drewna?

Jest to powszechna rada, aby użyć ciemniejszej bejcy, gdy użyłeś wypełniacza do drewna na swoim projekcie. Wielu stolarzy twierdzi, że niedopasowanie pomiędzy wypełniaczem a projektem będzie mniej wyraźne. Ale czy to prawda? Czy należy stosować ciemne bejce, gdy używa się wypełniacza do drewna?

Jeśli bejcujesz projekt z wypełniaczem do drewna i chcesz zminimalizować niedopasowanie kolorów i faktur, lepiej użyć ciemnej bejcy.

Jaśniejsze bejce są bardziej półprzezroczyste, a kiedy zbierają się w niedoskonałości, tworzy to ekstremalną różnicę w kolorze. Ciemne plamy są mniej półprzezroczyste i plamią się głębiej, ujednolicając kolory i zakrywając wszelkie niedoskonałości.

Chociaż nadal będziesz miał lekkie niedopasowanie z ciemniejszą plamą, to będzie mniej ekstremalne.

Czy należy użyć odżywki do drewna przed bejcowaniem?

Wood Conditioner jest produktem wykończeniowym, który zmniejsza ilość bejcy, która przenika do drewna. Jeśli bejcujesz, jest to przydatne z wielu powodów.

Jeśli potrafisz przewidzieć, gdzie mogą wystąpić niedopasowania kolorystyczne, możesz być w stanie zastosować odżywkę do drewna przed bejcowaniem, aby utrzymać bejcę przed zbyt grubym gromadzeniem się.

Jednakże, to podejście jest trafione lub chybione.

Trudno jest zrobić małe niedoskonałości, a nawet jeśli zastosujesz odżywkę do drewna, możesz nadal mieć niedopasowanie kolorów lub tekstur z powodu stosowania zbyt dużo lub zbyt mało.

Dlaczego szlifowanie Wood Filler po bejcowaniu nie pomaga?

Można się zastanawiać, czy można zminimalizować niedopasowanie wypełniacza do drewna do projektu poprzez szlifowanie go po bejcowaniu. Nie jest to jednak dobry pomysł.

Szlifowanie w celu usunięcia niedoskonałości bejcowania nie działa, ponieważ usuwa ono bejcę z wypełniacza do drewna, pozostawiając jedynie bezbarwny lub barwiony epoksyd lub lakier.

Bejcowanie działa poprzez nanoszenie koloru na powierzchnię, na której się je umieszcza. Nie przenika on przez cały materiał, a podczas szlifowania usuwa się tę warstwę powierzchniową, a więc i bejcę. W skrócie, będzie to pogłębiać wszelkie różnice w kolorze lub fakturze.

Jeśli problem polega na tym, że krawędzie wypełniacza do drewna są nierówne lub powierzchnia projektu jest nierówna po jego nałożeniu, zawsze lepiej jest szlifować przed bejcowaniem. Jest to również prawdziwe, jeśli jesteś lakierowania lub malowania go.

Dlaczego farba jest lepsze rozwiązanie do barwienia Wood Filler

Powszechnie zalecane rozwiązanie do wypełniacza drewna i bejcowania związane nieszczęścia jest malować zamiast. Ale dlaczego farba działa lepiej? I jakie są potencjalne plusy do malowania zamiast?

Farba pokrywa wypełniacz drewna zamiast próbować zmienić jego kolor

Powyżej powiedziałem, że barwienie stosuje kolor do powierzchni, na której go umieszczasz. Największą różnicą między bejcowaniem a malowaniem jest to, że farba pokrywa powierzchnię projektu zamiast próbować zmienić jego kolor.

Ponieważ farba pokrywa powierzchnię zamiast barwić, niedopasowanie kolorów pomiędzy projektem a wypełniaczem przestaje być problemem. Z kilku warstw, będzie pokryć je zarówno równomiernie, a jeśli szlifowane wystarczająco dobrze, aby wygładzić swoje marginesy wypełniacza, może nawet nie być w stanie zrobić je pod farbą.

Farba odporna na wycieki i pogoda bez utwardzania, a mniej pracy

Jest powód, dla którego musisz zastosować wykończenia po barwieniu. Twój projekt potrzebuje jasnej powłoki, aby chronić go przed rozlaniem, pogodą i innymi rodzajami uszkodzeń, a niestety, bejcowanie tego nie robi.

Te zabiegi mogą wymagać utwardzania przez długi okres czasu lub, czasami, pod specjalnym rodzajem światła. Ustawienie tego i oczekiwanie na proces do końca może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli jesteś pod ograniczeniami czasowymi. Jednak niektóre farby pochodzi z tych jasnych powłok mieszanych w, i wymagają niewiele czasu lub specjalne okoliczności, aby wyschnąć.

W sumie to mniej pracy, aby pomalować swój projekt zamiast. To zajmie mniej czasu, mniej wysiłku, i wymagają mniej dostaw. A jeśli wybierzesz odpowiednią farbę, to może nie wyglądać tak różnie od produktu barwionego…

Czy powinieneś używać wypełniacza do drewna w ogóle?

Po przeczytaniu wszystkich powyższych, przy użyciu wypełniacza drewna może brzmieć nieapetycznie. Musisz martwić się o kolory, tekstury i kolejności, w której trzeba zastosować kilka rzeczy. Nawet jeśli zrobisz wszystko dobrze, marginesy twojego wypełniacza nadal mogą być widoczne.

Możesz więc zastanawiać się, czy wypełniacz do drewna jest konieczny, czy też w ogóle powinieneś go używać. Na przykład, czy należy stosować wypełniacz do drewna na podłogach z twardego drewna? [Can You Use Wood Filler on Hardwood Floors?]

Na szczęście nie musisz używać wypełniacza do drewna, jeśli nie chcesz. Wiele osób woli au naturel wygląd do swoich mebli, niedoskonałości i wszystkie, a czasami, lakier lub farba może ukryć niedoskonałości myślałeś, że trzeba go.

Używanie wypełniacza do drewna dodaje dużo pracy do kroków, które przychodzą po jego zastosowaniu i wiąże się z wieloma dodatkowymi komplikacjami. Tak więc, jeśli nie musisz używać wypełniacza do drewna, to jest bezpieczny pomysł, aby go zostawić.

Jeśli zdecydujesz się użyć wypełniacza do drewna po wszystkim, ważne jest, aby upewnić się, że rzeczywiście używasz wypełniacza do drewna, a nie kitu do drewna. Ten artykuł Family Handyman szczegółowo opisuje, dlaczego są one oznaczane zamiennie w sklepach i jak odróżnić je od siebie.

Wniosek

Wypełniacz do drewna nie bierze plamy dobrze, ponieważ nie dzieli się kolor drewna, wzór lub tekstury i zbiera plamę w niedoskonałości. Odżywki do drewna mogą zmniejszyć niedopasowanie kolorów, ale szlifowanie je tworzy.

W związku z tym należy kupić wypełniacz, który pasuje do projektu, zadowolić się ciemniejszymi bejcami, zdecydować się na malowanie lub nawet powstrzymać się od użycia wypełniacza w pierwszej kolejności.

Może ci się również spodobać

Read More