Stolarstwo

Do czego służy drewno impregnowane ciśnieniowo?

Drewno impregnowane ciśnieniowo jest cudem nowoczesnego budownictwa. Ale do czego służy drewno impregnowane? Czy drewno impregnowane ciśnieniowo jest dobre na wszystko? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszej dyskusji.

Drewno impregnowane ciśnieniowo jest używane do konstrukcji zewnętrznych, gdzie drewno będzie miało kontakt z wilgocią. Czasami drewno impregnowane ciśnieniowo jest używane w kontakcie z cementem, ponieważ wilgoć przenika przez pory betonu.

Drewno impregnowane ciśnieniowo jest użytecznym materiałem. Jednak jeśli nie rozumiesz, jak go używać, staniesz się sfrustrowany. Ponadto chemikalia zawarte w drewnie impregnowanym ciśnieniowo mogą stanowić zagrożenie.

Ale nie martw się! W tym artykule omówimy, jak bezpiecznie używać drewna impregnowanego ciśnieniowo i jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Kiedy należy używać drewna impregnowanego ciśnieniowo?

Drewno impregnowane ciśnieniowo powinno być używane do większości projektów na zewnątrz. Zostało ono zaprojektowane tak, aby było znacznie bardziej odporne na działanie gnicia i insektów niż drewno nieimpregnowane.

Oto kilka wspaniałych projektów, w których można wykorzystać drewno impregnowane ciśnieniowo:

Przyjrzyjmy się tym pomysłom bliżej.

Drewno impregnowane ciśnieniowo na pokłady

Kiedy poświęcasz czas na budowę ładnego pokładu, nie chcesz się martwić o to, że rozpadnie się w ciągu kilku lat. Tarcica impregnowana ciśnieniowo oferuje dobrą ochronę dla pokładu.

Oczywiście, chcesz być świadomy rodzaju drewna impregnowanego ciśnieniowo używasz do pokładu. Mogą być czasy, w których używasz silniejsze traktowane drewno dla fundacji i mniej silne leczenie dla podłogi i szyn.

Ponadto, dla większej ochrony z ciśnieniowo impregnowanej tarcicy, uszczelnianie impregnowanego drewna z penetrującym plamy na bazie oleju będzie hamować szkodliwy kontakt z chemikaliami.

Drewno impregnowane ciśnieniowo dla szop

Twoja szopa często domy przydatne i drogie narzędzia jard. Jeśli integralność szopy staje się zagrożona, można uszkodzić swoje narzędzia i zabawki.

Szopy są dobrym czasem, aby rozważyć użycie drewna impregnowanego ciśnieniowo. Czasami, podczas budowania półtrwałej szopy, budowniczowie będą używać impregnowanego drewna do budowy fundamentu szopy.

Podczas gdy impregnat nie będzie tak solidny jak betonowe fundamenty (i nie powinien być używany do dużych stałych konstrukcji), będzie odporny na gnicie i insekty.

Drewno impregnowane ciśnieniowo na doki i słupki

Zawsze, gdy drewno będzie miało kontakt z ziemią, drewno impregnowane ciśnieniowo jest doskonałym pomysłem. Dotyczy to zwłaszcza słupów i tarcicy fundamentowej, które będą narażone na działanie żywiołów.

W niektórych przypadkach nie można stosować impregnowanego drewna do niektórych części konstrukcji – np. do balustrad na pokładzie. Jednak w takich przypadkach nadal zaleca się stosowanie drewna impregnowanego do fundamentów.

Jeśli budujesz dok, który będzie miał kontakt z wodą, zdecydowanie powinieneś użyć drewna impregnowanego. W przeciwnym razie drewno szybko zgnije.

Uwaga: Tarcica impregnowana ciśnieniowo chroni przed gniciem i insektami, ale nie chroni przed normalną korozją tarcicy. Ponadto ten rodzaj drewna może nadal łatwo się wypaczać po wyschnięciu i rozszczepiać podczas użytkowania. Chociaż impregnowana tarcica jest niezwykle użyteczna, ważne jest, aby zrozumieć jej ograniczenia.

Jak powstaje drewno impregnowane ciśnieniowo?

Tarcica impregnowana ciśnieniowo jest wytwarzana, jak sama nazwa wskazuje, poprzez obróbkę ciśnieniową . Podczas obróbki drewna, producenci wsuwają tarcicę do dużej komory. Komora zamyka się, a następnie obniża się w niej ciśnienie. Następnie, impregnatŚrodek impregnujący jest wprowadzany i w zasadzie wciągany w drewno.

Proces ten pozwala na wniknięcie środka w głąb włókien drewna.

Rodzaje drewna impregnowanego ciśnieniowo

Istnieje kilka rodzajów drewna impregnowanego ciśnieniowo. Istnieje drewno impregnowane ciśnieniowo przeznaczone do ekstremalnego narażenia na działanie wody, a także drewno impregnowane do użytku wewnętrznego.

Ponadto, można zobaczyć niektóre ciśnieniowo traktowane sklejki (przydatne do szopy sheathing), i ciśnienie-treated ogrodzenia.

Inną kategorią drewna impregnowanego ciśnieniowo jest rzeczywista chemia używana do tworzenia obróbki.

Skład chemiczny drewna impregnowanego ciśnieniowo zmienił się z czasem ze względów bezpieczeństwa. Jednak wszystkie rodzaje nadal istnieją w takiej czy innej formie.

W przeszłości bardzo często zdarzało się, że drewno impregnowane zawierało arsen – obecnie jest to rzadko stosowane.

Kiedy należy unikać stosowania drewna impregnowanego ciśnieniowo?

Chociaż drewno impregnowane jest przydatne, nie jest pozbawione wad. Pamiętaj, że drewno impregnowane ciśnieniowo zawiera pestycydy. Jednocześnie te chemikalia są niebezpieczne dla robaków. I dobrze. Te same chemikalia są również niebezpieczne dla ludzi. Źle.

Oto kilka sytuacji, w których powinieneś unikać stosowania drewna impregnowanego ciśnieniowo:

  • Zastosowanie wewnątrz pomieszczeń – kiedy nie ma obaw o kontakt z poważną wilgocią, nie ma większej potrzeby stosowania tarcicy impregnowanej ciśnieniowo. Koszt i korzyść po prostu nie istnieją. Jednakże, podobnie jak w przypadku budowy początkowej części fundamentu, w niektórych przypadkach drewno impregnowane ciśnieniowo będzie używane w konstrukcji domu.
  • Sprzęt do zabawy dla dzieci – nie chcesz, aby dzieci lub dorośli mieli bezpośredni kontakt z tarcicą impregnowaną ciśnieniowo. Jeśli musisz użyć drewna impregnowanego do budowy zestawu zabawowego, pamiętaj o dokładnym zabarwieniu i uszczelnieniu impregnowanego drewna, aby zmniejszyć jego narażenie.
  • Grządki ogrodowe – Istnieją lepsze alternatywy dla grządek ogrodowych. Drewno impregnowane ciśnieniowo może przedostawać się do gleby, tworząc niebezpieczne warunki. Cedr jest naturalnie odporny na gnicie i owady, jest lepszym drewnem do tego zadania.

W porządku, teraz omówmy

Czy drewno impregnowane ciśnieniowo jest bezpieczne?

Drewno impregnowane ciśnieniowo jest bezpieczne tylko wtedy, gdy jest używane prawidłowo. Jeśli jest używany niewłaściwie, może spowodować szkody.

Oto kilka czynników, które sprawiają, że drewno impregnowane ciśnieniowo jest potencjalnie niebezpieczne:

  1. Chromated Copper Arsenic CCA
  2. Alkaliczny kwat miedziowy ACQ
  3. Popiół z drewna impregnowanego ciśnieniowo
  4. Trociny z drewna impregnowanego ciśnieniowo

Omówmy je bardziej szczegółowo.

Miedź chromowana Arsen w drewnie impregnowanym ciśnieniowo

Jak można zauważyć, arszenik nie jest ładną substancją. To prawda, trutka na szczury. Cóż, okazuje się, że był on stosowany prawie wyłącznie w drewnie impregnowanym ciśnieniowo, dopóki ludzie nie zorientowali się, że nie jest on zbyt bezpieczny.

W rezultacie wszyscy przestawili się na stosowanie ACQ – alkalicznego kwatu miedziowego i innych środków konserwujących nie zawierających arsenu.

Tylko kilka rodzajów drewna impregnowanego ciśnieniowo nadal używa arsenu; jednak ich proces produkcji i sprzedaż są regulowane. Należy jednak pamiętać, że ten materiał jest nadal dostępny. Chociaż dobrze zapobiega gniciu i inwazji owadów, może być również szkodliwy dla Twojej rodziny.

Alkaliczny kwat miedziowy w drewnie impregnowanym ciśnieniowo

Substancja ta nie zawiera arsenu, jednak nadal może być problematyczna. Chociaż istnieje mniejsza szansa na wyrządzenie krzywdy rodzinie, to nadal nie chcielibyśmy, abyo ciągłe dotykanie tych rzeczy.

Ponadto, alkaliczny kwat miedzi, lub ACQ, jest dość toksyczny dla środowisk morskich. W związku z tym należy zachować ostrożność przy stosowaniu tego rodzaju drewna impregnowanego ciśnieniowo w pobliżu stawów lub strumieni.

Ponadto, zarówno CCA jak i ACQ mogą być bardzo łatwopalne. Jest to jeden z powodów, dla których drewno impregnowane ciśnieniowo nie jest szeroko stosowane w pomieszczeniach. Gdybyś użył impregnowanej tarcicy do wszystkich swoich konstrukcji, nawet mały pożar mógłby szybko wymknąć się spod kontroli.

Nie wspominając o tym, że toksyczny popiół i dym z drewna impregnowanego ciśnieniowo może być niszczący w przypadku pożaru.

Popiół z drewna impregnowanego ciśnieniowo

Jeśli zastanawiasz się, czy mogę spalić drewno impregnowane ciśnieniowo? Odpowiedź brzmi: nie. Nigdy nie należy palić drewna impregnowanego ciśnieniowo. Może ona powodować powstawanie toksycznego popiołu i oparów.

Jeśli nie możesz spalić drewna impregnowanego, możesz się zastanawiać, jak się go pozbyć. Cóż, oto kilka pomysłów…

Po pierwsze, skontaktuj się z lokalnym wydziałem gospodarki odpadami i sprawdź, czy mają jakieś informacje na temat pozbywania się drewna impregnowanego ciśnieniowo. Każdy obszar może mieć nieco inną procedurę. Jeśli pozbywasz się drewna impregnowanego arszenikiem, zachowaj szczególną ostrożność w obchodzeniu się z nim.

Po drugie, spróbuj ponownie wykorzystać wszystkie części drewna impregnowanego ciśnieniowo, które możesz. Zostało ono stworzone, aby przetrwać. Jeśli drewno nie uległo erozji do punktu bez powrotu, prawdopodobnie będziesz w stanie znaleźć dla niego zastosowanie.

Trociny z drewna impregnowanego ciśnieniowo

Czy trociny z drewna impregnowanego są bezpieczne? Nie do końca. Chociaż wdychanie jakichkolwiek trocin nie jest zdrowe, powinieneś szczególnie unikać trocin z drewna impregnowanego ciśnieniowo.

Oto kilka sposobów na zachowanie bezpieczeństwa w przypadku trocin z drewna impregnowanego ciśnieniowo:

  • Załóż system podciśnieniowy – założenie warsztatowego systemu podciśnieniowego do usuwania pyłu jest warte poniesienia kosztów. Szczególnie jeśli pracujesz z toksycznymi materiałami, takimi jak impregnowane drewno. Oczywiście, system podciśnienia pozwala również utrzymać czystość i organizację miejsca pracy.
  • Noś maskę – podczas cięcia impregnowanego drewna zawsze należy nosić maskę i ochronę oczu. Wdychanie jakichkolwiek cząstek nie będzie dla Ciebie dobre.
  • Cięcie na otwartej przestrzeni – jeśli nie masz warsztatu z systemem podciśnienia, najlepiej jest wykonywać cięcia na zewnątrz, w dobrze wentylowanym miejscu. Zapobiegnie to skoncentrowanej ekspozycji.
  • Trzymaj dzieci i zwierzęta z dala – pamiętaj o tym, że podczas cięcia tarcicy impregnowanej ciśnieniowo należy pamiętać o tym, gdzie znajdują się członkowie Twojej rodziny.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci zachować bezpieczeństwo przy następnym użyciu drewna impregnowanego ciśnieniowo.

Czy mogę używać drewna impregnowanego wokół mojego ogrodu?

Nie zaleca się stosowania impregnowanego drewna wokół ogrodu, zwłaszcza jeśli uprawia się rośliny jadalne.

Cedr jest lepszą alternatywą do produkcji skrzynek ogrodowych itp. Bez impregnacji, cedr jest naturalnie odporny na wodę i owady. Cedr jest tak wytrzymały, że niektórzy ludzie budują swoje dachy z gontów cedrowych.

Jeśli po prostu musisz użyć drewna impregnowanego wokół ogrodu, użyj bariery przeciwwilgociowej, aby zapobiec przenikaniu chemikaliów do bogatej gleby.

Ostatnie słowa o drewnie impregnowanym ciśnieniowo

Drewno impregnowane ciśnieniowo jest używane do zastosowań zewnętrznych, gdy drewno będzie w pobliżu lub w bezpośrednim kontakcie z wodą i wilgocią. Drewno impregnowane ciśnieniowo będzie odporne na gnicie i insekty, jednak z czasem może nadal korodować.

Jeśli nie chcesz podejmować żadnego ryzyka związanego z chemikaliami stosowanymi w drewnie impregnowanym ciśnieniowo, to cedr i redwood są naturalnymi alternatywami; jednak będą one droższe niż traktowana tarcica.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Ta oferta Sage Barista to obowiązkowy zakup dla kawoszy

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,”’+i.family+'”’),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,”’+i.family+”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej