Stolarstwo

Do czego służy piła kabłąkowa?

Zastanawiasz się nad zakupem piły łukowej? Być może masz pracę i zastanawiasz się, czy piła łukowa będzie dobrym rozwiązaniem. W poniższych rozdziałach zagłębiam się w temat tego, do czego służy piła kabłąkowa.

Piła kabłąkowa jest najlepsza do zadań związanych z przycinaniem i obróbką średniej wielkości drewna opałowego. Ludzie wybierają piłę kabłąkową ze względu na jej lekką konstrukcję i łatwość przenoszenia.

Pilarki kabłąkowe mają pewne wady i zalety. Uchwyt piły może ograniczać możliwość dotarcia do ciasnych miejsc, a ostrza mają tendencję do rdzewienia.

Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji piła kabłąkowa jest lekkim, przenośnym, skutecznym narzędziem do wielu zadań związanych z przycinaniem i piłowaniem.

Teraz porozmawiajmy o elementach składowych piły kabłąkowej i różnych sposobach wykorzystania tego narzędzia.

Co to jest piła kabłąkowa?

Piła kabłąkowa jest ręczną piłą używaną do przycinania małych i średnich gałęzi. Piła kabłąkowa pojawia się zwykle wtedy, gdy rozmiar gałęzi przekracza możliwości sekatorów i nożyc.

Narzędzie to nazywane jest piłą kabłąkową, ponieważ posiada uchwyt w kształcie łuku przymocowany do obu końców ostrza. Trzymając piłę na boku, przypomina ona łuk i strzałę.

Nie wszystkie piły łukowe są takie same. Niektóre są duże, a inne małe. Istnieją również piły łukowe, które mogą być składane do przechowywania.

Teraz omówmy niektóre z najlepszych czasów, aby użyć piły łukowej.

Kiedy należy używać piły kabłąkowej?

Piła kabłąkowa to uniwersalne narzędzie. Można ją stosować do wielu różnych projektów. Najlepszym miejscem dla piły kabłąkowej jest jednak okrzesywanie drzew i cięcie poprzeczne małych kłód. Piła kabłąkowa może być również wykorzystywana do prac związanych z obróbką drewna.

Wiele osób zabiera piłę na kemping. Osoby zajmujące się wyrębem drzew często posiadają pilarkę do cięcia małych drzew i krzewów. Ogrodnicy lubią piłę do przycinania niesfornych gałęzi.

Oto kilka wspaniałych momentów, w których można użyć piły kabłąkowej:

 • Do przycinania małych i średnich gałęzi
 • Do cięcia poprzecznego drewna opałowego
 • Wycinanie starych krzewów
 • Ścinanie małego drzewa

Im częściej będziesz używać piły kabłąkowej, tym bardziej będziesz czuć się komfortowo i tym więcej projektów będzie przychodzić Ci do głowy.

Jak używać piły kabłąkowej?

Używanie piły kabłąkowej jest podobne do używania każdej innej piły. Należy jednak pamiętać o kilku krokach, które pomogą w sprawnym posługiwaniu się piłą.

Oto wskazówki dotyczące używania piły kabłąkowej:

 1. Bezpieczeństwo. Pamiętaj, że mimo iż pilarki nie są zasilane akumulatorowo, nadal mogą być niebezpieczne. Wióry drzewne mogą nadal latać, a jeśli piła się ześlizgnie, łatwo się skaleczyć. Noś okulary ochronne i solidną parę rękawic.
 2. Piła. Sprawdź piłę. Upewnij się, że jest ostra, zanim zabierzesz ją na cały dzień pracy. Upewnij się również, że wszystkie śruby trzymają się razem i są dokręcone – nie chcesz przecież, aby rozpadła się podczas pracy! Jeśli zauważysz, że na Twojej pile osadziła się rdza, użyj kawałka papieru ściernego, aby ją usunąć. Gładka piła nie będzie powodować tak dużego tarcia, co pozwoli na łatwiejsze cięcie.
 3. Używaj oleju. Jeśli przygotowujesz się do długiego dnia cięcia piłą łukową, rozważ zastosowanie oleju do cięcia na ostrzu piły.
 4. Ustawienie kłody. Jeżeli tniesz kłodę, pamiętaj o jej wyważeniu, aby nie było punktów zaczepienia. Chcesz, aby materiał opadał z dala od ostrza.
 5. Rozpocznij cięcie. Stosuj równomierne pchnięcia i pociągnięcia. Postaraj się wejść w rytm. Pozwól pile wykonać pracę.

Teraz przejdźmy do zalet i wad piły kabłąkowej.

Jakie są wady i zalety piły kabłąkowej?

Piła kabłąkowanie są narzędziami uniwersalnymi. Chociaż piły kabłąkowe są użytecznym narzędziem do swoich celów, mają pewne minusy. Jeśli nie są one używane zgodnie z ich przeznaczeniem, będziesz sfrustrowany wynikiem i bardziej prawdopodobne, aby zranić się lub złamać narzędzie.

Tak więc, omówmy najpierw zalety piły łukowej, a następnie pokryjemy niektóre z wad.

Oto cztery zalety piły kabłąkowej:

 1. Piły kabłąkowe są niedrogie
 2. Są lekkie i przenośne
 3. Pilarki są łatwe w utrzymaniu
 4. Piła kabłąkowa może wykonywać szeroki zakres zadań związanych z cięciem.

Teraz przeanalizujmy każdą z tych zalet bardziej szczegółowo.

Piły łukowe są niedrogie

Dobra piła kabłąkowa może kosztować trochę pieniędzy, ale będzie to znacznie mniej niż piła łańcuchowa. Jeśli masz kilka gałęzi drzew, które muszą być usunięte na podwórku, piła łukowa może być szybkim i skutecznym sposobem na wykonanie pracy.

Zawsze zalecamy kupno dobrej jakości piły, ponieważ tania będzie frustrująca.

Piły kabłąkowe są lekkie i przenośne

Jeśli wybierasz się na kemping, możesz z łatwością spakować piłę do cięcia drewna na opał. Nie tylko wiele pilarek można złożyć do przechowywania i transportu, ale także używanie ich w miejscach publicznych nie będzie przeszkadzać jak głośna piła łańcuchowa.

Pilarki są łatwe w utrzymaniu

Czy kiedykolwiek oglądałeś film o konserwacji pilarki? Jest w tym sporo racji. To prawie jak dbanie o samochód. Nie popełnij błędu, dobra piła łańcuchowa jest nieoceniona (i warta poświęcenia czasu na jej utrzymanie) – jeśli jej potrzebujesz.

Pilarki Bow Bow są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Wystarczy utrzymywać je w czystości, utrzymywać w stanie suchym i smarować olejem. To wszystko.

Piła kabłąkowa może wykonywać szeroki zakres zadań związanych z cięciem

Piły kabłąkowe przydają się do pielęgnacji krajobrazu. Wycinanie martwych krzewów, przycinanie drzew i wszystko pomiędzy.

Oprócz tego, że są świetnym narzędziem do pielęgnacji krajobrazu, piły kabłąkowe są również wspaniałym narzędziem kempingowym – cięcie drobnego drewna na opał i oczyszczanie terenu pod pole namiotowe, te rzeczy są w zasięgu możliwości piły kabłąkowej.

Wady pił kabłąkowych

W tym rozdziale omówimy niektóre z minusów używania piły kabłąkowej. Podamy również kilka pomysłów na uniknięcie tych problemów.

Oto kilka minusów piły kabłąkowej:

 1. Możliwość złamania
 2. Cienki profil cięcia
 3. Niewygodny
 4. Ograniczona głębokość cięcia

Teraz przeanalizujmy je bardziej szczegółowo.

Piły łukowe mogą się złamać

Jeśli weźmiesz do ręki tanią piłę kabłąkową, zauważysz problemy z ostrzem i uchwytem. Brzeszczoty nie są szczególnie wytrzymałe i mogą się wygiąć, jeśli zostaną poddane zbyt dużym obciążeniom.

Ponadto, niektóre piły mają niskiej jakości uchwyt i usztywnienie – te elementy mogą się łatwo zginać i rdzewieć.

Aby uniknąć tych problemów, należy wydać trochę więcej pieniędzy na ładną piłę kabłąkową i poświęcić czas na jej konserwację.

Piły kabłąkowe mają cienki profil cięcia

Chociaż cienkie ostrze nie jest z natury złe, ostrze piły łukowej jest podatne na zakleszczenie pomiędzy ciężkimi kawałkami drewna. Ponadto, zęby piły łukowej mogą łatwo ulec wygięciu, uniemożliwiając wykonanie wszystkich przyszłych cięć.

Uzyskanie jakości piły łukowej i uważać, aby nie uszkodzić ostrza będzie zapobiegać problemom.

Piły łukowe mogą być niewygodne

Wiele pił łukowych zostało zaprojektowanych z myślą o prostocie. Niestety, prowadzi to do niewygodnego chwytu. Długi dzień cięcia piłą kabłąkową może prowadzić do powstawania pęcherzy i odcisków.rąk. Aby temu zapobiec, należy rozważyć założenie rękawic. Ponadto, być może uda się zakupić piłę łukową z wygodniejszymi uchwytami.

Jeśli nie, rozważ użycie taśmy sportowej do stworzenia lepszego uchwytu.

Piła kabłąkowa ma ograniczoną głębokość cięcia

Ze względu na przedłużenie pręta dla uchwytu, piły łukowe będą miały problem z bezpośrednim cięciem przez gruby kawałek drewna. Konstrukcja piły łukowej ma wiele wspólnego z tym.

Niektóre piły mają uchwyt, który zwęża się wraz z ostrzem w pobliżu końca, podczas gdy inne mają duży, pochylony uchwyt do głębokiego cięcia.

Przy zakupie piły łukowej należy zwrócić uwagę na głębokość cięcia. Zazwyczaj można nią przeciąć maksymalnie jedną połowę długości ostrza.

W następnej części omówimy sposób konserwacji piły kabłąkowej.

Jak konserwować piłę kabłąkową

Wysokiej jakości piła kabłąkowa może służyć przez wiele lat. Jednak tylko pod warunkiem, że narzędzie będzie odpowiednio konserwowane. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, o których należy pamiętać, aby utrzymać pilarkę łukową w dobrym stanie.

Jak utrzymać pracę piły kabłąkowej:

 • Chroń piłę przed wilgocią – jak każde narzędzie, piła łukowa będzie rdzewieć, jeśli będzie narażona na kontakt z wodą. Przechowuj piłę w chłodnym i suchym miejscu.
 • Dbaj o smarowanie piły kabłąkowej – choć narzędzie to nie posiada ruchomych części jak piła łańcuchowa, to jednak piła nadal musi poruszać się po drewnie. Smarowanie nie tylko zapobiega powstawaniu rdzy, ale także sprawia, że ostrze piły przecina materiał.
 • Używaj osłony na ostrze – zęby piły łukowej mogą ulec wygięciu i stępieniu, jeśli będą narażone na zabrudzenia i przypadkowe uderzenia. Osłona na ostrze chroni przed skaleczeniami i zadrapaniami, a także zabezpiecza ostrze. Prosta osłona może być wykonana z kartonu. Rozważ również okresowe zdejmowanie ostrza do czyszczenia i długotrwałego przechowywania.
 • Rutynowa kontrola sprzętu – piła kabłąkowa często posiada kilka śrub, które utrzymują wszystko na miejscu. Śruby te mogą się poluzować podczas częstego użytkowania, lub co gorsza, mogą zardzewieć, uniemożliwiając wymianę brzeszczotu.

Istnieje wiele odmian pił łukowych. Należy pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zaleceń producenta dotyczących rutynowej pielęgnacji. Oczywiście, słyszy się to cały czas, ale to naprawdę prawda! Ludzie, którzy wykonali piłę mają najlepsze informacje na temat dbania o nią.

Może ci się również spodobać

Read More