Nasze recenzje

Intel Core i7-14700k vs AMD Ryzen 7 7800X3D: Który kupić?

Intel Core i7-14700k i AMD Ryzen 7 7800X3D to najnowsze procesory średniej klasy od dużych producentów chipów, oferujące doskonałą równowagę między mocą a ceną. Ale który z nich jest najlepszą opcją za swoje pieniądze?

Sprawdziliśmy oba procesory do komputerów stacjonarnych, dzięki czemu jesteśmy w stanie ocenić ich mocne i słabe strony. Zebraliśmy obszerne dane porównawcze dla obu układów, dając nam jasny obraz ich porównania.

Czytaj dalej, aby uzyskać pełne zestawienie dwóch procesorów do komputerów stacjonarnych, ponieważ zagłębiamy się w ceny, specyfikacje i wydajność.

Cena i dostępność

Procesor Intel Core i7-14700k został wprowadzony na rynek w październiku 2023 r. w cenie 409 USD, czyli nieco taniej niż jego poprzednik, i7-13700k, który pojawił się w sklepach w cenie 419 USD.

Tymczasem AMD Ryzen 7 7800X3D został wprowadzony na rynek w kwietniu 2023 roku, co czyni go nieco starszym układem. AMD wyceniło ten układ na 449 USD, chociaż zauważyliśmy, że jest on jeszcze tańszy u wybranych sprzedawców detalicznych.

Specyfikacja

Intel Core i7-14700k i AMD Ryzen 7 7800X3D są skierowane na ten sam rynek średniej klasy, o czym świadczą ich podobne ceny. A jednak, jeśli spojrzeć na specyfikację, wydaje się, że istnieje duża rozbieżność.

AMD Ryzen 7 7800X3D ma 8 rdzeni i 16 wątków, co wygląda przyzwoicie, ale Intel Core i7-14700k może pochwalić się 20 rdzeniami i 28 wątkami.

To jednak nie oddaje całego obrazu. Intel przyjął hybrydową konstrukcję dla tej generacji procesorów, co oznacza, że wykorzystuje mieszankę ośmiu wydajnych rdzeni (do 5,5 GHz) i dwunastu wydajnych rdzeni (do 4,3 GHz). Różni się to znacznie od układu AMD, ponieważ wszystkie jego rdzenie są równe i są w stanie osiągnąć szczyt 5 GHz.

Intel Core i7-14700k AMD Ryzen 7 7800X3D
Architektura Raptor Lake Zen 4
Liczba rdzeni 20 8
Liczba wątków 28 16
Zwiększona prędkość taktowania 5,6 GHz 5 GHz
Bazowa prędkość taktowania 3,4 GHz 4,2 GHz

Zamiast stosować konstrukcję hybrydową, AMD ma jeszcze jednego asa w rękawie. Używa własnej technologii 3D V-Cache, która zwiększa ilość pamięci podręcznej, do której układ może uzyskać dostęp i teoretycznie zwiększa wydajność w grach.

To genialny pomysł, choć nie zawsze przynosi pożądany efekt. Tylko wybrane gry faktycznie skorzystają na tym wzroście wydajności, co ogranicza jego atrakcyjność. Niemniej jednak, podnosi to pułap wydajności w grach, do którego chip jest zdolny.

Wydajność

Intel Core i7-14700k uzyskał czysty wynik, porównując oba układy w naszych testach porównawczych mocy obliczeniowej.

Dzięki wyższemu taktowaniu Intel uzyskał przewagę nad AMD we wszystkich naszych jednordzeniowych testach syntetycznych. Różnica była jeszcze większa w przypadku wydajności wielordzeniowej, przy czym AMD Ryzen 7 7800X3D osiągnął wynik 17 938 w teście wielordzeniowym Cinebench R23, podczas gdy Intel Core i7-14700k uzyskał imponujący wynik 31 928.

Wyniki te wskazują, że układ Intela będzie znacznie szybszy, jeśli chodzi o wielowątkowe obciążenia, takie jak przetwarzanie obrazu i renderowanie animacji, co jest bardzo ważne dla kreatywnych profesjonalistów.

Ale co z grami? To podobna historia, z Intelem kradnącym Duża przewaga w każdej grze, którą testowaliśmy, czego oczekiwaliśmy ze względu na wyższe taktowanie.

Oczywiście technologia 3D V-Cache firmy AMD sprawia, że jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ każda gra, która korzysta z tej technologii, powinna zobaczyć duży wzrost wydajności. Trudno jest jednak ustalić, które gry faktycznie zauważą różnicę – żadna z gier, których nie testowaliśmy, nie wydawała się być dotknięta.

Zużycie energii i temperatura

Tak więc ustaliliśmy, że Intel Core i7-14700k jest mocniejszym układem z tych dwóch, ale wiąże się to z kosztami – szczególnie dla rachunku za energię.

Intel Core i7-14700k pobiera dużo energii, zarówno w stanie spoczynku, jak i pod obciążeniem. Z zainstalowanym układem Intela, nasz komputer odnotował pobór mocy w stanie spoczynku na poziomie 172,3 W, podczas gdy zamiana go na AMD Ryzen 7 7800X3D spowodowała, że wartość ta spadła do 128,5 W.

Różnica w szczytowym poborze mocy była jeszcze bardziej znacząca. Z układem AMD nasz komputer pobierał 465,3 W, podczas gdy po przełączeniu na układ Intela liczba ta wzrosła do 616,5 W. To spora różnica, do tego stopnia, że warto pomyśleć o modernizacji zasilacza.

Przetestowaliśmy również wydajność termiczną obu układów i stwierdziliśmy, że AMD Ryzen był nieco ponad 10°C chłodniejszy niż Intel, gdy komputer był bezczynny, ale następnie o 3°C gorętszy niż Intel podczas uruchamiania intensywnego testu porównawczego. W przypadku każdego z tych układów potrzebny będzie przyzwoity system chłodzenia.

Werdykt

Nasze wyniki testów porównawczych pokazują, że Intel Core i7-14700k jest bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o wydajność, niezależnie od obciążenia. Intel szczególnie zyskuje dużą przewagę pod względem wydajności wielordzeniowej, ale wyniki w grach również konsekwentnie przewyższały AMD – a wszystko to pomimo niższej ceny detalicznej Intela.

Nie oznacza to, że nie ma powodu, aby kupować AMD Ryzen 7 7800X3D. Wciąż jest on w stanie zapewnić świetną wydajność, zużywając przy tym znacznie mniej energii niż Intel. Jeśli martwisz się o swoje rachunki za energię i nie masz ochoty na modernizację zasilacza, to nadal jest to świetna opcja. Ponadto innowacyjna pamięć podręczna 3D V-Cache może zapewnić zaskakującą przewagę wydajności nad układami Intela w wybranych grach – trudno tylko określić, które to gry.

Sprawdź nasze przewodniki po najlepszych procesorach i najlepszych procesorach do gier, aby uzyskać jeszcze więcej opcji.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Jak wykonać kopię lustrzaną iPhone’a na komputerze Mac

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej