Nasze recenzje

iPhone 15: Wszystko, co do tej pory wiemy o kolejnym flagowcu Apple

Minęło już pół roku odkąd iPhone 14 trafił na półki sklepowe, co oznacza, że od zapowiedzi iPhone’a 15 może nas dzielić zaledwie sześć miesięcy. Oto wszystko, co do tej pory wiemy o iPhonie 15.

iPhone 14 i iPhone 14 Pro zrobiły na nas wrażenie w naszych recenzjach, nawet jeśli nie stanowiły monumentalnej zmiany dla żadnej z linii w porównaniu z iPhone’em 13 i 13 Pro. Pomimo raczej niewielkich aktualizacji, iPhone’y z serii 14 nadal zapewniały doskonałe, wszechstronne wrażenia, w tym wszechstronny system kamer, doskonałą żywotność baterii i kilka sprytnych nowych funkcji bezpieczeństwa.

Model Pro wprowadził również Dynamiczną Wyspę, a Apple w końcu zrobiło krok w kierunku unowocześnienia swojego przestarzałego projektu wycięcia.

Podobieństwa między iPhone’em 13 i iPhone’em 14 sprawiły, że jesteśmy podekscytowani tym, co Apple przygotowało na 2023 rok. Wygląda na to, że fani iOS od dawna oczekują dużej aktualizacji, co oznacza, że iPhone 15 może zostać wprowadzony na rynek z wieloma nowymi szczegółami i funkcjami.

Przecieki i plotki już zaczęły się pojawiać, więc w tym przewodniku omówimy wszystkie te, które uważamy za wiarygodne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co może być w przygotowaniu dla iPhone’a 15.

Kiedy iPhone 15 zostanie wydany?

iPhone’y podążają za dość przewidywalnym harmonogramem uruchamiania, a nowy pojawia się co roku wczesną jesienią. Poniższa lista przedstawia daty zapowiedzi wszystkich ostatnich iPhone’ów:

Pomijając późniejszą premierę w 2020 roku – prawdopodobnie z powodu komplikacji związanych z produkcją Covid – wydaje się, że Apple preferuje premierę od połowy do końca września, choć nie ma jeszcze nic pewnego.

Dobrą wiadomością jest to, że wszystko wydaje się iść dobrze w tegorocznej serii, a raport z połowy stycznia 2023 roku twierdzi, że iPhone 15 jest już w fazie próbnej produkcji w Foxconn i Chinach, co daje Apple i producentom dużo czasu na rozwiązanie wszelkich problemów przed premierą jeszcze w tym roku.

Ile będzie kosztował iPhone 15?

Podczas gdy cena iPhone’a 14 pozostała taka sama na rodzimym rynku amerykańskim (799 USD za model podstawowy, wzrastając do 1099 USD za iPhone’a 14 Pro Max), nie mieliśmy tyle szczęścia tutaj w Wielkiej Brytanii. Brytyjscy klienci zostali dotknięci wzrostem ceny o 70 funtów w stosunku do iPhone’a 13, a iPhone 14 zaczyna się od 849 funtów.

Zła wiadomość jest taka, że to samo może stać się z iPhone’em 15, choć podwyżka cen może być wyłączna dla rzekomo przemianowanego iPhone’a 15 Ultra z jednym przeciekiem sugerującym, że telefon może zacząć się od podwyższonej ceny 1299 USD w USA, co przekłada się na około 1429 GBP w Wielkiej Brytanii, choć nic nie jest jeszcze ustalone.

Bardziej niepokojące jest to, że dyrektor generalny Apple, Tim Cook, zasugerował, że fani mogą być skłonni zapłacić jeszcze więcej za modele premium podczas niedawnej rozmowy o zarobkach. „Myślę, że ludzie są skłonni naprawdę się rozciągnąć, aby uzyskać to, na co ich stać w tej kategorii” – powiedział Cook, omawiając średnią cenę sprzedaży iPhone’a.

Miejmy tylko nadzieję, że nie obejmuje to flagowych modeli klasy podstawowej, prawda?

Mając to wszystko na uwadze, przygotujcie się na możliwą podwyżkę cen, gdy iPhone 15 pojawi się jeszcze w tym roku.

Czego można oczekiwać od iPhone’a 15

Odświeżony design

Wzornictwo iPhone’a praktycznie nie zmieniło się od czasu premiery iPhone’a 12. Jako fan kanciastego, przemysłowego wzornictwa, jestem osobąWszyscy nie są tym zbytnio rozczarowani, ale jest wielu fanów, którzy chcą czegoś nowego.

Cóż, mam dobre i złe wieści. Oczekuje się, że iPhone 15 będzie wyglądał tak samo, jak inne ostatnie urządzenia z serii iPhone, ALE z poprawionym wyglądem, który powinien sprawić, że będzie nieco bardziej zaokrąglony.

Plotka pochodzi od przeciekającego ShrimpApplePro, który twierdził na Twitterze, że tylne krawędzie iPhone’a 15 będą zaokrąglone, pozwalając ramce zakrzywić się do tyłu telefonu, co „stworzy naprawdę piękne przejście krawędzi od tyłu do wypukłości aparatu”.

Nawet przeciek przyznał, że to wczesne dni i że „należy brać to tak, jak jest”, chociaż wyciekłe rendery CAD, które krążyły na początku 2023 roku, wydają się wskazywać na nieco bardziej zakrzywiony tył. Jeśli już, to sprawi to, że iPhone 15 będzie wygodniej leżał w dłoniach niż poprzednie modele.

Wyciekłe projekty (za pośrednictwem 9to5Mac) pokazują również, że poszczególne obiektywy aparatu podwoiły swój rozmiar w stosunku do iPhone’a 14. Poniższe rendery pokazują, że soczewki wystają mniej niż w iPhonie 14 Pro Max, co sugeruje, że może on być wyposażony w nowy peryskopowy obiektyw zmiennoogniskowy.

Źródło zdjęcia (9to5Mac)

Jest to dodatkowo poparte renderowanymi obrazami artysty 3D Iana Zelbo (za pośrednictwem Twittera). Jednak poniższy render pokazuje duży garb tylnej kamery, który jest prawie tak gruby jak sam telefon, co oznacza, że nadal istnieją spekulacje na temat tego, jaki rozmiar będzie faktycznie w momencie premiery. Istnieje również możliwość, że obiektyw peryskopowy może być dostępny wyłącznie w modelach iPhone 15 Pro, co może być przyczyną pewnych niespójności w rozmiarze tylnych kamer.

Źródło zdjęcia (9to5Mac i Ian Zelbo)

Z drugiej strony, więcej renderów od Iana Zelbo (za pośrednictwem Twittera) pokazuje, że iPhone 15 Pro Max ma bardzo cienkie ramki, a przecieki twierdzą, że mierzy zaledwie 1,55 mm. Rendery te pokazują również zmiękczone rogi, a także pojedynczy płaski pasek głośności zamiast dwóch przycisków głośności, które wszyscy znamy. Istnieje również przycisk akcji w kształcie pigułki, który ma zastąpić przycisk wyciszania, z sugestiami, że jego funkcje będzie można dostosować w ustawieniach.

Źródło zdjęcia (9to5Mac i Ian Zelbo) Źródło zdjęcia (9to5Mac i Ian Zelbo)

Dynamiczna wyspa

Podczas gdy nowa technologia Dynamic Island jest obecnie dostępna wyłącznie dla iPhone’a 14 Pro i iPhone’a 14 Pro Max, ma się to zmienić wraz z wydaniem iPhone’a 15.

Tak, Dynamic Island ma pojawić się w standardowych modelach 15. Nadal nie spodziewamy się 120 Hz / LTPO w standardowych modelach, ponieważ łańcuch dostaw nie może tego obsłużyć

– Ross Young (@DSCCRoss) 18 września 2022

r.

Według znawcy branży wyświetlaczy Rossa Younga – który ma imponujące osiągnięcia w zakresie prognoz związanych z wyświetlaczami – Apple zamierza wprowadzić technologię Dynamic Island do całej gamy iPhone’ów 15 jeszcze w tym roku. Odpowiadając na tweeta z września 2022 r., Young stwierdza, że „Dynamic Island spodziewana jest w standardowych modelach 15”.

Warto zauważyć, że znany przeciek Apple Mark Gurman zgodził się z przewidywaniami Younga w styczniowym wydaniu swojego biuletynu Power Up! Newsletter, a dynamiczna wyspa pojawiła się również na wyciekających renderach CAD, potwierdzając jedynie aktualizację technologii wyświetlania iPhone’a 15 jeszcze w tym roku. Do zobaczenia później, notch!

Niestety, nie wygląda na to, że iPhone 15 otrzyma tę samą technologię.Jeśli chodzi o funkcje ProMotion i zawsze włączonego wyświetlacza, oczekuje się, że obie pozostaną ekskluzywnymi modelami Pro. Jest to zgodne z informacją podaną na południowokoreańskim blogu Naver.

Dzieje się tak pomimo tego, że wiele telefonów ze średniej półki od konkurencji oferuje już w standardzie częstotliwość odświeżania 120 Hz i zawsze włączone wyświetlacze.

Długo oczekiwane przejście na USB-C

Ta kwestia była długo oczekiwana i wygląda na to, że Apple w końcu zamierza przejść ze złącza Lightning na USB-C w iPhonie 15 – choć nie z własnego wyboru.

Wszystko sprowadza się do nowego prawa UE, które wymaga od producentów smartfonów przejścia na USB-C do 27 grudnia 2024 r. I choć może to oznaczać, że Apple może wycisnąć dodatkowy rok z łączności Lightning, wszystkie dotychczasowe przecieki i rendery wskazują na to, że stanie się to z iPhone’em 15.

To świetna wiadomość dla konsumentów, ponieważ USB-C zapewnia nie tylko szybsze ładowanie, ale także szybszy transfer danych niż starzejący się standard Lightning, choć internetowe szepty sugerują, że Apple może zrobić typową rzecz Apple i ograniczyć najszybsze prędkości przesyłania danych do modeli Pro, podczas gdy standardowe iPhone’y 15 i 15 Plus będą miały sztucznie ograniczone prędkości USB 2.0 – takie same jak Lightning.

Hej, przynajmniej będziesz mógł ładować swojego iPhone’a za pomocą powszechnie używanego kabla USB-C, prawda?

Więcej mocy

Jest to trochę oczywiste, ponieważ każda generacja iPhone’a mogła pochwalić się nowym procesorem, aby utrzymać przewagę nad konkurencją z Androidem, i spodziewamy się, że iPhone 15 będzie oferował to samo – jednak nie będzie on dostępny we wszystkich modelach.

Wraz z wydaniem iPhone’a 14 Apple zmieniło taktykę procesora; zamiast dodawać nowy chipset A16 Bionic do całej gamy, był on dostępny wyłącznie w najwyższej klasy modelach Pro, podczas gdy iPhone 14 i 14 Plus otrzymały roczny chipset A15 Bionic, choć co prawda ulepszony wariant dostępny w modelach 13 Pro.

Mając to na uwadze, jest wysoce prawdopodobne, że iPhone 15 i iPhone 15 Plus będą mogły pochwalić się (wciąż wyjątkowym) chipsetem A16 Bionic używanym w obecnych modelach iPhone’a 14 Pro, podczas gdy A17 Bionic nowej generacji będzie prawdopodobnie dostępny wyłącznie w modelach iPhone 15 Pro i Pro Max/Ultra.

Digitimes donosi, że układ A17 Bionic przyniesie 35% poprawę wydajności energetycznej w stosunku do istniejącego układu A16, co sugeruje, że będzie on znacznie mocniejszy niż wszystkie iPhone’y, które pojawiły się przed nim.

Co więcej, tajwańska firma TrendForce twierdzi, że modele iPhone’a 15 Pro będą wyposażone w zwiększone 8 GB pamięci RAM, a standardowe modele prawdopodobnie zachowają te same 6 GB pamięci RAM, co poprzednie modele. Dodatkowa pamięć RAM zapewni szybsze ładowanie podczas otwierania i ponownego otwierania aplikacji i będzie idealna dla tych, którzy chcą grać.

Aktualizacja do szybszego Wi-Fi 6E dla lepszej łączności w sieciach Wi-Fi 6E jest również podobno w przygotowaniu dla iPhone’a 15, choć źródła nie potwierdziły jeszcze, czy będzie ona dostępna wyłącznie dla modeli Pro.

Ulepszona technologia aparatu

Chociaż krążą plotki o możliwości zastosowania obiektywu peryskopowego w iPhonie, plotki te koncentrują się na modelach Pro (lub nawet Ultra) iPhone’a 15.

Niewiele powiedziano o ulepszeniach aparatu dla standardowego iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Plus. Jestem pewien, że wielu ma nadzieję, że otrzymają one taką samą aktualizację do głównego aparatu 48 MP, jak ostatnio ale nie jestem pewien, czy tak się stanie – w końcu Apple chce, aby „profesjonalni” fotografowie wybierali droższe modele.

Nie oznacza to jednak, że iPhone 15 nie będzie mógł pochwalić się żadnymi ulepszeniami aparatu. W rzeczywistości plotki sugerują, że Apple może współpracować z Sony w celu ostatecznego wyeliminowania prześwietlania i niedoświetlania zdjęć wykonanych na smartfonach.

Źródła Nikkei dysponują szczegółowymi informacjami na temat nowego sensora, który rzekomo zaoferuje również lepsze zdjęcia portretowe, nawet przy silnym oświetleniu w tle. Raport mówi, że jest to w dużej mierze spowodowane nową architekturą, która pozwala czujnikowi zasadniczo podwoić poziom sygnału nasycenia w każdym pikselu i uchwycić więcej światła.

TomsGuide sugeruje, że iPhone 15 może pochwalić się kamerą peryskopową (jak widać na poprzednich renderach), która jest lepiej przygotowana do fotografowania na duże odległości i możliwości zoomu. Nasze najlepsze telefony z Androidem zwykle zawierają te obiektywy i może to zwiększyć iPhone’a 15 na szczyt naszej listy najlepszych aparatów.

Wygląda na to, że modele Pro mają jeszcze więcej funkcji, co jest powszechną techniką Apple. Kuo (za pośrednictwem Twittera) stwierdził, że iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max mogą wykorzystywać wyłącznie obiektyw peryskopowy, co oznacza, że poprzednie rendery kamer mogą dotyczyć tylko modeli Pro. Co więcej, Kuo (za pośrednictwem Twittera) wspomniał również, że nie należy spodziewać się nowego 8P lub ośmioelementowego obiektywu w aparacie iPhone’a 15 Pro, który rzekomo trzyma się obiektywu 7P.

Wreszcie, pojawiło się wiele plotek dotyczących czujnika LiDAR w modelach Pro (za pośrednictwem TomsGuide), a Apple podobno przeniosło dostawców pomocniczych czujników AR / trybu portretowego do Sony. Powinno to zapewnić lepszą wydajność dla tych konkretnych trybów aparatu, a także trybów nocnych.

Apple Music

Apple Music zapewnia dostęp do ponad 100 milionów utworów i 30 000 list odtwarzania bez reklam. Słuchaj online lub offline, na wszystkich swoich urządzeniach i słyszeć dźwięk dookoła w Spatial Audio z dynamicznym śledzeniem głowy. Teraz możesz wypróbować 1 miesiąc za darmo!

  • Apple
  • 1 miesiąc za darmo
  • 10,99 GBP/m

Zarejestruj się

Przyciski półprzewodnikowe

Jedną z plotek, które widzieliśmy raz po raz w przypadku iPhone’a 15 Pro, jest to, że telefon będzie wyposażony w przyciski półprzewodnikowe, które zapewniają haptyczne sprzężenie zwrotne w przeciwieństwie do fizycznego kliknięcia oferowanego przez zwykłe przyciski, które obecnie zdobią boki telefonu.

Obejmuje to zamianę przełącznika wyciszania na przycisk wyciszania typu „naciśnięcie”, który może być pojemnościowy w podobny sposób jak przycisk Home w iPhonie SE (za pośrednictwem 9to5Mac). Rendery tego przycisku wyciszenia wyciekły później na Douyin przez użytkownika chenwen1987 (przez NotebookCheck). Zdjęcia można zobaczyć w poniższym tweecie:

Zgodnie z postem na forum MacRumors, iPhone 15 Pro będzie faktycznie wyposażony w dedykowany mikroprocesor o bardzo niskim zużyciu energii, który pozwoli sprzedawanym przyciskom stanowym nadal działać nawet bez zasilania. Nowy mikroprocesor przejmie również podobno obsługę obecnego trybu bardzo niskiego zużycia energii, który umożliwia zlokalizowanie telefonu za pomocą aplikacji Znajdź mój do 24 godzin po wyczerpaniu energii.

Podczas gdy najnowszy dodatek jest obecnie tylko plotką udostępnioną na forum, najwyraźniej pochodzi z tego samego źródła, które dostarczyło dokładnych informacji na tematale Dynamic Island przed premierą iPhone’a 14 Pro, dając nam powód do rozważenia takiej możliwości. Biorąc to pod uwagę, przecieki i plotki należy zawsze traktować z przymrużeniem oka, ponieważ często mogą one być całkowicie bezpodstawne.

Brak tacki na kartę SIM w Wielkiej Brytanii

Wreszcie, krążą plotki, że iPhone 15 straci tacę SIM w Wielkiej Brytanii. Nie byłoby to wielkim szokiem, ponieważ gniazdo SIM zostało usunięte z amerykańskich wersji iPhone’a 14 w zeszłym roku, ponieważ Apple zdecydowało się na przejście na podejście oparte wyłącznie na eSIM.

Teraz, według francuskiej strony internetowej iGeneration, francuski model A2890 może być następny. To ta sama wersja sprzedawana w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich.

Format eSIM jest obecnie obsługiwany przez duże firmy, takie jak EE, O2, Vodafone i Virgin Media. Miejmy nadzieję, że więcej budżetowych sieci wprowadzi obsługę eSIM przed ogłoszeniem jeszcze w tym roku.

Zaufana opinia

Istnieje prawie zbyt wiele plotek na temat linii iPhone’a 15, co sugeruje mi, że będzie ona pełna nowych funkcji, nawet jeśli jeszcze o nich nie wiemy. Dodanie zupełnie nowego chipsetu Apple Silicon A17 powinno zapewnić jeszcze więcej mocy, chociaż nie byłbym zbyt zaskoczony, gdyby modele podstawowe pozostały przy chipie A16 obecnej generacji, w tym samym duchu co iPhone 14 i iPhone 14 Plus.

Osobiście jestem bardzo podekscytowany, że w końcu posiadam iPhone’a z portem USB-C i cieszę się, że Apple w końcu dokonało tej zmiany, nawet jeśli została ona na nich wymuszona. Bardziej obawiam się półprzewodnikowego przycisku akcji, ponieważ po wielu latach korzystania z iPhone’a myślę, że zajmie mi trochę czasu oduczenie się mojej pamięci mięśniowej reakcji na chęć wyciszenia telefonu, a może to być jeszcze trudniejsze dla każdego, kto martwi się o dostępność.

Ogólnie rzecz biorąc, linia iPhone’ów 15 wygląda na bardzo obiecujący dodatek do rodziny i nawet jeśli wybory projektowe nie wszystkim przypadną do gustu, wszyscy możemy – miejmy nadzieję – przynajmniej liczyć na to, że Apple dokona monumentalnych skoków pod względem wydajności.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej