Stolarstwo

Jak długo wytrzyma ogrodzenie z palet?

Palety są przedmiotami wielofunkcyjnymi, pełniącymi podstawową funkcję w logistyce i transporcie towarów, ale doskonale sprawdzają się także w innych dziedzinach. Można z nich zrobić także świetne ogrodzenia. Można się jednak zastanawiać, jak długo wytrzyma ogrodzenie z palet.

Ogrodzenie z palet wytrzyma od trzech do dziesięciu lat. To, jak długo ogrodzenie z palet będzie trwałe, zależy od kilku czynników, w tym od jego użytkowania, obróbki i konstrukcji. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo wybrać i skonstruować ogrodzenia z palet.

W tym przewodniku omówimy, jak długo trwają ogrodzenia z palet i czynniki przyczyniające się do ich długowieczności, więc wskoczmy do środka.

Co decyduje o żywotności ogrodzenia z palet?

Palety występują w około siedmiu rodzajach, z których każdy ma różne cechy, zalety i wady. Typ palety użytej do budowy ogrodzenia jest pierwszym czynnikiem, który wpływa na jego żywotność.

Na przykład, palety drewniane mają szacowaną żywotność od trzech do pięciu lat, podczas gdy żywotność palet plastikowych jest dziesięć razy większa.

Dlatego ogrodzenie z drewnianych palet może nie trwać tak długo, jak plastikowe ogrodzenie, nie zapominając, że ktoś używał tych palet w przeszłości.

Oto spojrzenie na wszystkie czynniki, które określają żywotność ogrodzenia paletowego:

 • Rodzaj użytej palety
 • Wcześniejsze użytkowanie palety
 • Procedury obróbki palety
 • Sposób wykorzystania ogrodzenia z palet
 • Konstrukcja ogrodzenia z palet.

Przeanalizujmy teraz każdy czynnik wpływający na żywotność palety, aby sprawdzić, jak długo zazwyczaj wytrzymuje.

Rodzaj używanej palety

Konstrukcja palety i punkt wejścia mają niewielki wpływ na jej żywotność, gdy jest używana jako ogrodzenie. Największym czynnikiem, który decyduje o jej żywotności jest rodzaj użytego materiału.

Przyjrzyjmy się następującym typom palet:

 • Palety drewniane: Te palety są najbardziej powszechnymi typami, oferując wyjątkową trwałość dla celów towarowych i ogrodzeniowych. Palety drewniane są podatne na gnicie, ponieważ z czasem zatrzymują wilgoć, więc prawdopodobnie nie będą trwać dłużej niż pięć lat. Jednak nadal można ich używać do ogrodzeń.
 • Palety metalowe: Te palety mogą nie być najczęstszymi typami, ale mogą trwać przez całe życie, co czyni je drogimi. Trwają długo; stąd nie są one zazwyczaj dostępne do celów recyklingu, takich jak ogrodzenia. Stal i aluminium to najczęstsze rodzaje palet metalowych.
 • Palety plastikowe: Większość producentów porównuje plastikowe palety do ich drewnianych odpowiedników ze względu na ich cechy. Te palety również zrobić dobre opcje ogrodzenia, w zależności od tego, jaki rodzaj ogrodzenia chcesz zrobić, i mogą trwać przez około dziesięć lat.

Nie można używać wszystkich typów palet do budowy ogrodzenia. W najbardziej popularnej kolejności, najczęściej używane są drewno, plastik i metal.

Oprócz typów opisanych powyżej, istnieją specyficzne klasy dla każdego typu palety. Na przykład niektóre rodzaje drewna stosowane w paletach drewnianych obejmują:

Właściwości drewna użytego do wykonania palet wpłyną na długowieczność ogrodzenia paletowego.

Sklejka jest wszechstronnym materiałem, który można wykorzystać do wykonania wielu przedmiotów. Na przykład możesz użyć sklejki, aby uzupełnić metalową ramę łóżka. Dowiedz się jak, czytając mój przewodnik na ten temat. [Can You Use Plywood on a Metal Bed Frame?]

Poprzednie zastosowanie palety [The Pallet’s Previous Usage]

Jak już wyjaśniłem, palety to sprzęt przemysłowy wykorzystywany w celach logistycznych i towarowych. Ogrodzenie z palet to.i jako takie, będziesz miał dostęp tylko do palet z recyklingu.

Nie możesz wiedzieć, co dana paleta przewoziła w przeszłości ani jak długo pracowała. Ponadto, prawdopodobnie nie będziesz znał każdego materiału użytego w palecie. Te czynniki wpływają na to, jak silny będzie twój płot z palet z czasem i jak długo będzie trwał jako ogrodzenie.

Na przykład, jeśli drewniana paleta pracowała przez ponad trzy lata, przenosząc ciężkie produkty, drewno będzie słabe i nie będzie trwało tak długo.

Przed zainstalowaniem ogrodzenia, zawsze sprawdzaj palety, które kupujesz, pod kątem oznak słabości, pęknięć lub uszkodzeń.

Zdrowie i bezpieczeństwo podczas używania drewnianych palet do budowy ogrodzenia

Innym powodem, dla którego warto sprawdzić swoje palety jest zdrowie i bezpieczeństwo. Większość palet została rozlana, ponieważ przewożą one tak wiele rzeczy. Palety zawierają różnego rodzaju produkty, w tym:

 • Żywność
 • Chemikalia
 • Towary ogólne

W maju 2010 roku National Consumers Organization wezwała Food and Drug Administration do uregulowania branży logistycznej po znalezieniu bakterii na paletach używanych do transportu żywności.

Według wyników badań na paletach drewnianych około 10% miało Escherichia coli, a prawie 3% miało Listeriozę.

Dlatego, gdy szukasz do budowy ogrodzenia z palet (zwłaszcza drewnianych), możesz nieświadomie narażać siebie, członków rodziny lub zwierzęta domowe na bakterie. Powinieneś odpowiednio umyć wszelkie drewniane palety przed wniesieniem ich do domu za pomocą tych kroków:

 • Opłucz drewno na zewnątrz
 • Przeszlifuj mocnym papierem ściernym
 • Umyj w roztworze mydła
 • Płucz i myj wielokrotnie

Sprawdź ten film na YouTube, aby uzyskać bardziej szczegółowe spojrzenie na to, jak czyścić palety.

Procedury obróbki palety

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) nakazuje użytkownikom traktować wszystkie drewniane palety i inne materiały opakowaniowe przed użyciem, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii i patogenów.

Istnieją dwa sposoby obróbki palet drewnianych:

 • Obróbka termiczna: Proces ten poddaje palety drewniane działaniu wysokiej temperatury 56°C (132,8°F) w zamkniętej komorze przez trzydzieści minut. Jest to najbardziej popularna opcja obróbki palet drewnianych.
 • Obróbka bromkiem metylu: Ten proces wykorzystuje zamkniętą komorę jak obróbka cieplna. Ale zamiast ciepła, używają substancji chemicznej do spryskiwania palet drewnianych, usuwając bakterie. Ta substancja chemiczna może powodować straszne choroby, więc nie powinieneś używać tych palet drewnianych do niczego. Możesz zidentyfikować te rodzaje drewna poprzez znaczek „MB”.

Jeśli drewniana paleta ma znaczek bromku metylu, nie powinieneś kupować ani instalować jej jako ogrodzenia wokół domu. Jeśli jednak drewniana paleta ma znaczek obróbki cieplnej, możesz być pewien, że ma minimalną ilość bakterii i jest bezpieczna do użycia jako ogrodzenie paletowe.

Możesz spróbować ponownie podgrzać drewno, aby zapewnić brak zanieczyszczeń. Uważaj, aby użyć odpowiednich kroków i narzędzi, ponieważ zbyt dużo ciepła będzie spalać drewno, osłabiając je.

Obróbka cieplna może również spowodować, że palety z miękkiego drewna będą miały mniejszą żywotność, co może skrócić żywotność ogrodzenia z palet.

Jak zamierzasz wykorzystać ogrodzenie z palet?

To, do czego zdecydujesz się wykorzystać palety, określi, czy będzie to dobre ogrodzenie, czy nie. Pierwszym pytaniem, które należy zadać jest to, czy ogrodzenie jest na zewnątrz lub wewnątrz.

Na zewnątrz domu, możesz potrzebować ogrodzenia z palet, aby zabarykadować ogród lub zapobiec niechcianych zwierząt z dokonywania go do swojego podwórka.

Wewnątrz, może chcesz ochrony obwodu dla malucha lub zwierząt domowych, podczas gdy wziąć na niektórych niebezpiecznych zadań DIY. Każdy będzie używał swojego ogrodzenia z palet inaczej, a to wpłynie na to, jak długo trwa.

Na zewnątrz, drewniane ogrodzenie paletowe jest podatne na deszcz i promienie UV od światła słonecznego, osłabiając go.
Dlatego też, ogrodzenia z palet wewnętrznych trwają dłużej niż te używane poza domem.

Budowa ogrodzenia z palet

Sposób budowy ogrodzenia z palet będzie miał wpływ na to, jak długo będzie ono stało w danej pozycji. Pośpiesznie skonstruowane ogrodzenie z palet nie wytrzyma długo. Na szczęście budowa ogrodzenia z palet nie jest żmudnym zadaniem – wystarczy skupić się na stabilności i twardości palet.

Poniżej przedstawiamy proces budowy ogrodzenia z palet:

 • Kup palety o równych rozmiarach, jeśli to możliwe: Potrzebujesz równoważnych rozmiarów palet, aby prawidłowo skonstruować ogrodzenie bez zamieszania i nieprawidłowości. Pamiętaj, aby wcześniej wykonać wszystkie kontrole zdrowotne.
 • Wykonaj pomiary i szkic: Następnym krokiem jest zmierzenie obszaru, który będziesz ogrodzić zgodnie z pomiarami palet. Po tym, możesz naszkicować, co chcesz zaprojektować z ogrodzeniem.
 • Użyj sznurka, aby najpierw skonstruować ogrodzenie: Ten sznurek ma przypomnieć Ci o prawidłowych pozycjach dla wszystkich palet.
 • Zamontuj pierwszą paletę: Podeprzyj tę paletę stalowym prętem w kształcie litery T, aby zapewnić jej stałość.
 • Zamocuj następną paletę: W tym samym procesie wyrównaj następną paletę ze sznurkiem i istniejącą paletą.
 • Połącz palety: Pierwsza paleta jest twarda sama w sobie, więc wszystko czego potrzebujesz to połączyć drugą z pierwszą, aby zapewnić jej twardość. Aby połączyć obie palety, należy przewiercić się przez nie. Rozmiar i rodzaj wiertła, którego użyjesz, zależy od rodzaju i grubości materiału.
 • Powtórz proces: Powtarzaj ten proces, dopóki nie ukończysz obwodu.

Aby uzyskać więcej informacji, ten film zapewni Ci wizualną demonstrację, jak zbudować ogrodzenie z palet:

Wnioski

Ogrodzenie z palet to nie tylko łatwy sposób na zaspokojenie potrzeb związanych z ogrodzeniem, ale także ekonomiczny. Możesz dostać te palety za darmo, a z odpowiednimi krokami, możesz zbudować je samodzielnie.

Ponadto, te palety będą trwać przez dłuższy czas, jeśli:

 • Kupić odpowiednie palety
 • Poprawnie zamontuj palety
 • Zarządzaj i traktuj palety w odpowiedni sposób.

Pamiętaj, że rodzaj palety określi jej długowieczność. Ogrodzenia z palet metalowych mogą przetrwać całe życie, natomiast ogrodzenia drewniane zużywają się szybciej. Wybierz więc odpowiedni do swoich potrzeb.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Ta oferta Sage Barista to obowiązkowy zakup dla kawoszy

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,”’+i.family+'”’),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,”’+i.family+”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej