Dom

Jak radzić sobie z potencjalnymi pułapkami związanymi z zakupem nieruchomości leasingowych?

Jeśli chodzi o zakup nieruchomości w leasingu, droga do własności domu może być najeżona wyjątkowymi wyzwaniami.

Niniejszy przewodnik koncentruje się na potencjalnych pułapkach, które można napotkać podczas inwestowania w nieruchomości leasingowe w Wielkiej Brytanii. Począwszy od zrozumienia, co tak naprawdę oznacza „dzierżawa”, a skończywszy na ukrytych kosztach i zawiłościach, zapewniamy wgląd i strategie skutecznego poruszania się po tych kwestiach.

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem na rynku nieruchomości, czy doświadczonym inwestorem, jest to mapa drogowa do bezpieczniejszego i bardziej świadomego zakupu.

Co to jest nieruchomość w leasingu?

Zakup nieruchomości w leasingu oznacza zasadniczo nabycie prawa do mieszkania w budynku przez określoną liczbę lat, dziesięcioleci, a nawet stuleci.

Nie jesteś jednak właścicielem gruntu, na którym znajduje się budynek; należy on do „wolnego właściciela”. Okres, na jaki jesteś właścicielem nieruchomości, nazywany jest „okresem najmu”, a po jego wygaśnięciu własność nieruchomości powraca do właściciela.

Czym różni się leasing od freehold

Zrozumienie różnicy pomiędzy leasingiem a wolną własnością jest kluczowe dla każdego, kto chce dokonać świadomego zakupu nieruchomości.

Posiadając nieruchomość typu freehold, jesteś właścicielem zarówno budynku, jak i gruntu, na którym stoi, na czas nieokreślony. W przeciwieństwie do tego, nieruchomość w leasingu ma z góry określony okres leasingu i może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty eksploatacyjne, które nie są typowe dla własności typu freehold.

Typowe rodzaje nieruchomości w leasingu

Najczęściej nieruchomości leasingowe to mieszkania lub apartamenty w większych budynkach, ale mogą one również obejmować domy, które są częścią osiedla z obiektami komunalnymi.

W miastach takich jak Londyn szczególnie często mieszkania są sprzedawane na zasadzie leasingu, głównie dlatego, że sam budynek jest własnością odrębnego podmiotu, który zachowuje prawo własności.

Â

Dlaczego niektóre nieruchomości są wynajmowane?

Â

Jak wspomniano powyżej, nieruchomości są często oznaczane jako dzierżawione, ponieważ dzielą wspólne przestrzenie lub udogodnienia.

Na przykład posiadanie mieszkania w budynku oznacza współdzielenie korytarzy, wind i ewentualnie udogodnień, takich jak siłownia lub basen. W takich przypadkach zwykle niepraktyczne jest, aby każdy mieszkaniec był właścicielem części tych wspólnych przestrzeni, więc właściciel lub firma zarządzająca zachowuje własność i nadzoruje konserwację.

W poniższych sekcjach zajmiemy się ryzykiem i złożonością, których należy być świadomym, oraz sposobami ich ograniczania.

Ryzyko związane z zakupem nieruchomości w leasingu

Â

Czynsz gruntowy

Â

Uchwalona 30 czerwca 2022 r. ustawa Leasehold Reform (Ground Rent) Act 2022 skutecznie wyeliminowała czynsze gruntowe dla wszystkich nowych umów najmu w Anglii i Walii.

W rezultacie czynsze gruntowe dla tych nowych umów najmu są teraz albo symbolicznymi „ziarnkami pieprzu”, albo po prostu nie istnieją, więc nie są już powodem do niepokoju.

Â

Opłaty eksploatacyjne

Â

Opłaty za usługi wciąż jednak stanowią potencjalną pułapkę.

Opłaty eksploatacyjne pokrywają koszty utrzymania budynku i jego części wspólnych. Opłaty te mogą się znacznie różnić i mogą wzrosnąć bez uprzedzenia. Mogą one obejmować wszystko, od ogólnego utrzymania i napraw po koszty usług konsjerża lub ochrony.

Zawsze należy poprosić o szczegółowe zestawienie opłat za usługi i dane z przeszłości, aby zorientować się w przyszłych kosztach.

Â

Okres leasingu

Â

Długość leasingu jest kluczowym czynnikiem przy zakupie nieruchomości leasingowej.

Umowy najmu poniżej 80 lat mogą być problematyczne, ponieważ nie tylko odstraszają potencjalnych nabywców, ale także utrudniają uzyskanie kredytu hipotecznego. Proces przedłużenia umowy najmu może być złożony i kosztowny, wymagając porady prawnej i negocjacji z właścicielem nieruchomości.

Dzierżawa poniżej 80 lat skutkuje znaczną eskalacją związanych z nią kosztów przedłużenia, ponieważ zastosowanie ma wówczas wartość małżeńska (wzrost wartości wygenerowany przez przyznanie nowej dzierżawy).

Dlatego też zawsze dobrym pomysłem jest poszukiwanie nieruchomości z długim pozostałym okresem najmu lub uwzględnienie kosztów przedłużenia najmu przy dokonywaniu zakupu.

Â

Opłaty za pozwolenie

Â

Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w swojej nieruchomości, takie jak instalacja nowej kuchni lub dobudowa, może być konieczne uiszczenie opłat za pozwolenie na rzecz właściciela nieruchomości.

Niektórzy właściciele nieruchomości pobierają wysokie opłaty nawet za niewielkie zmiany, dlatego ważne jest, aby z góry zdawać sobie sprawę z potencjalnych kosztów.

Â

Wyzwania związane z odsprzedażą

Â

Sprzedaż nieruchomości w leasingu może wiązać się z wyjątkowymi wyzwaniami.

Czynniki takie jak krótki pozostały okres najmu i wysokie opłaty eksploatacyjne mogą odstraszać potencjalnych nabywców. Niektóre umowy najmu zawierają również klauzule, które wymagają zatwierdzenia nowego nabywcy przez właściciela nieruchomości, co dodatkowo komplikuje proces sprzedaży.

Ograniczanie tego ryzyka

Â

Porady prawne

Â

Biorąc pod uwagę złożoność kwestii związanych z dzierżawą nieruchomości, zdecydowanie zaleca się skorzystanie z profesjonalnej porady prawnej.

Prawnicy mogą pomóc w zrozumieniu warunków najmu, wszelkich ograniczeń i praw przysługujących najemcy. Mogą oni również zająć się prawnymi aspektami przedłużenia dzierżawy lub potencjalnego zakupu nieruchomości.

Â

Negocjowanie warunków

Â

Nie unikaj negocjowania warunków z wolnym właścicielem, zwłaszcza jeśli szukasz starszej nieruchomości, w której warunki najmu mogą nie być tak korzystne, jak w przypadku nowo powstałych nieruchomości.

Jeśli w grę wchodzi przedłużenie dzierżawy, pamiętaj, że ustawa Leasehold Reform (Ground Rent) Act 2022 gwarantuje, że czynsze gruntowe za przedłużone dzierżawy powinny być ustalone na zero od początku nowego okresu. Wykorzystaj to jako punkt w negocjacjach.

Â

Przedłużenie umowy najmu

Â

Jeśli nieruchomość, którą jesteś zainteresowany, ma krótką umowę najmu, rozważ możliwość jej przedłużenia.

Przedłużenie dzierżawy może sprawić, że nieruchomość będzie bardziej atrakcyjna na rynku i łatwiej będzie ją obciążyć hipoteką. Dzięki niedawno wprowadzonym przepisom, jeśli osiągnięto porozumienie w sprawie przedłużenia dzierżawy, czynsz gruntowy będzie teraz wynosił zero, co czyni przedłużenia bardziej atrakcyjnymi.

Należy jednak być przygotowanym na to, że właściciel zażąda dodatkowej opłaty za przedłużenie.

To tyle na kolejny tydzień.

Jeśli myślisz o przeprowadzce do stolicy lub w jej okolice, Petty Son and Prestwich może pomóc w przeprowadzce tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Mając za sobą ponad 100 lat na rynku nieruchomości, niewielu agentów ma większe doświadczenie i wiedzę.

Niezależnie od tego, czy kupujesz, sprzedajesz, wynajmujesz czy wynajmujesz, zadzwoń do naszego przyjaznego zespołu i dowiedz się, dlaczego Petty’s jest pierwszym wyborem dla osób przeprowadzających się od 1908 roku.

Artykuł autorstwa: Richelle Price

Jako jeden z naszych negocjatorów ds. sprzedaży, Richelle współpracuje zh klientów na co dzień. Jej poprzednie zawody obejmowały występy i hotelarstwo, więc bez wysiłku przyjęła swoją rolę w naszej firmie. Zapalona medytatorka, Richelle jest miła, opiekuńcza i szanowana część Team Petty’s.

020 3370 8786 / Wyślij e-mail bezpośrednio

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej