Stolarstwo

Jaka jest różnica pomiędzy gwoździami typu Brad i Finish?

Jeśli chodzi o precyzyjne wbijanie gwoździ, wybór między gwoździami typu brad i finish może być trudny. Jest jednak pewna różnica – istotna. W tym artykule omówimy to, co należy wiedzieć.

Gwoździe typu Brad mają mniejszą średnicę niż gwoździe typu finish, dzięki czemu nadają się do prac szczegółowych. Gwoździe wykończeniowe również mają małą średnicę, ale są bardziej wytrzymałe niż gwoździe typu brad i mają większą siłę trzymania.

Gwoździe typu Brad i gwoździe typu finish mogą wydawać się mało znaczące, ale w przypadku bardziej delikatnych projektów nie ma zbyt wiele miejsca na błędy.

Jak wybrać pomiędzy gwoździami typu Brad i finish?

Jeśli jesteś nowy w tym temacie, nie obawiaj się. Opiszę każdy z tych gwoździ, abyś wiedział z czym masz do czynienia.

Po omówieniu natury gwoździ typu Brad i Finish, podamy Ci kilka wskazówek jak wybrać pomiędzy nimi i kilka technik, o których należy pamiętać przy stosowaniu tych łączników.

Zacznijmy od tych trzech punktów:

  1. Co to jest gwóźdź typu brad?
  2. Co to jest gwóźdź końcowy?
  3. Zalety i wady gwoździ typu brad
  4. Zalety i wady gwoździ typu finish

Więcej szczegółów znajdziesz poniżej.

Co to jest gwóźdź typu Brad?

Gwóźdź typu brad to gwóźdź o małej średnicy, który zazwyczaj ładuje się do pistoletu do gwoździ i wbija za pomocą sprężarki powietrza.

Większość gwoździ typu brad ma średnicę 18. Uwaga dotycząca rozstawu: im wyższy numer, tym mniejszy gwóźdź.

To trochę dziwne, ale tak to działa. Jest to podobne do strzelb, jeśli jesteś strzelcem – im mniejszy rozstaw, tym większa lufa. Jeśli jesteś pielęgniarką, igły IV są również wymienione w ten sposób; igły 14 gauge są duże, igły 24 gauge są małe. W końcu przyzwyczaisz się do tego!

Większość ludzi używa gwoździ typu brad do zabezpieczenia projektu, który będzie również trzymany za pomocą kleju do drewna, np. ramki do zdjęć. Gwoździe typu Brad pozostawiają bardzo mały odcisk, co czyni je idealnymi do bardziej delikatnych prac, w których chcesz uniknąć rozszczepienia deski.

Teraz przejdźmy do gwoździ wykończeniowych.

Co to jest gwóźdź wykończeniowy?

Gwoździe wykończeniowe są zazwyczaj ładowane do gwoździarki i wbijane pod ciśnieniem powietrza. Obecnie dostępne są również gwoździarki zasilane bateriami, które nie wymagają kompresora.

Gwoździe gotowe są nieco większe niż gwoździe typu brad, mają grubość około 15-16. Gwoździe wykończeniowe są bardziej odpowiednie do projektów, które nadal wymagają niewielkiego odcisku, ale wymagają nieco większej siły trzymania, takich jak listwy wieńczące i szafki.

Może się okazać, że gwoździe wykończeniowe sprawdzą się lepiej w projektach wymagających mocniejszych połączeń lub bardziej kątowego (lub „palcowego”) wbijania. Poniżej omówimy zalety i wady tych gwoździ.

Uwaga: Możesz się zastanawiać, czy mogę wbijać te gwoździe młotkiem? Technicznie rzecz biorąc, można wbijać te małe gwoździe młotkiem; jednak prawdopodobieństwo wygięcia gwoździa jest znacznie zwiększone ze względu na nieprzewidywalny charakter uderzenia młotkiem. Jeśli zdecydujesz się na użycie zwykłego młotka, pamiętaj aby poćwiczyć.

Zalety i wady gwoździ Brad

Ta sekcja pomoże Ci zdecydować gdzie gwoździe Brad są lepsze a gdzie gorsze.

Plusy: Gwoździe Brad są małe i pozostawiają maleńki odcisk. Ich cienka średnica pozwala im dać Ci pewną siłę trzymania bez powodowania brzydkiego śladu w Twoim projekcie.

Gwoździe typu „Brad” są również dość łatwe do usunięcia, gdybyś musiał je wyciągnąć. Chociaż mogą one zabezpieczyć Twój materiał, nie są tak trwałe, abyś nie mógł ich wyciągnąć.

Jest mało prawdopodobne, że gwoździe typu Brad rozszczepią słoje drewna. Wszyscy sięgnęliśmy po gwóźdź o niewłaściwym rozmiarze, mając nadzieję, że nie rozszczepi on drewna, a potem byliśmy rozczarowani, gdy usłyszeliśmy ten trzask. W przypadku sztyftów nie musisz się martwić.

Po pomalowaniu projektu prawie nie zauważysz, że są tam gwoździe Brad!

Wady: Gwoździe typu Brad mogą być cienkie. To może uniemożliwić im pionowe wbicie się w drewno. Stolarze donoszą, że gwoździe są popychane w poziomie, gdy stykają się z gęstością drewna.

Gwoździe Brad nie są stworzone do trzymania dużych konstrukcji. Gwoździe Brad są na tyle małe, że można je łatwo zgiąć ludzką ręką. Jeśli planujesz używać ich w dużych ilościach, aby zapewnić sobie wsparcie strukturalne, to będziesz rozczarowany. Są one przeznaczone do bardziej delikatnych prac.

Gwoździe Brad mogą być wbijane zbyt głęboko w górną deskę. Ze względu na swój mały profil gwoździe typu brad mogą łatwo przejść przez górną płytę. Gdy tak się stanie, gwóźdź nie ma praktycznie żadnej siły trzymania.

Teraz omówmy zalety i wady gwoździ wykończeniowych.

Zalety i wady gwoździ wykończeniowych

Gwoździe finish mają podobne właściwości jak gwoździe brad, ale są dłuższe i bardziej wytrzymałe. Pomówmy więc o ich zaletach i wadach.

Plusy: Gwoździe finish są dobre do tych projektów, które wymagają nieco większej wytrzymałości niż gwoździe brad. Nieco większe gwoździe sprawdzą się w projektach takich jak domki dla ptaków i małe pudełka.

Mimo że są nieco bardziej wytrzymałe niż gwoździe typu brad, gwoździe finish mają bardzo mały odcisk. Dzięki temu można je ukryć za pomocą farby, a jednocześnie zapewniają lepszą siłę trzymania.

Gwoździe wykończeniowe są mniej podatne na błędne kierowanie przez gęste usłojenie drewna. Oznacza to, że mogą być używane do pracy pod większym kątem i mogą być wbijane w twardsze drewno.

Wady: Gwoździe wykończeniowe są bardziej podatne na rozszczepianie delikatnego drewna. Jeśli masz wyjątkowo mały element wykończenia lub drewno, z którym pracujesz jest szczególnie suche i kruche, możesz sięgnąć po gwoździe typu bard.

Gwoździe wykończeniowe będą trudniejsze do ukrycia niż gwoździe typu brad. Musisz przeanalizować swój projekt i rozważyć korzyści wynikające z wytrzymałości w stosunku do stylu.

Gwoździe wykończeniowe nie będą bardzo łatwe do usunięcia. Gwoździe te będą miały mocniejszy uchwyt niż gwoździe typu brad. Jeśli masz elementy wykończeniowe, które wiesz, że będziesz chciał usunąć teraz i potem, być może warto rozważyć gwoździe typu brad.

Dobrze, teraz przejdźmy do niektórych powszechnych błędów popełnianych przez ludzi podczas używania gwoździ typu brad i finish.

Jak uniknąć błędów podczas używania gwoździ typu Brad i finish

Gwoździe typu Brad i finish mogą być bardzo przydatne. Ale jeśli nie wiesz jak ich używać, możesz napotkać problemy.

Omówmy kilka powszechnych błędów popełnianych przez ludzi podczas używania tych gwoździ i jak można je naprawić:

  1. Zbyt duży kąt przy wbijaniu gwoździa
  2. Nadmierne wbijanie gwoździ
  3. Nieprawidłowe ustawienie pistoletu do wbijania gwoździ
  4. Wgniecenie lub obicie drewna

Poniżej wyjaśniamy więcej.

Dlaczego gwoździe typu Brad i Finish nie lubią kątów

Większość stolarzy zaleca, aby gwoździe typu brad były nachylone pod kątem około 20 stopni. To nie jest zbyt wiele.

Dlaczego?

Cóż, gwoździe typu brad są małe. Jeśli spróbujesz wbić je w drewno pod dużym kątem, mogą odskoczyć od górnej części deski jak kamień przeskakujący po jeziorze. To jest niebezpieczne. Uważaj na ostre kąty.

Gwoździe wykończeniowe mogą tolerować bardziej strome kąty, ponieważ mają grubszy przekrój.

Jak uniknąć przekręcania gwoździ Brad i Finish

Czy kiedykolwiek skleiłeś coś tylko po to by wrócić po kilku dniach i stwierdzić, że klej nie przylega? Podobna sytuacja ma miejsce gdy przesadzisz z gwoździami. Tracisz całą siłę trzymania.

Oto jak to się dzieje.

Zbyt duże ciśnienie jest uwalniane na gwoździu, co powoduje, że przebija się on przez większość górnej deski. Zamiast trzymać się całej deski, gwóźdź może chwycić tylko jedną czwartą włókien.

Aby to naprawić, zmniejsz nacisk, którego używasz, i rozważ dostosowanie elementów sterujących w gwoździarce. Przed wbiciem gwoździa w ostateczny projekt wykonaj kilka prób na skrawku.

Jak ustawić gwoździarkę podczas używania gwoździ Brad i Finish

Większość stolarzy zaleca ustawienie gwoździarki prostopadle do deski, w którą wbijasz gwoździe.

To sprawi, że gwoździe będą podróżować prosto w drewno. Chcesz zapewnić swoim gwoździom jak najlepszą siłę trzymania. Ponieważ nie wszystkie gwoździe typu „brad” i „finish” są idealnie okrągłe, gwóźdź będzie mocniejszy przy naprężeniu w jednym kierunku niż przy naprężeniu w innym.

Wyobraźmy sobie dwuteownik. Może ona z łatwością utrzymać ciężar osoby na długim boku, ale ryzykuje złamanie gdy zostanie obrócona na płaską stronę. Jest to podobne do gwoździ typu brad i finish.

Jak zapobiegać wgnieceniom lub obtłuczeniom drewna przy użyciu gwoździarki

Celem, zwłaszcza w przypadku gwoździ typu brad i finish, jest uzyskanie czystego projektu końcowego. Jednak projekt nie będzie czysty, jeśli wokół gwoździ będzie pełno wgnieceń i odcisków.

Jak tego uniknąć?

Oprzeć się chęci rozbicia końcówki pistoletu do paznokci w swoim projekcie. Zamiast tego użyj stabilnej ręki, ustaw pistolet do gwoździ i wystrzel gwóźdź. Nie chcesz przecież walić gwoździarką po całym projekcie.

Jeśli używasz młotka do wbijania gwoździ, skup się i nie spiesz się. Staraj się trafić w środek gwoździa i użyj odpowiedniego nacisku.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej