Stolarstwo

Jakie jest najdokładniejsze narzędzie pomiarowe?

Czy zastanawiałeś się nad najdokładniejszym narzędziem pomiarowym? W tym artykule przechodzimy przez orzechy i śruby dokładnych narzędzi pomiarowych. Omawiamy również, jak dokonywać dokładnych pomiarów. Żadne narzędzie pomiarowe nie jest dokładne, jeśli nie jest używane prawidłowo.

Laserowe narzędzia pomiarowe i mikrometry to dwa z najdokładniejszych dostępnych narzędzi pomiarowych. Jednak nie wszystkie narzędzia są dokładne dla wszystkich zastosowań. Próbując znaleźć najdokładniejsze narzędzie pomiarowe, musisz rozważyć, co mierzysz.

W poniższych sekcjach omówimy kilka projektów, które wymagają pomiarów; następnie przejdziemy przez niektóre z najdokładniejszych sposobów dokonywania tych pomiarów.

Chcę podkreślić – nie chcesz polegać na narzędziu do dokładnych pomiarów. Nauka, jak wykonać dokładny pomiar jest równie, jeśli nie bardziej, ważna niż samo narzędzie pomiarowe.

Tak więc, po omówieniu kilku narzędzi pomiarowych, przejdziemy przez kilka wskazówek i trików dla dokładniejszych pomiarów.

Jakie są najlepsze narzędzia pomiarowe?

W tej części omówimy niektóre z najbardziej dokładnych narzędzi pomiarowych na rynku dla stolarzy i majsterkowiczów.

Oto niektóre z najlepszych narzędzi pomiarowych:

 1. Miarki laserowe
 2. Standardowa taśma miernicza
 3. Mikrometr

W poniższych sekcjach przyjrzymy się bliżej tym narzędziom.

Cyfrowy dalmierz laserowy do dużych pomiarów

Cyfrowe miary odległości są bardzo dokładne, dając Ci pomiary, które są bardzo bliskie dokładności. Jednakże, miara laserowa będzie dokładna tylko dla projektów, w których może być zastosowana.

Oto kilka przypadków, w których laserowy miernik odległości będzie najbardziej dokładny:

 • Pomiar stóp kwadratowych
 • Pomiar wysokości budynku
 • Pomiar pitagorejczyków

Mikrometry do małych pomiarów

Oczywiście, dalmierz laserowy nie sprawdzi się przy bardzo małych pomiarach. Jeśli chodzi o milimetry, potrzebujesz czegoś mniejszego.

Na początek mikrometr. To narzędzie może używać zwykłej linijki do pomiarów lub cyfrowego wyświetlacza. Mikrometr służy do pomiaru małych tolerancji.

Jeśli musisz zmierzyć coś o szerokości cala i mniejszej, to mikrometr jest świetnym wyborem. Otrzymasz dokładne pomiary i będziesz mógł łatwo porównać swoje numery.

Oto kilka dobrych projektów dla mikrometru:

 • Prace projektowe przy maszynach
 • Dopasowywanie elementów do siebie
 • Pomiar małych przedmiotów

Taśmy miernicze do pomiarów średniej wielkości

Podczas gdy na rynku dostępnych jest wiele wymyślnych urządzeń pomiarowych, zwykła taśma miernicza może być nadal niezwykle prosta i dokładna.

Kiedy już nauczysz się korzystać z taśmy mierniczej, będziesz na dobrej drodze do wykonywania bardzo dokładnych pomiarów.

Jedno słowo przestrogi: dbaj o swoją taśmę mierniczą. Aby uzyskać jak najdokładniejsze pomiary, potrzebujesz taśmy mierniczej, która jest wolna od zagięć i załamań. Jeśli to możliwe, kup taśmę mierniczą, która jest dobrze zbudowana z wysokiej jakości materiałów. Wysokiej jakości taśma miernicza będzie odporna na nadużycia i łatwiejsza w użyciu.

Oto kilka projektów, w których taśma miernicza może być najdokładniejszym narzędziem pomiarowym:

 • Ogólne projekty rzemieślnicze
 • Średniej wielkości projekty domowe
 • Mierzenie długości tarcicy

Najdokładniejsze narzędzie pomiarowe ze wszystkich?

To podchwytliwe pytanie. Najdokładniejszy sposób na dokonanie pomiaru to zazwyczaj brak jakiegokolwiek narzędzia.

Co to jest czy to oznacza?

Cóż, z pewnością do wielu projektów trzeba użyć narzędzia pomiarowego. Jednak wiele projektów wokół domu może być wykonane bez narzędzia pomiarowego w ogóle.

Na przykład, jeśli próbujesz wymienić listwę wokół drzwi wejściowych, może być lepiej trzymać nowy kawałek listwy obok starego i zaznaczyć, gdzie trzeba wyciąć. Nie tylko może to być bardziej dokładne niż mierzenie za pomocą narzędzia, ale jest również szybsze.

Powiedzenie mierz dwa razy tnij raz jest prawdziwe, jednak powiedzenie nie mierz, jeśli nie musisz, jest równie ważne.

W porządku, teraz, gdy omówiliśmy niektóre z najbardziej dokładnych narzędzi pomiarowych, omówmy kilka technik, aby dokonać dokładnych pomiarów.

Jak być bardziej dokładnym podczas dokonywania pomiarów

W tej części omówimy niektóre z umiejętności, których potrzebujesz, aby dokonywać dokładniejszych pomiarów. Nie ma jednego narzędzia, które automatycznie zapewni Ci doskonałe pomiary. Pomiar jest umiejętnością, tak jak piłowanie czy rzeźbienie.

Jeśli chcesz wykonać dokładniejsze pomiary, skorzystaj z niektórych wskazówek i trików stosowanych przez profesjonalistów.

Oto dziesięć wskazówek, jak wykonywać dokładne pomiary:

 1. Używaj dobrych narzędzi
 2. Zmierz dwa razy i porównaj wiele pomiarów
 3. Nie używaj końca taśmy mierniczej
 4. Weź pod uwagę szerokość brzeszczotu piły
 5. Nie ufaj fabrycznej krawędzi
 6. Zabezpiecz końcówkę taśmy mierniczej
 7. Naucz się korzystać z szybkościomierza
 8. Używaj sznurka do długich pomiarów
 9. Używaj tablicy poglądowej
 10. Skłaniaj się ku ideałowi, ale nie tnij zbyt krótko.

Używaj dobrych narzędzi pomiarowych

Jak już powiedzieliśmy, narzędzie nie wykona dla Ciebie dokładnych pomiarów; jednak profesjonalny gracz w baseball nie jest w stanie trafić do celu wykałaczką. Potrzebujesz odpowiednich narzędzi!

Upewnij się, że sprawdzasz swoje narzędzia przed dokonaniem jakichkolwiek pomiarów. Jeśli cyfry są zużyte, taśma miernicza ma zagięcia, a cyfrowe miary są na wyczerpaniu baterii, nie będziesz w stanie wykonać dokładnych pomiarów, gdy zajdzie taka potrzeba.

Porównaj kilka pomiarów

Mierz dwa razy i tnij raz – wszyscy to słyszeliśmy. Nie ograniczaj się jednak tylko do dwukrotnego pomiaru. Być może będziesz musiał zmierzyć trzy, cztery lub pięć razy. Jeśli nie masz pewności co do pomiarów, poproś przyjaciela lub członka rodziny, aby również rzucił okiem. To zapewni, że niczego nie brakuje.

Jeśli masz wiele narzędzi, które mogą zakończyć pomiar, spróbuj ich użyć i porównać wyniki. Porównywanie swoich pomiarów to najlepszy sposób, aby pozostać na dobrej drodze.

Nie używaj końcówki taśmy mierniczej

Koniec taśmy mierniczej często miał metalowy hak do mocowania końca swojego materiału. Często ten koniec taśmy mierniczej nie jest pełny cal. Zamiast tego, zacznij mierzyć od pierwszej linii na taśmie mierniczej – będzie to bardziej dokładne.

Upewnij się tylko, że uwzględniłeś ten dodatkowy cal! Nie chcesz wyciąć coś zbyt krótki przypadkowo.

Uwzględnij szerokość brzeszczotu

Przy dokonywaniu pomiaru należy wziąć pod uwagę szerokość brzeszczotu. Ponadto, po zaznaczeniu cięcia, zastanów się, którą stronę linii powinieneś przeciąć. Jeśli przetniesz stronę, której używasz, możesz skończyć z nieco krótszym kawałkiem.

Niektórzy mogą zmierzyć szerokość brzeszczotu, aby określić wielkość rzazu; warto jednak wykonać kilka praktycznych cięć piłą.nd następnie mierząc rzeczywistą linię cięcia – to powie Ci ile materiału usuwa ostrze, które może być nieco większe niż szerokość ostrza.

Nie ufaj fabrycznym krawędziom

Fabryki popełniają błędy, tak jak wszyscy inni. Z tego powodu nie ufaj, że fabryczna krawędź deski będzie idealnie prosta. Poświęć trochę czasu na samodzielne zmierzenie jej, zanim użyjesz jej jako przewodnika.

Zabezpiecz koniec taśmy mierniczej

Weź taśmę mierniczą. Spójrz na małą metalową krawędź na końcu – zazwyczaj jest tam jakiś otwór. Możesz użyć tego małego otworu do umieszczenia małego gwoździa, zabezpieczając swoją taśmę mierniczą dla dokładnego pomiaru.

Niezależnie od tego, czy użyjesz tej sztuczki, czy nie, ważne jest, aby zabezpieczyć w jakiś sposób koniec taśmy mierniczej. Zabezpieczenie taśmy doprowadzi do szybszych, mniej frustrujących pomiarów.

Naucz się korzystać z szybkościomierza

Kwadrat prędkości ma wiele zastosowań, ale jednym z najważniejszych jest wyznaczanie prostej linii cięcia podczas cięcia poprzecznego. Miej pod ręką swój rapidograf.

Obejrzyj ten film o używaniu szybkobieżnego kwadratu, aby lepiej zapoznać się z tym procesem.

Używaj sznurka do długich i okrągłych pomiarów

Sznurek może być bardzo przydatny do wykonywania długich, okrągłych i zakrzywionych pomiarów. Taśmy miernicze nie sprawdzają się w przypadku kątów i łuków – mocny sznurek sprawdza się znacznie lepiej.

Weź sznurek i wykonaj pomiar. Pamiętaj, aby zaznaczyć miejsce pomiaru, a następnie możesz porównać długość z rzeczywistą miarą taśmową.

Użyj prowadnicy

Jeśli wykonujesz wiele podobnych cięć, pomocne jest stworzenie tablicy poglądowej. Na przykład, jeśli robisz wiele takich samych cięć dla desek tarasowych, możesz trzymać jedną gotową deskę do cięcia pod ręką i używać jej jako pomocy pomiarowej dla wszystkich kolejnych cięć.

Stosowanie tej techniki wymaga trochę czasu, ponieważ chcesz uzyskać deskę prowadzącą jak najbardziej zbliżoną do ideału, ale potem wszystko pójdzie już z górki.

Błąd po stronie doskonałości – ale nie tnij zbyt krótko

Oczywiście chcesz, aby Twoje cięcie było idealne. I czasami idealne pomiary są możliwe. Jeśli jednak masz do czynienia z niewygodnym miejscem lub nie możesz dokonać idealnego pomiaru, upewnij się, że nie przycinasz deski zbyt krótko.

Zawsze możesz zgolić więcej materiału z deski, ale nie możesz go łatwo założyć z powrotem. Tak więc, trzymaj się kurczowo ideału, ale pamiętaj, aby nie mierzyć za mało!

Może ci się również spodobać

Read More