Dom

Kto organizuje ankietę przy zakupie domu?

Nie jest tajemnicą, że kupno domu to kosztowna sprawa.

Jeśli masz zamiar wydać setki tysięcy funtów na coś, to ma sens, aby wiedzieć, że twój zakup będzie wart kwoty, która jest żądana za to. Jeśli chodzi o nieruchomości, najlepszym sposobem na to jest badanie domu. Badania domu dają kupującym możliwość dowiedzenia się więcej o domu, który chcą kupić.

Pytanie brzmi, kto organizuje badanie przy zakupie domu?

Kto jest odpowiedzialny za zorganizowanie badania domu?

Zanim zagłębimy się w ten temat, pozbądźmy się głównego pytania.

W przypadku osób kupujących w Anglii lub Walii, to kupujący jest odpowiedzialny za zorganizowanie badania, natomiast w Szkocji obowiązek ten spoczywa na sprzedającym. W Anglii i Walii zdarzają się sytuacje, w których sprzedający zleca przeprowadzenie badania i udostępnia je wszystkim kupującym. Choć może się to wydawać wygodnym sposobem na zaoszczędzenie kilku funtów, nadal radzimy kupującym, by przed zakupem zlecili wykonanie ekspertyzy własnemu geodecie.

Nie zapominaj, że przy zakupie nieruchomości obowiązuje zasada „kupujący uważaj”. Jeśli nie przeprowadzisz własnego badania, możesz narazić się na niepożądane problemy w przyszłości. Obowiązek ten spoczywa na Tobie.

Przy takiej ilości pieniędzy, które zmieniają właściciela, zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Co to jest badanie domu?

Teraz, gdy odpowiedzieliśmy już na kluczowe pytanie, możemy zagłębić się w temat nieco bardziej.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wyjaśnienie, czym dokładnie jest i czym nie jest badanie domu. W skrócie, badanie domu to inspekcja przeprowadzana przez geodetę w celu ustalenia stanu domu lub mieszkania przed zakupem. Badanie domu nie jest prawnym obowiązkiem, ale byłoby głupotą kupować niektóre domy bez niego.

W przypadku nieruchomości, takich jak budynki zabytkowe, starsze domy lub domy w złym stanie technicznym, zlecenie badania jest bezdyskusyjne, ale musisz zdecydować, jakiego rodzaju badania potrzebujesz, zanim będziesz mógł kontynuować.

Jaki rodzaj badania jest mi potrzebny?

Przejdźmy więc do pytania o rodzaj badania.

Istnieją trzy główne różne rodzaje badań domu:

  • Conditions Report
  • Raport nabywcy domu
  • Przegląd budynku

Jak można sobie wyobrazić, jest wiele do rozpakowania pomiędzy tymi trzema. Na szczęście zajęliśmy się już tym w innym poście. Idź i sprawdź nasz przewodnik dla kupujących dom po różnych badaniach domu, aby dowiedzieć się więcej.

Jak znaleźć dobrego geodetę?

Podobnie jak w przypadku wyboru odpowiedniego agenta nieruchomości, który zajmie się sprzedażą, wybór geodety jest w równym stopniu formą sztuki, co nauką.

W związku z tym, istnieje kilka kluczowych punktów, o których należy pamiętać:

  • Cena
  • Chemia
  • Doświadczenie
  • Specjalizacje
  • Komunikacja
  • Kwalifikacje i akredytacje

Aby uzyskać szczegółowy podział każdego z powyższych elementów, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po wyborze geodety przed udzieleniem zlecenia.

Kto płaci za badanie przy zakupie domu?

Jeśli kupujący organizuje badanie domu, kto za to płaci?

Jak można się domyślić, w Anglii i Walii rachunek spada na kupującego. W Szkocji natomiast płaci sprzedający.

Czy sprzedający otrzymuje kopię ekspertyzy domu?

W większości przypadków, w Anglii i Walii, będzie to po prostu the kupującego, który widzi raport końcowy.

Inspektorzy są związani swoimi umowami, aby nie pokazywać raportu nikomu innemu niż kupujący, ale kupujący może zdecydować się na podzielenie się ustaleniami ze sprzedającym, jeśli chce to zrobić. Zazwyczaj będzie to miało miejsce w przypadku, gdy coś zostało odkryte i uzasadniona jest renegocjacja ceny wywoławczej. Nie można oczekiwać, że ktoś upuści kwotę, którą chce za nieruchomość, nie wiedząc dlaczego, po wszystkim.

W Szkocji, ponieważ to sprzedawca zamawia badanie, będzie mógł zobaczyć raport końcowy przed przekazaniem go kupującemu.

Czy istnieje różnica pomiędzy badaniem domu a wyceną hipoteczną?

Tak, jest.

Zasadniczo, wycena hipoteczna jest dla pożyczkodawcy, podczas gdy badanie domu jest dla Ciebie. Kredytodawcy są tak samo chętni jak kupujący, aby upewnić się, czy nieruchomość jest solidną inwestycją, więc będą chcieli sprawdzić dom, zanim zgodzą się na wydanie kredytu hipotecznego. Chcą się upewnić, że cena wywoławcza jest solidna i że sama nieruchomość nie będzie stwarzać żadnych problemów w dalszej części linii, które mogłyby potencjalnie wpłynąć na Twoją zdolność do spłaty oferowanej pożyczki.

Rzeczą do zapamiętania jest to, że pomimo bycia dla pożyczkodawcy korzyści i poproszony przez nich, będziesz tym, który ma do stóp rachunek.

Co się dzieje po zakończeniu badania?

W zależności od tego, jak bardzo zajęty jest wybrany przez Ciebie geodeta, możesz spodziewać się, że sprawy potoczą się dość szybko po wydaniu polecenia.

Wiele zależy od rodzaju badania, o które prosiłeś, a poszczególni geodeci mogą pracować w różnych terminach. Warto zapytać z góry, ile czasu to zajmie, abyś mógł pociągnąć swojego geodetę do odpowiedzialności, jeśli sprawy zaczną się przeciągać. Jako ogólną wskazówkę, powinieneś oczekiwać, że raport zostanie zwrócony w ciągu dwóch do trzech tygodni.

Kiedy otrzymasz z powrotem swoją ankietę, wiele zależy od jej wyników. Nie jest niczym niezwykłym, że ankieta może coś odkryć, więc nie zniechęcaj się, jeśli otrzymasz coś innego niż czyste świadectwo zdrowia. Całkowicie czyste ankiety zdarzają się bardzo rzadko.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat kolejnych kroków po przeprowadzeniu i odesłaniu ankiety, zapoznaj się z ostatnią częścią tego wpisu.

Petty’s jest jednym z najstarszych East London agentów nieruchomości, a my mamy mnóstwo doświadczonych pracowników, którzy kochają pomagać ludziom przenieść do domu.

Jeśli kupujesz lub sprzedajesz w Londynie lub jego okolicach, z przyjemnością pomożemy Ci sprawić, by Twoja kolejna przeprowadzka była jak najbardziej bezstresowa. Zadzwoń do naszego zespołu, aby dowiedzieć się, co odróżnia Petty Son i Prestwich od innych.

Article By: Pamela Self-Pierson

Pamela pracuje w branży nieruchomości od 8 lat, jej samomotywacja, poświęcenie i doskonała obsługa klienta jest tym, co wyróżnia ją z tłumu.

020 3370 8791 / Email bezpośrednio

Może ci się również spodobać

Read More