Majsterkowanie

Oto dlaczego niektóre belki stropowe są podwójne

Belki stropowe są ważnym elementem konstrukcji. Umożliwiają one podparcie większych planów podłogowych bez konieczności stosowania zbyt wielu kolumn, przenosząc obciążenie ze ścian na podłoże i belki. Zajrzyj pod deski podłogowe, a możesz zauważyć, że niektóre legary są grubsze lub nawet podwójne, ale dlaczego?

Podwójne legary są dodawane w celu zwiększenia rozpiętości podłogi, ponieważ zapewniają większe wsparcie, aby udźwignąć dodatkowy ciężar. Przydają się również do budowy drugiego piętra bez konieczności dodawania dodatkowych kolumn od dachu do fundamentu. Pozwala to maksymalnie zwolnić przestrzeń pod stropem.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o podwajaniu belek stropowych, gdy jest to konieczne. Zrozumiesz również, do czego służy legar.

Gdzie podwójne legary są niezbędne?

Podwójne legary są niezbędne, gdy chcesz zwiększyć obciążenie podłogi poprzez dodanie dachu, schodów, wanny lub drugiego piętra bez dodawania kolumn. Są one również wymagane, jeśli podłoga ma obejmować większy obszar, zwłaszcza w przypadku belek wieńcowych.

O tym, jak duże obciążenie może przenieść rama podłogowa, decyduje wiele czynników.

Należą do nich

 • Gatunek użytego drewna.
 • Rodzaj drewna użytego do wykonania ramy.
 • Szerokość legarów.
 • Grubość legarów.
 • Sposób rozmieszczenia legarów.
 • Rozpiętość legarów.

Uwzględnienie wszystkich tych czynników może pomóc w podjęciu decyzji, czy konieczne jest dodanie podwójnych legarów do ramy podłogowej.

Jeśli na przykład budujesz taras, podwójne legary zwolnią dużo miejsca pod tarasem, ponieważ nie ma potrzeby dodawania dodatkowej kolumny do podtrzymywania ciężaru dachu.

Rozpiętość legarów jest szczególnie ważna przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu podwójnych legarów. Legar brzegowy to prostopadle przymocowana deska, która zapewnia podparcie boczne. Jeśli rozpiętość legara brzegowego jest planowana na więcej niż 4 stopy (121,92 cm), konieczne jest podwojenie, aby zapewnić wystarczające podparcie boczne dla reszty podłogi.

Za każdym razem, gdy przeprowadzane są jakiekolwiek remonty, budowniczowie muszą wziąć pod uwagę, jak duże dodatkowe obciążenie przyniosą te remonty.

Na przykład, w przypadku instalacji ciężkiej wanny (szczególnie ciężkie są wanny żeliwne), podwojenie legara pod wanną zapewni wystarczające podparcie, aby unieść wannę.

Legary pojedyncze a legary podwójne

Najprostszym sposobem na opisanie podwójnego legara jest to, że są to dwa pojedyncze legary skręcone ze sobą wzdłuż ich długości, tworząc grubszy, mocniejszy legar. Podczas gdy pojedyncze legary są standardem we wszystkich ościeżnicach, podwójne legary są zwykle dodawane pod ścianami nośnymi lub gdy spodziewane jest dodatkowe obciążenie.

Ogólnie rzecz biorąc, legary zapewniają sztywność ramy podłogowej. Podwojenie (lub nawet potrojenie) legarów znacznie zwiększa tę sztywność. Pojedyncze i podwójne legary są rozmieszczone w całej ramie podłogowej, aby zapewnić odpowiednie podparcie. Legary przenoszą obciążenia z podłogi na znajdujący się pod nią fundament.

Różnica między legarami a belkami

Wiele osób myli legary i belki lub myli belkę czołową (belkę krawędziową) z belkami. Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje między nimi wyraźna różnica, ponieważ każdy z nich służy określonemu celowi.

Belka jest główną konstrukcją nośną podłogi. Biegnie prostopadle do legarów, które są na niej umieszczone. Belki są większe w porównaniu do legarów, ponieważ muszą utrzymać znacznie większy ciężar. Typowa belka ma wymiary 2 na 10 cali (50,8 x 254 mm).

Celem belki jest przeniesienie obciążenia z legarów na kolumnę lub słupy, które są następnie przenoszone na fundament budynku.

Oprócz belek znajdujących się pod każdą podłogą, zawsze istnieje inna (mocniejsza) belka, która przenosi dodatkowe obciążenie z dachu. Belka dachowa musi wytrzymać ciężar wiązarów dachowych i dodatkowych konstrukcji, które są specyficzne dla dachu.

Z drugiej strony, belki stropowe są zazwyczaj mniejsze niż belka je podtrzymująca. Patrząc na ramę podłogową, można zauważyć znacznie więcej legarów niż belek, przy czym legary opierają się na belkach. Legar brzegowy różni się od belki, ponieważ nie znajduje się pod legarami, ale prostopadle i na tej samej płaszczyźnie.

Podczas gdy belka podtrzymuje obciążenie przenoszone ze wszystkich legarów, legary skrajne zapewniają jedynie wsparcie boczne. Należy zauważyć, że belki podwalinowe mają taki sam rozmiar jak inne belki. W przeciwieństwie do nich, belki są znacznie większe i bardziej zauważalne.

Anatomia podłogi

Zanim przejdziemy do dalszego omówienia roli legarów (podwójnych lub nie), oto krótki przegląd anatomii ramy podłogowej. Są to elementy podłogi podniesionej, w przeciwieństwie do podłóg zbudowanych płasko na płycie betonowej.

 • Legary podłogowe: Deski drewniane (zwykle 2 x 8 cali /50,8 x 203,2 mm lub 2 x 6 cali /50,8 x 152,4 mm) biegnące równolegle do siebie w regularnych odstępach, obejmujące całą ramę podłogi. Zazwyczaj pojedyncze legary.
 • Belki stropowe: Są to legary umieszczone prostopadle do reszty podłogi, zapewniające wsparcie boczne.
 • Podwójne legary: Dwa pojedyncze legary skręcone ze sobą wszędzie tam, gdzie wymagane jest dodatkowe podparcie w celu rozłożenia obciążenia.
 • Płyta parapetowa: Konserwowany parapet stosowany w celu zapobiegania gniciu legarów na poziomie fundamentów.
 • Podłoga: Sklejka lub inne panele ułożone prostopadle na legarach w celu zapewnienia podstawy dla gotowej podłogi.

Obliczanie rozpiętości dla konstrukcji podłogi

Wspomniałem już, że podwójne legary są używane do zwiększenia rozpiętości legarów. Jest to odległość, na jaką legar może przenieść obciążenie. Obliczanie rozpiętości jest złożonym równaniem, o którym muszą pamiętać architekci i majsterkowicze podczas budowy podłogi.

Bez prawidłowych obliczeń, zbudowanie solidnej strukturalnie podłogi jest mało prawdopodobne. Oto niektóre z czynników branych pod uwagę przy obliczaniu rozpiętości legarów:

Obciążenie własne a obciążenie użytkowe

Obciążenie własne jest zwykle ustalane na poziomie 10 funtów na stopę kwadratową. Jest to waga wszystkich materiałów użytych do budowy podłogi, podzielona przez powierzchnię kwadratową. Obciążenie własne to liczba, która nie zmienia się w czasie, ponieważ uwzględnia stałe elementy konstrukcji.

Aby budynek był solidny pod względem konstrukcyjnym, rama podłogi musi uwzględniać obciążenie własne (stałe) i dodatkowe obciążenie użytkowe. Dla jasności, obciążenie użytkowe odnosi się do zmieniającego się ciężaru ludzi, mebli i innych przedmiotów, które wywierają siłę skierowaną w dół na podłogę.

Normą dla budynków mieszkalnych jest liczenie obciążeń żywych jako 40 funtów na stopę kwadratową. Niektóre budynki uwzględniają mniej (nie mniej niż 30 funtów na stopę kwadratową). Tak więc całkowita nośność większości budynków mieszkalnych wynosi 50 funtów na stopę kwadratową (10 funtów obciążenia martwego + 40 funtów obciążenia żywego).

Gatunki drewna

Ponieważ różne gatunki drewna zapewniają różne poziomy wytrzymałości, rodzaj użytego drewna musi być uwzględniony w obliczeniach rozpiętości. Nawet w obrębie tTen sam gatunek, powolny wzrost prowadzi do mocniejszego drewna, które jest preferowane w stosunku do drewna z szybciej rosnących drzew.

Najczęściej stosowanymi gatunkami drewna w ramach podłogowych są:

 • Daglezja
 • dąb biały
 • Cyprys
 • sosna biała wschodnia.

Oczywiście inne gatunki mogą być stosowane w zależności od specyfiki projektu budowlanego.

Rozstaw

Zbliżenie legarów do siebie zapewnia większą wytrzymałość i sztywność niż w przypadku, gdy są one zamontowane daleko od siebie. Zbyt bliskie rozstawienie legarów może jednak wiązać się z wysokimi kosztami i innymi problemami. Dlatego też większość budowniczych stara się nie montować legarów zbyt blisko siebie.

Lepiej jest dodawać podwójne legary w regularnych odstępach niż ogólnie zmniejszać przestrzeń między legarami. Nie tylko oszczędza to czas, ale prawidłowe rozmieszczenie pozwala również zaoszczędzić na kosztach instalacji, ponieważ zużywa się mniej legarów. Ponadto prawidłowe rozstawienie (z podwójnymi legarami) pozwala na uzyskanie większej przestrzeni pod spodem, którą można wykorzystać do umieszczenia instalacji wodno-kanalizacyjnej i innych struktur wewnętrznych.

Klasa drewna

W przemyśle drzewnym drewno jest oceniane na podstawie liczby wad w desce. Tarcica wyższej klasy zawiera mniej wad. W związku z tym, tarcica wysokiej jakości jest znacznie mocniejsza i zapewnia lepsze podparcie, gdy jest używana jako legar.

Przy obliczaniu rozpiętości legara, wysokiej jakości tarcica zwiększy ogólną rozpiętość.

Rozmiar drewna

Kolejnym ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy obliczaniu rozpiętości legarów jest ich rzeczywisty rozmiar. Podczas gdy większość legarów ma wymiary 2 na 6 cali (50,8 x 152,4 mm), niektóre projekty budowlane wymagają użycia legarów o wymiarach 2 na 8 cali (50,8 x 203,2 mm).

Wielu majsterkowiczów pyta, czy użycie drewnianych desek o wymiarach 2 na 4 cale (50,8 x 101,6 mm) jako legarów jest wykonalne. Chociaż jest to z pewnością możliwe, nie polecam tego, ponieważ rozpiętość legarów jest bardzo mała.

Legary 2 na 4 cale (50,8 x 101,6 mm) należy stosować wyłącznie w przypadku mniejszych pokładów i nigdy w przypadku podłóg o znacznie większym obciążeniu. W przeciwnym razie podłoga będzie podatna na zginanie, a nawet pękanie.

Czynniki te wpływają również na możliwość wycięcia dolnej części legara, gdy chcesz dodać okablowanie, ponieważ legar wpływa na integralność strukturalną budynku. [Czy można wyciąć dolną część legara?]

Przemyślenia końcowe

Legary są ważną częścią konstrukcji podłogi w każdym budynku, a ich podwojenie jest niezbędne do utrzymania dodatkowego obciążenia. Rozpiętość legara jest złożonym obliczeniem zależnym od wielu czynników. Jednak podwojone legary generalnie zwiększają rozpiętość i przenoszą dodatkowe obciążenie poprzez zwiększenie sztywności ramy podłogowej.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej