Dom

Petty’s Year In Review 2022

Znowu to samo.

Wielki dzień jest mniej niż tydzień od nas, więc mam nadzieję, że wszystko jest gotowe. To był całkiem niezły rok tutaj w Petty’s HQ i nie mogę uwierzyć, że 2022 zbliża się do końca. Jestem przekonany, że dopiero tydzień temu pisałem do was o 2021 roku!

Gdzie ten czas się podział?

Rok, który właśnie minął

Jak już wiemy w 2020 roku, miniony rok był dla wielu osób rokiem, który z radością zostawią za sobą:

 • W styczniu inflacja osiągnęła 30-letni szczyt
 • W lutym Rosja najechała na Ukrainę
 • W marcu stopy procentowe wzrosły o 0,25%.
 • W kwietniu limit cen energii wzrósł o 54%.
 • Ropa Brent zbliżyła się w maju do 100 funtów za baryłkę
 • Dane ONS pokazały, że gospodarka skurczyła się o 0,3% w czerwcu
 • Boris Johnstone podał się do dymisji w lipcu
 • BoE ogłosił największą pojedynczą podwyżkę stóp procentowych od 27 lat w sierpniu
 • We wrześniu straciliśmy naszą ukochaną królową
 • Październik przyniósł więcej rządowych zawirowań – Liz Truss rezygnuje, a Kwasi Kwarteng zostaje zdymisjonowany
 • W listopadzie BoE ponownie podniósł stopy procentowe, tym razem o 0,75%, co było największą podwyżką od 1989 roku
 • Grudzień przyniósł ciągłe zakłócenia spowodowane akcjami przemysłowymi w wielu sektorach

Trzech różnych premierów, rosnące stopy procentowe i rachunki za energię, zakłócone łańcuchy dostaw, kryzys kosztów życia, inflacja na 41-letnim poziomie (od listopada) oraz ciągły kac po Brexicie i COVID.

Powiedzieć, że rok 2022 był wymagający, byłoby niedopowiedzeniem o epickich rozmiarach. A jednak rynek mieszkaniowy pozostał całkiem solidny przez większość roku. Dopiero w ostatnim kwartale zaobserwowaliśmy złagodzenie popytu wśród kupujących.

Pytanie brzmi: co będzie dalej?

Nadchodzący rok

Więc, co przyniesie rok 2023?

Oczywiście, nikt tak naprawdę nie wie, ale spadek na rynku mieszkaniowym wygląda prawdopodobnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Spekulacje na temat krachu zmniejszyły się ostatnio, ale mini korekta jest z pewnością na kartach. Gdzieś w regionie 6-10% pullback może być postrzegane, ale 20% spadek, który został ogłoszony bezpośrednio po katastrofalnym mini-budżetu powrotem we wrześniu teraz wydaje się być wczorajsze wiadomości.

W przyszłym roku może nastąpić koniec 13-letniego boomu na rynku nieruchomości, ale całkowity krach wydaje się obecnie mało prawdopodobny.

Ważne jest, aby pamiętać, jak odporny był historycznie brytyjski rynek mieszkaniowy. Nawet w ciągu ostatnich kilku lat spodziewano się krachów, które jednak nie nastąpiły. Zarówno Brexit, jak i globalna pandemia mogły rzucić rynek na kolana, ale tak się nie stało.

I, nie zapominajmy, ludzie nadal potrzebują miejsca do życia.

Popyt, choć mniejszy niż na początku roku, wciąż przewyższa podaż. W całym kraju wciąż brakuje mieszkań. Ludzie nadal będą potrzebowali przeprowadzki do domu, a wzrosty i spadki są dla większości właścicieli domów czymś względnym.

Co możesz stracić na sprzedaży, zyskasz na zakupie.

Bezpieczny zakład

Prognozowanie czegoś takiego jak rynek nieruchomości to jednak zadanie dla głupców.

Możemy snuć przypuszczenia, ale pozostają one tylko przypuszczeniami. Domysły. Kryształowe kule są tu mało przydatne.

To powiedziawszy, jest jedna rzecz, której jestem absolutnie pewien: Petty’s w przyszłym roku nadal będzie najbezpieczniejszą parą rąk przy transakcjach dotyczących nieruchomości. Od czasu naszego powstania w 1908 roku przeszliśmy wiele. Dwie wojny światowe, Wielki Kryzys, trzydniowy tydzień, strajki narodowe, załamania rynku… widzieliśmy to wszystko. Przetrwaliśmy i rozkwitliśmy.

Tak więc, jeśli znajdziesz się w rynku nieruchomości w 2023-czy to jako kupujący, sprzedający, właściciel, lub najemca-wybierz agenta można zaufać.

Wybierz Petty’s.

Na razie jednak…

Niezależnie od tego, co przyniesie nowy rok, wszyscy w Petty Son i Prestwich życzą Wam i sobie szczęśliwych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia.

Z osobistego punktu widzenia, chciałbym podziękować zespołowi za kolejny rok wyjątkowego wysiłku w obliczu przeciwności. Dziękuję wam wszystkim; jesteście zasługą zarówno firmy, jak i społeczności, której tak gorliwie służycie. Nie potrafię wyrazić, jak bardzo jesteście doceniani.

Wesołych Świąt, wszystkim.

John Wagstaff MNAEA, MARLA

Dyrektor Zarządzający

Article By: John Wagstaff

Jako dyrektor generalny firmy Petty, John kieruje statkiem. Jest jednak pierwszym, który przyznaje, że to zespół wokół niego rządzi i jest niesamowicie dumny z każdego z nich. Wysportowany i uczący się, troskliwy i lojalny, John jest ojcem dwójki wspaniałych dzieci (i psa Coopera).

020 3370 8784 / Email bezpośrednio

Może ci się również spodobać

Read More