Nasze recenzje

PlayStation VR 2 jest świetne, ale nie ma się co dziwić, że jego sprzedaż jest słaba

OPINIA: W tym tygodniu Bloomberg przebił się z informacją, że PlayStation VR 2 osiąga słabe wyniki sprzedaży – do tej pory sprzedano około zaledwie 270 tysięcy sztuk.

270 000 słuchawek może brzmieć jak dużo, ale Sony pierwotnie oczekiwało, że do końca marca sprzeda dwa miliony słuchawek, więc PlayStation VR 2 wypadło zdecydowanie poniżej oczekiwań Sony.

Recenzowałem PlayStation VR 2 jeszcze w lutym i choć byłem pod wielkim wrażeniem sprzętu i linii startowej, to nie mogę powiedzieć, że jestem zaskoczony słabszymi wynikami sprzedaży.

Pierwszym oczywistym problemem jest cena. Kosztujące 529,99 funtów/ 549,99 dolarów PlayStation VR 2 jest nawet droższe od konsoli PS5.

Rozumiem, dlaczego Sony ustaliło tak wysoką cenę, ponieważ takie elementy jak wbudowany ekran OLED i technologia eye-tracking są bardzo drogie w produkcji – Meta Quest Pro posiada tę ostatnią funkcję, ale jest wyceniony na niesamowitą kwotę £999.99/$999.99, aby zrekompensować koszty.

Image Credit (Trusted Reviews)

W rezultacie jest bardzo prawdopodobne, że Sony subsydiowało koszt PlayStation VR 2 w nadziei, że wysoka sprzedaż wygeneruje więcej pieniędzy dzięki sprzedaży gier, z których Sony bierze część. Z PSVR 2 nadal okazuje się być zbyt drogie dla większości jednak, trzeba się zastanawiać, czy Sony powinien poświęcić takie jak śledzenie oczu, aby zestaw słuchawkowy jeszcze bardziej przystępne.

Moment premiery PlayStation VR 2 również był niefortunny – kryzys kosztów życia sprawił, że wiele osób na całym świecie nie jest w stanie wydać ogromnych sum pieniędzy na luksusowy zakup.

Sony nie jest jednak bez winy, ponieważ podjęło szereg dziwnych decyzji, które prawdopodobnie znacząco wpłynęły na sprzedaż. Na przykład, PlayStation VR 2 jest obecnie dostępne do kupienia tylko w Internecie za pośrednictwem strony PlayStation – oznacza to, że nie można go kupić za pośrednictwem Amazon, Game lub jakiegokolwiek innego sprzedawcy internetowego.

PlayStation VR 2

Potrafię docenić, że Sony chce promować własny sklep internetowy, bo to zmaksymalizowałoby zyski ze sprzedaży, ale potem nie można się dziwić, że ta decyzja wpływa na ilość sprzedaży. Przeciętna osoba prawdopodobnie nawet nie wie, że internetowy sklep PlayStation istnieje, co zmniejsza prawdopodobieństwo spontanicznych zakupów podczas przeglądania stron internetowych.

Kuriozalna jest również decyzja o premierze PlayStation VR 2 w marcu. Urządzenia takie jak Nintendo Switch udowodniły, że udany start w pierwszym kwartale roku jest możliwy, ale okres przedświąteczny zawsze będzie bezpieczniejszy dla tak niszowego produktu jak zestaw słuchawkowy VR.

Warto zaznaczyć, że brak głównych exclusivów dla oryginalnego zestawu PlayStation VR prawdopodobnie również miał wpływ. Jak można być pewnym, że PSVR 2 otrzyma ciągłe wsparcie dla gier lub tytuły tego samego kalibru, co Horizon Call of the Mountain, skoro Sony nie udało się tego zrobić z oryginalnym zestawem słuchawkowym?

Horizon Call of the Mountain

Myślę też, że Sony było zbyt ambitne z tym celem dwóch milionów. Według firmy Qualcomm, Meta Quest 2 w pierwszym roku istnienia sprzedał się na całym świecie w liczbie 10 milionów sztuk. Są to zdrowe wyniki sprzedaży, ale ważne jest, aby pamiętać, że Meta Quest 2 został wyceniony na bardziej przystępne £299.99/$299.99 w momencie premiery i nie wymaga dodatkowego sprzętu, takiego jak konsola lub mocny PC. Dorównując sprzedaży Meta Quest 2 zawsze było wyzwaniem.

Mam wrażenie, że w tym artykule dość nisko oceniłem PlayStation VR 2, ale chcę zaznaczyć, że jestem wielkim fanem zestawu słuchawkowego. Jego ekran 4K OLED wygląda fantastycznie, dołączone kontrolery Sense mają doskonałą ergonomię i haptyczne sprzężenie zwrotne, a gry startowe takie jak Horizon Call of the Mountain pokazują niesamowite poziomy immersji nieporównywalne z tradycyjnymi grami.

Przede wszystkim jednak, Sony musi zdać sobie sprawę, że rynek VR jest wciąż w powijakach i że wiele osób nadal sceptycznie podchodzi do tej technologii. Sony nigdy nie wygra tej bitwy oferując najbardziej imponującą specyfikację – jak pokazała Meta, niskie ceny, bezprzewodowa wygoda i dobrze zaopatrzona biblioteka gier są najważniejszymi aspektami generującymi sprzedaż, a w tej chwili PlayStation VR 2 nie spełnia tych warunków.

Może ci się również spodobać

Read More