Dom

Przewodnik dla wynajmujących po Making Tax Digital (MTD): Wszystko, co musisz wiedzieć

Making Tax Digital for Income Tax Self Assessment (MTD for ITSA) wchodzi w życie 6 kwietnia 2024 roku.

MTD jest częścią 10-letniej strategii rządu mającej na celu uaktualnienie systemu podatkowego poprzez przeniesienie go w erę cyfrową. Zmiany oznaczają, że właściciele nieruchomości i wszystkie firmy samozatrudnione zarabiające £10k lub więcej, będą musiały używać kompatybilnego oprogramowania do prowadzenia dokumentacji, składania deklaracji i zachowania zgodności z przepisami. Zmiany takie jak ta, niosą jednak ze sobą szereg pytań.

Odpowiemy na nie dzisiaj.

Na których wynajmujących będzie miało wpływ MTD dla podatku dochodowego?

Making Tax Digital for Income Tax Self Assessment (MTD for ITSA) dotknie wszystkich wynajmujących, których łączny dochód z ich nieruchomości i/lub przedsięwzięć biznesowych jest obliczany na £10,000 lub więcej rocznie.

Nowy program zastąpi obecne rozliczenie podatkowe Self Assessment, a wynajmujący będą musieli korzystać z kompatybilnego oprogramowania, aby zachować aktualność swoich plików podatkowych. Jednak dla wynajmujących zarejestrowanych jako spółki limited, rozliczenia spółek limited i podatek korporacyjny będą nadal wysyłane do Companies House i HMRC jak zwykle.

Dla wynajmujących zarabiających pomiędzy £1,000 a £10,000 rocznie, Self Assessment będzie nadal preferowaną metodą składania deklaracji podatkowych.

Co wynajmujący muszą zrobić, aby przygotować się do Making Tax Digital

Główną decyzją, którą należy podjąć, jest sposób, w jaki zdecydujesz się prowadzić swoją dokumentację.

Wynajmujący przechodzący na MTD są ograniczeni do dwóch metod: przejść całkowicie na oprogramowanie zgodne z MTD lub użyć kombinacji oprogramowania pomostowego (do składania aktualizacji i deklaracji) i arkuszy kalkulacyjnych. Pierwsze z nich załatwia wszystko za Ciebie, łącznie z prezentacją danych w formacie akceptowalnym przez HMRC, gdy nadejdzie czas złożenia zeznania podatkowego. Połączenie oprogramowania pomostowego z arkuszem kalkulacyjnym jest znacznie bardziej praktyczne i powinno być używane z ostrożnością.

Niezależnie od tego, na którą drogę ostatecznie się zdecydujesz, czas zacząć rozważać swoje opcje jest teraz, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Jak będzie wyglądać MTD dla wynajmujących w działaniu

Od 6 kwietnia 2024 r. wynajmujący będą musieli:

  • Tworzyć i przechowywać cyfrowe zapisy dla każdej ze swoich transakcji biznesowych
  • Co 3 miesiące wysyłać aktualizacje sumy swoich przychodów i wydatków biznesowych
  • Potwierdzać zestawienia na koniec okresu

Oczywiście, wynajmujący będą musieli również złożyć swoje ostateczne zeznanie, tak jak zwykle robili to poprzez swoje rozliczenie podatkowe Self Assessment. Zgodnie z nowymi zasadami Making Tax Digital for Income Tax Self Assessment, będzie to robione albo poprzez wybrany przez nich kompatybilny pakiet oprogramowania, albo poprzez konto usług online HMRC.

Pojawi się jednak dodatkowy krok znany jako end of period statement (EOPS). Powodem sporządzenia oświadczenia na koniec okresu (EOPS) jest danie wynajmującym i właścicielom firm możliwości:

  1. Potwierdzić, że wysłane kwartalne aktualizacje są poprawne;
  2. Dodać szczegóły dotyczące wszelkich ulg podatkowych lub istotnych dochodów osobistych, które mogłeś otrzymać w trakcie roku podatkowego;
  3. Dokonania innych niezbędnych korekt przed złożeniem ostatecznej deklaracji.

Tak jak dotychczas przy korzystaniu z Self Assessment do składania deklaracji online, ostateczną datą będzie 31 stycznia.

W jakich terminach należy składać kwartalne aktualizacje?

Wprowadzenie kwartalnych aktualizacjies będzie dotyczył wszystkich przechodzących na zasady Making Tax Digital for Income Tax Self Assessment.

Terminy składania dokumentów kwartalnych są następujące:

  • 5 sierpnia
  • 5 listopada
  • 5 lutego
  • 5 maja

Brak aktualizacji może skutkować nałożeniem kary.

Posiadam kilka nieruchomości, jak to wpływa na Making Tax Digital?

Zasady Making Tax Digital dla Income Tax Self Assessment dotyczą Twojego całkowitego dochodu brutto, więc ilość nieruchomości, które posiadasz lub w które zainwestowałeś nie ma znaczenia.

Jedną rzeczą, o której należy jednak pamiętać, jest wybór oprogramowania. Niektórzy dostawcy oprogramowania umożliwią Ci śledzenie wielu nieruchomości indywidualnie i pozwolą Ci przypisać przychody i wydatki do każdej z nich. Może to być korzystne dla wynajmujących ze skomplikowanymi portfelami.

Zastanów się, jak działa Twoja firma, zanim podpiszesz umowę na dany pakiet oprogramowania.

Co w przypadku, gdy posiadam nieruchomość za granicą?

Jeśli jesteś rezydentem Wielkiej Brytanii, który płaci podatek do HMRC, zasady Making Tax Digital for Income Tax Self Assessment mają zastosowanie niezależnie od tego, czy Twój dochód jest uzyskiwany z krajowych czy zagranicznych inwestycji w nieruchomości.

Co się stanie, jeśli nie zarejestrujesz się do Making Tax Digital?

Jak można się spodziewać, nie skończy się to dobrze.

Niezarejestrowanie się i nieprzestrzeganie nowego sposobu składania zeznań podatkowych spowoduje, że na Twoim koncie pojawi się kara. W ramach nowego systemu podatnicy będą naliczać punkty za spóźnione złożenie deklaracji i nieprzestrzeganie zasad. Po osiągnięciu pewnego progu, zostanie nałożona kara.

Więcej informacji na temat kar i ich progów można znaleźć na stronie gov.uk.

Mając ponad 100 lat na rynku nieruchomości za sobą, wiemy co nieco o lokalnym rynku mieszkaniowym, więc zadzwoń do ekspertów, jeśli chcesz się przenieść w najbliższym czasie. Nasz zespół przyjaznych agentów jest pod ręką, aby zaoferować wszelkie porady i wskazówki, które mogą być potrzebne, aby pomóc w sprzedaży tak gładko, jak to możliwe.

Skontaktuj się albo przez telefon lub e-mail dzisiaj.

Article By:

Jennie

Lawley

Jeśli chodzi o rachunki, Jennie jest geniuszem, który utrzymuje nas wszystkich w ryzach, obsługując wszystko, od przetwarzania płatności za wynajem, poprzez utrzymywanie HMRC w szczęściu. Utrzymuje również 3M w biznesie dzięki swojej pasji do karteczek Post-it!

020 3370 8787 / Email bezpośrednio

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej