Majsterkowanie

Rozciąganie a wymiana wykładziny: Co jest tańsze?

Jeśli masz swoją wykładzinę przez jakiś czas, możesz zauważyć, że nie wygląda już tak dobrze jak nowa. Możesz naprawić ten problem, rozciągając ją lub całkowicie wymieniając. Które rozwiązanie jest jednak tańsze?

Rozciąganie wykładziny polega na wyprostowaniu wszelkich fal i nierówności na wykładzinie oraz odpowiednim ponownym zabezpieczeniu krawędzi. Z drugiej strony, wymiana wykładziny wymaga usunięcia istniejącej i zainstalowania nowej wykładziny. Rozciąganie wykładziny jest często tańsze.

W tym artykule przeanalizujemy rozciąganie i wymianę wykładziny oraz omówimy zalety każdej z tych opcji. Doradzę również inne istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze jednej z nich.

Co to jest rozciąganie wykładziny?

Naciąganie wykładziny, jak już wspomniano, polega na prostowaniu nierównych części wykładziny (pęcherzy, nierówności, falistości itp.) i szczelnym ponownym zabezpieczeniu jej krawędzi. Wykładziny z czasem mogą ulec zużyciu na skutek takich czynników jak:

 • Przesuwanie mebli po wykładzinie
 • Ruch ludzi
 • Zły montaż wykładziny (z powodu zastosowania niewłaściwych procedur lub niewłaściwych narzędzi)
 • Słaba jakość materiału wyściełającego użytego na wykładzinie.

Oprócz zrujnowania estetyki poprzez nadanie wykładzinie niestarannego wyglądu, pofałdowana wykładzina stwarza również następujące problemy związane z bezpieczeństwem:

 • Nierówności tworzą zagrożenie potknięciem, co może skutkować poważnymi obrażeniami.
 • Fałdy mogą również sprzyjać gromadzeniu się kurzu, wywołując alergie z powodu obniżonej jakości powietrza.

W zależności od jakości wykonanej instalacji i rodzaju aktywności, na jaką narażona jest wykładzina, może upłynąć od kilku miesięcy do lat, zanim konieczne będzie jej rozciągnięcie.

Niemniej jednak, gdy zauważysz oznaki, że Twoja wykładzina zaczyna się psuć, najlepiej będzie skontaktować się z firmą zajmującą się jej rozciąganiem, ponieważ luzowanie prawdopodobnie pogorszy się z czasem i ciągłym użytkowaniem.

Na czym więc polega rozciąganie wykładzin?

Proces rozciągania wykładziny

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem własnego naciągu wykładziny, poniżej przedstawiamy krok po kroku proces naciągania wykładziny:

1. Usuń wszystkie meble z dywanu

Ostrożnie usuń wszystkie meble z dywanu. Niewłaściwe przenoszenie mebli może uszkodzić twój dywan, więc rozważ następujące pomocne wskazówki:

 • Rozbierz nieporęczne meble, gdzie to możliwe, aby ułatwić ich przenoszenie.
 • Podnoś i przenoś meble, zamiast ciągnąć je po dywanie.
 • Przed przystąpieniem do pracy spraw, aby meble były jak najlżejsze poprzez opróżnienie ich z książek, przedmiotów dekoracyjnych itp. 2.

2. Odkurz i wyczyść dywan

Oczyść dywan przez dokładne odkurzanie i szamponowanie. Oto kilka cennych sugestii od Readers Digest na temat czyszczenia dywanu.

Musisz odłożyć cały dzień na ten krok, aby dywan mógł odpowiednio wyschnąć przed ruszeniem do przodu z procesem rozciągania.

3. Odklej dywan (tylko dwie strony na raz)

Użyj szczypiec, aby usunąć zszywki zabezpieczające krawędzie wykładziny, a następnie ostrożnie odklej wykładzinę, aby poluzować ją z metek. Najpierw usuń dwa boki, ponieważ pozostałe będą potrzebne do zapewnienia napięcia podczas rozciągania wykładziny.

Uważaj, aby nie ciągnąć zbyt mocno, co może spowodować nadmierne rozciągnięcie i zniszczenie włókien dywanu.

Wykorzystaj tę szansę, aby wyczyścić brud i zanieczyszczenia, które mogły się zgromadzić pod wykładziną.

4. Wymień stare gwoździe i paski gwoździ.

Używanie Za pomocą łomu lub młotka usuń stare gwoździe i paski i zainstaluj nowy zestaw. Packi powinny być umieszczone w odległości ¼ cala (6,3 milimetra) od siebie na listwie przylepnej.

5. Rozciągnij wykładzinę przy pomocy noszy elektrycznych i zabezpiecz ją za pomocą kolanówki

Rozciągnij wykładzinę za pomocą napinacza elektrycznego i zabezpiecz ją za pomocą dobijaka kolanowego. Stosuj umiarkowaną siłę, ponieważ zbyt duże napięcie może zniszczyć wykładzinę. Z drugiej strony, zbyt słabe naciągnięcie spowoduje, że wykładzina będzie luźna, dlatego należy użyć odpowiedniej siły.

Kopacz kolanowy pomoże Ci również rozciągnąć wykładzinę w ciasnych narożnikach i mniejszych przestrzeniach.

Proces ten należy powtórzyć również dla pozostałych dwóch stron.

Oto film z Floors by Southern boys, który pokazuje, co robią nosze siłowe i kopacz kolan:

6. Odetnij nadmiar wykładziny na krawędziach

Po wystarczającym rozciągnięciu wykładziny, przytnij nadmiar wykładziny wzdłuż krawędzi. Dzięki temu dywan zyska czysty, wykończony wygląd.

Polecam skorzystanie z usług profesjonalnego technika od dywanów, który przeprowadzi proces czyszczenia i rozciągania dywanów, zwłaszcza jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia w używaniu wymaganych narzędzi. Pozwoli to zaoszczędzić czas i energię oraz zapewni, że praca zostanie wykonana dobrze.

Korzyści z rozciągania wykładziny

Rozciąganie dywanu ma wiele korzyści, takich jak:

 • Nadanie dywanowi schludnego, odświeżonego wyglądu.
 • Eliminacja zagrożeń związanych z potknięciami, wynikających z falistości i zagięć wykładziny.
 • Potencjalne przedłużenie żywotności wykładziny, ponieważ fałdy sprawiają, że wykładzina jest bardziej podatna na zrywanie i gromadzenie się brudu, który szybciej ją niszczy.
 • Umożliwienie bardziej efektywnego czyszczenia wykładziny.
 • Jest to tańsze niż wymiana wykładziny, która i tak może nie być konieczna, chyba że wykładzina jest znacznie uszkodzona.
 • Może zwiększyć wartość domu lub biura.

Co to jest wymiana wykładziny?

Wymiana wykładziny polega na usunięciu zużytej wykładziny i położeniu nowej. Wymiana wykładziny wiąże się również z jej naciąganiem. Różnica polega jednak na tym, że przy wymianie wykładziny należy całkowicie usunąć starą i założyć inną.

Istnieje kilka powodów, dla których konieczna jest wymiana wykładziny, w tym:

 • Znaczne zużycie wykładziny, najczęściej spowodowane starzeniem się.
 • Obawy o zdrowie, takie jak pleśń, która może powodować reakcje alergiczne i problemy z oddychaniem
 • Potrzeba połączenia wykładziny z nowymi meblami, wystrojem domu itp.
 • Uporczywe plamy i zapachy, które nie wychodzą po umyciu i odkurzeniu.
 • Matowe lub łyse części, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Czyszczenie i naciąganie dywanów jest często stosowane jako rozwiązanie drobnych problemów z dywanami, np. gdy dywan się rozluźnia lub gdy na dywanie znajdują się usuwalne plamy lub zapachy. Jednakże, w przypadku problemów wymienionych powyżej, wymiana wykładziny może być nieunikniona.

Czynności związane z wymianą wykładziny

Przy wymianie wykładziny należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Przygotowanie do wymiany wykładziny

Wymiana wykładziny wiąże się z usunięciem starej wykładziny, co może stanowić spore wyzwanie. Do skutecznego odinstalowania wykładziny potrzebne są narzędzia typu pry lub młotek. Innym ważnym krokiem w przygotowaniu do instalacji wykładziny jest czyszczenie podłogi i usunięcie wszelkich mebli w pokoju.

Buying odpowiednia wykładzina

Przy zakupie wykładziny na wymianę najlepiej jest przeprowadzić badania produktów przed dokonaniem zakupu. Pomoże to określić najbardziej odpowiednią wykładzinę dla Twojego gospodarstwa domowego. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

 • Koszt
 • Przyjazność dla dzieci i zwierząt
 • Jakość i trwałość
 • Wymagania dotyczące konserwacji i jej koszty
 • Kompatybilność z rodzajem podłogi
 • Estetyka i możliwość dopasowania do mebli i wystroju domu

Usługi w zakresie instalacji wykładzin a samodzielna praca

Instalacja wykładziny nie jest tak prosta, jak rozłożenie jej na podłodze. Jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia, sugeruję wynajęcie eksperta ze względu na związane z tym kwestie techniczne. Niemniej jednak, jeśli odpowiednio poszukasz, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, ucząc się, jak zrobić to samemu.

Korzyści wynikające z wymiany wykładziny

Następujące korzyści powinny zmotywować Cię do wymiany wykładziny:

 • Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach, ponieważ dywany zatrzymują kurz i inne alergeny obecne w powietrzu.
 • Wzbogacenie wystroju wnętrza i nadanie domowi nowego wyglądu
 • Zwiększa wartość domu (stare wykładziny nie są atrakcyjne dla potencjalnych nabywców)
 • Nowy dywan jest często bardziej miękki i przytulny (stary dywan mógł to stracić z powodu matowienia)
 • Eliminuje nieprzyjemne i stęchłe zapachy, które mogły być dominujące w przypadku starej wykładziny.
 • Nowa wykładzina jest łatwiejsza w utrzymaniu, bardziej podczas czyszczenia.

Rozciąganie wykładziny a wymiana: Co jest tańsze?

Rozciąganie wykładziny jest tańsze niż jej wymiana. Głównym powodem tej różnicy w cenie jest to, że do wymiany trzeba kupić nową wykładzinę. Z drugiej strony, rozciąganie wykładziny wykorzystuje istniejącą wykładzinę, dlatego nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów zakupu.

Dodatkowo, dzięki rozciąganiu wykładziny uzyskuje się większą wartość za pieniądze, ponieważ przedłuża to jej żywotność. Co więcej, zmniejsza to koszty utrzymania, ponieważ wykładzina będzie łatwiejsza do czyszczenia i mniej podatna na uszkodzenia przez rozdarcia i rozerwania po jej właściwym rozciągnięciu.

Jeśli rozważasz wymianę wykładziny, musisz ocenić, czy zdecydowanie się na rozciąganie wykładziny odpowiednio rozwiąże problem. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów. Ponadto, uchroni Cię to przed wyrzuceniem całkowicie dobrej wykładziny, która może być używana jeszcze przez kilka lat.

Mimo to, rozciąganie wykładziny będzie pomocne tylko przez kilka lat, po czym trzeba będzie ją wymienić.

Kolejne częste pytanie dotyczące wykładzin: Czy wykładzina eliminuje potrzebę stosowania listew przypodłogowych? Znajdź odpowiedź w moim kompletnym przewodniku. [Czy potrzebujesz listew przypodłogowych, jeśli masz wykładzinę?]

Conclusion

Jeśli Twój dom jest pokryty wykładziną, w końcu pojawi się potrzeba zarówno naciągnięcia wykładziny, jak i jej wymiany. Rozciąganie wykładziny jest tańsze i pozwala uzyskać więcej wartości za swoje pieniądze, zanim przyjdzie czas na wymianę.

Jednak kwestia tego, którą usługę należy uzyskać, zależy również od takich czynników jak:

 • Stan dywanu, który może wahać się od falowania i marszczenia do poważniejszego zużycia.
 • Problemy zdrowotne, takie jak pleśń, grzyby i nawracające alergie, które mogą być oznakami, że potrzebna jest wymiana wykładziny.
 • Uporczywe plamy i zapachy, których nie można usunąć poprzez naciągnięcie wykładziny.

Może ci się również spodobać

Read More