Nasze recenzje

Samsung Galaxy S vs Galaxy A: jaka jest różnica?

Prawdopodobnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy słyszeliście wiele o gamie Samsung Galaxy S i Samsung Galaxy A, wraz z premierą serii S23 oraz A14, A34 i A54 na początku 2023 roku, ale czym różnią się te dwie kolekcje smartfonów?

Rozbijamy kluczowe różnice między Samsung S series i Samsung A series właśnie tutaj, w tym ceny, budowa, aparaty, wydajność i obietnice aktualizacji oprogramowania, aby pomóc Ci zdecydować, który jest najlepszy dla Twoich potrzeb. Nie ma potrzeby, aby przejść do top-end S23 Ultra, jeśli byłbyś całkowicie zadowolony z mid-range Galaxy A54 po wszystkim!

Mamy również wybór najlepszych telefonów Samsung w tej chwili, jeśli jesteś dedykowany fan Samsung szukając następnego uaktualnienia, wraz z naszym wyborem najlepszych telefonów z systemem Android i najlepszych smartfonów, jeśli nie jesteś taki purysta.

Cennik

Największą różnicą między flagową linią Galaxy S a linią Galaxy A jest cena, jaką przyjdzie Ci za nie zapłacić. Linia Galaxy S jest skierowany do rynku premium flagowy z Galaxy S23 począwszy od 849 zł, podczas gdy top-end Galaxy S23 Ultra ustawi cię z powrotem do oczu 1249 zł.

Top-end Galaxy S23 Ultra

Na tym poziomie, znajdziesz bardzo mało kompromisów w zakresie oprogramowania i sprzętu, z Samsung rzucając zlewu kuchennego na jego zakres flagowy, aby je wyróżniać w bardzo konkurencyjnym segmencie rynku.

To w porównaniu z linią Galaxy A, która zaczyna się od 179 funtów za Samsung Galaxy A14, przechodząc do 349 funtów za Samsung Galaxy A34 i wzrastając do 449 funtów za uaktualniony Galaxy A54. Tradycyjnie istniał top-endowy model Galaxy A 7X, ale to zostało złomowane z kolekcją 2023.

Z budżetowych i średnich tagów cenowych, są zwykle kompromisy z serii A, czy w materiałach stosowanych w ciele lub niektórych specyfikacji. Trudno jest znaleźć solidny wszechstronny na tańszym końcu rynku, z telefonami zwykle zaprojektowane z pewnym ostrości – czy to ekran, aparaty, żywotność baterii – w umyśle.

Teraz, że ustawił scenę, zagłębić się nieco w kluczowych różnic między Galaxy S i Galaxy A linii.

Jakość wykonania

Najbardziej oczywistą różnicą między obiema liniami jest jakość wykonania, przy czym we flagowej serii Galaxy S zastosowano materiały premium, takie jak szkło i aluminium, w porównaniu z plastikową obudową i tyłem, które można znaleźć w większości smartfonów Galaxy A.

Galaxy A54 (po lewej) vs Galaxy S23 (po prawej)

Niektóre smartfony Galaxy A wyglądają, aby wypełnić lukę trochę, z Galaxy A54 sportowego szkła z tyłu, aby dodać do premii czuć, ale ciało jest nadal zbudowany z poliwęglanu (w zasadzie plastiku).

Szklane tyły najnowszej kolekcji serii S są również chronione przez Corning Gorilla Glass Victus 2, który powinien, miejmy nadzieję, chronić je przed roztrzaskaniem po upadku. Seria A ma przewagę tutaj z nie ma prawdziwego sposobu, aby rozbić plastikowy tył, choć na klapce, jest bardziej podatny na lekkie zarysowania niż szkło.

Istnieje również niewielka różnica w poziomie odporności na kurz i wodę w ofercie, z linii Galaxy S oferuje pełną ochronę IP68, podczas gdy linia Galaxy A pochodzi w nieśmiałym miejscu na najwyższym poziomie IP67. Chyba że jesteś skłonny do pozostawienia telefonu zanurzonego w wodzie, różnica w ocenach powinna być raczej nominalna.

Aparaty fotograficzne

Oferta aparatu może różnić się szalenie między Galaxy S i kolekcje Galaxy A.

Seria Samsung Galaxy S oferuje najlepszą technologię aparatu Samsung ma do zaoferowania, podzielony na wysokiej jakości główne, teleobiektyw i ultrawide snappers, zwykle radząc sobie zarówno dobrze oświetlone i słabe środowiska z łatwością. Są one również zdolne do wysokiej rozdzielczości 8K przechwytywania wideo, wraz z HDR przechwytywania wideo w 4K@60fps.

Konfiguracja tylnego aparatu w Galaxy S23 Ultra

Najwyższy model Galaxy S Ultra idzie o krok dalej, oferując wzmocniony aparat główny i dodatkowy obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym i 100-krotnym zoomem cyfrowym, idealny do robienia zdjęć księżyca. Model S23 Ultra, w szczególności, posiada aparat główny o rozdzielczości 200MP z technologią 16-in-1 pixel binning, która naprawdę zwiększa jakość przechwytywania obrazu.

Samsung Galaxy A zakres tradycyjnie pozostała w tyle, używając kombinacji głównych, ultrawide, makro i czujniki głębokości, choć to się zmieniło nieco w 2023 z serii A teraz oferuje główny, ultrawide i telefoto line-up podobnie jak Galaxy S kolekcji.

Aparaty nie są dość wysokiej rozdzielczości i czujniki zasilające je nie są dość zdolne, ale są one przyzwoite wydajność i przynajmniej dostaniesz teraz dostęp do tych samych trzech głównych trybów fotografowania, jak zakres flagowy.

Wydajność

Największą różnicą między dwoma markami Galaxy jest poziom oferowanej wydajności.

Seria Galaxy S zazwyczaj może pochwalić się najwyższej klasy procesorem dostępnym w danym momencie, przy czym seria Galaxy S23 może pochwalić się ekskluzywnym chipsetem Snapdragon 8 Gen 2 dla Galaxy z podwyższoną prędkością zegara w stosunku do już imponującego standardowego Snapdragona 8 Gen 2 znajdującego się w konkurencyjnych flagowcach, takich jak OnePlus 11 i Xiaomi 13 Pro.

Te chipsety oferują potężną wydajność, która może podjąć prawie wszystko, co użytkownicy mogą rzucić na nich, z wysokiej klasy gier AAA do edycji filmów w locie, i mają tendencję do pochwalić się najlepszą wydajność energetyczną też.

Samsung Galaxy A34

To w porównaniu do Samsunga serii A, który ma trochę podziału procesora w zależności od modelu, na który się zdecydujesz – Galaxy A34 sport średniej klasy MediaTek Dimensity 1080, podczas gdy A54 używa Samsung własnej Exynos 1380 – ale niezależnie od specyfiki, chipsety nie będą w stanie konkurować z flagowcami.

To nie znaczy, że są laggy – nie mieliśmy żadnych prawdziwych skarg na Galaxy A54 – ale niektóre elementy, takie jak przełączanie obiektywów aparatu, otwieranie aplikacji i ładowanie gier, może trwać trochę dłużej niż niektórzy mogą chcieć.

Aktualizacje oprogramowania

Podczas gdy niektóre poprzednie generacje Galaxy A nie mogły do końca konkurować z wieloletnią obietnicą aktualizacji systemu operacyjnego flagowej serii Galaxy S, w 2023 roku to się zmieniło.

Wszystkie Galaxy S i Galaxy A telefony wydane w tym roku dostać tę samą obietnicę czterech głównych aktualizacji systemu operacyjnego Android i pięć lat aktualizacji zabezpieczeń, który jest jednym z najlepszych wokół w rynku Android, więc będziesz nadal coraz duże aktualizacje na następne kilka lat, niezależnie od modelu kończysz zakupu.

Może ci się również spodobać

Read More