Majsterkowanie

Smugi z farby na ścianie, jak temu zapobiec?

Smugi farby jest bardzo nieestetyczny, co sprawia, że malowane powierzchnie wyglądają nie polerowane. Smugi są dość powszechne, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się zrobić pracę farby siebie zamiast zatrudnić profesjonalistę, aby uzyskać pracę. Na szczęście są proste rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc uniknąć tych nieatrakcyjnych smug na swoich trymerów.

Kiedy farba trim wygląda smugi, to może być, ponieważ nie przygotować powierzchnię przed malowaniem lub nie używasz odpowiednich narzędzi do pracy. Upewnij się, że powierzchnia jest gładka i czysta, i zawsze używaj odpowiedniego pędzla do nakładania farby. Użyj długich, równych pociągnięć dla tego gładkiego wykończenia.

W tym artykule, będziemy rozmawiać o tym, dlaczego farba trim wygląda smugi i co można zrobić, aby uniknąć bycia w tej samej sytuacji ponownie. Poprawki są proste, takie jak szlifowanie między warstwami i pozwalając farbie całkowicie wyschnąć przed dodaniem kolejnej warstwy. Zacznijmy więc!

1. Jest gruz pod farbą

Malowanie na szorstkiej lub brudnej powierzchni nie jest mądrym posunięciem. Brud i zanieczyszczenia będzie przylegać do lepkiej szczotki jak malować. Będą smugi po drodze i linie staną się bardziej widoczne, gdy farba wyschnie.

Szczyty listew przypodłogowych i listew drzwiowych należą do najbardziej notorycznych zbieraczy kurzu. Zwróć szczególną uwagę przed malowaniem na tych powierzchniach. Upewnij się, że powierzchnia, na której masz zamiar malować jest gładka, czysta i wolna od niepożądanych cząstek.

Jak to naprawić

Zanurz kawałek czystej szmatki w trochę wody i mydła. Wytrzyj kurz i zanieczyszczenia, a następnie osusz całą powierzchnię czystym, suchym kawałkiem materiału. Możesz również użyć wilgotnej gąbki, aby pozbyć się gruzu, kurzu i innych cząstek na powierzchni.

Gąbka działa lepiej niż ściereczka, ponieważ może dostać się do małych zakamarków, w których mogą tkwić drobne cząsteczki. Pamiętaj, aby pozwolić całej powierzchni całkowicie wyschnąć przed malowaniem na nim.

2. Twój pędzel jest brudny

Brud mógł przylgnąć do włosia pędzli, co wpłynie na jakość pracy następnym razem, gdy używasz pędzli. Twoje pędzle mogą być również pokryte farbą, która może być dość trudne do pozbycia się po stwardnieniu.

Jak to naprawić

Wyrób sobie nawyk czyszczenia pędzli po każdym użyciu. Stale sprawdzać swoje pędzle, jak również, podczas gdy w środku pracy farby. Farba mogła stwardnieć na niektórych szczecinach, szczególnie na tych wewnętrznych, a te mogą tworzyć linie i smugi podczas pracy. Po prostu wyjmij je ręcznie, abyś mógł kontynuować malowanie.

Oto jak czyścić pędzle:

 1. Umieść swój pędzel pod ciepłą do gorącej bieżącą wodą. Upewnij się, że woda nie jest tak gorąca, że może poparzyć twoje ręce.
 2. Wyciągnij farbę z włosia ręką. Rób to, aż woda będzie czysta.
 3. Weź grzebień do pędzla i przeprowadź go przez włosie pędzla. Ten krok skutecznie usuwa zaschniętą farbę, która mogła utknąć głęboko we włosiu.
 4. Użyj gąbki do mycia naczyń, aby delikatnie wyszorować włosie i pozbyć się resztek farby. Nigdy nie używaj szczotki z wełny stalowej lub szorowarki, ponieważ może ona uszkodzić włosie pędzla.
 5. Umieść pędzel na czystej i suchej powierzchni. Pozostaw go do całkowitego wyschnięcia na powietrzu.

Kilka dodatkowych wskazówek dotyczących dbania o pędzle:

 • Nigdy nie zostawiaj pędzli namoczonych w wodzie. Długotrwały kontakt z wodą może uszkodzić i osłabić drewniane uchwyty.
 • Zawsze przechowuj swoje pędzlew ich własnych osłonach. Jeśli te, w których przyszły, są już uszkodzone, możesz uszyć jakieś z kartonu lub innego grubego, sztywnego materiału. Upewnij się, że nowe osłonki pasują idealnie, ponieważ pomogą one twoim pędzlom zachować ich pierwotny kształt.

3. Nie używałeś właściwego pędzla

Istotne jest, aby użyć odpowiedniego pędzla do konkretnego zadania malarskiego, które robisz. Malowanie ściany, na przykład, wymaga innego rodzaju pędzla niż malowanie mniejszego obszaru, takie jak wykończenie drzwi lub listwy. Wybór odpowiedniego rodzaju pędzla ułatwi pracę i sprawi, że jakość wykonania będzie bardziej wysoka.

Jak to naprawić

Zawsze używaj odpowiedniego rodzaju pędzla do konkretnych rodzajów prac malarskich, które planujesz wykonać. Istnieje wiele rozmiarów, szczecina, i style do wyboru, każdy catering do konkretnych potrzeb i oczekiwań.

Oto niektóre z bardziej popularnych rodzajów pędzli i co każdy z nich jest zwykle używany do:

Rodzaje pędzli.

 • Pędzle poliestrowe. Te pędzle są sztywne i dobrze trzymają swój kształt. Najlepiej używać ich z farbą lateksową.
 • Mieszane pędzle nylonowo-poliestrowe. Nylon jest znany ze swojej trwałości, natomiast na poliester można liczyć ze względu na doskonałe właściwości zachowywania kształtu. Połączenie tych 2 elementów daje w efekcie pędzel, który jest długotrwały i uniwersalny. Ten rodzaj pędzla sprawdza się praktycznie z każdym rodzajem farby.
 • Pędzle z naturalnego włosia. Do produkcji tego typu pędzli wykorzystuje się włosie zwierzęce. Naturalne rozmycie i rozdwojenie włosia powoduje gładsze wykończenie farby. Tego typu pędzle najlepiej sprawdzają się przy lakierach i farbach olejnych.

Ciekawe pytanie o farbę lateksową: Czy można malować po farbie lateksowej, jeśli się łuszczy? Napisałem kompletny przewodnik o tym pytaniu. [Can You Paint Over Peeling Latex Paint?]

Rozmiary pędzla

 • 1-2 cale (25,4 – 50,8 mm). Jest to idealny rozmiar do malowania ram okiennych, listew i innych małych wykończeń. Wąska szerokość pozwala na mniejsze, bardziej precyzyjne pociągnięcia.
 • 3-4 cale (76,2 – 101,6 mm). Ten rozmiar jest doskonały do malowania średniej wielkości powierzchni, takich jak drzwi i szafki.
 • 4 cale i więcej (101,6 mm). Szerokość i rozmiar tych szczotek są świetne do płaskich i szerokich powierzchni, takich jak ściany. Praca będzie łatwiejsza i szybsza, ponieważ można wykonać szersze pociągnięcia pędzlem.

Końcówki pędzli

 • Kwadratowe pędzle do wykończeń. Końcówki tych pędzli są ścięte tępo i prosto. Używane są do malowania na płaskich powierzchniach.
 • Dłutowate pędzle wykończeniowe. Włosie tych pędzli jest zwężone. Są to idealne narzędzia do wykończenia narożników i krawędzi, ponieważ można nimi łatwo wykonać proste linie.
 • Pędzle kątowe. Włosie tych pędzli jest skośne. Są one idealne do malowania wykończeń na wąskich powierzchniach, takich jak okna, drzwi lub listwy przypodłogowe.

4. Nie zamoczyłeś pędzla przed malowaniem

Większość rodzajów farb działa najlepiej, gdy są stosowane przy użyciu wilgotnego pędzla. Najlepiej jest sprawdzić etykietę farby dla instrukcji, ale ogólnie, farba będzie przylegać lepiej do pędzla i poślizg bardziej bez wysiłku na każdej powierzchni, jeśli stosowane przy użyciu wilgotnego włosia.

Mokry pędzel zapewnia również, że farba nie wyschnie zbyt szybko, gdy nakładasz warstwy na powierzchnię. Unikniemy również powstawania nieestetycznych grudek. Ponadto, wilgotne szczecina pędzla pomoże płynnie mieszać kolory farb dla bardziej wypolerowanego, profesjonalnego wyglądu.

Jak to naprawić

Przed rozpoczęciem każdej pracy malarskiej, zanurz swój pędzel w wiadrze z czystą wodą, aż szczecina będzie mokra. Możesz również umieścić swój pędzel pod bieżącą wodą. Poczekaj, aż szczecina będzie całkowicie nasycona i mokra.

Następnie pozbądź się nadmiaru wody, ściskając włosie o czystą powierzchnię lub ściskając je samemu rękami. Przed rozpoczęciem malowania upewnij się, że włosie już nie kapie. Na wszelki wypadek postukaj pędzlem o ścianę, aby mieć pewność, że resztki wody we włosiu zostaną rozwiane.

5. Nie pozwoliłeś wyschnąć pierwszej warstwie

Jeśli górna warstwa nie jest całkowicie sucha i malujesz nad nią, farba będzie gruba i gumowa. Będzie przylegać do włosia pędzla i tworzyć ślady po drodze. Bąbelki i grudki mogą również tworzyć się podczas pracy na powierzchni. Spowoduje to stipples (małe kropki na swojej pracy farby) i smugi.

Jak to naprawić

Zawsze pozwól pierwszej warstwy do wyschnięcia przed dodaniem kolejnej warstwy farby. Poczekaj kilka minut lub tak, i zawsze sprawdzić, czy suchość przed dodaniem świeżej warstwy farby. Stuknij farbę lekko opuszkiem palca. Jeśli pozostaje w miejscu, to jest gotowy do kolejnej warstwy. Jeśli farba czuje się gooey i przykleja się do skóry, należy odczekać kilka minut więcej przed malowaniem nad nim.

6. Nie szlifować między warstwami

Jedna warstwa farby zwykle nie wystarczy, aby ukryć nierówną lub nieestetyczną powierzchnię pod spodem. Musisz dodać kolejną warstwę (lub więcej), aby uzyskać to gładkie, schludne wykończenie. Jeśli nie szlifować powierzchnię przed dodaniem kolejnej warstwy farby, będziesz malować na powierzchni, która może być szorstka i ziarnista.

Włosie będzie następnie złapać na tych nierówności i pozostawić linie na powierzchni, które staną się bardziej widoczne, jak farba wyschnie.

Jak to naprawić

Lekko przeszlifuj pierwszą warstwę przed nałożeniem drugiej. Zrób to samo dla kolejnych warstw. Pomoże to świeżej warstwie bardziej przylegać do początkowej warstwy, tworząc bardziej trwałe wykończenie. Szlifowanie pomoże pozbyć się ziarnistej, nierównej tekstury.

Najlepiej jest użyć gąbki do szlifowania, a nie zwykłego papieru ściernego. Gąbka dostanie się do małych zakamarków, które w przeciwnym razie mogą być niedostępne dla papieru ściernego.

Oto jak to zrobić:

 1. Przed pomalowaniem gołej powierzchni listwy wykończeniowej przeszlifuj ją. Użyj lekkiego, równomiernego nacisku, aby pozbyć się małych nierówności i wgnieceń na powierzchni.
 2. Oczyść powierzchnię, aby pozbyć się gruzu i kurzu. Użyj odkurzacza lub wilgotnego kawałka materiału, aby wyeliminować wszelkie niepożądane cząstki.
 3. Nałóż pierwszą warstwę farby. Upewnij się, że farba nie jest zbyt gruba i że jest równomiernie nałożona.
 4. Pozwól farbie wyschnąć. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pozostaw ją do wyschnięcia na 24 godziny.
 5. Lekko przeszlifuj pomalowaną powierzchnię. Dzięki temu uzyskasz gładką, równą powierzchnię.
 6. Ponownie wyczyść wyszlifowaną powierzchnię odkurzaczem lub wilgotnym kawałkiem szmatki. Pomaga to wyeliminować nieestetyczne nierówności i smugi na powierzchni.
 7. Nałóż drugą warstwę lakieru. Zobacz, że używasz długich, ciągłych pociągnięć pędzla, aby uzyskać gładkie wykończenie.

7. Użyłeś krótkich pociągnięć pędzla

Krótkie pociągnięcia pędzla często prowadzą do nieestetycznych śladów lub smug na powierzchni malarskiej. Krótsze pociągnięcia oznaczają również, że będziesz musiał zrobić częste zatrzymania w trakcie malowania na małej powierzchni. Znaki i smugi stają się bardziej widoczne, gdy farba wyschnie.

Jak to naprawić

Najlepiej jest zrobić długie, ciągłe pociągnięcia pędzla, a nie krótkie, sporadyczne. To pomoże zacząć na rogach, a następnie przenieść się w kierunku centrum. Dłuższe, stałe pociągnięcia pozwoli Ci malować na całej powierzchni bardziej równomiernie.

Byłoby również najlepiej mieć lżejszą rękę podczas malowania. Unikaj wywierania zbyt dużego nacisku na pędzel, aby farba równomiernie przepływała przez włosie. Zastosowanie nacisku na pędzel pozostawi wgłębienia i ślady na wykończeniu i sprawi, że praca z farbą będzie wyglądać nieprofesjonalnie.

Najważniejsze informacje

Streaky trim farba może być przypisana do jakości pędzla, stan malowanej powierzchni, a poziom umiejętności malarza. Kluczem do gładkiego, nieskazitelnego wykończenia jest robienie rzeczy poprawnie od samego początku. Użyj odpowiedniego pędzla i zastosować farbę za pomocą długich, równych pociągnięć. Co najważniejsze, przygotować obszar do malowania, więc jest wolny od kurzu i zanieczyszczeń.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej