Stolarstwo

Wood Filler nie wychodzi z tubki? Oto co należy zrobić

Wypełniacz do drewna jest poręczny, ale może być bezużyteczny, jeśli stwardnieje i utknie w rurce. Na szczęście można go stosunkowo łatwo uwodnić i zmiękczyć.

Aby usunąć wypełniacz do drewna, który nie chce wyjść z tubki, użyj acetonu lub wody, aby go uwodnić, a następnie powoli przeprowadź płyn, aby zmiękczyć wypełniacz. Rurka wypełniacza do drewna, która nie chce się ruszyć, oznacza, że wypełniacz stwardniał, więc zmiękczenie go, aby go usunąć, jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem.

Przeczytaj więcej o tym, dlaczego wypełniacz do drewna twardnieje, jak zmiękczyć i wydostać go z tuby, i jak utrzymać wypełniacz od twardnienia w przyszłości.

Rodzaje wypełniaczy do drewna

Istnieje kilka rodzajów wypełniaczy do drewna:

 • Na bazie wody
 • Rozpuszczalnikowy
 • Epoxy
 • Na bazie ropy naftowej

Dwa najczęstsze rodzaje są na bazie wody i rozpuszczalnika. Możesz odróżnić je od siebie otwierając je i wąchając. Wypełniacz do drewna na bazie rozpuszczalnika ma chemiczny zapach, którego nie ma wypełniacz na bazie wody.

Oba rodzaje mogą stwardnieć, jeśli są przechowywane przez dłuższy czas, tak samo jak farby i lakiery. Podczas przechowywania tych produktów, utlenianie jest wrogiem, ponieważ powoduje, że krzepną, twardnieją, a ostatecznie stają się kruche i bezużyteczne.

Co zrobić, gdy wypełniacz do drewna nie chce wyjść z tuby?

Najważniejszym krokiem zapobiegawczym jest utrzymywanie pojemnika z wypełniaczem w należytym stanie.

Istnieją proste sposoby na naprawienie lub całkowite uniknięcie tego problemu.

 1. Ustal, jaki rodzaj wypełniacza posiadasz. Procedury dla wypełniacza na bazie wody i rozpuszczalnika są nieco inne – wodny zmięknie, jeśli dodasz wody; rozpuszczalnikowy wymaga acetonu do zmiękczenia.
 2. Wylej wodę lub aceton na powierzchnię wypełniacza. Pozostaw na kilka minut do nasiąknięcia, aż powierzchnia będzie na tyle miękka, że będzie można zrobić w niej otwory.
 3. Zrób otwory, aby roztwór spływał do środka. Z miękkiej powierzchni, można rozpocząć szturchanie otwory w rurze, aby dać rozwiązanie dostęp do wszystkich wypełniacza od góry do dołu. Daj wypełniaczowi czas na namoczenie i zmiękczenie.
 4. Wymieszaj wypełniacz na pastę. Jest to prawidłowa konsystencja wypełniacza i świadczy o tym, że został on prawidłowo uwodniony.

Czasami wypełniacz do drewna zawiera środek utwardzający, który pozwala mu utwardzić się samodzielnie. W większości przypadków wymaga to nałożenia na niego utwardzacza po wykonaniu pracy. Jednak ekspozycja na tlen powoduje, że wypełniacz do drewna twardnieje samodzielnie.

Mia Secret Nail Polish Remover to ekonomiczny, szybko działający roztwór acetonu, który łatwo zmiękczy wypełniacz do drewna na bazie rozpuszczalnika. Szybko schnie i nie pozostawia tłustych śladów.

Poniższy film jest prostym przykładem działania wypełniacza do drewna w akcji, jak również procesu przygotowania drewna przed nałożeniem wypełniacza.

Dlaczego wypełniacz do drewna twardnieje w tubie?

Tlen atmosferyczny utlenia wypełniacz do drewna, powodując jego twardnienie, nawet bez obecności środka utwardzającego.

Wypełniacz do drewna zawiera niewielką ilość wody lub innego płynu, dzięki czemu jest miękki i elastyczny. Gdy wypełniacz jest wystawiony na działanie tlenu przez dłuższy czas, wilgoć odparowuje, powodując kurczenie się i twardnienie wypełniacza.

Wypełniacz do drewna może tracić wilgoć, ponieważ:

 • Pokrywa nie jest w pełni uszczelniona, odsłaniając drobne szczeliny.
 • Tuba została w jakiś sposób uszkodzona lub przebita.
 • Przechowujesz go w niewłaściwy sposób.

Prawidłowe przechowywanie jest niezbędne do utrzymania sprzętu do majsterkowania w dobrym stanie. przez lata. Jest to szczególnie prawdziwe dla chemii gospodarczej i wrażliwych na tlen rozwiązań, takich jak wypełniacz do drewna.

Jak prawidłowo przechowywać wypełniacz do drewna

Prawidłowe przechowywanie wypełniacza do drewna jest niezbędne do jego konserwacji i utrzymania jego plastyczności. Jeśli wypełniacz do drewna w pojemniku nie jest prawidłowo uszczelniony, może to potrwać kilka lat, ale jest to sytuacja, której chcesz uniknąć, a nie opóźnić.

 • Upewnij się, że tuba jest szczelnie zamknięta. Po każdym użyciu upewnij się, że pokrywa jest szczelnie zamknięta i że do wypełniacza nie dostaje się powietrze. Pomocną sztuczką jest umieszczenie folii pod pokrywką, aby stworzyć dodatkową barierę uszczelniającą.
 • Przechowuj wypełniacz w chłodnym, suchym miejscu. Jeśli rura wypełniacza przegrzewa się, może to spowodować uszkodzenie rury lub odparować wilgoć z wypełniacza. Oba te czynniki poważnie odwodniłyby wypełniacz.
 • Przechowuj ją z dala od ostrych przedmiotów. Przechowuj rurki z wypełniaczem do drewna z dala od wszystkiego co ostre lub ciężkie, co mogłoby je przebić lub uszkodzić. Łatwą opcją jest przechowywanie ich w szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku lub słoiku.
 • Przechowuj z dala od chemikaliów. Upewnij się, że w pobliżu wypełniacza do drewna nie ma żadnych chemikaliów, które mogłyby uszkodzić tubę i zniszczyć, rozpuścić lub zmienić wypełniacz do drewna.

Co się dzieje, gdy wypełniacz do drewna staje się kruchy?

Jeśli kiedykolwiek pracowałeś z powietrzem suchej gliny, wiesz, że ekspozycja na powietrze zamienia go całkowicie stałe i „leczy” go dość szybko. Produkt końcowy jest całkowicie odwodniony i nie może być ponownie uwodniony w celu ponownego użycia.

Ta sama koncepcja dotyczy wypełniacza do drewna. Po całkowitym wyschnięciu nie da się go zmiękczyć i użyć w projekcie.

Jest mało prawdopodobne, że wypełniacz do drewna całkowicie wyschnie, jeśli jest prawidłowo przechowywany i uszczelniany. Jeśli zrobiłeś wszystko jak należy, a wypełniacz do drewna nadal wydaje się twardy, nie wyrzucaj go; spróbuj go zmiękczyć, używając jednej z wymienionych tu metod.

Nie będziesz w stanie stwierdzić, czy wypełniacz jest kruchy, jeśli go nie przetestujesz. Zastosuj metodę nawilżania w zależności od tego, jaki rodzaj wypełniacza do drewna posiadasz; jeśli zmiękczy on wypełniacz, możesz go jeszcze używać przez dobry czas.

Jeśli roztwór zmiękczający w ogóle nie rozluźnia wypełniacza, to prawie na pewno dlatego, że wypełniacz całkowicie wyschnął. Nie ma nic do zrobienia, aby zapisać go w tym przypadku, poza uzyskaniem nowej tuby wypełniacza do drewna.

To powiedziawszy, nie trzeba też wydawać dużo pieniędzy na profesjonalny wypełniacz do drewna, zwłaszcza w przypadku mniejszych projektów.

Różne rodzaje wypełniaczy do drewna

Wypełniacze do drewna są produktem ubocznym drewna, takim jak pył drzewny i trociny, zawieszone w roztworze, takim jak ropa naftowa lub rozpuszczalnik. Są one stosowane do dziur i pęknięć w drewnie i wysychają twarde jak skała, zapewniając długotrwałe pokrycie.

Wypełniacze na bazie wody mają dość kruchą konsystencję, co może utrudniać próby ich ponownego uwodnienia. Zazwyczaj są one wykonane z celulozy lub gipsu. Łatwo je rozcieńczyć i wyczyścić.

Wypełniacz na bazie rozpuszczalnika jest gładszy i jest znany jako bardziej trwały, i może wytrzymać elementy lepiej niż na bazie wody. Ma tendencję do być droższe niż wypełniacze na bazie wody i trwa dłużej, aby wyschnąć.

Wypełniacz do drewna jest dostępny w różnych wariantach opakowań:

Tuby są doskonałym wyborem dla większych projektów, ale tuby są idealne do wszechstronnego zastosowania i łatwego transportu. Trwają one również dłużej, aby wyschnąć w przypadku wycieku tlenu.

Elmer’s E887Q Stainable Wood Filler jest idealny do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Biały wykończenie jest łatwe do malowania i bejcowania, a rura jest łatwo zamykana do ciągłego użytku przez wiele projektów.

Alternatywy wypełniacza do drewna

Wood Filler jest zalecanym produktem dla projektów DIY ze względu na jego najwyższą jakość i długotrwałe rezultaty, ale z pewnością nie jest to jedyna opcja. Wypełniacz do drewna DIY jest łatwą i opłacalną alternatywą.

Aby wykonać łatwy wypełniacz do drewna DIY, zmieszaj następujące materiały:

 • Klej PVA. Jest to przystępna, tania i skuteczna baza i dobrze nadaje się do użytku wewnątrz i na zewnątrz.
 • Trociny. Twoje trociny powinny mieć konsystencję proszku lub być tak drobne, jak to tylko możliwe. Ma to kluczowe znaczenie dla stworzenia z mieszaniny gładkiej, dającej się rozprowadzić pasty.

Wymieszanie ich razem tworzy gładką pastę, która przypomina farbę akrylową lub mokrą glinę: łatwą do rozprowadzenia, ale gęstą i szybkoschnącą. Możesz dodać trochę barwnika do pasty, aby dopasować ją do drewna, którego używasz lub użyć trocin z tego samego drewna jako organicznego barwnika.

Zawsze możesz pomalować drewno później, w tym przypadku kolor wypełniacza nie ma większego wpływu.

Przed malowaniem, nie zapomnij szlifować swoje drewno w dół dla najgładszego możliwego wykończenia i zapewnić DIY wypełniacz nie pozostawia żadnych szorstkich lub wyboistych tekstur, które łamią inaczej gładkiej powierzchni drewnianej.

Jeśli piaskowanie jest zbyt wiele kłopotów, może wolisz umyć powierzchnię zamiast szlifowania go. Sprawdź mój kompletny przewodnik po tym, który z nich jest lepszą opcją. [Can You Power Wash Instead of Sanding? 3 Things to Know].

Poczekaj około 30 minut do godziny na rozwiązanie kleju do całkowitego wyschnięcia. Dokładny czas oczekiwania różni się w zależności od wielkości otworu i ilości użytego kleju.

Poniższy film ilustruje, jak prosto jest zrobić tę pastę PVA-sawdust i jak łatwo jest ją zastosować.

Wniosek

Uporczywe wypełniacze do drewna są niewygodne, ale rozwiązania są niezwykle proste i kosztują prawie nic, aby je wdrożyć. Jeśli masz uporczywe problemy z twardniejącym wypełniaczem do drewna, prostą alternatywą jest mieszanka DIY kleju PVA i trocin.

Rozważ skalę i budżet swojego projektu. Jeśli projekt jest duży, należy trzymać się profesjonalnego wypełniacza do drewna. Jeśli projekt jest stosunkowo niewielki, możesz z łatwością poradzić sobie z domową alternatywą.

Może ci się również spodobać

Read More