Dom

Wymiana okien: Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie okien

Okna odgrywają istotną rolę w naszych domach, zapewniając naturalne światło, wentylację i izolację.

Z czasem jednak okna mogą się zniszczyć, stać się mniej wydajne, a nawet stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W tym artykule dowiemy się, dlaczego jakość okien ma znaczenie, kiedy możesz potrzebować nowych okien oraz jakie materiały są dostępne w oknach. Omówimy również koszt wymiany okien, czynniki wpływające na cenę oraz sposób wyboru odpowiednich monterów do projektu wymiany okien.

Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić efektywność energetyczną swojego domu, czy też zaktualizować jego wygląd, ten przewodnik pomoże Ci podjąć świadomą decyzję o wymianie okien.

Dlaczego jakość okien ma znaczenie

Jeśli chodzi o atrakcyjność domu, niewiele rzeczy ma większe znaczenie niż stan okien.

W niektórych przypadkach wystarczy szybkie pomalowanie. Jeśli natomiast Twoje ramy są nie do naprawienia, wymiana okien będzie miała ogromny wpływ na to, jak potencjalni nabywcy postrzegają Twój dom. Tak, montaż nowych okien to duży wydatek, ale odmowa zmiany zgniłych okien może skończyć się kosztem sprzedaży lub skutkować kupującymi próbującymi targować się o cenę.

Nawet jeśli zostajesz w domu na jakiś czas, stan Twoich okien nie powinien być pomijany. Jak wspomnieliśmy w naszym wstępie, czynniki takie jak izolacja i bezpieczeństwo mogą być zagrożone, jeśli jakość okien nie jest na najwyższym poziomie.

Powszechne oznaki, które sygnalizują, że możesz potrzebować nowych okien

Jak można stwierdzić, że okna wymagają wymiany? Cóż, poza oczywistymi zgniłymi ramami, istnieje kilka znaków ostrzegawczych, na które możesz zwrócić uwagę:

 • Okna trudno się otwierają i zamykają
 • Wokół okien czuć przeciągi
 • Na parapetach okiennych gromadzi się woda
 • Pojawia się nadmierna kondensacja na wewnętrznej stronie okien
 • Hałas zewnętrzny słyszany wewnątrz domu może oznaczać, że uszczelki są uszkodzone
 • Okna z pojedynczymi szybami będą korzystne do wymiany, niezależnie od ich stanu.

Czy do wymiany okien potrzebne jest pozwolenie na budowę?

W większości przypadków nie, ale zawsze należy się upewnić u władz lokalnych.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy nieruchomość jest wpisana na listę zabytków lub znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. W takim przypadku, przed dokonaniem kosztownych zmian w domu, należy dowiedzieć się, co można, a czego nie można zrobić. Zezwolenie na budowę różni się w zależności od rady, więc należy skontaktować się z działem planowania, aby upewnić się, że można zmienić okna.

Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować koniecznością wymiany okien.

Co z przepisami budowlanymi?

Jeśli po prostu wymieniasz stare okna na nowe i korzystasz z usług montera zarejestrowanego w FENSA, Twój montaż będzie zgodny z przepisami.

Zarejestrowani monterzy mogą dokonać samocertyfikacji, a po jej zakończeniu otrzymają certyfikat FENSA. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie instalacji „nowych na stare”. Jeśli dokonujesz dalszych zmian w swoich oknach, takich jak zmiana wielkości lub kształtu otworu, być może będziesz musiał pójść o krok dalej i zatrudnić inżyniera budowlanego, który będzie nadzorował projekt.

Wszystkie instalacje wykonane przez montera, który nie jest zarejestrowany w FENSA, wymagają zgłoszenia do nadzoru budowlanego.

Z jakich materiałów wykonane są nowoczesne okna?

Jak już bez wątpienia wiesz, okna produkowane są z dwóch głównych składników materiałowych: ram i szyb.

Materiały, które wybierzesz, będą zależały od Twojej nieruchomości i kieszeni. Niektóre domy wymagają określonych rodzajów ram, podczas gdy Twój budżet może być jeszcze bardziej ograniczony. Poniżej znajduje się krótki przegląd najczęściej stosowanych materiałów w produkcji nowoczesnych okien:

Ramy

Szkło

 • Szkło float
 • Szkło barwione w masie
 • Szkło powlekane
 • Szkło hartowane
 • Szkło laminowane
 • Szkło dekoracyjne
 • Szkło samoczyszczące
 • Szkło redukujące hałas

Ile kosztuje wymiana okien?

Jak można sobie wyobrazić, podanie ceny za projekt wymiany okien w tym miejscu jest zadaniem niemożliwym.

Możemy jednak podkreślić niektóre z czynników, które wpływają na cenę wymiany okien:

7 rzeczy, które zmienią cenę Twoich okien

 • Rozmiar
 • Styl
 • Szyby
 • Materiały
 • Otwory
 • Instalacja
 • Zmiany konstrukcyjne

Jak wybrać właściwych monterów do wymiany okien?

Wybór dobrych monterów przy wymianie okien ma kluczowe znaczenie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci to zrobić:

Sprawdź ich referencje

Przed zatrudnieniem montera okien należy koniecznie sprawdzić jego referencje. Instalatorzy powinni być wykwalifikowani i zarejestrowani w odpowiednich instytucjach branżowych, takich jak FENSA lub CERTASS.

Wcześniejsze doświadczenie

Szukaj monterów z udokumentowanym doświadczeniem w montażu okien podobnych do tych, które chcesz. Doświadczeni monterzy spotkają się z różnymi scenariuszami instalacji i wiedzą, jak sobie z nimi poradzić.

Sprawdź opinie i referencje

Sprawdź recenzje online i poproś o referencje od poprzednich klientów, aby mieć pojęcie o jakości ich pracy i ich profesjonalizmie.

Uzyskaj wiele ofert

Zbierz oferty od co najmniej trzech różnych instalatorów. Pomoże Ci to porównać ceny i wybrać najbardziej opłacalną opcję. Jednak cena nie powinna być jedynym czynnikiem przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Sprawdź ubezpieczenie i gwarancje

Upewnij się, że wybrany przez Ciebie instalator posiada odpowiednie ubezpieczenie obejmujące wszelkie przypadkowe uszkodzenia lub urazy, które mogą wystąpić podczas montażu. Sprawdź również ich politykę gwarancyjną, aby upewnić się, że jesteś chroniony w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z montażem lub samymi oknami.

Zwróć uwagę na komunikację i obsługę klienta

Dobra obsługa klienta ma kluczowe znaczenie, a monter, który ceni sobie zadowolenie klienta, prawdopodobnie zapewni wyższy poziom wykonania. Wybierz instalatora, który komunikuje się jasno i odpowiada szybko. Chcesz mieć do czynienia z instalatorem, który jest gotów zająć się wszelkimi obawami i odpowiedzieć na wszelkie pytania, jakie możesz mieć.

Myślisz o przeprowadzce zamiast o poprawie?

Mając ponad sto lat za sobą, trudno będzie znaleźć agenta nieruchomości z większą wiedzą niż Petty’s, a nasz rodzinny etos oznacza, że otrzymasz usługę, na którą zasługujesz.

Tak więc, niezależnie od tego, czy kupujesz, sprzedajesz, czy też obie te rzeczy, zadzwoń do naszego zespołu już dziś, aby dowiedzieć się, co możemy dla Ciebie zrobić.u, gdy wykonasz swój kolejny ruch.

Article By: Gregory Moore

Gregory jest w branży od 12 lat. Ma wrodzoną zdolność do negocjacji i zarządzania, co czyni go niezwykle cenioną częścią zespołu. Jest również entuzjastycznym wędkarzem, który na pierwszym miejscu stawia swoją rodzinę i Shih Tzu, Elmo.

020 3370 8782 / Email bezpośrednio

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej