Stolarstwo

Czy panele drewniane można wykorzystać do wszystkiego?

Panele drewniane są doskonałym dodatkiem do każdego domu i mogą chronić ściany przed uszkodzeniami. Jednak nawet wysokiej jakości panele drewniane będą wymagały wymiany po 10-15 latach. Zamiast jednak wyrzucać stare panele drewniane, czy możliwe jest ich ponowne wykorzystanie do czegokolwiek?

Panele drewniane można ponownie wykorzystać do produkcji drewnianych mebli, tarasów z twardego drewna, napraw i bocznic zewnętrznych. W zależności od stanu, panele drewniane mogą być również wykorzystywane do produkcji drewnianych podłóg, regałów i półek. Jeśli nie możesz odzyskać dużej ilości drewna, możesz użyć paneli do stworzenia drewnianej sztuki.

W tym artykule omówię kilka praktycznych sposobów na ponowne wykorzystanie paneli drewnianych w domu. Omówię również, kiedy należy wymienić boazerię i czego nie należy robić z ponownie użytym drewnem. Czytaj dalej, aby znaleźć zastosowanie dla starych paneli drewnianych!

Gdzie ponownie wykorzystać panele drewniane

Podczas demontażu starej lub uszkodzonej boazerii warto wiedzieć, co planuje się zrobić z drewnem. Zamiast wysyłać je na wysypisko śmieci, możesz ponownie wykorzystać drewno do projektów DIY, napraw domowych, drewnianych mebli, a nawet sztuki.

Sposób wykorzystania paneli drewnianych będzie zależeć od ilości posiadanego drewna i tego, ile z niego można odzyskać. Jeśli masz drewno poddane obróbce chemicznej, z którego wykonano panele, prawdopodobnie większość drewna jest w dobrym stanie i można je ponownie wykorzystać. Nawet jeśli boazeria jest bardzo stara, ze średniej wielkości pomieszczenia nadal będzie można odzyskać wiele elementów.

Jeśli większość drewna jest nadal w dobrym stanie, można je ponownie wykorzystać do produkcji mebli lub podłóg. Jeśli drewno nie jest wystarczająco wytrzymałe, aby utrzymać ciężar, można je wykorzystać do dekoracji wnętrz.

Oto kilka pomysłów na ponowne wykorzystanie boazerii:

1. Zbuduj taras z twardego drewna

Jeśli twój dom nie ma patio lub tarasu, możesz wykorzystać resztki drewna ze starej boazerii, aby go zbudować. Nawet fantazyjne panele drewniane są wykonane z litego drewna, co czyni je idealnymi do budowy drewnianego patio lub tarasu. Jeśli posiadasz już taras z twardego drewna, możesz wykorzystać dodatkowe drewno do jego rozbudowy i wzmocnienia.

Przed budową drewnianego tarasu z ponownie użytych paneli drewnianych, zawsze upewnij się, że masz wystarczającą ilość drewna na solidny taras. Konieczne może być połączenie paneli w celu ich wzmocnienia i uzyskania pożądanej grubości podstawy tarasu.

Zawsze lepiej jest użyć świeżego drewna na podstawę tarasu i umieścić ponownie użyte drewno na wierzchu, aby mieć pewność co do wytrzymałości tarasu. Nie ma jednak nic złego w wykorzystaniu ponownie użytych paneli drewnianych do budowy całego patio lub tarasu z twardego drewna, ponieważ ponownie użyte drewno może mieć lepszą twardość niż świeże drewno.

Czy wiesz, że możesz ponownie wykorzystać deski tarasowe, odwracając je? Należy jednak uważać na stan drewna. Omówiłem wszystkie elementy, które musisz wiedzieć, w kompletnym przewodniku na ten temat. Nie przegap go. [Czy można ponownie wykorzystać stare deski tarasowe, odwracając je?]

2. Zastosowanie paneli drewnianych w okładzinach zewnętrznych

Bocznica zewnętrzna od wieków stanowi integralną część wielu domów i może być nawet stosowana w nowoczesnych projektach domów. Panele stosowane w boazerii drewnianej i oblicówce zewnętrznej są bardzo podobne, co sprawia, że boazeria jest idealnym zamiennikiem oblicówki. Bocznicę można zainstalować wokół całego domu lub tylko od strony ogrodu, aby chronić i izolować ściany.

W przypadku ponownego wykorzystania paneli drewnianych jako bocznicy zewnętrznej, może być konieczne zabezpieczenie drewna wodoodporną farbą lub chemikaliami, jeśli nie zostało ono wcześniej zabezpieczone. Można również pomalować bocznicę, aby wtopiła się w zewnętrzny wygląd domu.wcześniejszy projekt.

Jeśli Twój dom ma już siding, możesz zachować część drewnianych paneli, aby naprawić obszary, w których siding jest uszkodzony.

3. Drewniana podłoga

Drewniana podłoga może nadać domowi unikalny, naturalny wygląd i pasuje zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury. Podłogi drewniane są jednak generalnie droższe niż płytki pod względem kosztu materiału na stopę kwadratową. Jeśli drewno z paneli drewnianych jest w dobrym stanie, nie będziesz musiał radzić sobie z drogimi kosztami materiałowymi drewnianej podłogi.

Nadal będziesz musiał zapłacić za instalację i być może będziesz musiał zaimpregnować drewno, aby je wzmocnić i usunąć farbę i chemikalia, ale nadal będzie to kosztować znacznie mniej niż instalacja świeżej drewnianej podłogi.

4. Ponowne wykorzystanie paneli drewnianych do produkcji regałów i półek

Innym popularnym sposobem ponownego wykorzystania drewna jest tworzenie półek, zwłaszcza jeśli nie masz wystarczającej ilości drewna na bocznicę lub podłogę. Wykonanie kilku półek z ponownie wykorzystanej drewnianej boazerii jest łatwe, jeśli masz podstawową wiedzę na temat majsterkowania. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, możesz zrobić regał na książki, a nawet szafki, w zależności od twoich umiejętności stolarskich.

Najlepszą rzeczą w ponownym wykorzystaniu drewnianej boazerii w szafkach lub półkach jest to, że nadaje ona rustykalny wygląd Twojemu domowi. Nie będziesz też musiał jej konserwować ani przemalowywać, chyba że chcesz, aby pasowała do obecnego stylu wystroju wnętrza.

Jeśli drewniana boazeria jest lekko uszkodzona i udało ci się uratować tylko kilka dobrych desek, możesz wykorzystać ją do mniejszych zadań związanych z majsterkowaniem lub przechować do późniejszego wykorzystania.

5. Tworzenie mebli z paneli drewnianych

Jednym z najlepszych sposobów na ponowne wykorzystanie boazerii jest produkcja mebli. Panele drewniane wykorzystują lite drewno liściaste, które idealnie nadaje się do produkcji wysokiej jakości drewnianych mebli. Możesz połączyć kilka paneli, aby stworzyć prosty stół, a nawet użyć drewna do produkcji krzeseł, drewnianych sof, a nawet łóżka.

Jeśli usuniesz drewniane panele ze wszystkich pomieszczeń w domu, prawdopodobnie będziesz mieć wystarczająco dużo drewna, aby stworzyć kompletny zestaw mebli. Jednak zawsze zaczynaj od czegoś, co mieści się w zakresie twoich umiejętności lub zatrudnij profesjonalnego stolarza do wykonania pracy.

Podczas gdy większość entuzjastów majsterkowania może wykonać prosty stół z ponownie wykorzystanej drewnianej boazerii, wykonanie łóżka od podstaw należy pozostawić profesjonalnemu stolarzowi!

Niemniej jednak, można wykazać się kreatywnością podczas tworzenia mebli z ponownie użytego drewna, a nawet trójkątny stół może dodać wyjątkowego charakteru do patio.

6. Wykorzystaj panele drewniane do napraw

Jeśli nie masz czasu na robienie mebli lub projektów DIY, zawsze możesz przechowywać je do naprawy uszkodzonej podłogi lub bocznicy lub zepsutych mebli. Panele drewniane są często poddawane obróbce chemicznej w celu konserwacji drewna i mogą być używane zarówno do napraw zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Podczas przechowywania paneli drewnianych należy upewnić się, że są one przykryte i chronione przed wodą i wilgocią. Chociaż drewno może się nieznacznie kurczyć i rozszerzać pod wpływem zmian temperatury, jest to mniej zauważalne w przypadku starszego drewna.

Używane drewno jest również idealne do wzmacniania drzwi, pokryć dachowych i innych obszarów domu. W rzeczywistości starsze drewno jest często preferowane do prac naprawczych, ponieważ jest już zakonserwowane i tańsze niż świeże deski drewniane.

7. Tworzenie drewnianych dzieł sztuki

Jeśli masz stare drewniane deski z boazerii, dlaczego nie wykazać się kreatywnością i nie wykorzystać ich do stworzenia sztuki? Jeśli masz dodatkowe drewno, możesz poćwiczyć rzeźbienie i poprawić swoje umiejętności stolarskie, tworząc drewniane dzieła sztuki do dekoracji domu.

Stare drewno ma wyjątkowy wygląd i może dodać „rustykalnego” wyglądu do wystroju domu. Jeśli nie masz czasu lub umiejętności, aby tworzyć rzeźby lub drewniane dzieła sztuki, możesz wykorzystać drewniane panele do prostszych zadań w domu.

Oczyść drewno i pokryj je olejem, aby stworzyć deskę do krojenia lub przymocuj nogi do dłuższych desek, aby użyć ich jako deski do prasowania. Ponieważ drewniane panele są twarde, istnieje niezliczona ilość sposobów na ich wykorzystanie w domu.

Jeśli nie masz pomysłu, co zrobić z drewnem, zawsze możesz je przechować na później.

Gdzie nie należy ponownie wykorzystywać boazerii drewnianej

Stara boazeria drewniana może być używana do większości zadań związanych z majsterkowaniem, które wymagają litego drewna, a nawet można jej używać na zewnątrz. Istnieje jednak właściwy sposób ponownego wykorzystania starego drewna, zwłaszcza jeśli zostało ono poddane obróbce chemicznej.

Oto kilka rzeczy, których nie należy robić ze starymi drewnianymi panelami:

Nigdy nie pal starych paneli drewnianych

Chociaż używanie drewnianych paneli jako drewna opałowego może być kuszące, zdecydowanie zaleca się, aby tego nie robić. Drewno używane do budowy domów jest często traktowane chemikaliami, które uwalniają toksyczne chemikalia podczas spalania.

Stare panele drewniane mogą być również malowane, co tylko zwiększa toksyczność gazów podczas spalania.

Nigdy nie używaj ponownie mokrych lub kruchych paneli drewnianych

Jeśli wymieniasz boazerię w domu, ponieważ jest uszkodzona, musisz uważać na to, czego możesz użyć, zwłaszcza jeśli używasz jej do podłóg lub bocznicy. Wilgotne lub uszkodzone drewno często nie nadaje się do użytku nawet po wysuszeniu, ponieważ traci swoją wytrzymałość.

Jeśli nie masz żadnego praktycznego zastosowania dla starych paneli drewnianych, najlepiej jest wysłać drewno do centrum recyklingu. Większość drewna można ponownie wykorzystać, a nawet mokre lub uszkodzone drewno można uratować za pomocą obróbki chemicznej.

Przemyślenia końcowe

Chociaż wyrzucenie starych paneli drewnianych na wysypisko śmieci może być kuszące, drewno jest zbyt cenne, aby gnić na wysypisku śmieci. Stare panele drewniane można ponownie wykorzystać do wszystkiego, od tworzenia drewnianych tarasów po bocznicę zewnętrzną, a nawet meble do majsterkowania.

Unikaj jednak używania drewna, które jest zbyt zniszczone przez wodę i nigdy nie używaj drewnianych paneli jako drewna opałowego, ponieważ podczas spalania mogą uwalniać toksyczne chemikalia.

Może ci się również spodobać

Read More