Majsterkowanie

Czy kostka brukowa jest mocniejsza od betonu?

Próbujesz zdecydować, czy powinieneś użyć kostki brukowej czy betonu? Poniżej omówimy różnice w wytrzymałości między betonem a kostką brukową. Poruszymy również niektóre z zalet i wad betonu i kostki brukowej.

Kostka brukowa jest zazwyczaj mocniejsza niż beton. Kostki brukowe są tworzone z większą gęstością niż beton, więc są bardziej odporne na wodę i mniej podatne na pękanie. Jednak to wszystko zależy od rodzaju kostki i jakości betonu.

Niektórzy mogą się zastanawiać, czy warto poświęcić czas na instalację betonowych kostek brukowych. W poniższych sekcjach powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o wytrzymałości kostki brukowej i czy są one bardziej wytrzymałe niż zwykłe płyty betonowe.

Dlaczego kostka brukowa jest mocniejsza od betonu

Poniżej omówimy niektóre z powodów, dla których kostka brukowa jest zazwyczaj mocniejsza od betonu. Jak się przekonasz, kostka brukowa musi być produkowana zgodnie z określonymi standardami, podczas gdy beton może być dość zmienny w sposobie tworzenia.

Po omówieniu wytrzymałości kostki brukowej i betonu, poruszymy niektóre z ogólnych zalet i wad każdego z nich, abyś mógł zdecydować, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni.

Powody, dla których kostka brukowa jest często mocniejsza od betonu:

  • Kostki brukowe i produkowane są tak, aby wytrzymać większe ciśnienie
  • Kostki brukowe są odporne na pękanie pod wpływem sił zewnętrznych
  • Kostka brukowa jest odporna na wchłanianie wody, co ogranicza jej pękanie.
  • Kostka brukowa nie wymaga długotrwałej konserwacji, aby była wytrzymała.

Uwaga: jakość, jak również środowisko, będzie odgrywać ogromną rolę w tym, czy kostki brukowe są silniejsze niż beton. Rzeczywiście, niektóre rodzaje betonu, wzmocnione prętami zbrojeniowymi i wylane na dużą grubość, mogą być w niektórych przypadkach mocniejsze niż kostka brukowa. Jeśli jednak porównuje się dwa jednakowe rozmiary i grubości, kostka brukowa jest zazwyczaj mocniejsza.

Kostki brukowe są odporne na większe ciśnienie niż beton

Większość betonu wytrzymuje około 2000-3000 psi, choć istnieją specjalne betony, które mogą wytrzymać więcej. Kostki brukowe są wykonane tak, aby wytrzymać do 12000 psi. Jak widać, standard produkcji kostki brukowej jest znacznie wyższy niż betonu. Częścią tego może być to, że beton jest trudniejszy do uregulowania. Ludzie mogą wylać własne płyty betonowe, więc niemożliwe jest zapewnienie, że przestrzegają wszystkich kroków wymaganych dla maksymalnej wytrzymałości.

Brukowce są mniejszą jednostką, a ponieważ tak naprawdę nie wspierają się w jednorodny sposób, który robi beton, muszą być mocniejsze, aby osiągnąć ten sam efekt. Jednak odporność na pękanie nie jest jedyną rzeczą, która sprawia, że kostka brukowa jest tak trwała. Omówmy jeszcze kilka powodów, dla których kostka brukowa jest wytrzymała.

Kostka brukowa jest plastyczna i nie ulega naciskom

Jeśli pod kostką brukową pojawi się korzeń, kostka może się przesunąć, ale nie pęka. Ponieważ kostka brukowa jest układana płasko na ziemi, nie zwiększa się jej nacisk. Jeśli ziemia się poruszy, kostki przesuną się wraz z nią.

Z drugiej strony korzenie mogą powodować pękanie betonu, podobnie jak puste przestrzenie pod betonem. Porozmawiajmy o relacji między kostką brukową a wodą.

Kostka brukowa jest odporna na wodę

Ponieważ kostka brukowa jest gęstsza niż beton, oznacza to również, że wchłania mniej wody. Można nie zdawać sobie z tego sprawy, ale beton może działać jak gąbka. Stanowi to problem zwłaszcza w zimnym klimacie, gdy temperatura spada poniżej zera.

Nieuszczelniony podjazday będzie nasiąkać wodą. Następnie, gdy woda zamarza, prowadzi do pękania. Brukowce pozwalają wodzie spływać z nich, jak również nie moczyć się tyle wody w pierwszej kolejności.

Teraz porozmawiajmy o niektórych innych praktycznych zalet i wad betonu i kostki brukowej.

Plusy i minusy betonowej płyty vs. kostki brukowej

Mówiliśmy konkretnie o wytrzymałości kostki brukowej i betonu, ale teraz porozmawiajmy o niektórych innych zalet i wad każdego z nich. Każdy, kto próbuje zdecydować między betonem lub kostką brukową powinien wiedzieć, w co się pakuje.

Oto lista kwestii, które porównamy między kostką a betonem:

  • Naprawa i wymiana
  • Styl i wzornictwo
  • Łatwość instalacji
  • Konserwacja
  • Cena

Przyjrzyjmy się tym kwestiom bardziej szczegółowo.

Naprawa i wymiana: Kostka brukowa a beton

Zacznijmy od betonu. Z biegiem czasu, beton będzie pękać i chip. Kiedy to się stanie, trzeba będzie dokonać napraw. Czasami beton będzie musiał być całkowicie rozdarty i zastąpiony, zwłaszcza jeśli chcesz, aby wyglądał normalnie. W przeciwnym razie, jesteś w lewo z łaty znaków, które są trudne do ukrycia. Naprawa betonu może być wykonana, ale nie jest to łatwe.

Z drugiej strony, kostki brukowe są znacznie łatwiejsze do naprawy i mogą być wykonane przez każdego właściciela domu, który chciałby zrobić to sam. Wystarczy, że usuną popękane lub wyszczerbione kostki brukowe, a następnie zastąpią je nowymi kamieniami – gotowe. Nie ma potrzeby mieszania betonu ani wyciągania młota pneumatycznego.

Ogólnie rzecz biorąc, kostka brukowa wygrywa w kategorii napraw.

Wzornictwo i styl: Kostka brukowa a beton

Beton nie jest znany jako najbardziej olśniewająca rzecz, ale kiedy jest wylewany i układany z należytą starannością, z pewnością może wyglądać ładnie, zwłaszcza gdy krawędzie są odpowiednio pielęgnowane i utrzymywane, a także gdy jest zamiatany i uszczelniany.

Brukowce pozwalają właścicielom domów na osiągnięcie nieskończonej liczby projektów. Dla kogoś, kto chce, aby jego podjazd lub patio wyglądało wyjątkowo, kostka brukowa jest zdecydowanie drogą do zrobienia. Zrobione dobrze, kostki brukowe są bardziej przyciągające wzrok niż beton. Ale to nie wszystko. . .

Jeśli odpowiednio zadbasz o kostkę brukową i dopilnujesz, aby chwasty nie rosły między kamieniami, to kostka brukowa prawdopodobnie wygra tę kategorię. Z drugiej strony, jeśli kostka nie została prawidłowo zainstalowana, może szybko zarosnąć. Powiemy, że kategoria stylu jest remisowa, z lekką przewagą dla kostki brukowej.

Łatwość instalacji: Kostka brukowa vs. beton

Jeśli chodzi o instalację, jest to trudna do obliczenia kwestia. Zacznijmy od betonu. W większości przypadków trzeba będzie zatrudnić profesjonalistę, aby umieścić betonową płytę. Można oczywiście zrobić to samemu, ale to wymaga czasu, aby uzyskać bazę poprawnie, i trzeba zrozumieć, jak działa beton i jak przygotować powierzchnię, jak to wyschnie. To wymaga umiejętności. Jeśli zrobisz to źle, będziesz miał bałagan na rękach, który nie jest łatwy do czyszczenia.

Pawilony są prawdopodobnie bardziej sprzyjające dla majsterkowicza, ponieważ można je kupić w lokalnym sklepie z narzędziami i umieścić na ścieżce lub patio. Tak, jest dużo pracy związanej z kostki brukowej, ale jeśli popełnisz błąd, można wrócić i naprawić go. Dla kogoś, kto będzie DIYing ich ścieżki lub patio, kostki brukowe są prawdopodobnie sposób, aby przejść. Dla kogoś, kto zatrudnia profesjonalistę, aby zainstalować ich patio, niezależnie od materiału, to jest toss-up.

Łatwość utrzymania: Kostka brukowa vs beton

Konserwacja jest trudna do oszacowania. Zarówno kostki brukowe, jak i beton będą wymagały poziomu rocznej konserwacji, a jeśli któryś z nich jest zaniedbany, to skończą wyglądając dość niechlujnie.

Beton będzie musiał być zamiatany i myty od czasu do czasu. Jest to również dobry pomysł, aby uszczelnić betonowe podjazdy, ponieważ pomoże to zapobiec ich pękaniu i barwieniu. Jeśli beton jest prawidłowo zainstalowany, to nie będzie wymagać tyle konserwacji i naprawy.

Brukowce nie muszą być koniecznie uszczelnione. Jednak jeśli kostka brukowa nie została zainstalowana z dobrą warstwą blokującą chwasty pod spodem, to właściciele domu będą musieli wyciągnąć lub spryskać chwasty od czasu do czasu. Ponadto wydaje się, że kostki brukowe są bardziej podatne na powstawanie nierówności (zależy to w dużej mierze od sposobu ich układania).

Ogólnie rzecz biorąc, utrzymanie jest prawdopodobnie rzut.

Cena materiału na patio: Brukarze vs. Beton

Jeśli chodzi o cenę, beton będzie zazwyczaj tańszy. Jest to prawdą, jeśli będzie zainstalować go samodzielnie, lub jeśli będzie zatrudnić kogoś, aby przyjść i zainstalować go dla Ciebie.

Ładne kostki brukowe są drogie, a jeśli masz duży obszar, który potrzebuje dużo kostki brukowej, może skończyć się płacąc znaczną ilość pieniędzy, aby je zainstalować. Z tego powodu, kostka brukowa ma zalety długowieczności i jest łatwa do naprawy w razie potrzeby.

Oczywiście, trzeba będzie rozważyć rozmiar ścieżki lub patio. Jeśli jesteś po prostu umieszczenie naprawdę mały obszar, a następnie nie widać ogromną różnicę w cenie.

Teraz, przejdźmy do naszych ostatnich słów na kostki brukowej vs beton.

Ostatnie zdanie na temat wytrzymałości kostki brukowej i betonu

Kostki brukowe będą mocniejsze niż beton. Są one wykonane tak, aby wytrzymać więcej funtów na cal kwadratowy (psi) niż beton, jednak będzie to zależało od wielkości kostki i grubości betonu.

Pawilony mają inne zalety w stosunku do betonu, jak również, są łatwiejsze do naprawy, prawdopodobnie łatwiejsze do zainstalowania, i są łatwiejsze do personalizacji w określonym stylu. Jednak beton będzie zazwyczaj tańszy za stopę kwadratową.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to spojrzeć na niektóre kostki brukowe vs beton w prawdziwym życiu i zobaczyć, co lubisz. Zlokalizować przyjaciela, który ma doświadczenie z każdym i zapytać ich o ich doświadczenia.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej