Nasze recenzje

Czym jest LTPO 3.0 i czy jest warte pieniędzy?

Większość smartfonów w 2023 roku oferuje jakąś wysoką częstotliwość odświeżania, czy to 90 Hz, 120 Hz, czy nawet 165 Hz, ale często odbywało się to kosztem ogólnego czasu pracy na baterii.

Wszystko to ma się zmienić wraz z wprowadzeniem wyświetlaczy LTPO 3.0 AMOLED, które mają radykalnie poprawić wydajność energetyczną, a jednocześnie zapewnić gładką jak masło wydajność, której oczekują konsumenci.

Jest to kluczowa funkcja w wielu 2022 i 2023 flagowców, w tym iPhone 14 Pro, OnePlus 11 i Samsung Galaxy S23 Ultra, ale co dokładnie jest LTPO 3.0 i czy jest to naprawdę lepsze niż standardowe panele AMOLED?

Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o wyświetlaczach LTPO 3.0 właśnie tutaj.

Czym jest LTPO 3.0?

LTPO 3.0 to najnowsza wersja technologii LTPO dostępna w niektórych smartfonach z wyższej półki. W skrócie, technologia ta pozwala wyświetlaczom dynamicznie przełączać się pomiędzy częstotliwościami odświeżania bez potrzeby stosowania dodatkowego komponentu pomiędzy kontrolerem graficznym a GPU. Podczas gdy początkowe wyświetlacze LTPO były ograniczone do 10Hz-120Hz, nowsze LTPO 2.0 i LTPO 3.0 oferują wsparcie 1Hz-120Hz.

Ma to potencjał, aby znacznie poprawić wydajność energetyczną wyświetlacza, prawdopodobnie największego źródła pobierania energii w smartfonie. Pozwala to na przykład na automatyczne obniżenie częstotliwości odświeżania podczas oglądania statycznych obrazów i natychmiastowe zwiększenie jej do 90- lub nawet 120Hz podczas przewijania menu lub grania w gry, gdzie dodatkowe klatki są zawsze mile widziane.

Może również zmniejszyć częstotliwość odświeżania do zaledwie 1 Hz podczas wyświetlania elementów takich jak zawsze włączony wyświetlacz, co znacznie poprawia wydajność energetyczną panelu.

Dla kontekstu, standardowe panele OLED nie pozwalają na dynamiczną regulację częstotliwości odświeżania bez zainstalowania dodatkowego komponentu, który zużywa jeszcze więcej energii. Jest to główny powód, że wiele telefonów, które można znaleźć będzie albo przełączać się między 60Hz, 90Hz i 120Hz, podczas gdy wyświetlacze LTPO mogą wahać się od 1Hz do 120Hz.

Samsung Galaxy S23 Ultra

Czy wyświetlacz LTPO różni się od standardowego wyświetlacza OLED w smartfonie?

LTPO to technicznie rzecz biorąc podrasowana wersja OLED, ale te dwie wersje różnią się od siebie. Jak wspomniano, standardowe panele OLED nie mogą dynamicznie regulować częstotliwości odświeżania bez dodatkowego komponentu pomiędzy kontrolerem graficznym a GPU, podczas gdy wyświetlacze LTPO nie potrzebują tego komponentu.

Wynika to ze sposobu budowy wyświetlaczy LTPO, a dokładniej z rodzaju zastosowanego backplane’u. W kontekście, płyta tylna zasadniczo kontroluje działanie każdego piksela i składa się z tranzystorów cienkowarstwowych znanych jako TFT. Wyświetlacze LTPO są wykonane z kombinacji niskotemperaturowego polikrystalicznego krzemu (LTPS) TFT i tlenku indowo-galliowo-cynkowego (IGZO) TFT, gdzie pierwszy z nich przynosi lepszą wydajność energetyczną, podczas gdy drugi umożliwia dynamiczną częstotliwość odświeżania.

Jakie są korzyści z zastosowania wyświetlacza LTPO?

Jak już wspomnieliśmy, główną korzyścią z zastosowania wyświetlacza LTPO w stosunku do standardowego wyświetlacza OLED jest lepsza wydajność energetyczna, zwłaszcza w przypadku wyświetlaczy o wysokiej częstotliwości odświeżania. Nadal prawdą jest, że panele OLED są bardziej przyjazne dla baterii niż LCD, ale LTPO idzie o krok dalej.

Ulepszona technologia pozwala wyświetlaczowi na dynamiczne dostosowanie częstotliwości odświeżania w zależności od tego, co dzieje się na ekranie, z możliwością obniżenia do przyjaznego dla baterii 1Hz, gdy wyświetlacz jest zawsze włączony i zwiększenia do 120Hz natychmiast. aby zapewnić gładką jak masło, responsywną reakcję szybkiego ekranu. Pozwala to w pełni cieszyć się wysoką częstotliwością odświeżania, a jednocześnie nie obciąża baterii ciągłym renderowaniem obrazu przy 120 Hz.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Nasza ulubiona oferta Nothing Ear 2 na Black Friday powraca – jeśli jesteś szybki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,”’+i.family+'”’),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,”’+i.family+”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,”’+i.family+”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej