Nasze recenzje

Czym jest MediaTek Dimensity 1080? Wyjaśnienie chipsetu mobilnego

MediaTek Dimensity 920 był alternatywnym chipsetem Qualcomm dla tanich smartfonów w 2022 roku, a nowy Dimensity 1080 ma przejąć ten płaszcz w 2023 roku.

Pytanie brzmi, co nowego w Dimensity 1080 i czy warto wyłożyć pieniądze na smartfony wyposażone w Dimensity 1080, czy też powinieneś zaoszczędzić trochę gotówki, wybierając nieco starsze modele wyposażone w 920?

Wyjaśniamy tutaj wszystko, co musisz wiedzieć o najnowszym chipsecie MediaTek średniej klasy, Dimensity 1080.

Dimensity 1080 to najnowszy chipset ze średniej półki od MediaTek, zastępujący nieco starszy Dimensity 920, a jednocześnie siedzący wygodnie poniżej flagowego chipsetu MediaTek Dimensity 9200.

Dokładniej mówiąc, MediaTek Dimensity 1080 to wykonany w technologii 6 nm chipset z ośmiordzeniowym procesorem taktowanym zegarem do 2,6 GHz, wraz z procesorem graficznym ARM Mali G68 zapewniającym lepszą wydajność graficzną w grach, skierowany do budżetowych i średniej klasy smartfonów za około 300-500 funtów.

Oferuje również wsparcie dla technologii, w tym łączności 5G, wyświetlaczy o wysokiej częstotliwości odświeżania, przechwytywania wideo 4K i nie tylko, o czym przejdziemy bardziej szczegółowo za chwilę.

MediaTek Dimensity 1080 został ujawniony w październiku 2022 roku, a chipset zaczął pojawiać się w wybranych smartfonach pod koniec 2022 roku, choć większość z nich pojawiła się w pierwszych miesiącach 2023 roku.

Co nowego w Dimensity 1080?

Gdybyś udał się na oficjalną stronę Dimensity 1080, mógłbyś uwierzyć, że nowy chipset oferuje całą gamę nowych funkcji, ale w rzeczywistości większość z nich była dostępna w poprzedniej generacji Dimensity 920.

Obejmuje to funkcje specyficzne dla gier, takie jak HyperEngine 3.0, obsługę sieci 5G poniżej 6 GHz i Wi-Fi 6 oraz tę samą obsługę wyświetlaczy Full HD + przy częstotliwości do 120 Hz.

Co zatem pozostaje? Cóż…

Więcej mocy obliczeniowej

Można by oczekiwać, że nowy chipset przyniesie zwiększoną moc, ale to tylko połowa prawdy w przypadku Dimensity 1080.

Podczas gdy ośmiordzeniowy procesor ma niewielką wydajność, zwiększając prędkość koguta do 2,6 GHz, w porównaniu z 2,5 GHz, procesor graficzny Mali G68 jest taki sam jak jego poprzednik. Jest również nadal zbudowany w tym samym procesie 6 nm, więc nie ma też wiele na drodze do lepszej wydajności energetycznej.

Wsparcie dla kamer 200 MP

Dużym ulepszeniem Dimensity 1080 jest dział kamer, z chipsetem zdolnym do obsługi danych obrazu z czujników do 200 MP za pośrednictwem nowego Imagiq ISP, co stanowi wzrost w stosunku do obsługi 108 MP z Dimensity 920.

MediaTek chwali się również, że chipset może obsługiwać przyspieszone przechwytywanie wideo HDR w rozdzielczości do 4K, ale była to funkcja dostępna w poprzednim chipsecie.

Przy oferowanym poziomie wydajności nie powinno być zaskoczeniem, że Dimensity 1080 jest zwykle spotykany w budżetowych i średniej klasy smartfonach, w tym Xiaomi Redmi 12 5G, Redmi 12 Pro 5G, Redmi 12 Pro Plus 5G, Samsung Galaxy A34 i Samsung Galaxy A54, by wymienić tylko kilka, a kolejne mają pojawić się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Ta oferta Sage Barista to obowiązkowy zakup dla kawoszy

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,”’+i.family+'”’),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,”’+i.family+”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej