Dom

Co to jest gwarancja NHBC i co obejmuje?

Kupno czegoś nowego powinno oznaczać, że napotkasz mniej problemów niż w przypadku zakupu czegoś używanego.

Jednak w przypadku nieruchomości nie zawsze jest to prawdą. Nowe domy mogą mieć niezliczone problemy, które wymagają rozwiązania, zarówno przed, jak i po wprowadzeniu się. Ponieważ te problemy są tak powszechne, wszystkie nowe domy są objęte gwarancją, aby zapewnić kupującemu spokój ducha.

Jedną z najczęstszych gwarancji na nowe domy jest NHBC, a w dzisiejszym poście przyjrzymy się, czym one są i co obejmują.

Czym jest gwarancja NHBC?

Jak już bez wątpienia zdążyłeś się zorientować, gwarancja NHBC jest gwarancją dla nowo budowanych domów.

Gwarancje NHBC są wydawane przez National House-Building Council, stąd skrót. Jak można się domyślić, ich gwarancje obejmują nowo wybudowane domy i są wykupywane przez budowniczych, którzy budują te nowe nieruchomości. Mogą one być wydane dla wielu różnych typów rozwoju i schematów, w tym:

 • Sprzedaż prywatna
 • Budowy do wynajęcia
 • Budowy na zamówienie
 • Współwłasność

Czy NHBC jest jedynym dostawcą gwarancji na nowe domy?

Nie, ale jest jednym z najczęściej używanych.

Do innych dostawców należą:

 • Build-Zone
 • Premier Guarantee
 • Federacja Mistrzów Budownictwa (FMB)
 • Gwarancja kontroli budowlanej władz lokalnych (LABC)

Co obejmują gwarancje na nowe budownictwo?

Gwarancje na nowe budynki obejmują zarówno wady, jak i problemy konstrukcyjne.

Należy jednak pamiętać, że gwarancje te są podzielone na dwa różne okresy czasu. Przez pierwsze dwa lata będziesz objęty obiema gwarancjami, ale po upływie 24 miesięcy tylko kwestie strukturalne będą objęte gwarancją. Tak więc, począwszy od trzeciego roku, mniejsze usterki niestrukturalne, takie jak problemy z wyrwami lub problemy z armaturą, stają się Twoim obowiązkiem.

Wiedza o tym, kiedy kończy się okres gwarancji, jest niezbędna, podobnie jak prowadzenie bieżącej listy usterek, aby można było je naprawić przed zakończeniem gwarancji.

Co nie jest objęte gwarancją na nowy dom?

Powszechne wykluczenia z gwarancji na nowe domy obejmują:

 • Zużycie i uszkodzenie
 • Klęski żywiołowe
 • Szkody pogodowe

Niektóre kwestie, takie jak wilgoć, mogą być objęte ochroną ubezpieczeniową, ale tylko wtedy, gdy pierwotna przyczyna może być powiązana z problemem podczas budowy. Jeśli dopuścisz do nagromadzenia się kondensacji, co spowoduje pojawienie się pleśni, to Ty będziesz odpowiedzialny za szkody, a nie inwestor.

Sprawdź nasz post na ten temat, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak chronić swoją własność przed kondensacją.

Jak długo trwają gwarancje na nowy budynek?

Większość gwarancji na nowe budynki trwa 10 lat, ale niektóre mogą być przedłużone do 12 lat.

Czy gwarancje na nowe domy są zbywalne?

Tak.

Gwarancje na nowe domy są wystawiane na budynek, a nie na właściciela. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na przeprowadzkę w okresie obowiązywania polisy, możesz przekazać ją swojemu nabywcy. Posiadanie istniejącej polityki w miejscu może być atrakcyjnym punktem sprzedaży, więc upewnij się, że agent jest świadomy jego obecności, zanim pójdziesz na rynek.

Warto jednak wspomnieć, że wszelkie ulepszenia domu, które wykonujesz samodzielnie po wprowadzeniu się nie będą objęte polisą.

Co się stanie, jeśli się wprowadzę i znajdę jakiś problem?

Jak już wspomnieliśmy, prowadzenie bieżącej listy usterek pomoże Ci śledzić o wszelkich drobnych sprawach, które mogą się pojawić.

Jeśli jednak zauważysz poważną wadę, skontaktuj się z inwestorem tak szybko, jak to możliwe. Zaniechanie tego otwiera drzwi do dalszych szkód, co może spowodować, że Twoja polisa zostanie unieważniona. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z inwestorem, aby natychmiast zgłosić usterkę.

Dobrym pomysłem jest również zapisywanie wszelkiej korespondencji prowadzonej z budowniczym w sprawie znalezionych usterek. Uwzględnij jak najwięcej szczegółów, notując takie rzeczy jak daty, godziny i to, co było omawiane.

Choć teraz może się to wydawać niepotrzebne, może to uratować cię później, jeśli twój budowniczy nie zareaguje lub odmówi wykonania wymaganej pracy.

To wszystko na kolejny tydzień, mamy szczerą nadzieję, że informacje zawarte w tym poście były przydatne i praktyczne.

Jeśli chcesz, aby więcej artykułów związanych z nieruchomościami trafiało do Twojej skrzynki w każdy poniedziałek, zapisz się na nasz newsletter. Obejmujemy każdy kąt rynku nieruchomości, z poręcznymi przewodnikami i poradami dla kupujących, sprzedających, wynajmujących i najemców publikowanymi co tydzień.

Article By: Gregory Moore

Gregory jest w branży od 12 lat. Ma wrodzoną zdolność do negocjacji i zarządzania, co czyni go niezwykle cenioną częścią zespołu. Jest również entuzjastycznym wędkarzem, który na pierwszym miejscu stawia swoją rodzinę i Shih Tzu, Elmo.

020 3370 8782 / Email bezpośrednio

Może ci się również spodobać

Read More